Taryfa przedpłatowa – Prąd w systemie prepaid

Czy prąd można kupować w systemie prepaid, czyli najpierw doładowujemy licznik, a potem korzystamy z prądu? Oczywiście, że tak. W naszym artykule dowiecie się, czym jest taryfa przedpłatowa i kto może z niej korzystać.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Taryfa przedpłatowa – co to jest?

Taryfa przedpłatowa to taryfa, w której prąd kupowany jest z góry i możemy zużyć go dokładnie tyle, za ile zapłaciliśmy. Taryfa ta nazywana bywa także taryfą G11P lub G11E. By móc z niej skorzystać konieczne jest posiadanie licznika przedpłatowego. Jego instalacja jest bezpłatna - wystarczy zgłosić się do swojego dystrybutora (OSD). Korzyścią taryfy przedpłatowej jest niższa o nawet 50% lub zupełny brak opłaty abonamentowej. Prąd można kupić przez internet, w specjalnych urządzeniach zwanych Energomatami lub w wybranych punktach stacjonarnych.

Dla kogo taryfa przedpłatowa?

Taryfa przedpłatowa dedykowana jest głównie gospodarstwom domowym, ale montaż liczników przedpłatowych możliwy jest również w takich obiektach, jak:

  • akademiki,
  • klasztory,
  • plebanie,
  • domy dziecka,
  • hospicja,
  • przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Taryfa przedpłatowa jest często stosowana przy obiektach wynajmowanych. Jest wygodna zarówno dla lokatorów, jak i właścicieli, którzy nie muszą obawiać się, że w razie czego zostaną z długami. Z rozwiązania tego możemy skorzystać także, gdy nie mamy prawa do lokalu, w którym mieszkamy, a chcemy podpisać umowę. Niekiedy na montaż licznika przedpłatowego decyduje się również sprzedawca energii, gdy ma do czynienia z klientami nieregularnie uiszczającymi rachunki.

Klienci taryfowi

W ramach umowy podpisanej z osiadłym sprzedawcą prądu także można skorzystać z taryfy przedpłatowej. Niektórzy sprzedawcy oferują oprócz taryfy jednostrefowej także dwustrefową lub weekendową. Należy pamiętać, że urzędowe firmy mają nadal regulowane ceny prądu przez URE, co dla odbiorców oznacza brak stałej gwarancji ceny za energię elektryczną.

Klienci TPA, czyli niekorzystający z taryf urzędowych

Licznik przedpłatowy mogą zainstalować także klienci TPA, czyli tacy, którzy decydują się na zmianę sprzedawcy prądu. Na razie oferta dla nich jest dość uboga, jednak rosnąca konkurencja sprawia, że pojawia się coraz ofert oraz produktów także dla posiadaczy liczników przedpłatowych.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Ilu jest odbiorców w taryfie przedpłatowej?

Ilość posiadaczy umów z licznikiem przedpłatowym wynosi obecnie kilkaset tysięcy i stale rośnie.

Jakie są ceny prądu w taryfie przedpłatowej?

Ceny prądu zależne są od sprzedawcy energii oraz od tego czy odbiorca korzysta z taryfy urzędowej czy oferty rynkowej. W tej drugiej opcji użytkownicy mogą wybierać produkty energetyczne z np. gwarancją stałej ceny za prąd.

Należy pamiętać, że płacimy nie tylko za energię czynną, ale również za opłaty dystrybucyjne.

Którą ofertę w taryfie przedpłatowej wybrać?

Decydując się na taryfę przedpłatową warto zastanowić się, jaka taryfa: G11 czy G12 będzie dla nas bardziej opłacalna. Wedle tego klucza możemy zapoznać się z ofertami sprzedawców lub też uprościć cały proces i skorzystać z porównywarki cen prądu.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie przedpłatowej?

Aby zmienić obecną taryfę na taryfę przedpłatową przede wszystkim należy skontaktować się z dystrybutorem prądu i złożyć wniosek o montaż licznika przedpłatowego. Jeśli już go posiadamy, to sprawa jest prosta - musimy podpisać umowę z wybranym sprzedawcą prądu i udzielić mu pełnomocnictwa, a wtedy on przejmuje na siebie załatwienie wszystkich formalności.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments