blackout

Co to jest blackout?

Większość z nas traktuje prąd jako dobro stale dostępne. Rzadko kiedy, dopuszczamy do siebie myśl o możliwości wystąpienia długotrwałych i niespodziewanych przerw w jego dostawach. Tymczasem tzw. blackout wcale nie jest niemożliwy. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest blackout, jakie są jego przyczyny i jak można się na niego przygotować.

Co to jest blackout?

Blackout to całkowita i nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej na dużym obszarze, obejmująca miasta, regiony, a czasami nawet całe kraje. W odróżnieniu od lokalnych awarii, blackouty są bardziej rozległe i trudniejsze do opanowania. Powodują całkowity zanik zasilania, co skutkuje wyłączeniem wszystkich urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenia, systemów komunikacyjnych, infrastruktury transportowej oraz usług medycznych. Blackouty mogą trwać od kilku minut do nawet kilku dni, w zależności od skali i przyczyny problemu.

Przyczyny blackoutów

Przyczyny blackoutów są różnorodne i wynikają z kombinacji czynników technicznych, naturalnych oraz ludzkich.

  • Czynniki techniczne: Wzrost zapotrzebowania na energię, szczególnie w okresach ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak upały lub mrozy, może przeciążyć sieć. Gdy system energetyczny nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości prądu, może dojść do wyłączeń.
  • Czynniki naturalne: Burze, huragany, tornada, powodzie oraz śnieżyce mogą powodować rozległe uszkodzenia infrastruktury energetycznej i długotrwałe przerwy w dostawie energii na dużym obszarze.
  • Czynniki ludzkie: Ludzki błąd, taki jak niewłaściwe operowanie sprzętem, błędna konfiguracja systemów lub brak odpowiednich procedur awaryjnych, może prowadzić do awarii. Słaba komunikacja i brak koordynacji między operatorami również mogą pogłębiać problemy. Oprócz tego coraz większym ryzykiem są cybernetyczne ataki na infrastrukturę energetyczną. Scenariusz, w którym hakerzy przejmują kontrolę nad systemami zarządzania energią, powodując celowe wyłączenia, wcale nie jest nierealny.

Często blackouty są wynikiem kombinacji różnych czynników. Na przykład, wysokie temperatury z jednej strony oznaczają zwiększone zapotrzebowanie na energię (np. na cele klimatyzacji). Z drugiej strony powodują obniżanie się poziomu wód w zbiornikach i ciekach wodnych, wykorzystywanych do chłodzenia elementów elektrowni. Taka kombinacja niejednokrotnie doprowadziła do mniejszych lub większych problemów w dostawach energii.

Przypadki blackoutów - w Polsce i na świecie

Przypadki blackoutów miały miejsce na całym świecie, przynosząc różnorodne skutki. Oto kilka znanych przykładów.

Blackouty w Polsce

Szczecin, kwiecień 2008 roku: Awaria nastąpiła w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych – silna burza zniszczyła infrastrukturę energetyczną, w tym linie przesyłowe i transformatory. Przez 3 dni około 500 tysięcy mieszkańców aglomeracji szczecińskiej musiało żyć bez prądu. Awaria spowodowała zakłócenia w komunikacji, zamknięcie sklepów oraz problemy z dostępem do wody i ogrzewania.

Blackouty na świecie

USA, sierpień 2003 roku: Największy w historii tego kraju blackout, który dotknął 55 milionów ludzi w USA i Kanadzie. Przyczyną awarii był splot problemów technicznych, w tym błędne dane w systemie monitoringu sieci, wyłączenie elektrowni w Ohio oraz problemy z liniami przesyłowymi. Fala awarii rozpoczęła się po południu i spowodowała wyłączenie 265 elektrowni. Skutki były poważne: zakłócenia w transporcie, problemy z dostawami wody i paliwa oraz straty finansowe szacowane na 4-6 miliardów dolarów. W trakcie blackoutu zanotowano wzrost przestępczości i śmierć 11 osób, z czego kilka zgonów było bezpośrednio związanych z awarią. Powrót do normalności trwał ponad dwa dni.

Indie, lipiec 2012 roku: Największy blackout w historii był spowodowany przeciążeniem sieci w wyniku gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na prąd oraz niewystarczającej infrastruktury energetycznej. Upalna pogoda zwiększyła zapotrzebowanie na energię chłodzącą. Ponad 600 milionów ludzi zostało pozbawionych prądu na kilka dni. Awaria spowodowała zatrzymanie pociągów, wstrzymanie pracy w fabrykach, problemy z dostępem do wody i chaos w życiu codziennym mieszkańców.

Jak przygotować się na blackout?

Blackouty nie są częstym zjawiskiem, co nie oznacza, że nie mogą się nam przytrafić, i to w najmniej oczekiwanym momencie. Jak się do tego przygotować? Co warto mieć na wypadek blackoutu?

  • Zapasy żywieniowe: Przechowuj w domu zapas wody pitnej i jedzenia, które nie wymaga chłodzenia ani gotowania. Dobrym przykładem będą tu np. suszone owoce, batony energetyczne, koserwy.
  • Oświetlenie: Miej w pogotowiu latarki, baterie, a także świece i zapałki.
  • Apteczka pierwszej pomocy: Posiadaj podstawowe leki i apteczkę pierwszej pomocy.
  • Plan komunikacji: Z góry zaplanuj, jak komunikować się z rodziną i sąsiadami oraz ustal lokalizacje najbliższych punktów pomocy, które mogą działać w czasie awarii.
  • Jeśli to możliwe — zapewnij sobie zasilanie awaryjne: Generator prądu to rozwiązanie, które na krótki czas może zastąpić zasilanie z elektrowni. Inwestycja w urządzenie o odpowiedniej mocy sprawi, że nawet kilkudniowe przerwy w dostawach prądu nie wydadzą się problematyczne. Rozwiązanie to warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy funkcjonowanie naszego domy w głównej mierze opiera się na energii elektrycznej.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments