pierwszy prosument zbiorowy

Wreszcie jest – pierwszy prosument zbiorowy w Polsce!

W ostatnich latach w Polsce można zauważyć gwałtowny wzrost zainteresowania indywidualną produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Już ponad 1,3 mln prosumentów indywidualnych korzysta z własnej energii, a rynek ciągle się rozwija. Na pojawienie się na rynku pierwszego prosumenta zbiorowego trzeba było jednak czekać ponad rok.

Nowy etap rozwoju OZE – pierwszy prosument zbiorowy

Przełom w rozwoju krajowego rynku OZE miał miejsce w lipcu tego roku. Właśnie wtedy uruchomiono pierwszą w Polsce instalację prosumenta zbiorowego. To wydarzenie to rezultat współpracy Interdyscyplinarnego Zakładu Analiz Energetycznych / NCBJ oraz firm PEB, IB Company, a także spółki Enercode Sp. z o.o. Instalacja znajduje się na budynku mieszkalnym w Rykach w województwie lubelskim.

Nowe perspektywy

Definicja prosumenta zbiorowego, wprowadzona przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (także z zasługami w utworzeniu instalacji) w 2022 r., stworzyła nowe możliwości dla mieszkańców budynków wielolokalowych.

Zgodnie z zasadami funkcjonowania formuły prosumenta zbiorowego, udział mieszkańca w produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest bezpośrednio określany w umowie między nim a dostawcą energii. Budynki wielolokalowe (mieszkańcy) mogą produkować energię elektryczną ze wspólnej instalacji i dzielić przychody między sobą. To otwiera możliwości produkcji energii z OZE w ponad 500 tys. budynków tego typu w kraju.

Jak twierdzi Paweł Bryłowski z PEB, właśnie to jest przyszłość fotowoltaiki – budynki wielorodzinne, które konsumują produkowaną energię na miejscu i dzięki temu nie obciążają sieci.

Technologia i przyszłość prosumeryzmu zbiorowego

Prosumeryzm zbiorowy jest odpowiedzią m.in. na wyzwania związane z przesyłem nadmiarowej energii w sieciach dystrybucyjnych. Dzięki technologiom opracowanym przez zespół IDEA, takim jak system optymalizacji zużycia energii (Chronos) i narzędzie analityczne pokazujące konfigurację niezbędnej instalacji (Aura), możliwy jest energetyczny balans w obszarze produkcji i zużycia.

Energetykę prosumencką warto wspierać z różnych powodów. Z jednej strony to sposób, który pozwala zaangażować społeczeństwo w transformację energetyczną i dzięki temu wzbudzić w nim większą odpowiedzialność za ochronę klimatu. Z drugiej – energetyka rozproszona to dopełnienie miksu OZE. W przyszłości prosumeryzm zbiorowy ma szansę przyczynić się do stabilizacji, a nawet obniżenia cen energii. Co więcej, efektywne wykorzystanie przestrzeni poprzez zastosowanie paneli słonecznych na dachach domów może pomóc zmniejszyć presję na grunty przeznaczone na uprawy rolne, inwestycje lub tereny zielone.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments