gaz ziemny droższy

URE: gaz ziemny droższy, ale tańszy!

Jesteście zaskoczeni tytułem? Już wyjaśniamy: decyzją URE wzrośnie stawka z sprzedaż gazu, ale zmaleje za to cena jego dystrybucji. Ostatecznie odbiorcy zapłacą niższe rachunki niż dotychczas. A to zdecydowanie dobra wiadomość!

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Wzrost ceny gazu

Informowaliśmy już jakiś czas temu o możliwych podwyżkach (artykuł: Ceny gazu w 2018 – będzie drożej?). Od kwietnia podwyżki za kWh błękitnego paliwa staną się faktem.

A o ile wzrosną ceny gazu? Jest to 1% w stosunku do obecnych stawek w PGNiG za błękitne paliwo jako towar. Warto odnotować jednak, że nie zmieni się wysokość abonamentu, więc podwyżka jest tak naprawdę na poziomie 0,9%.

Przypominamy też, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy sprzedaży gazu wyłącznie dla odbiorców domowych, którzy nie korzystają z prawa wyboru sprzedawcy gazu. Ceny dla odbiorców biznesowych zostały zwolnione z obowiązku taryfikacji jeszcze w zeszłym roku: Od października nastąpi uwolnienie taryf gazowych dla firm.

Ceny dystrybucji gazu - obniżka

Teraz czas na sedno zmian: ceny za usługę dystrybucji błękitnego paliwa zostały obniżone o około 7,3%. Niższe stawki obowiązują od 1 marca 2018. Podmiotem odpowiedzialnym za dystrybucję gazu jest spółka zależna od PGNiG, czyli PSG.

Państwowa Spółka Gazownictwa jeszcze w zeszłym roku próbowała podwyższyć ceny za świadczone przez siebie usługi. Proponowane nowe stawki zostały jednak zdecydowanie odrzucone przez URE. Pisaliśmy o tym w tekście: PSG – URE nie zatwierdził nowego cennika spółki! Przy takim komentarzu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki obniżka cen była tylko kwestią czasu.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Czyj to sukces?

Kiedy rachunki spadają i odbiorcy się cieszą, to kolejka do przyznania sobie odpowiedzialności za sukces jest długa. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Nas najbardziej dziwią wypowiedzi ministra Tchórzewskiego (szefa Ministerstwa Energii). Wskazuje on na podejmowane przez resort działania, które miały doprowadzić do obecnej sytuacji: dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego, budowa portu LNG i inne.

Tylko, że takie działania powinny wpłynąć na cenę surowca, a nie koszt jego dystrybucji! Dodamy tylko, że stawka za kWh błękitnego paliwa wzrosła. Efekty pracy ME będą widoczne dopiero w dłuższym okresie czasu i wtedy będzie można je ocenić. Póki co, nie można w jednoznaczny sposób powiązać wskazanych inicjatyw ze spadkiem cen dystrybucji.

Ile zaoszczędzą odbiorcy?

Przejdźmy teraz do najciekawszej kwestii: ile zaoszczędzą odbiorcy gazu? Warto przytoczyć tu wyliczenia bezpośrednio z komunikatu regulatora rynku:

Sumaryczny spadek średnich miesięcznych płatności dla statystycznego odbiorcy grupy W-1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków w ilości 1 227 kWh/rok wyniesie (-) 2,6%, co oznacza kwotowy spadek jego średniomiesięcznych płatności o 0,57 zł.

Analogicznie, dla planowanego średniego statystycznego zużycia przez odbiorców grupy W-2 wynoszącego 7 127 kWh/rok i W-3 wynoszącego 23 763 kWh/rok, sumaryczny średniomiesięczny spadek płatności wyniesie odpowiednio: (-) 1,9%, tj. 1,79 zł i (-) 1,8%, tj. 5,31 zł.
Źródło: ure.gov.pl

Oznacza to, że im więcej gazu zużywamy, tym lepiej wychodzimy na decyzji URE.

A jak znacznie bardziej obniżyć rachunki za błękitne paliwo? Wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora cen gazu i wybrać sprzedawcę, który oferuje najkorzystniejszą stawkę za kWh gazu. Dzięki temu będziemy płacić mniej nie tylko za dystrybucję gazu ziemnego, ale też za sprzedaż tego paliwa.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments