Firmy montujące pompy ciepła 2022 – Ranking najlepszych firm

4.84 /5
(Ocen: 64)

Pompa ciepła to ekonomiczny, ekologiczny i komfortowy w użytkowaniu system ogrzewania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Obecnie pompy ciepła coraz częściej zastępują tradycyjne źródła ciepła, jakimi są kotły grzewcze. W nowych budynkach mogą samodzielnie pokrywać całkowite potrzeby cieplne, natomiast w modernizowanych współpracować z konwencjonalnym źródłem ciepła (w tzw. układzie hybrydowym) lub też, być samodzielnym źródłem ogrzewania. Jeszcze większe korzyści niesie użytkownikowi połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką, ponieważ daje mu to prak­tycz­nie 100-procen­to­wą nie­za­leż­ność od rosnących cen energii 2021.

Jednak sporą trudnością okazać się może wybór odpowiedniej firmy instalującej pompy ciepła, bowiem konkurencja jest ogromna. Jak odnaleźć się w jej gąszczu? Otóż z pomocą może przyjść nasz ranking najlepszych firm montujących pompy ciepła!

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Ranking firm montujących pompy ciepła – Informacje szczegółowe

1. Hewalex

Ranking firm montujących pompy ciepła - Hewalex Hewalex to firma zajmująca wiodącą pozycję na rynku polskim w zakresie sprzedaży kolektorów słonecznych, komponentów instalacji solarnych, a także pomp ciepła. Poza rynkiem rodzimym, produkty Hewalex trafiają do ponad 40 krajów na całym świecie. Firma posiada również własne zaplecze badawczo-rozwojowe i udział w projektach międzynarodowych. Firma Hewalex może pochwalić się sprawdzonymi rozwiązaniami i 18.000 sprzedanych pomp ciepła przeznaczonych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, i basenowej, a także ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń w budynku. Natomiast zróżnicowanie oferowanych konstrukcji pozwala dostosować wybór urządzenia do oczekiwań technicznych i cenowych inwestora. Co spowodowało, że instalator pomp ciepła Hewalex zajął pierwsze miejsce w rankingu firm montujących pompy ciepła?

Tym, co wyróżnia firmę spośród innych, jest przede wszystkim grono konsultantów i instalatorów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu oraz montażu instalacji opartych na pompach ciepła. Dzięki temu pracownicy Hewalex do każdego zlecenia podchodzą indywidualnie, a po­szcze­gól­ne ele­men­ty in­sta­la­cji do­bie­ra­ją tak, aby opty­mal­nie speł­nia­ły ocze­ki­wa­nia swoich klien­tów. Ponadto, wszystkie urządzenia w ofercie firmy charakteryzują się wysokiej klasy efektywnością energetyczną i wykorzystaniem sprawdzonych komponentów uznanych producentów.

Dla inwestorów przygotowane zostały również najkorzystniejsze na rynku warunki gwarancji podstawowej wynoszące 5 lat. Pompy ciepła firmy Hewalex posiadają także certyfikaty poświadczające parametry techniczne: certyfikat zgodności z Europejską Dyrektywą Niskonapięciową 2006/95/WE (znak CE) i certyfikat uprawniający do oznaczania wyrobu znakiem bezpieczeństwa (znak B). Również Europejski Znak Jakości dla pomp ciepła – EHPA-Q stanowi dla klientów Hewalex niezależną informację na temat standardu jakościowego i technicznego konkretnych modeli (określa on dodatkowe wymagania dla producenta pompy ciepła, takie jak m.in. dostęp do części zamiennych czy obsługę serwisową).

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo jest oferta Hewalex?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,90/5

Montaż pomp ciepła z Hewalex - Zalety

 • Indywidualne podejście do każdej inwestycji
 • Obsługa na terenie całego kraju
 • Szybka realizacja
 • Wydłużone okresy gwarancji pomp ciepła sięgające 5 lat
 • Wysokiej klasy efektywność energetyczna urządzeń oraz ich niezawodność i trwałość
 • Sprawna obsługa techniczno-serwisowa
 • Szeroki wybór sprzętu dodatkowego
 • Możliwość zdalnego nadzoru pracy pompy przez Internet

Montaż pomp ciepła z Hewalex - Wady

 • Brak szczegółowych danych na temat kosztów instalacji

2. Clima Komfort

Ranking firm montujących pompy ciepła - Clima ComfortClima Komfort została założona w 1994 roku, a pierwotnym profilem działalności firmy były osuszacze powietrza oraz instalacje osuszające. Następnie oferta rozszerzona została o klimatyzatory, zaś w 1999 roku w portfolio Clima Komfort znalazły się również pompy ciepła. Wszechstronna oferta tych urządzeń obejmuje m.in.: pompy ciepła powietrze/woda, gruntowe pompy ciepła glikol/woda, gruntowe pompy ciepła bezpośrednie parowanie/woda, pompy ciepła woda/woda oraz pompy ciepła służące do podgrzewania wody użytkowej. Firma Clima Komfort jest autoryzowanym przedstawicielami dwóch producentów Pico Energy oraz IDM, którzy są pionierami na austriackim rynku energii odnawialnej. Clima Komfort posiada także w ofercie własną markę pomp ciepła – VIGOTHERM.

Do tej pory firma zrealizowała ponad 2.000 inwestycji w całej Polsce. Swoją działalność opiera na wysoko wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej i technicznej (wielu fachowców pracuje w Clima Komfort od momentu jej założenia), dzięki czemu podejmuje się nawet najtrudniejszych wyzwań. Doświadczona kadra zapewnia inwestorom szybką i profesjonalną obsługę na każdym etapie inwestycji (włącznie z serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym). Co ważne, klienci decydujący się na pompy ciepła z oferty firmy wybierają nie tylko samo urządzenie, ale sprawdzony, wydajny i kompletny system grzewczy, który zapewni im wymagany komfort cieplny.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo jest oferta Clima Komfort?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,80/5

Montaż pomp ciepła z Clima Komfort - Zalety

 • Gwarancja pełnego komfortu cieplnego
 • Wysoka efektywność pracy pomp ciepła (COP>5)
 • Profesjonalne podejście, doradztwo i dobór urządzeń w procesie inwestycyjnym
 • Wyspecjalizowana i doświadczona kadra inżynierska
 • Szybki i sprawny serwis na terenie całego kraju
 • Pełna satysfakcja i bezpieczeństwo użytkowania
 • Sprawna i terminowa realizacja przedsięwzięcia
 • Własna marka pomp ciepła - VIGOTHERM

Montaż pomp ciepła z Clima Komfort - Wady

 • Brak szczegółowych danych na temat kosztów instalacji

3. Natural Energy

Ranking firm montujących pompy ciepła - Natural EnergyNa trzecim miejscu uplasowała się firma Natural Energy, która powstała w 2013 roku i zajmuje się kompleksową realizacją instalacji OZE (pompy ciepła, fotowoltaika, kolektory słoneczne, rekuperacja). Od samego początku swojego istnienia Natural Energy sporo czasu poświęca na propagowanie idei odnawialnych źródeł energii. Firma posiada sieć handlowców i zespołów montażowych działających na terenie całego kraju (17 jednostek serwisowych). W ciągu ostatnich 7 lat zamontowała ponad 4.000 instalacji, dzięki którym jej klienci zaoszczędzili 30.000.000 zł. W swojej ofercie Natural Energy posiada całą gamę pomp ciepła większości producentów dostępnych na rynku (w tym: Nibe, Panasonic, Buderus, czy Hewalex). Wśród nich są: powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła z kolektorem pionowym, gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym, czy pompy ciepła CWU.

Podczas współpracy z klientami firma stawia na rzetelną obsługę i profesjonalne wykonanie powierzonych jej prac. Zespół wyspecjalizowanych i doświadczonych fachowców dobierając instalację, zwraca uwagę na jakość urządzeń oraz komfort użytkowania przez inwestora, dzięki czemu, mogą oni cieszyć się sprawnymi i wydajnymi pompami ciepła w swoich domach.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo jest oferta Natural Energy?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,80/5

Montaż pomp ciepła z Natural Energy - Zalety

 • Sprawna i terminowa realizacja przedsięwzięcia
 • Zaangażowany, doświadczony zespół
 • Indywidualne podejście do każdego przedsięwzięcia
 • Wysokiej jakości urządzenia
 • Obsługa na terenie całego kraju
 • Wysokiej klasy efektywność energetyczna pomp ciepła
 • Sprawna obsługa techniczno-serwisowa
 • Cała gama pomp ciepła większości producentów dostępnych na rynku
 • Kompleksowe podejście uwzględniające: profesjonalne konsultacje, przygotowanie projektu i dokumentacji, dostawę, montaż oraz opiekę nad instalacją

Montaż pomp ciepła z Natural Energy - Wady

 • Brak szczegółowego cennika

4. Budotom Pompy Ciepła

Ranking firm montujących pompy ciepła - BudotomBudotom Pompy Ciepła istnieje od 2007 roku i od tego czasu firma z powodzeniem zrealizowała montaż ponad 1.000 pomp ciepła Panasonic Aquarea w całej Polsce. Ponadto realizuje ona inwestycje kompleksowo, jednocześnie wykonując: instalację grzewczą (w tym instalację ogrzewania podłogowego), wewnętrzną sieć wodno-kanalizacyjną, czy rekuperację.  Firmę tworzą osoby, które w swoich działaniach kierują się misją, pokazując, że inwestując w pompy ciepła w perspektywie lat można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale przy tym dbać także o środowisko naturalne. Budotom Pompy Ciepła, stawia na dobre relacje z klientami, którzy mogą liczyć na wysoką jakość usług (w tym profesjonalną obsługę, rzetelne udzielenie informacji oraz transparentność wycen i umów).

Doświadczony i profesjonalny zespół ekspertów doradza inwestorom w wyborze odpowiedniego urządzenia, zajmuje się montażem i serwisem oraz pomaga uzyskać kredyt i dofinansowanie na pompę ciepła (klient zostaje przeprowadzony przez cały proces, aż do etapu rozliczenia dofinansowania). Co ważne, firma inwestuje w wiedzę swoich pracowników poprzez ich uczestnictwo w licznych szkoleniach branżowych. W swojej ofercie Budotom oferuje pompy ciepła Panasonic Aquarea, które mają także możliwość chłodzenia i są urządzeniami do podgrzewania wody użytkowej (ich instalacja jest możliwa zarówno w nowych jak i w starszych budynkach).

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo jest oferta Budotom?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,70/5

Montaż pomp ciepła z Budotom - Zalety

 • Kompleksowa obsługa (pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia i dofinansowania oraz montaż i sprawny serwis)
 • Sprawna i terminowa realizacja przedsięwzięcia
 • Doświadczony i pomocny zespół
 • Obsługa na terenie całego kraju
 • Indywidualne podejście do każdego klienta
 • Pełna satysfakcja i bezpieczeństwo użytkowania
 • Wieloletnie doświadczenie z zakresu pozyskiwania dofinansowań, dotacji i grantów

Montaż pomp ciepła z Budotom - Wady

 • Brak przykładowej wyceny pompy ciepła dla budynku jednorodzinnego o określonej powierzchni, co utrudnia zapoznanie się z możliwym ostatecznym kosztem całej inwestycji.

5. HelioExpert S.A.

Helio Expert - fotowoltaika.Firma HelioExpert S.A. jest jednym z liderów na rynku sprzedaży systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła, która w ciągu 11 lat działalności zrealizowała ponad 4.000 instalacji dla klientów indywidualnych i firm. Należy tu podkreślić, że firma ta jest również jedynym w Polsce autoryzowanym partnerem firmy Viessmann, będącej wiodącym producentem systemów grzewczych i chłodniczych, w tym ekologicznych i energooszczędnych pomp ciepła. HelioExpert S.A. działa na terenie całej Polski, oferując swoim klientom kompleksowe i profesjonalne usługi (od bezpłatnego audytu, poprzez projekt, pozyskanie finansowania, dostawę, montaż, aż po serwis).

Oferta HelioExpert S.A. skierowana jest do odbiorców indywidualnych i biznesowych oraz rolników, którzy mogą liczyć na pomoc oraz doradztwo doświadczonego i profesjonalnego zespołu ekspertów w wyborze odpowiedniego urządzenia. Co istotne, firma ta dba również o to, aby cała instalacja była trwała i wykonana z najlepszej jakości komponentów. HelioExpert S.A pomaga również w uzyskaniu dofinansowania do pomp ciepła.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo jest oferta HelioExpert S.A.

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,60/5

Montaż pomp ciepła z HelioExpert S.A. - Zalety

 • Kompleksowa obsługa na terenie całej Polski
 • Korzystne finansowanie
 • Długa żywotność pomp ciepła dzięki urządzeniom od sprawdzonych producentów
 • Przejrzysta umowa na realizację inwestycji
 • Gwarancja producenta wynosząca 5 lat
 • Wieloletnie doświadczenie z zakresu pozyskiwania dofinansowań
 • Pełna satysfakcja i bezpieczeństwo użytkowania
 • Sprawna obsługa techniczno-serwisowa

Montaż pomp ciepła z HelioExpert S.A. - Wady

 • Brak szczegółowego cennika

6. Columbus Energy

Ranking firm montujących pompy ciepła - Columbus EnergyColumbus Energy jest jednym z najczęściej wybieranych dostawców fotowoltaiki w kraju, który swoją działalność prowadzi od 2014 roku. Od tego czasu zdobył zaufanie kilkudziesięciu tysięcy klientów. Firma ma w swojej ofercie również pompy ciepła, których koszt może zostać pomniejszony o nawet 14,1 tys. zł dotacji z programu Czyste powietrze. Klienci Columbus Energy mają do wyboru trzy pakiety: Go Green, Go Free oraz Go Comfort, w ramach których oprócz paneli fotowoltaicznych znajduje się dodatkowe wyposażenie. Pompę ciepła Nibe można kupić w ramach pakietu Go Comfort, która w połączeniu z fotowoltaiką staje się czystym źródłem ciepła.

Firma ponadto zapewnia, że bierze na siebie odpowiedzialność za dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”, do tego stopnia, że cena pakietu jest już od samego początku pomniejszona o wielkość dofinansowania (na przelew z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska czeka już Columbus Energy, a nie nabywca instalacji). Co istotne, firma swoim klientom zapewnia również: audyt i projekt instalacji, montaż, finansowanie, gwarancję producenta wynoszącą 5 lat.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo jest oferta Columbus Energy?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,50/5

Montaż pomp ciepła z Columbus Energy - Zalety

 • Obsługa na terenie całego kraju
 • Indywidualne podejście do klienta
 • Korzystne finansowanie
 • Pełna satysfakcja i bezpieczeństwo użytkowania
 • Złożenie wniosku o dotację Czyste Powietrze
 • Gwarancja producenta wynosząca 5 lat
 • Cicha praca urządzenia (ok. 39 db)
 • Kompleksowa obsługa (konsultacje, przygotowanie projektu i całej dokumentacji, montaż i opieka nad instalacją)

Montaż pomp ciepła z Columbus Energy - Wady

 • Instalacja pompy ciepła znajduje się w ofercie firmy od niedawna
 • Dostępna pompa ciepła tylko jednego producenta
 • Brak szczegółowego cennika

Ranking firm montujących pompy ciepła 2022 – nasze top 5

Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie, za co odpowiada nie tylko wzrost gospodarczy, ale również odczuwalne zmiany klimatu. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wskazuje na duże wahania temperatur. Fale mrozów i upałów, jakie przetaczają się w różnych częściach świata, powodują wzrost zapotrzebowania nie tylko na ogrzewanie, ale przede wszystkim na klimatyzację. W związku z tym, zarówno z ekologicznego, jak i z ekonomicznego punktu ważną rolę odgrywać będą odnawialne źródła energii.

Szczególnie dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się panele fotowoltaiczne. Coraz więcej firm i gospodarstw domowych instaluje też pompy ciepła, które dają ogromne możliwości wykorzystania OZE. Nadal jednak wiele osób obawia się zakupu i montażu pompy ciepła. Co jest tego powodem? Przede wszystkim brak wiedzy na temat jej działania i szerokiego zastosowania. Wyboru nie ułatwia również duża różnorodność dostępnych modeli (pomocne może okazać się skorzystanie z naszego rankingu pomp ciepła oraz rankingu producentów pomp ciepła) i firm montujących pompy ciepła.

Należy jednak wiedzieć, że instalowanie, konserwacja i serwisowanie pomp ciepła zawierających F-gazy może być realizowane wyłącznie przez personel i firmy posiadające certyfikaty F-gazowe. Prawo wymaga także od operatora urządzenia tego, aby udzielając zlecenia upewnił się, że powierza prace firmom i osobom dysponującym odpowiednimi certyfikatami. Najlepiej więc skorzystać z usług firmy specjalizującej się w kompleksowej obsłudze w zakresie budowy instalacji grzewczych/chłodzących w oparciu o montaż wysokowydajnych pomp ciepła. W ramach której liczyć można na:

 • Doradztwo – zanim firma przejdzie do prac montażowych konieczne jest spotkanie i dokonanie obliczeń. Ma to na celu ustalenie odpowiedniego doboru mocy grzewczej pompy ciepła w stosunku do zapotrzebowania na energię cieplną projektowanego lub też istniejącego budynku (wylicza się je za pomocą specjalnie do tego przygotowanych programów). Posiadając obliczenia zapotrzebowania na energię cieplną przechodzi się do doboru pompy ciepła, wykorzystując w tym celu komputerowy program symulacyjny instalacji z pompami ciepła. Następnie firma prezentuje proponowane rozwiązania wraz z wyceną.
 • Przygotowanie projektu i dokumentacji – po akceptacji oferty przygotowywany jest profesjonalny projekt za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Klient otrzymuje go wraz z kompletem spersonalizowanych dokumentów, które potrzebne będą do realizacji inwestycji (np. do uzyskania dofinansowania do pompy ciepła z programu Czyste Powietrze, czy też dokumentacji geologicznej w przypadku wykonywania odwiertów).
 • Dostawę i montaż instalacji – po starannym dobraniu elementów instalacji (pompy obiegowej, zbiornika, zawory trójdrożne itd.) firma powinna zapewnić bezpieczeństwo i najwyższą jakość dostawy. Wszystkie urządzenia i komponenty powinny być wysłane specjalną przesyłką. Później następuje montaż urządzeń przez certyfikowanych instalatorów.
 • Gwarancję i serwisowanie – najczęściej usługi montażowe objęte są kilkuletnią gwarancją. Natomiast na wszystkie urządzenia i komponenty klienci otrzymują gwarancję nawet do kilkunastu lat.
 • Nasz ranking firm montujących pompy ciepła 2022 to porównanie najlepszych przedsiębiorstw na polskim rynku – Wszystkie przedstawione przez nas firmy cieszą się dobrą opinią wśród swoich klientów za wszechstronne i indywidualne wsparcie, wiedzę oraz fachowe podejście.

Postaw na zielone rozwiązania!

dopłata do fotowoltaiki Mój prąd

Chcesz być bardziej EKO?
Szukasz sprawdzonych urządzeń i instalatorów?
Sprawdź: Ranking firm fotowoltaicznych
Sprawdź: Ranking magazynów energii

Z nami znajdziesz najlepsze rozwiązania!

Instalatorzy Pomp ciepła – współpraca

instalatorzy Pomp ciepła w Polsce

Jesteś instalatorem pomp ciepła?
Oferujesz wysokiej jakości usługi?
Działasz na wysokiej klasy urządzeniach?
Chcesz się rozwijać?

Sprawdź możliwości współpracy z enerad.pl.

Jaką firmę instalującą pompy ciepła wybrać – Pytania i odpowiedzi

Pompy ciepła uznawane są za jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań grzewczych, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł. Największą zaletą tego urządzenia jest wygoda i prostota obsługi (po zamontowaniu i uruchomieniu nie wymaga dodatkowego zaangażowania użytkowników do tego, aby prawidłowo funkcjonować). Jednak, to, czy my, jako inwestorzy będziemy mogli w pełni cieszyć się z komfortu cieplnego jakie daje pompa ciepła, w dużej mierze zależy nie tylko od jej właściwości, ale i od prawidłowo wykonanej instalacji. Dlatego warto jeszcze przed samym montażem dokładnie przyjrzeć się wybranej firmie i koniecznie zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

Jakie doświadczenie ma firma montująca?

Szukając wykonawcy, należy sprawdzić, czy ten wybrany przez nas, posiada odpowiednie, doświadczenie w pro­jek­to­wa­niu oraz mon­ta­żu pom­p cie­pła. Najlepiej, aby firma miała na swoim koncie przynajmniej kilkaset wykonanych instalacji. Ważne jest również to, aby pracował w niej wyspecjalizowany zespół specjalistów wysokiej klasy, który może pochwalić się stosowną wiedzę popartą wieloma szkoleniami i odpowiednimi certyfikatami. Podczas szukania rzetelnej firmy warto nie tylko sugerować się samymi reklamami i opiniami innych użytkowników, ale swój wybór poprzeć również stosownymi obliczeniami, które zaproponuje konkretna firma.

Czy firma pomaga zdobyć dofinansowanie?

Inwestycja w pompę ciepła wiąże się ze sporymi wydatkami i nie każdego stać na to, aby pokryć całość kosztów ze swojej kieszeni (koszt jej instalacji, w zależności od rodzaju zwraca się w przeciągu 5-8 lat). Na szczęście, istnieją różne dotacje oraz preferencyjne pożyczki i kredyty, które wspierają ekologiczne rozwiązania i umożliwią realizację zaplanowanego przedsięwzięcia. Jednym z nich jest chociażby rządowy program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu osoby decydujące się na instalację systemu grzewczego, jakim jest pompa ciepła, mogą starać się o dotację. Maksymalna jej wysokość wynosi 20 tys. złotych w przypadku braku mikroinstalacji fotowoltaicznej i 25 tys., gdy inwestor się na nią zdecyduje. Dużym udogodnieniem jest to, jak wybrana przez nas firma zajmująca się montowaniem pomp ciepła, posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwala jej na rzetelne przeprowadzenie swoich klientów przez cały proces związany z uzyskaniem dofinansowania. Dzięki temu, zwrot z inwestycji można otrzymać w jeszcze krótszym czasie.

Jakie urządzenia oferuje firma?

Rodzaj zastosowanej technologii i komponentów to czynniki, które w decydujący sposób wpływają na najważniejsze parametry techniczne pomp ciepła. Zalicza się do nich współczynnik sprawności COP/SCOP, wydajność grzewczą, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego oraz emisję hałasu i ilość czynnika chłodniczego. W celu ich porównania, dobrze jest przeanalizować dane techniczne poszczególnych urządzeń zawarte w tzw. DTR-kach (kartach katalogowych dołączonych do etykiet energetycznych czy instrukcjach instalacji). Przy wyborze odpowiedniego urządzenia zawsze na uwadze trzeba mieć to, że technologia związana z pompami ciepła rozwija się dynamicznie, a producenci nieustannie udoskonalają oferowane przez siebie produkty (proces ten jest najbardziej widoczny w dziedzinie pomp ciepła typu powietrze/woda). Przez to powszechnie stosowane dziś urządzenia za kilka lat mogą być już przestarzałe (im wszystkie elementy instalacji będą nowsze, tym dłużej i wydajniej będą nam służyć).

Jaki jest serwis i gwarancja?

Najlepiej, aby całość instalacji wykonywała jedna firma, ponieważ angażowanie kilku różnych wykonawców do każdej części instalacji, może w dużym stopniu utrudnić kontakt i przepływ informacji (co w konsekwencji doprowadzić może do unikania odpowiedzialności w razie wystąpienia usterek). Gwarancja zapewnia bezpłatną naprawę ewentualnych usterek. Ważne jest, aby dowiedzieć się także, kto jest serwisantem wybranych urządzeń grzewczych, ponieważ pomoże to w ustaleniu, do kogo zwrócić się o pomoc oraz pozwoli na szybką i sprawną reakcję w przypadku jakichkolwiek problemów. Nie można zapominać również o przeglądach układu grzewczego, które zapewniają mu sprawne funkcjonowanie przez wiele lat. Informacji na ich temat oraz koszty z nimi związane powinna przekazać nam firma instalacyjna, odpowiedzialna za ich wykonanie.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
21 grudnia 2021 10:08

U mnie pompę montowała lokalna firma Leste z Krakowa. Wziąłem od nich pompę Midea rok temu.
Drugi sezon grzewczy i odpukać wszystko gra.

Maksymilian
Maksymilian
8 grudnia 2021 15:48

U nas firma która montowała pompy ciepła była Solenerga. Wykazała się dużym profesjonalizmem i rzetelnością. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie

Łukasz
Łukasz
19 października 2021 17:01

Zakupiłem pompę ciepła w firmie columbus i WSZYSTKO było jak naj bardziej OK. Ale gdy temperatura za oknem spadła i pompa zaczęła pracę wyszła na jaw mała wada podłączenia która jest banalna do usunięcia i tu zaczynają się schody od 11.10.21 do dziś 19.10.21 zgłaszam problem na info linii (codziennie) i NIC brak jakiejkolwiek reakcji ze strony firmy na moje zgłoszenie ponad to mam ciągły kontakt z przedstawicielem firmy tylko że i jego interwencje nie przynoszą skutku. Wygląda to tak jak by działu serwisu pomp ciepła nie było zgłoszenia trafiają w… właśnie gdzie ???
Poinformuję Was jak zakończy się mój problem i jak wygląda stanowisko firmy w tej sprawie.
Całe szczęście że za oknem nie ma jeszcze mrozów bo strach pomyśleć jak wyglądało by życie w takim przypadku tzn. ZIMNYM DOMU Z ZIMNA WODĄ

Mariusz
Mariusz
3 grudnia 2021 16:44
Odpowiedz do:  Łukasz

Columbus to maszynka do wciskania kitu – to firma sprzedażowa, która ślepemu sprzeda okulary przeciwsłoneczne. Nawet doprosić się serwisu fotowoltaiki nie można a co dopiero pompy ciepła – to nie jest firma specjalistyczna – to specjaliści od sprzedaży.

Piotr
Piotr
19 października 2020 13:19

To co jest napisane o firme Natural Energy jest wymysłem. Jestem jej obecnym pracownikiem, pracuję jako instalator. Natural Enegy posiada 1 ekipe składającą się z 2 osób. My musimy pracować jak nienormalne aby zamontować 70 instalacyj w roku.. Wszystkie obietnice są nieważne pod koniec roku. Jeszcze i niedopłaca..
PS.
Firma ma tylko 4,5 lata