opinie o pompach ciepła

Opinie o pompie ciepła

Opinie o pompach ciepła często są jednym z czynników wpływających na decyzję o montażu urządzenia czy wyborze konkretnego modelu. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie z tych opinii muszą być prawdziwe, rzetelne i przydatne. Co więcej, wokół pomp ciepła narosło przez ostatnie lata wiele mitów i legend. Przyjrzyjmy się im i spróbujmy nauczyć jak rozsądnie korzystać z opinii o pompach ciepła.  Przedstawimy Wam również kilka recenzji i opinii pochodzących od naszych Użytkowników, którzy z pomp ciepła faktycznie korzystają.

Opinie o pompach ciepła - zanim zaczniemy

Skoro czytacie ten artykuł to najprawdopodobniej przygotowujecie się do inwestycji w pompę ciepła i szukacie rzetelnych opinii na temat tych urządzeń. Dobrze trafiliście - w tym miejscu nie tylko przedstawimy Wam opinie o pompach ciepła zebrane od użytkowników, ale też podpowiemy jak mądrze korzystać z opinii znalezionych w Internecie.

Zanim jednak zaczniecie zagłębiać się w recenzje na temat użytkowania poszczególnych urządzeń, upewnijcie się, że znacie i rozumiecie podstawowe kwestie związane z zasadą działania, doborem i eksploatacją pomp ciepła. Przygotowaliśmy dla Was podręczną listę ważnych zagadnień:

Dlaczego to jest ważne?

Pompa ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ jako jedyne zapewnia sprawność grzewczą wynoszącą średniorocznie ok. 300%. Mówiąc wprost - pompa ciepła to jedyne urządzenie na rynku, które dostarcza do budynku mniej więcej 3 razy więcej energii niż samo pobiera. A jednak, negatywnych opinii o pompach ciepła wcale nie brakuje. Dlaczego? Zwykle biorą one swój początek w jednym z dwóch źródeł:

  • z braku wiedzy na temat charakterystyki działania tych urządzeń lub,
  • z niewłaściwego doboru i instalacji pompy ciepła.

Wbrew opowieściom handlowców, pompa ciepła to nie "magiczne" rozwiązanie, które sprawi, że Wasze rachunki za prąd znikną całkowicie. Tylko właściwie zamontowana i eksploatowana pompa ciepła, może się stać tanim, wygodnym i ekologiczny źródłem ciepła dla Waszego domu. Dlatego, tak ważne jest, aby zrozumieć i poznać wszelkie niuanse związane z instalacją i pracą pomp ciepła.

Gdy szukacie opinii o pompach ciepła, uważajcie na źródła

Drobna porada: Pamiętajcie, że gdy szukacie opinii o pompach ciepła, zawsze powinniście zweryfikować ich źródło. Szczególnie, jeśli dana opinia jest skrajnie pozytywna lub skrajnie negatywna. Czemu?

Źródło: enerad.pl

Te "podejrzanie" entuzjastyczne opinie mogą bowiem być niczyim innym jak.. materiałami reklamowymi. Zdarza się, że firmy zajmujące się montażem pomp ciepła wykupują usługi polegające na pisaniu pozytywnych recenzji i opinii o oferowanych przez nie usługach. Nazywa się to "marketingiem szeptanym". Najczęściej możecie się z nimi spotkać na różnego rodzaju forach czy pod artykułami na temat pomp ciepła. Poznacie je zaś po małej ilości szczegółów dotyczących inwestycji i (bardzo często) po zachwalaniu konkretnego wykonawcy (zleceniodawcy opinii). Tego typu działania byłyby zbędne, bo pompa ciepła to produkt, który może obronić się sam. Niestety, niektórzy instalatorzy decydują się na takie rozwiązania, by nadrobić braki i niedociągnięcia np. w obszarze obsługi klienta czy jakości montażu.

