spadek cen paneli fotowoltaicznych

Wyraźny spadek cen paneli fotowoltaicznych w Chinach

Na chińskim rynku fotowoltaiki sporo się dzieje, a to wszystko za sprawą wahań cen polikrzemu. Choć jeszcze kilka miesięcy temu jego wartość rosła, dziś sukcesywnie spada. Część firm z Chin już wstrzymała działalność, ponieważ produkcja przestała im się opłacać. Co to oznacza dla rynku?

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Nadpodaż na rynku
  2. Najtaniej w historii
  3. Prawo rynku

Nadpodaż na rynku

Zauważalny jest niepokojący spadek cen polikrzemu, kluczowego elementu łańcucha dostaw. W Chinach ceny polikrzemu spadły do 63,5 CNY (8,84 USD)/kg, co wskazuje na przesyt mocy produkcyjnych na tym rynku. Ponadto zapasy polikrzemu u chińskich producentów Tier 1 przekraczają 100 000 MT. W takim kontekście ceny paneli fotowoltaicznych mogą dalej spadać, aż do potencjalnej stabilizacji w następnym kwartale.

W 2022 r. Chiny zwiększyły swoją moc w fotowoltaice o 87,41 GW. To duży wzrost w porównaniu do lat 2021–2022, kiedy dodany przyrost mocy wyniósł 53 GW.

W Europie nadmiar produktu jest znaczny. W ubiegłym roku zainstalowano moduły o mocy 46,1 GW, podczas gdy zakupiono moduły o mocy 85 GW – twierdzi SolarPower Europe. Ta nadpodaż sprawiła, że w europejskich magazynach zgromadzono duże zasoby paneli zakupionych po starszych, wyższych cenach.

Najtaniej w historii

Najniższą w historii cenę modułów fotowoltaicznych odnotowano w ostatnich czterech tygodniach, kiedy CMM spadło do 0,173 USD za W. Powtarzając za Intersolar Europe, wiodącą wystawą branżową, ceny spadły ostatnio o prawie 12%. Powszechnie prognozowane są wartości pomiędzy 0,170 a 0,175 USD/W, chociaż niektórzy przewidują 0,150 USD/W.

Spadające ceny modułów mogą pobudzić rynek fotowoltaiczny do dalszych inwestycji. Stały trend spadkowy może zachęcić do większych inwestycji, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego.

Spadek cen modułów fotowoltaicznych wynika głównie z rozszerzenia zdolności produkcyjnych w Chinach. Po pandemii COVID-19 producenci z Państwa Środka zintensyfikowali produkcję. Ta ekspansja zwiększyła produkcję modułów fotowoltaicznych i polisilikonów, czyli kluczowych składników w procesie produkcji ogniw, z których składane są moduły. W efekcie, według szacunków firmy Otovo, obecnie zakup i montaż paneli o mocy 9,5 kWp kosztuje około 36 tys., w porównaniu do 40,5 tys. zł jeszcze pół roku temu.

Prawo rynku

Po szoku z lat 2021–2022 rynek zaczyna się stabilizować. Obserwujemy powrót do konkurencji cenowej w dostawach komponentów, a także większą dostępność zespołów instalacyjnych. To powoduje, że prawa rynkowe podaży i popytu nie skłaniają się już do ograniczeń związanych z dostępnością, lecz koncentrują się na kształtowaniu ceny. 

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments