Sprzedawcy gazu i dostawcy gazu w Polsce
Już dzisiaj możemy zmienić naszego sprzedawcę gazu – niezależnie, czy jesteśmy klientem indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, że taka zmiana, przy dominacji PGNiG, nie wpłynie znacząco na nasze oszczędności. Ale pamiętajmy, że rynek ten jest w trakcie transformacji i w przeciągu najbliższych lat powinniśmy cieszyć się coraz niższymi rachunkami. Dlatego już teraz warto dołączyć do grona świadomych odbiorców gazu i zapoznać się z ofertą sprzedawców, działających na naszym rynku. Poniżej prezentujemy profile wybranych sprzedawców gazu oraz dostawców gazu w Polsce.
Sprzedawcy gazu w Polsce – Największe firmy
Axpo
Axpo to firma z ugruntowaną pozycją na rynku – aktualnie oferuje ona niebieskie paliwo klientom biznesowym z taryf od W-3 do W-8. Bazując na swoim długoletnim doświadczeniu na rynku energii, sprzedawca gwarantuje swoim klientom dopasowane oferty do ich potrzeb oraz najwyższej jakości obsługę. Jednak największą zaletą Axpo są bardzo konkurencyjne stawki za błękitne paliwo w porównaniu z innymi podmiotami sprzedającymi gaz.
E.ON
E.ON (wcześniej innogy, dawne RWE) to kolejny wielki gracz na rynku energetycznym, który zdecydował się wprowadzić do swojej oferty sprzedaż gazu. Aktualnie, firma proponuje produkty gazowe tylko klientom instytucjonalnym z sektora MŚP. Odbiorcy, którzy zdecydują się na usługi tej firmy otrzymają niższą cenę niż u dotychczasowego sprzedawcy, a także gwarancję stałej stawki za gaz podczas trwania umowy. Zaletą oferty E.ON jest umowa kompleksowa (jedna faktura za dystrybucję i sprzedaż).
ELEKTRIX
ELEKTRIX to firma energetyczna specjalizująca się w obsłudze klientów biznesowych, to dla nich skierowane są oferty na sprzedaż prądu i gazu. Firma obsługuje odbiorców z grup taryfowych od W-1 do W-7. Warto pamiętać, że ELEKTRIX to nowoczesna firma, która stawia przede wszystkim na wysoką jakość obsługi oraz elastyczne oferty.
Energa
Energa to nie tylko przedsiębiorstwo energetyczne wytwarzające, dystrybuujące oraz sprzedające prąd, to także firma, która oferuje odbiorcom instytucjonalnym zakup gazu. Głównym jej akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W skład Grupy wchodzą trzy spółki, a przedsiębiorstwo działa na terenie Polski, Niemiec i Słowacji.
Oferta firmy Energa skierowana jest do klientów biznesowych – spółką odpowiedzialną za dostarczanie paliwa gazowego jest Energa-Obrót S.A. Odbiorcy przyłączani są na zasadzie TPA – firma, po udzieleniu jej pełnomocnictwa, dopełnia wszelkich formalności związanych z procedurą zmiany sprzedawcy gazu.
EWE
EWE to firma multienergetyczna, która działa na naszym rynku od 20 lat. Firma zajmuje się przede wszystkim dostarczaniem gazu do klientów indywidualnych oraz biznesowych. Ponadto specjalizuje się w sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom instytucjonalnym oraz świadczy usługi z zakresu doradztwa energetycznego, dostaw ciepła i rozwiązań kogeneracyjnych
Firma dostarcza i sprzedaje gaz ziemny poprzez własne sieci gazowe w 6 województwach (lubuskim, dolnośląskim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim oraz łódzkim) oraz na zasadzie TPA na terenie całego kraju. EWE ma w swojej ofercie elastyczne rozwiązania, dopasowane do potrzeb różnych firm.
Fortum
Kolejnym sprzedawcą gazu działającym na naszym rynku jest Fortum, który od 2016 roku obsługuje klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dla każdej z wymienionych grup firma regularnie przygotowuje ciekawe oferty dostosowane do potrzeb klientów. Charakteryzują się one np. gwarancją stałej ceny podczas trwania umowy czy rabatami obniżającymi opłatę handlową. Co warto podkreślić – firma świadczy swoje usługi na terenie całego kraju i prowadzi działalność w zakresie sprzedaży energii elektrycznej.
G.EN. GAZ ENERGIA
G.EN. GAZ ENERGIA to sprzedawca gazu, który działa od 30 lat. Oferta firmy skierowana jest do klientów indywidualnych oraz biznesowych. Aktualnie (stan kwiecień 2023) obsługuje 51 494 klientów z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Sprzedawca działa w 5 województwach (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie).
Handen
HANDEN to niezależna spółka, która rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku, od 2007 roku sprowadza ona paliwo gazowe z zagranicy. Obecnie wchodzi w skład niemieckiego koncernu VNG Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft. Działalność firmy opiera się o sprzedaż gazu ziemnego na obszarze kraju oraz za granicą. Usługi HANDEN skierowane są tylko do klientów biznesowych przyłączanych na zasadach TPA – oferta firmy jest elastyczna i odbiorcy mogą decydować się na np. dostawy profilowane czy dywersyfikacyjne.
PGNiG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA to dominujący podmiot na rynku gazu w Polsce. PGNiG zostało utworzone we wrześniu 1982 roku, a w 1996 roku przekształcono je w spółkę akcyjną, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.
Podstawowa działalność spółki opiera się na:
- poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu ziemnego oraz ropy naftowej;
- imporcie i magazynowaniu surowców;
- obrocie i dystrybucji paliw płynnych i gazowych.
PGNiG sprzedaje gaz wydobyty z własnych źródeł oraz importuje go z kierunku: wschodniego, zachodniego i południowego. Sieć dystrybucyjna PGNiG to około 119 tys. km gazociągów; swoje usługi oferuje zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym – spółka obsługuje łącznie około 7,1 mln klientów w Polsce (stan na rok 2019). Oferta PGNiG dla poszczególnych odbiorców to taryfy dostępne w kilku wariantach.
PGE
Swoją działalność o sprzedaż gazu rozszerzyła także PGE – jest to pierwszy sprzedawca w kraju, który przygotował ofertę dual fuel dla gospodarstw domowych. Energetyczny gigant proponuje odbiorcom indywidualnym, jak i biznesowym stałe ceny za prąd i warunki podczas trwania umowy. Obydwie grupy odbiorców mają możliwość zawarcia umowy kompleksowej.
Tauron
Kolejnym sprzedawcą gazu na polskim rynku jest Tauron, który na rynek gazowy wkroczył w 2012 roku. Aktualnie firma oferuje sprzedaż błękitnego paliwa zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom na terenie całego kraju. Klienci indywidualni mogą liczyć na gwarancję stałej ceny, a także po zmianie sprzedawcy gazu, będą otrzymywać jedną fakturę (umowa kompleksowa). Natomiast, na odbiorców biznesowych czekają oferty szyte na miarę, doradcy energetyczni, a także szereg dodatkowych możliwości np. negocjacja cen.
Dostawcy / dystrybutorzy gazu w Polsce
Na rynku, oprócz sprzedawców gazu, działają także dystrybutorzy gazu. Działalność zdominowana jest przez jeden podmiot.
G.EN. Operator
G.EN. Operator Sp. z o.o. to największa prywatna spółka zajmująca się dystrybucją gazu ziemnego w kraju. System dystrybucji obejmuje 3264 km sieci gazowych oraz 4 stacje regazyfikacji, dzięki którym operator dociera do kolejnych regionów, wspierając ich prężny rozwój. Firma działa od 30 lat, a system dystrybucji obejmuje 89 gmin zlokalizowanych na obszarach województw: dolnośląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.
Polska Spółka Gazownictwa
Największym i zarazem pełniącym funkcję Narodowego Operatora Sieci Dystrybucyjnej jest firma Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., która jest częścią grupy kapitałowej PGNiG. Dostawca obsługuje 7,1 mln klientów i rocznie dystrybuuje 11,53 mld m3 (dane na rok 2021). Firma posiada 17 oddziałów gazowniczych i 174 gazownie.
Pozostali dystrybutorzy gazu
Na obszarze Polski, głównie lokalnie, działają również mniejsi dystrybutorzy i są to m.in. Polenergia Kogeneracja Sp. z o.o., ESV Wisłosan sp. z o.o., PSSE Media Operator sp. z o.o.