Zielony dach znacząco zwiększa uzyski z fotowoltaiki

Zielony dach znacząco zwiększa uzyski z fotowoltaiki

Specjaliści z politechniki w Sydney wraz z naukowcami z Uniwersytetu Charlesa Sturta i Uniwersytetu w Canberze doszli do zastanawiających wniosków dotyczących energetyki odnawialnej. Odkryli, że połączenie zielonych dachów z panelami fotowoltaicznymi potrafi podnieść wydajność produkcji energii ze słońca nawet o 107% w czasie szczytowego nasłonecznienia. Do badań posłużyły dwa identyczne budynki w Sydney. Ich dachy, o powierzchni ok. 1860 m2, wykorzystano jednak w różny sposób. Jeden był dachem tradycyjnym, drugi to zielony dach w 78% obsadzony roślinami, z panelami słonecznymi na 40% tej powierzchni.

Technologia w parze z naturą

W badaniu użyto paneli SunPower oraz LG oraz falowników SolarEdge. Badanie trwało osiem miesięcy, dzięki czemu pokryło się z sezonem letnim i zimowym. Zastosowano cztery trójfazowe falowniki SolarEdge o wydajności 98%. Zielony dach był wyposażony w 335 paneli SunPower Maxeon 395 W o łącznej mocy ponad 132,33 kW. Z kolei na konwencjonalnym dachu umieszczono 346 paneli LG 320 W, których szczytowa moc nominalna to 110,72 kW.

Wyniki były zaskakująco dobre. Zielone dachy obniżały temperaturę paneli nawet o 9,63 stopni Celsjusza To z kolei miało olbrzymi wpływ na efektywność paneli (nagrzanie paneli powyżej 25 stopni Celsjusza obniża ich wydajność), ponieważ pozwoliło na zwiększenie ich efektywności o od 21 do 107%, w zależności od miesiąca. To wyjątkowy efekt, pokazujący, że połączenie technologii z naturą może przynieść zaskakująco wiele korzyści.

Zielone dachy mają więcej zalet

Jednak zielone dachy są nie tylko fundamentem dla rozwoju efektywnej energetyki. Mają one również mnóstwo korzyści, niezwiązanych bezpośrednio z energetyką. Służą jako naturalne siedlisko dla ptaków i owadów, doskonale izolują budynki przed ekstremalnymi temperaturami i zatrzymują deszczówkę. Dodatkowo filtrują pyły zawieszone w powietrzu, zmniejszają poziom hałasu w otoczeniu, tworzą naturalną warstwę ognioodporną (z uwagi na dużą zawartość wilgoci) i przedłużają trwałość dachu. Konsekwencją tych wszystkich zalet jest po prostu zwiększenie wartości rynkowej domu.

Nieprawdą jest często powtarzane stwierdzenie, jakoby zacienienie od paneli negatywnie wpływało na rozwój roślinności dachowej. Jak udowodnili naukowcy z politechniki w Sydney, roślinność w cieniu paneli rozwijała się lepiej niż w miejscach niezacienionych.

System novotegra

Korzyści łączenia instalacji PV z zielonymi dachami to trend coraz mocniej zauważalny w branży. Dowodem na to mogą być nowe rozwiązania, dedykowane właśnie na poszycia pokryte roślinnością. Przykładem może być zaprezentowany niedawno system montażowy na dachy zielone od firmy Novotegra. To uniwersalne narzędzie przeznaczone do instalacji paneli na zielonych dachach, umożliwiające szybki i łatwy montaż oraz zapewniające optymalne wykorzystanie przestrzeni dachowej.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-11-24 20:43

Trochę jestem sceptyczny…… pod fotowoltaicznym „carportem” żona rozstawiła donice z kwiatkami i rozmaitym zielskiem…… większość zaczęła marnieć – być może przeze mnie, bo byłem sceptyczny takiemu rozwiązaniu i być może moje „złe fluidy” wpłynęły negatywnie na wegetację. Być może mam złe panele a potrzeba tych „bardziej prześwitujących” .