Źródło: enerad.pl

W przypadku skrajnie negatywnych opinii o pompach ciepła ich źródeł może być kilka. Z jednej strony faktycznie może być to niezadowolony użytkownik, który korzysta ze źle dobranego lub źle podłączonego urządzenia. Jednak równie prawdopodobne jest to, że za taką opinią stoi... konkurencja oferująca inne sposoby ogrzewania lub też inne marki pomp ciepła. Niestety nieuczciwe metody promowania nie są rzadkością, dlatego do informacji znalezionych w Internecie trzeba podchodzić z dystansem. W takim przypadku, negatywna opinia o pompie ciepła będzie najczęściej powielała mity i niedomówienia dotyczące tych urządzeń. Poniżej przytoczymy kilka z nich i wyjaśnimy, skąd się biorą.

Negatywne opinie o pompach ciepła - fakty i mity

Oto najczęściej powielane negatywne opinie o pompach ciepła wraz z wyjaśnieniem, skąd się wzięły.

"Pompa ciepła zużywa więcej prądu niż obiecywał handlowiec / instalator"

Nie ma się co oszukiwać - głównym celem wielu handlowców jest sprzedanie klientowi pompy i zebranie prowizji. Dopiero gdzieś na drugim planie jest faktyczne doradztwo w zakresie doboru urządzenia. To oznacza, że wielu z nich będzie zapewniało o minimalnym, często nierealnym zużyciu prądu przez pompę ciepła, by zachęcić do inwestycji. Tymczasem, pobór energii będzie uzależniony od wielu czynników, m.in. od klasy energetycznej budynku, zastosowanego typu ogrzewania czy od ilości mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, że pompa ciepła jest jednym z najefektywniejszych źródeł ogrzewania i dzięki niej można płacić mniej za ciepło w domu - o ile zostanie prawidłowo dobrana. Jeśli chcecie wiedzieć, ile prądu faktycznie zużywa pompa ciepła, zajrzyjcie tu: Ile prądu zużywa pompa ciepła?

"Pompa ciepła stale pracuje na grzałkach"

W takim przypadku źródłem problemu jest źle dobrane urządzenie. Działanie grzałek w pompie ciepła nie jest niczym złym, o ile stanowi ono jedynie wsparcie w okresach najcięższych mrozów. Jeśli pompa już przy umiarkowanych chłodach musi korzystać z grzałek to najprawdopodobniej jej moc nominalna jest zbyt niska, by poradzić sobie z bieżącym obciążeniem. Takie sytuacje to efekt przeprowadzania jedynie zgrubnych szacunków zapotrzebowania cieplnego lub dobierania pompy "na oko".

"Pompa nie dogrzewa domu"

W tym wariancie, przyczyn problemu może być kilka. Z jednej strony może być to pompa ciepła o zbyt małej mocy. Z drugiej, źródłem mogą być również problemy z montażem. Podłączenie pompy ciepła do systemu pozostałego np. po kotle na paliwo stałe, wymaga regulacji i dostosowania parametrów hydraulicznych. Niekiedy konieczne mogą być nawet istotne zmiany w systemie ogrzewania. Jeśli prace zostały wykonane przez osoby bez właściwej wiedzy i kompetencji, nawet najlepsze urządzenie nie będzie działało zgodnie z założeniami.

Jakie opinie o pompach ciepła mają nasi Czytelnicy?

A teraz sprawdźcie co sądzą o pompach ciepła nasi Czytelnicy:

Pompę ciepła (powietrzną) mam od sierpnia 2023 roku. Zamontowałam ją po termomodernizacji, w budynku z lat 80 - tych. Już w pierwszych miesiącach zimy dostała chrzest bojowy, bo temperatury sięgały nawet -20 stopni, a w domu było ciepło. Do kwietnia 2024 roku zużyła ok. 4500 kWh na CO i CWU w budynku o powierzchni 180 m2 (w tym było też wygrzewanie posadzek). Czy polecam? Zdecydowanie! Zastąpiłam nią stary piec węglowy: zero kurzu, zero noszenia opału, żadnego rozpalania, czyszczenia komina - temperaturą steruje z telefonu.

Maria, kujawsko-pomorskie

Pierwszą naszą myślą jeżeli chodzi o wybór ogrzewania był gaz. Dowiedzieliśmy się jednak, że w miejscu gdzie stanie nasz dom, gazu nie ma i w tym momencie zaczęliśmy myśleć nad alternatywą. Od znajomych uzyskaliśmy informację o możliwości uzyskania dotacji na pompę ciepła. Po zapoznaniu się z kosztami inwestycji, postawiliśmy na najbardziej ekonomiczne źródło ciepła jakim niewątpliwie jest gruntowa pompa ciepła. Gdyby nie fakt, iż możliwe było wówczas uzyskanie dotacji z programu "Czyste Powietrze", prawdopodobnie ze względu na wysoki koszt pompy ciepła gruntowej nie zdecydowalibyśmy się na tak drogie źródło ciepła. Łączny koszt z montażem wyniósł nas ok. 60.000 zł. Jednak z perspektywy czasu, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru i zdecydowanie polecamy go wszystkim, dla których ważne są nie tylko kwestie związane z ekologią, ale również dbaniem o domowy budżet. Pompa ciepła, to urządzenie, które pozwala osiągnąć spore oszczędności zwłaszcza przy tak dużej rodzinie, jak nasza.

Kamila, mazowieckie

Mam pompę ciepła od roku i jestem mega zadowolony! Koszty ogrzewania mi spadły o połowę – wcześniej płaciłem 400 zł miesięcznie za gaz, a teraz za prąd do pompy wydaję około 200 zł. W domu jest ciepło cały czas, nawet jak na dworze mróz. Fajna sprawa, bo nie truję środowiska i jeszcze dostalem dofinansowanie, więc szybciej się zwróci. Naprawdę polecam, zwłaszcza jeśli ktoś myśli o oszczędzaniu i ekologii.

Marcin, śląskie

Pompy ciepła opinie - dlaczego mogą być tak różne?

Na koniec jeszcze jedna porada - pamiętajcie, że opinie, choć przydatne, wyrażają subiektywne odczucia danego użytkownika. Bo przecież nie wszyscy mają jednakowe potrzeby jeśli chodzi o kwestie ogrzewania. Przykładowo są osoby, które preferują niższe temperatury w domu, co automatycznie przełoży na obniżenie kosztów eksploatacyjnych pompy ciepła. Takie osoby z pewnością będą bardziej usatysfakcjonowanie z posiadania pompy ciepła niż osoby, które marzną przy 27 stopniach i borykają się z wyższym zużyciem. Z kolei w zakresie bezobsługowości, pompy ciepła mogą być lepiej oceniane przez osoby, które przerzuciły się z bardzo uciążliwego kotła na węgiel niż przez osoby, które korzystały z gazu (w tym drugim przypadku wygoda jest porównywalna).

Pamiętajcie też, że pompa ciepła to urządzenie, które nie jest wystandaryzowanym produktem, identycznym dla każdego przyszłego użytkownika. Aby montaż pompy ciepła był opłacalny konieczne jest jej dobranie do indywidualnych potrzeb zarówno budynku, jak i inwestora. Każda instalacja może bowiem różnić się w zależności od m.in.

  • producenta pompy ciepła - pompy ciepła znacząco różnią się pod względem funkcjonalności, parametrów pracy, zasad serwisowania czy prostoty obsługi, a wszystkie te kwestie przekładają się na całościowy odbiór urządzenia.
  • termoizolacji domu - im lepsza izolacja domu, tym mniejsze są straty ciepła i niższe zapotrzebowanie na energię. Niski pobór prądu to zaś większe zadowolenie właściciela pompy.
  • zastosowanego źródła dolnego i górnego - to ile zapłacimy za konkretny model pompy ciepła i następnie, ile wyniosą nas rachunki za ogrzewanie w dużej mierze zależeć będzie od typu wybranego urządzenia. Najdroższą, ale i najbardziej efektywną opcją jest pompa ciepła gruntowa. Natomiast tańszym, ale jednocześnie mniej wydajnym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Również na to, czy inwestycja w pompę ciepła okaże się strzałem w dziesiątkę, wpływ będzie mieć wybór jej górnego źródła. W przypadku większości dostępnych niskotemperaturowych pomp ciepła najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Natomiast do współpracy z tradycyjnymi grzejnikami nadaje się wysokotemperaturowa pompa ciepła.

Nadal się wahacie? Pamiętajcie, że z enerad.pl zawsze możecie porównać oferty od sprawdzonych wykonawców, którzy chętnie doradzą Wam, jakie rozwiązanie będzie dla Was najkorzystniejsze.

Komentarze dołącz do rozmowy

Możliwość komentowania została wyłączona.