T&T Proenergy Fotowoltaika – opinie i recenzja

T&T Proenergy to jedna z dłużej działających firm fotowoltaicznych. Energetyką solarną zajmuje się się nieprzerwanie od 2011 roku, dzięki czemu na swoim koncie zebrała już ponad 750 instalacji, różnej mocy, przeznaczony dla różnych odbiorców. Co warto wiedzieć o ofercie tej firmy? Czym wyróżnia się fotowoltaika T&T Proenergy?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Jednym z ważniejszych osiągnięć firmy jest fakt otrzymania statusu “Autoryzowane Partnera” od energetycznego giganta, a mianowicie spółki Energa Obrót S.A.

T&T Proenergy partnerem Energii.

Oznacza to, że T&T Proenergy jest uprawniona do projektowania, montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznych oferowanych przez Energa Obrót S.A. A zatem, jeśli Wasz wybór padnie na fotowoltaikę Energa, bardzo prawdopodobne, że to właśnie T&T Proenergy zrealizuje wszystkie etapy inwestycji.

Co sprawiło, że instalator jest ceniony zarówno przez giganta rynku energetycznego, jak i mniejszych klientów indywidualnych i biznesowych? Na czym polega fotowoltaika od T&T Proenergy?

T&T Proenergy – fotowoltaika w pełnym zakresie

Nie bez znaczenia była zapewne kompleksowość dostępnej oferty. Firma, pod pojęciem “fotowoltaiki” zapewnia bowiem:

 • wykonawstwo elektrowni słonecznych. Farmy PV od T&T Proenergy są realizowane “pod klucz”, co oznacza, że inwestor otrzymuje pełne wsparcie na każdym etapie przedsięwzięcia – od analizy wykonalności, poprzez uzyskanie wszelkich pozwoleń i montaż, po monitoring gotowych instalacji.
 • stacje ładowania pojazdów EV (elektrycznych) – to produkt skierowany do szerokiego grona odbiorców, od klientów biznesowych, poprzez samorządy i instytucje publiczne, aż po gospodarstwa domowe.
 • mikroinstalacje fotowoltaiczne – czyli instalacje słoneczne o mocy nieprzekraczającej 50 kWp. Tego typu zestawy są skierowane przede wszystkim do gospodarstw domowych oraz mniejszych biznesów, a zatem do podmiotów, które chcą korzystać ze statusu Prosumenta.

Co warto wiedzieć na temat fotowoltaiki T&T Proenergy?

T&T Proenergy – na czym polega oferta fotowoltaiczna?

Omawiając temat fotowoltaiki T&T Proenergy, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na urządzenia stosowane przez instalatora w instalacjach.

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne to dostępne są podzespoły różnych marek i z różnych półek cenowych, np.:

 • Trina Solar – to jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych. Na urządzenia te otrzymujemy 10-letnią gwarancję produktową oraz 25 lat gwarancji na wydajność powyżej 80%.
 • Bauer – ten niemiecki producent paneli fotowoltaicznych już od ponad 15 lat dostarcza na rynek panele z 20-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją na spadek mocy nie większy niż 20%.
 • Vikram Solar – to indyjski producent, oferujący 12 lat gwarancji produktowej i aż 27 lat gwarancji na liniowy spadek mocy.

Jeśli chodzi o falowniki, T&T Proenergy również stawia na liderów. W ofercie znajdziecie urządzenia przede wszystkim od chińskiego producenta inwerterów SAJ. Podzespoły tej marki regularnie trafiają na listę najchętniej wybieranych. Otrzymały też wiele wyróżnień, m.in. TÜV Rhein WMT Lab Qualification Certificate.

Inaczej niż większość instalatorów rynkowych, jeśli chodzi o systemy montażowe, T&T Proenergy zamiast produktów marki Corab postawiło na konstrukcje od Energy5 (polski producent) oraz Oberhauser (niemiecki wykonawca stelaży i mocowań do fotowoltaiki).

Fotowoltaika T&T Proenergy – dla kogo?

Po rozwiązania oferowane przez T&T Proenergy może sięgnąć właściwie każdy. Firma posiada bowiem nie lada doświadczenie we wdrażaniu:

 • fotowoltaiki dla domu – mikroinstalacje dla gospodarstw domowych to jedna z częściej wybieranych opcji, tak i w kontekście rynku fotowoltaicznego, jak i usług T&T Proenergy.
 • fotowoltaiki dla rolnika – właściciele gospodarstw rolnych, dzięki energii ze słońca mogą nie tylko oszczędzać, ale i realnie wpływać na stan środowiska naturalnego – od którego przecież zależy ich działalność.
 • fotowoltaika dla firmy – T&T Proenergy może pochwalić się też bogatym doświadczeniem w zakresie instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych. Zarówno tych, którzy chcą produkować prąd jako Prosumenci, jak i tych, których interesują większe inwestycje (farmy PV).

Każdy z powyższych, potencjalnych klientów (a także inni zainteresowani produkcją energii ze słońca), mogą liczyć na kompleksowe usługi, obejmujące:

 • analizę możliwości instalacyjnych i audyt fotowoltaiczny,
 • projekt instalacji wykonany przez specjalistów wraz z pełną dokumentacją,
 • montaż wykonany przez doświadczonych pracowników firmy,
 • serwis fotowoltaiki,
 • wsparcie we wszystkich kwestiach nurtujących inwestora (m.in. w temacie pozyskania pozwoleń na budowę czy uzyskania finansowania).

Przekonaj się sam, czyli testowa instalacja od T&T Proenergy

Czymś, co wyróżnia T&T Proenergy jest wyjątkowy “proof of success”, czyli dostęp do systemu monitorowania pracy dwóch przykładowych instalacji fotowoltaicznych, zrealizowanych przez wykonawcę. Za jego pomocą każdy odwiedzający witrynę instalatora, może sprawdzić, jakie uzyski zapewnia fotowoltaika zaprojektowana i zbudowana przez T&T Proenergy.

Przykładowa instalacja T&T Proenergy.

Źródło: fop.saj-electric.com

To najdobitniejszy dowód na to, że instalacje montowane przez tego wykonawcę działają i mogą przynosić realne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

T&T Proenergy Fotowoltaika – ceny

A jak produkty i usługi oferowane przez firmę wypadają w kontekście kosztów? Jak wyglądają ceny fotowoltaiki T&T Proenergy?

Przede wszystkim warto zauważyć, że tak naprawdę cena fotowoltaiki to kwestia w dużej mierze uzależniona od indywidualnych uwarunkowań, np. miejsca inwestycji, wybranej konfiguracji zestawu (typ urządzeń), wielkości zużycia energii, a także statusu inwestora (firmy mogą operować na stawkach netto, gdy możliwe jest odliczenie VAT-u na fotowoltaikę).

Niemniej jednak część instalatorów udostępnia swoim klientom różnego rodzaju narzędzia do oszacowania kosztów inwestycji. Niestety, o takie rozwiązanie nie pokusiła się firma T&T Proenergy.

Udało się nam jednak zebrać informacje na temat promocyjnych stawek za projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej od T&T Proenergy.

Moc instalacji 5,78 kWp 7,37 kWp 8,68 kWp
Całkowita cena brutto ok. 25.000 zł ok. 29.800 zł ok. 34.900 zł
Cena brutto za 1 kWp ok. 4.300 zł ok. 4.050 zł ok. 4.020 zł

Ceny na promocyjnych warunkach zbliżają się zatem do dolnej granicy cen fotowoltaiki, które to w 2020 roku wynoszą od ok. 6.500 zł do ok. 4.000 zł.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika T&T Proenergy – zalety i wady

Jakie cechy oferty mogą wpływać na opinie o T&T Proenergy? Co należy docenić, a nad czym firma powinna popracować?

Zalety fotowoltaiki T&T Proenergy

Wieloletnie doświadczenie w różnych inwestycjach
Współpraca z największymi – m.in. z Energą
Szeroka oferta, wysokiej jakości podzespołów
Do 5 lat gwarancji na usługę montażu
Serwis do 2 dni roboczych
Dostęp do monitoringu instalacji 24/7
Transparentność oferty
Wsparcie na różnych etapach inwestycji

Wady fotowoltaiki T&T Proenergy

Brak informacji na temat potencjalnych kosztów inwestycji
Brak dedykowanych form finansowania

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
T&T Proenergy to firma, o której można powiedzieć, że wyróżnia się na tle konkurencji. W jej ofercie znajdują się urządzenia, które raczej rzadko są spotykane na rodzimym rynku (np. panele Trina Solar), a które charakteryzują się atrakcyjną ceną i parametrami. Wykonawcę należy docenić za transparentność oferty, jasno opisującej warunki współpracy oraz dostęp do danych na temat pracy przykładowej instalacji fotowoltaicznej. Plusem jest również dość sprawny serwis oraz długa gwarancja na montaż (nawet 5 lat). Szkoda, że w ofercie pominięto temat finansów. Zabrakło zarówno narzędzia do oszacowania kosztów inwestycji, jak i dostępu do form finansowania dedykowanych dla klientów firmy (co staje się standardem u konkurencji).
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments