Energa i WP Pilot

Telewizja tam, gdzie Ty - Energa i WP Pilot - opinie i ocena

Sprzedawcy energii coraz chętniej swoje oferty wzbogacają dodatkowymi produktami. Nikogo już nie dziwi pakiet prąd z pomocą fachowców czy ubezpieczeniem medycznym. Od 1 sierpnia do grona “pakieciarzy” dołączyła oferta Energi “Telewizja tam, gdzie Ty”. Czym się charakteryzuje? I czy ma to w ogóle jakiś sens?

"Telewizja tam, gdzie Ty" - Energa

"Telewizja, tam gdzie Ty" to oferta dostępna od 1 sierpnia do 31 grudnia 2018 roku, która na tle konkurencji wyróżnia się dodatkową usługą TV - Energa jako pierwsza zaproponowała tego typu rozwiązanie. Co otrzymamy w pakiecie?

Oferta dostępna jest w dwóch pakietach: Prestiżowym i Prestiżowym Plus - różnią się one między sobą ilością dostępnych kanałów. W pierwszym wariancie na platformie WP Pilot otrzymamy dostęp do 62 kanałów (w tym 41 w jakości HD), w drugim do 70 kanałów (w tym 46 w jakości HD). Co bardzo mocno należy podkreślić - oferta dotyczy tylko telewizji online i programy będziemy mogli oglądać na komputerach, w Android TV, a także na urządzeniach mobilnych: laptopach, smartfonach oraz tabletach. Osoby, które nie posiadają dostępu do Internetu nie będą mogły skorzystać z usługi WP Pilot.

Umowa zawierana jest na 2 lata i przez ten okres czasu będą obowiązywać następujące ceny za prąd:

taryfa G11 - 0,3400 zł za kWh;

taryfa G12 - I strefa: 0,3944 zł/kWh, II strefa: 0,2617 zł/kWh.

Powyższe ceny są wartościami brutto i porównując je z ofertami z naszej porównywarki cen prądu, to zamykają stawkę cenowych średniaków. Jeśli chcielibyśmy obniżyć nasze rachunki za prąd, to z tą ofertą nam się to nie uda. A to nie koniec kosztów i wróćmy tutaj do zróżnicowanych opłat handlowych, które wynoszą:

Pakiet Prestiż - 29 zł brutto / miesięcznie;

Pakiet Prestiż - 44,80 zł brutto / miesięcznie.

Przez pierwszy miesiąc zapłacimy tylko 1 zł opłaty handlowej. Brzmi kusząco, ale w regulaminie możemy przeczytać, że po rozpoczęciu świadczenia usługi kompleksowej na kod do platformy WP Pilot możemy czekać nawet 14 dni. Także byłoby dziwne, gdybyśmy musieli zapłacić pełną kwotę opłaty handlowej w przypadku otrzymania kodu w połowie miesiąca…

Na koniec naszego, wstępnego opisu “Telewizja tam, gdzie Ty” musimy dodać, że sprzedawca zastrzega sobie możliwość obciążenia nas kara umowną kwotą 10,77 zł (Pakiet Prestiż) lub 15,07 zł (Pakiet Prestiż Plus) za każdy miesiąc o jaki został skrócony okres obowiązywania umowy. Z drugiej strony, jeśli to Energa nie wywiąże się z postanowień umowy i nam ją wypowie przed czasem, to za każdy miesiąc zapłaci nam 10,77 zł lub 15,07 zł.

Oferta pod lupą - co nam się nie podoba?

Od samego początku, gdy dowiedzieliśmy się o ofercie Energi, nasze przeczucie mówiło nam - chyba "Telewizja tam, gdzie Ty" nie jest zbyt kusząca. Jakie mamy zastrzeżenia? Przede wszystkim nie podoba nam się kara umowna, jest to niby standard u większości sprzedawców, ale Energa mogłaby dawać przykład innym:)

Druga sprawa - ceny za prąd są stosunkowo wysokie - przykładowo w taryfie G11 to cena 0,3400 zł/kWh, a my w porównywarce mamy sporo ofert, które nie przekraczają 0,3000 zł/kWh.

Trzecia sprawa - strasznie nie podoba nam się czytelność samej oferty - na stronie sprzedawcy, w opisie oferty mamy enigmatyczne: “zyskaj do 70 kanałów”, ale jakie to będą kanały? Przeszukaliśmy regulaminy oferty - brak informacji. Zajrzeliśmy do regulaminu dodatkowego świadczenia usługi i tam znaleźliśmy adres www, na który trzeba przejść, by sprawdzić listę kanałów w ofercie (żebyście Wy nie musieli szukać: pilot.wp.pl/energa). I z tymi kanałami to ogólnie dłuższa historia, o której przeczytacie poniżej.

Liczba i koszty kanałów w WP Pilot - klienci Energi mają gorzej?

Gdy udało nam się dokopać do listy kanałów, to pozwoliliśmy sobie porównać standardową ofertę WP Pilot z ofertą “Telewizja tam, gdzie Ty” Energa. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być Ok, ale gdy bardziej przyjrzymy się ofertom to zobaczymy pewne różnice.

Weźmy pakiet Prestiż Plus w Enerdze:

dostęp do 70 kanałów (w tym cztery Eleven Sports),
46 jest w jakości HD,
koszt miesięczny 44,80 zł.

Telewizja tam, gdzie Ty Energa, Pakiet Prestiż Plus

"Telewizja tam, gdzie Ty" Energa, Pakiet Prestiż Plus. Źródło: pilot.wp.pl

Pakiet Rozszerzony w WP Pilot - standardowa oferta:

dostęp do 79 kanałów,
50 kanałów w jakości HD,
koszt miesięczny 29,90 zł + 14,90 zł pakiet Eleven Sports - łącznie: 44,80 zł.

Pakiet Rozszerzony WP Pilot

Oferta Rozszerzona WP Pilot. Na czerwono zaznaczyliśmy brakujące kanały w ofercie Energi Prestiż Plus. Źródło: pilot.wp.pl

Pewnie teraz sobie pomyśleliście: E tam, nie ma żadnej różnicy! Ok, ale zwróćcie uwagę, że macie mniej kanałów w Enerdze, a druga sprawa w wersji Rozszerzonej nie musicie płacić za pakiet sportowy - może to być wersja opcjonalna. Jak nie zależy Wam na sportowych transmisjach live, to możecie miesięcznie płacić po prostu 29,90 zł.

Teoretycznie w Enerdze też nie musimy się decydować na ofertę z pakietem Eleven, ale decydując się na pakiet Prestiż otrzymujemy:

dostęp do 62 kanałów,
41 kanałów w jakości HD,
koszt miesięczny 29 zł.

Telewizja tam, gdzie Ty Energa, Pakiet Prestiż

"Telewizja tam, gdzie Ty" Energa, Pakiet Prestiż. Źródło: pilot.wp.pl

Mamy o wiele mniej kanałów niż w przypadku pakietu Rozszerzony WP Pilot, a płacimy TYLKO o 90 groszy mniej miesięcznie… Czyli totalnie nie warto decydować nam się na opcję Prestiż.

Może powyższe różnice bylibyśmy w stanie przeskoczyć, ale najbardziej bulwersuje nas fakt kary umownej dla klientów Energi. Jeśli z “wolnej stopy” zdecydujemy się na któryś z pakietów WP Pilot i usługa nie przypadnie nam do gustu, to będziemy mogli wypowiedzieć umowę - miesięczny okres wypowiedzenia, zero kar umownych (działa to tak samo, jak np. Netflix).

Natomiast, klienci Energi, jak nie będą zadowoleni lub po prostu nie przypadnie im oferta do gustu (są zapychacze w stylu: dwa kanały France24 - dwie opcje językowe: francuski i angielski), to mogą zapłacić karę umowną za każdy miesiąc, który pozostał do końca umowy.

Konstruujemy swoją ofertę - prąd i TV

Szczerze powiedziawszy, powyższe warunki są kiepskie. Rozumiemy ten komfort, że TV internetowa i prąd, to jeden rachunek, ale czasami lepiej pozamawiać usługi osobno i cieszyć się np. pieniędzmi w portfelu czy brakiem kar umownych. I przejdźmy tutaj do małych wyliczeń.

Jak wspominaliśmy wyżej, stawki z kWh w tej ofercie nie są zbyt kuszące, a żeby Wam to pokazać, to weźmy sobie najtańszą ofertę dla domu z taryfy G11 - stawka brutto to 0,2645 zł/kWh, w Enerdze to 0,3400 zł/kWh. Nie trzeba być wielki matematykiem, żeby od razu zobaczyć, że różnica jest spora. Idźmy dalej. Załóżmy, że miesięcznie zużywamy 250 kWh, co powoduje, że za energię czynną (bez cen dystrybucji i opłat dodatkowych) w najtańszej ofercie zapłacimy ok. 66 zł, w Enerdze będzie to już 85 zł - miesięcznie różnica wynosi 19 zł. Po 24 miesiącach u tańszego sprzedawcy zostawimy 1.584 zł, w Enerdze 2.040 - różnica ok. 456 zł!

Mając wirtualnie w kieszeni ok. 456 zł, skorzystajmy sobie z WP Pilota bez pomocy Energi - podkreślamy w tym miejscu bardzo mocno: że mamy w tym przypadku korzystny WYBÓR. Możemy wziąć tylko pakiet Rozszerzony za 29,90 zł miesięcznie - w ten sposób zaoszczędzimy przez 24 miesiące: 357,60 zł! Jeśli weźmiemy z pakietem Eleven Sports zaoszczędzimy 0 zł:) Czyli łącznie:

tani prąd i pakiet Rozszerzony - oszczędność przez 24 miesiące w stosunku do oferty “Telewizja tam, gdzie Ty” - ok. 813 zł.

tani prąd i pakiet Rozszerzony + pakiet Eleven Sports - oszczędność przez 24 miesiące w stosunku do oferty “Telewizja tam, gdzie Ty” - ok. 456 zł.

W każdym z powyższych przypadków (prąd i TV) nie wisi nad nami widmo kary umownej. Dodatkowo pakiet Rozszerzony posiada więcej kanałów niż Prestiż Plus.

Krótko nadmienimy jeszcze w tym miejscu, że WP Pilot to nie jedyna opcja telewizji online - np. Vectra posiada Pakiet Złoty: 140 kanałów (w tym: 140 kanałów w kablówce, 74 HD, ponad 70 kanałów online, pakiet Eleven) - cena 49,90 zł przez 24 miesiące. Brzmi lepiej, prawda?

Czemu byśmy z tej oferty nie skorzystali?

Argumenty macie wyżej, ale zróbmy szybkie podsumowanie:

wysokie stawki za kWh - nieopłacalne dla naszego domowego budżetu, lepiej poszukać tańszego sprzedawcy prądu;

okrojona oferta w Pakiecie Prestiżowym i Prestiżowym Plus w porównaniu do pakietu Rozszerzonego WP Pilot;

mało korzystny wybór między Prestiżem a Prestiżem Plus;

kary umowne - rezygnacja z usługi wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, użytkownicy WP Pilot (bez pośrednictwa Energi) mogą swobodnie rezygnować z usługi, natomiast część sprzedawców prądu nie obciąża swoich klientów karami umownymi;

tylko telewizja online;

ciekawsze oferty telewizji online w lepszych cenach u konkurencji;

niesmak po głębszym poznaniu oferty.

Po co taka “Telewizja tam, gdzie Ty" Energa? Nasza ocena!

O ofercie “Telewizja tam, gdzie Ty” Energa rozpisały się chyba wszystkie portale energetyczne i nie tylko. Może jest ona ciekawym rozwiązaniem - pierwszy pakiet prąd+TV - ale przy zapoznaniu się z warunkami umowy i cenami, entuzjazm znacznie spada. Jedynym jej plusem (który wyszukujemy na siłę) jest to, że za prąd i TV online będziemy płacić jednym przelewem. Z drugiej strony, jak na naszym rachunku ustawimy sobie comiesięczne polecenie przelewu za TV, to nasz komfort życia nie ulegnie pogorszeniu:) Dodatkowo, jeśli zdecydowalibyśmy się na ofertę WP Pilot, to mamy tutaj opcję ściągania należności z karty, także również jest to wygodny sposób i to bez udziału Energi.

Według nas “Telewizja tam, gdzie Ty” posiada tak sporo minusów, że nie zdecydowalibyśmy się z niej skorzystać. Dlaczego, więc Energa proponuje nam taki produkt? Czy nie lepiej, aby moc i energię;) skierowała na bardziej naglące sprawy - Polacy chcą płacić mniej za prąd, a podwyżki cen energii elektrycznej zbliżają się wielkimi krokami! Czemu tym nikt się nie zajmie???

Nie zrozumcie nas źle - jesteśmy za tym, by rynek energii się rozwijał, by sprzedawcy proponowali coraz fajniejsze oferty dla nas. Ale niech te produkty są faktycznie korzystne dla chociażby naszych portfeli i odpowiadają bieżącym potrzebom! A dzisiejsza potrzeba to realne działania, by podwyżki nie były zbyt wysokie! Niestety, mamy wrażenie, że największe podmioty działające na rynku energii zajmują się wszystkim, tylko nie tym, co trzeba...

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Koll
Koll
2018-09-06 12:56

Oferta rzeczywiście średnio ciekawa dla ludzi obrotnych którzy mogą sobie sprawdzić co, gdzie i za ile. Ale z ceną prądu ponizej 0,30zł to lekka bajka. Już widziałem te oferty poniżej 0,30zł a zwłaszcza Ci co niektórzy już podpisali te oferty w firmie na n… i podobnych. Przez dwa, trzy lata rzeczywiście płacili nawet sporo ponizej niż nie tylko w Enerdze (absolutnie nie bronię tej firmy) ale i w PGE Tauronie lub Enei. Na koniec przyszły rachunki wyrównawcze po 2-3tys. albo niektórzy mieli jeszcze większe bóg wie za co. Teraz ciągają się po sądach, prądy powyłączane w domach po tydzień czasu bo nie wiadomo komu i zaco płacić. Nie twierdzę, że te cztery potentaty mają najtańszy prąd ale wolę zapłacić troszkę więcej bo niestety zmiana sprzedawcy w prądzie na firmę „krzak” jeszcze nikomu chyba nie posłużyła. Firmy istnieją po rok czasu a potem przejmują je inne. Niestety zmiana sprzedawcy nie działa tak jak w telefonach i długo jeszcze nie będzie tak działać. Podsumowując oferta fuj… co do ceny za energię niestety nie zgadzam się. A zresztą i tak trzeba coś podpisać bo gwarantują stałą cenę a rząd coś zaczyna przebąkiwać o sporych podwyższkach. Pzdr.

burak
burak
2018-08-09 09:35

robią po prostu pic dla naiwnych. żeby tylko szumu narobić. bo sensu to oczywiście nie ma żadnego…