energia ze słońca

Darmowa energia - z OZE to możliwe!

Darmowa energia była marzeniem ludzi od dawna. Pozwalała zaoszczędzić siły, zwiększała możliwości wykonania pracy. Nic dziwnego, że szukano jej źródeł. Dzisiaj, w naszych domach, czy firmach, dzięki rozwojowi technologii, możemy wykorzystać źródła naturalne do wytwarzania energii.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Darmowa energia, a perpetum mobile
  2. Darmowa energia, a OZE

Darmowa energia, a perpetum mobile

Wyobraźmy sobie instalację, w której ściany pokoju wyłożone są panelami fotowoltaicznymi. W pokoju znajdują się telewizor i żyrandol. Czy możliwe jest, aby energia uzyskana z żarówek i telewizora była przetwarzana przez instalację fotowoltaiczną i zasilała je stale? Niestety nie. Każde urządzenie ma określoną sprawność. Na skutek tego nie cała energia świetlna padająca na panel ulega zamianie na energię elektryczną. Część tracimy np. w postaci ciepła. Żarówka choć wysokosprawna, też nie zamienia całej dostarczonej energii elektrycznej w światło. Perpetum mobile nie będzie więc działać, ale darmowa energia może być pozyskiwana z innych źródeł np. OZE.

Darmowa energia, a OZE

OZE to potężne źródła energii, które na Ziemi i po oddaleniu się od niej (energia słońca) pozwalają korzystać z energii za darmo. Darmowa energia jest dostępna. Zapłacić trzeba za je przetwornik na taką postać energii, która jest nam potrzebna.

Darmowa energia słońca

Darmowa energia pochodząca ze słońca to promieniowanie cieplne i świetlne. W najprostszym przypadku może być wykorzystana do suszenia prania czy płodów rolnych.

Energię słoneczną da się przechować lub wykorzystać w innym miejscu niż wystawionym na światło słoneczne! Jak? Jest ona kumulowana w roślinach. Dzięki procesowi fotosyntezy powoduje ich wzrost. Nasz przodek nie musiał palić ogniska w kniei, jeżeli chrust zebrał i przeniósł do pieczary. Aby mieć dostęp do darmowej energii i móc się ogrzać również w zimie musiał zgromadzić zapas chrustu zawczasu.

Kolejnym krokiem było zastosowanie przetworników darmowej energii słonecznej np. na energię elektryczną. Fotowoltaika niegdyś była to technologią kosmiczną. Ogniwa dostarczały energii elektrycznej do stacji kosmicznych. Obecnie na elektrownię słoneczną pozwolić sobie może każdy. Malutkie ogniwa fotowoltaiczne zasilają kalkulatory, latarki. Większe ogniwa fotowoltaiczne dostarczają darmowej energii do domów, zakładów produkcyjnych.

Darmowa energia słoneczna używana jest również do poprawienia bilansu energetycznego instalacji c.o. i c.w.u. To rozwiązanie wymaga użycia paneli i połączenia ich z instalacją c.o. lub c.w.u przez wymiennik ciepła

Z roślin oleistych wytwarzany jest biodiesel. Dodatkiem do paliw dla silników z zapłonem iskrowym jest etanol. Czy to darmowa energia? W porównaniu z nakładami na odwierty, zakup roponośnej działki - zdecydowanie tak! Trociny i wióry pochodzące z tartaków, zakładów przetwórstwa drewna można sprasować i wykorzystywać w postaci peletów lub brykietów.

W rolnictwie z premedytacją produkuje się rośliny energetycznych, czyli te, które rosną szybko, nie mają wysokich wymagań glebowych (np. wierzba energetyczna, miskant olbrzymi). Rośliny po zbiorze są suszone, cięte i prasowane w brykiety. Wartość energetyczna brykietów jest porównywalna z węglem.

Odpady organiczne (np. z zakładów przetwórstwa spożywczego, sortowanych odpadów bytowych, obornik, gnojowicę, gnojówkę, osady z oczyszczalni ścieków) to do niedawna był problem. Składowanie ich powodowało, że po pewnym czasie uwalniał się przykry zapach. Okazało się, że powstające podczas fermentacji gazy to... darmowa energia. Jeśli proces zachodzi w szczelnych instalacjach, to nie jest on uciążliwy dla otoczenia. Gaz można spalić w piecu i uzyskać ciepło lub prąd elektryczny, gdy wykorzystamy silnik spalinowy z generatorem. Odpady pofermentacyjne nie mają dokuczliwego zapachu, a po wysuszeniu i granulowaniu są doskonałym nawozem.

A może darmowa energia z wody?

Płynąca woda może poruszać koła wodne, turbiny. Jeżeli energia może być wykorzystana na miejscu, wystarczy do obracanego energią wody wału podłączyć maszynę, która ma być przez nią poruszana.

Czasy rewolucji przemysłowej spowodowały gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię. Darmowa energia dawała przewagę nad konkurencją już na starcie. Nie zawsze dało się przekopać kanał i doprowadzić wartki nurt rzeki np. do centrum miasta. Można było za to wyprodukować energię elektryczną na rzeką i przesłać ją przewodami do maszyn.

Darmowa energia wiatru

Darmowa energia wiatru ma również wielki potencjał. Krzysztof Kolumb żaglowcem dopłynął z Hiszpanii do Ameryki Północnej, a następnie powrócił. Za paliwo nie płacił.

Obecnie żaglowce odeszły do lamusa. Są traktowane jako atrakcja turystyczna, a nie liczący się środek transportu. Darmowa energia wykorzystywana jest w celach rekreacyjnych, jako źródło napędu jachtów, żaglówek, desek windsurfingowych, bojerów.

Energia wiatru jest również zamieniania w elektrowniach wiatrowych na energię elektryczną. Takie rozwiązanie może zarówno służyć do produkcji energii na własne potrzeby jak i w celu jej odsprzedaży.

Darmowa energia geotermalna

Im będziemy przesuwać się dalej od powierzchni Ziemi ku jej jądru, tym temperatura będzie wyższa. W samym środku naszej planety osiąga kilka tysięcy oC. Jest to ciepło, a więc… darmowa energia. Korzystać z niej można pobierając wodę ze źródeł geotermalnych. W zależności od temperatury może ona nadawać się do ogrzewania lub produkcji energii elektrycznej. Ciepłownia lub elektrownia geotermalna są kosztowne.

Szary obywatel może mieć darmową energię jeśli zainstaluje pompę ciepła. Zasada jej działania przypomina lodówkę. Wymiennik zamontowany jest wewnątrz pomieszczenia, a ciepło pobierane jest z gruntu, który ma dużą bezwładność cieplną. Nagrzany w lecie, utrzymuje ciepło aż do wiosny. Pompa cieplna wymaga dostarczenia energii z zewnątrz. Oddaje jednak cztery razy więcej energii niż potrzebuje do działania.

Darmowa energia dzięki OZE nie jest mrzonką. Należy tylko zainstalować odpowiedni przetwornik.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-03-18 21:49

„Darmowa energia” to zwyczajnie propaganda…… należy zadać sobie pytanie : ile kosztuje instalacja do „darmowej energii” i później jej koszt podzielic przez wolumen produkcji energii w „czasie życia” instalacji. W koszcie nalezy uwzględnic nie tylko wartość instalacji ale też koszty eksploatacji i finansowe.