Taryfa G11 – Dla kogo? Kiedy warto?

4.93 /5
(Ocen: 747)

Taryfa G11, to obok taryfy G12, podstawowa taryfa dla odbiorców indywidualnych, oferowana jest przez większość sprzedawców prądu. Bardzo często określana jest mianem taryfy uniwersalnej, całodobowej lub jednostrefowej. Jej cechą charakterystyczną jest stała cena prądu w każdej godzinie doby, tzn. że bez względu na to w jakich godzinach i dniach tygodnia następuje pobór cena energii elektrycznej jest zawsze taka sama (tzw. rozliczenie jednostrefowe).

Skąd nazwa taryfy G11?

Pod symbolem taryfy G11 znajdziemy informacje o docelowej grupie użytkowników, limicie mocy umownej i strefie rozliczenia. Jak w tym krótkim znaku znalazło się aż tyle danych? To proste:

Litera”G” oznacza Gospodarstwa domowe,
Pierwsza jedynka w taryfie G11 określa limit mocy umownej, który wynosi max. 40 kW,
Druga jedynka „G11” mówi nam, że jest to taryfa jednostrefowa (rozliczenie całodobowe).

Wszystkie powyższe elementy składają się na charakterystykę taryfy G11 jako taryfy stworzonej dla indywidualnych konsumentów szukających wygodnego typu rozliczenia.

Dla kogo taryfa G11?

Jak widać grupa taryfowa G jest słusznie utożsamiana z gospodarstwami domowymi. Ale przekonanie, że taryfa G jest dedykowana wyłącznie gospodarstwom domowym może być błędne. Jej klientami są również inni odbiorcy przyłączeni do sieci niskiego napięcia, w tym min:

akademiki,
klasztory,
plebanie,
domy dziecka,
hospicja,
przedstawicielstwa dyplomatyczne.

W taryfie G rozliczane jest także zużycie prądu w domkach letniskowych czy garażach. Tak duży zakres odbiorców wynika z charakterystyki taryfy G: uniwersalnej i łatwo dostępnej dla ogromnej części konsumentów.

A co z osobami które prowadzą firmę (mają jednoosobową działalność gospodarczą)? Nie musimy rezygnować z taryfy G11, gdy działalność jest jedynie zarejestrowana w naszym domu lub mieszkaniu. Z taryfy domowej będziemy musieli zrezygnować, gdy przyjmujemy na miejscu klientów. Wtedy warto sprawdzić grupę taryfową C, np. jednostrefową taryfę dla małej firmy C11.

Ważna sprawa: maksymalna moc poboru w taryfie G to 40 kW. Jeśli potrzebujesz więcej prądu – będziesz musiał skorzystać jednak z taryf i ofert dla firm.

G11 to uniwersalna taryfa, która jest idealnym rozwiązaniem dla osób, wykorzystujących prąd do zasilania oświetlenia oraz urządzeń AGD/RTV. Nie musi być jednak tak dla gospodarstw domowych, w których energię elektryczną wykorzystuje się do ogrzewania mieszkania lub domu oraz wody. Bardziej opłacalna może być wówczas taryfa G12 lub G12w.

Taryfa G11 czy G12 – kiedy będzie taniej?

W taryfie G12, „2” oznacza, że rozliczamy się w ramach dwóch stref cenowych. Przy taryfie G11 mamy jedną niezmienną stawkę całodobową. Dla taryfy G12, cena energii będzie różniła się od strefy. Najogólniej w ciągu dnia płacimy za prąd więcej, a podczas nocy jego cena jest dla równowagi mniejsza.

Warto wiedzieć, że przy taryfie G12 płacimy za energię według dwóch stref: tańszej (nocnej) i droższej (dziennej). Niższa stawka przy G12 obowiązuje też podczas tzw. doliny popołudniowej, która przypada zazwyczaj na godziny między 13 a 15 (operatorzy mogą stosować inne pory). Do wyboru mamy także wariant weekendowy (taryfa G12w) i nocny (taryfa G12n).

Jak poznać, która taryfa będzie lepsza – G11 czy G12? Jeżeli część zużycia prądu możemy przełożyć na tańszą strefę, warto rozważyć taryfę G12. Ale zmiana przyzwyczajeń nie musi przynieść odczuwalnych oszczędności. Dlatego przed zmianą taryfy, warto sprawdzić – dzień po dniu – poziom wykorzystania energii w różnych porach dnia i nocy.

Widzimy, że taryfa G11 w porównaniu do G12 jest łatwiejsza w obsłudze. Nie musimy np. czekać z praniem do rozpoczęcia tańszej strefy „nocnej”. Całodobowe rozliczenie jest wygodne, ale też może być droższe, jeżeli potrafimy kontrolować zużycie energii w domu. Z kolei G12 daje nam możliwość zmniejszenia opłat za prąd, ale uzależnia nas od godzin dwóch stref cenowych.

Wybierz taryfę G11, gdy: Wybierz taryfę G12, gdy:
cenisz sobie wygodę,
nie masz możliwości kontroli zużycia energii,
energia elektryczna nie służy do ogrzewania domu lub mieszkania,
nie chcesz rezygnować ze swoich nawyków korzystania ze sprzętu elektrycznego.
częściej korzystasz z energii w tańszej strefie,
możesz przełożyć działanie sprzętu AGD/RTV na tańszą strefę,
ogrzewasz dom lub mieszkanie energią elektryczną,
szukasz okazji do oszczędzenia na rachunku za prąd, nawet kosztem zmiany nawyków.

W enerad.pl stworzyliśmy też prosty model, dzięki któremu można obliczyć, który wariant taryfy G wybrać – zobacz artykuł jaką taryfę wybrać: G11 czy G12!

Klienci taryfowi

Odbiorcami taryfy G11 są klienci taryfowi, którzy płacą stawki ustalane urzędowo. Jest to już jedyna grupa odbiorców w Polsce, która kupuję energię po cenach regulowanych, tzn. corocznie zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Klienci taryfowi w grupie G11 stanowią ponad 10 mln klientów i jest to największa grupa odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Największą wadą zakupu prądu po cenach taryfowych jest brak gwarancji stałej ceny.

Klienci TPA

Z taryfy G11 korzysta również większość odbiorców, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy, nazywa się ich odbiorcami TPA (ang. Third Party Access). Tego typu odbiorcy mogą nie tylko korzystać z szerokiej oferty sprzedawców, negocjować z nimi ceny i warunki świadczonych usług, ale również większość firm energetycznych gwarantuje im niezmienność ceny za prąd nawet przez kilka lat. Umowa na sprzedaż energii z nowym sprzedawcą zawierana jest na czas określony, jednocześnie odbiorca ma podpisaną oddzielną umowę na dystrybucję z lokalnym operatorem systemu dystrybucyjnego.

Ilość odbiorców w taryfie G11

Taryfa G11 to najpopularniejsza taryfa prądu w Polsce – większość z 13 milionów gospodarstw domowych w Polsce korzysta właśnie z niej, chociaż danych takich nie udostępniają w Polsce żadne instytucje, szacuje się, że z taryfy G11 korzysta w naszym kraju ponad 10 mln klientów. Z tego większość stanowią klienci taryfowi oraz ok. 100 tys. odbiorców  TPA.

Cennik prądu w taryfie G11

Odbiorcy w taryfie G11, którzy dotychczas nie dokonali zmiany sprzedawcy, kupują prąd od swojego dotychczasowego OSD po cenach taryfowych regulowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Sprzedawcy nie mogą podnieść lub obniżyć ceny bez zgody Prezesa URE, który zatwierdza taryfy każdemu sprzedawcy z urzędu.

Osoby kupujące na zasadzie TPA, czyli ci, którzy dokonali zmiany sprzedawcy, płacą stawki zgodnie z zawartą umową.

Stawka za energię elektryczną

Tak naprawdę, cena za energię elektryczną w taryfie G11 to cena za energię czynną wyrażona w zł za kWh. W cenie za energię czynną uwzględniona jest akcyza za prąd wynosząca 0,02 zł/kWh.

G11 a opłata handlowa

Taryfa G11 to nie tylko koszty związane z poborem energii, to także dodatkowe opłaty, z którymi powinien liczyć się każdy odbiorca, w szczególności ten korzystający z usług taryfowych. Faktura zawiera również opłatę abonamentową (albo handlową), która naliczana jest co miesiąc – im krótszy okres rozliczeniowy tym jest ona droższa. Często unikają jej klienci kupujący na zasadzie TPA – część sprzedawców na okres trwania umowy rezygnuje z jej naliczania.

Opłaty za dystrybucję – czyli dostawę prądu w taryfie G11

Pozostałe opłaty, które znajdują się na naszym rachunku za prąd, w tym:

składnik stały i zmienny stawki sieciowej za usługę dystrybucji energii elektrycznej,
stawka jakościowa za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego,
stawka abonamentowa za odczytywanie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz ich bieżącą kontrolę,
płata przejściowa za przedterminowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych.

związane są z usługą dystrybucji prądu, którą świadczy nam lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego i bez względu na to, czy jesteśmy odbiorcami taryfowymi, klientami TPA kupującymi od sprzedawców z urzędu, ich wysokość będzie taka sama.

Jeśli chcesz się dowiedzieć ile Ty zapłacisz za korzystanie z taryfy G11 u innego sprzedawcy, skorzystaj koniecznie z naszej porównywarki cen prądu.

Którą ofertę w taryfie G11 wybrać?

Większość sprzedawców, oprócz ofert taryfowych, posiada również pakiety dla gospodarstw domowych w rozliczeniu jednostrefowym. Jeśli decydujemy się na wybór G11 to warto kierować się przede wszystkim ceną – im niższa, tym lepsza. Zawsze należy sprawdzić opłatę handlową, bo czasami przy niskich stawkach za kWh jest ona nieco wyższa. Przed zawarciem umowy warto zapoznać się z innymi opłatami, które nalicza sprzedawca. Osoby, które zwracają uwagę na np. ochronę środowiska zechcą także zapoznać się ze strukturą paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez poszczególne firmy.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie G11?

Procedura zmiany sprzedawcy nie jest skomplikowana – tak naprawdę większość formalności załatwi za nas firma, z którą chcemy zawrzeć nową umowę – więcej informacji o zmianie sprzedawcy znajdziesz w tekście: Zmiana sprzedawcy prądu w domu oraz firmie. Natomiast kłopotliwy może być wybór nowego sprzedawcy, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki cen prądu i sprawdzenia ofert poszczególnych firm energetycznych.

Dodaj komentarz
guest
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
31 marca 2021 17:36

Energa Operator stosuje bezprawnie praktyki monopolistyczne, przy zmianie właściciela licznika dostałem umowę nie do odrzucenia z taryfą G11k, która przy niższych poborach jest kompletnym zdzierstwem, wyższa cena za kWh i opłata handlowa. Na moje stwierdzenie, że w decyzji URE jest taryfa G11 i ewentualny wybór ofert, a wśród taryf Energii Operator nie znalazłem takiej taryfy pracownik wysłał mnie do Matki Boskiej. Jaka jest procedura obrony konsumenta przed takimi praktykami UOKiK?

Lukash
Lukash
7 maja 2021 21:59
Odpowiedz do:  Marek

Tak to prawda. Od poczatku roku 2021 otrzymuje od energa operator wyższe rachunki za prad bo zmienili taryfe z G11 na jakas G11K i nie dość ze cena za kwh wyższa to jeszcze opłatę handlową dorzucili. Co za kraj. Sprawą podobno zająl sie juz UOKiK. Zastanawiam sie nad zmianą sprzedawcy ale czy to coś da? My jako konsumenci mamy „wybór” którego sprzedawce pradu wybierzemy, ale to tak na prawde mydlenie nam oczu bo i tak na prad jest monopol w tym kraju i robia co chca z cenami

Nowakowska Zofia
Nowakowska Zofia
6 lutego 2020 17:02

Jakie są ceny w taryfie dziennej i nocnej?

Janek
Janek
19 października 2020 20:46
Odpowiedz do:  Nowakowska Zofia

Jak ktoś ma pompę ciepła bez inwentera to może zaoszczędzić na G12. Pompa wtedy grzeje wodę w buforze na zapas. Przy inwerterze nie potrzeba bufora i woda jest grzana na bieżąco wg potrzeb bez względu na porę dnia. Najwięcej energii bierze pompa bez inwertera przy starcie i dlatego powinna jak najrzadziej się załączać. Korzystna jest wtedy G12 i grzanie bufora. Inwenter powoduje łagodny start pompy, pobór energii jest mniejszy ,bufor jest niepotrzebny i lepsza jest G11.

Jasiek Kwas
Jasiek Kwas
14 stycznia 2021 10:19
Odpowiedz do:  Nowakowska Zofia
Waldek
Waldek
12 sierpnia 2019 14:50

W domu mamy taryfę G11 i nie mamy zamiaru jej zmienić. Moja żona nigdy nie ma dylematu czy może już włączyć pranie czy jeszcze nie.

macieeej
macieeej
5 sierpnia 2019 16:18

nie polecam taryfy G11 dla osób które ogrzewają dom przy pomocy pompy ciepła… zmieniliśmy ją na taryfę G12W. ostatnio przyszedł rachunek po tej zmianie i różnica była znacząca!

Zygmunt
Zygmunt
31 lipca 2020 11:48
Odpowiedz do:  macieeej

Założyłem fitowoltaikę od niedawna.Planuję założyć pompę ciepła.Mam taryfę G 12w,i zastanawiam się czy to będzie taniej.W ciagu dnia tylko 2 godziny produkuje prąd w taryfie nocnej.Czy nie będzie dla mnie za mało mojego prądu do ogrzewania domu w nocy,a prądu wyprodukowanego w dzień nie wykorzystam,a za prąd nocny z sieci będe musiał dodatkowo zapłacić,co z tego że po niższej cenie.Przykładowo wczoraj dziennego wyprodukowałem 62,4 KWh a w okresie 2 godz taryfy nocnej tylko 10.3 KWh. a zużyłem w ciagu dnia tylko 5,5 KWh.w taryfie dziennej i 2,2 KWh w taryfie nocnej.Proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi tego czy mam rację czy nie .Pozdrawiam Zygmunt.

Janek2
Janek2
21 lipca 2019 22:15

miałem dylemat którą taryfę wybrać. jednak wygrała taryfa G11, gdyż zadecydowaliśmy się na kuchenkę i piekarnik elektryczny. żona powiedziała, że nie ma zamiaru gotować po nocach, a od 13 do 15 zazwyczaj jesteśmy w pracy. pozdrawiam!