gaz ziemny droższy

URE: gaz ziemny droższy, ale tańszy!

Jesteście zaskoczeni tytułem? Już wyjaśniamy: decyzją URE wzrośnie stawka z sprzedaż gazu, ale zmaleje za to cena jego dystrybucji. Ostatecznie odbiorcy zapłacą niższe rachunki niż dotychczas. A to zdecydowanie dobra wiadomość!

Wzrost ceny gazu

Informowaliśmy już jakiś czas temu o możliwych podwyżkach - od kwietnia podwyżki za kWh błękitnego paliwa staną się faktem.

A o ile wzrosną ceny gazu? Jest to 1% w stosunku do obecnych stawek w PGNiG za błękitne paliwo jako towar. Warto odnotować jednak, że nie zmieni się wysokość abonamentu, więc podwyżka jest tak naprawdę na poziomie 0,9%.

Przypominamy też, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy sprzedaży gazu wyłącznie dla odbiorców domowych, którzy nie korzystają z prawa wyboru sprzedawcy gazu. Ceny dla odbiorców biznesowych zostały zwolnione z obowiązku taryfikacji jeszcze w zeszłym roku: Od października nastąpi uwolnienie taryf gazowych dla firm.

Ceny dystrybucji gazu - obniżka

Teraz czas na sedno zmian: ceny za usługę dystrybucji błękitnego paliwa zostały obniżone o około 7,3%. Niższe stawki obowiązują od 1 marca 2018. Podmiotem odpowiedzialnym za dystrybucję gazu jest spółka zależna od PGNiG, czyli PSG.

Państwowa Spółka Gazownictwa jeszcze w zeszłym roku próbowała podwyższyć ceny za świadczone przez siebie usługi. Proponowane nowe stawki zostały jednak zdecydowanie odrzucone przez URE. Pisaliśmy o tym w tekście: PSG – URE nie zatwierdził nowego cennika spółki! Przy takim komentarzu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki obniżka cen była tylko kwestią czasu.

Czyj to sukces?

Kiedy rachunki spadają i odbiorcy się cieszą, to kolejka do przyznania sobie odpowiedzialności za sukces jest długa. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Nas najbardziej dziwią wypowiedzi ministra Tchórzewskiego (szefa Ministerstwa Energii). Wskazuje on na podejmowane przez resort działania, które miały doprowadzić do obecnej sytuacji: dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego, budowa portu LNG i inne.

Tylko, że takie działania powinny wpłynąć na cenę surowca, a nie koszt jego dystrybucji! Dodamy tylko, że stawka za kWh błękitnego paliwa wzrosła. Efekty pracy ME będą widoczne dopiero w dłuższym okresie czasu i wtedy będzie można je ocenić. Póki co, nie można w jednoznaczny sposób powiązać wskazanych inicjatyw ze spadkiem cen dystrybucji.

Ile zaoszczędzą odbiorcy?

Przejdźmy teraz do najciekawszej kwestii: ile zaoszczędzą odbiorcy gazu? Warto przytoczyć tu wyliczenia bezpośrednio z komunikatu regulatora rynku:

Sumaryczny spadek średnich miesięcznych płatności dla statystycznego odbiorcy grupy W-1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków w ilości 1 227 kWh/rok wyniesie (-) 2,6%, co oznacza kwotowy spadek jego średniomiesięcznych płatności o 0,57 zł.

Analogicznie, dla planowanego średniego statystycznego zużycia przez odbiorców grupy W-2 wynoszącego 7 127 kWh/rok i W-3 wynoszącego 23 763 kWh/rok, sumaryczny średniomiesięczny spadek płatności wyniesie odpowiednio: (-) 1,9%, tj. 1,79 zł i (-) 1,8%, tj. 5,31 zł.
Źródło: ure.gov.pl

Oznacza to, że im więcej gazu zużywamy, tym lepiej wychodzimy na decyzji URE.

A jak znacznie bardziej obniżyć rachunki za błękitne paliwo? Wystarczy skorzystać z porównywarki cen gazu i wybrać sprzedawcę, który oferuje najkorzystniejszą stawkę za kWh gazu. Dzięki temu będziemy płacić mniej nie tylko za dystrybucję gazu ziemnego, ale też za sprzedaż tego paliwa.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments