Dostawcy / dystrybutorzy gazu w Polsce

Dostawcy / dystrybutorzy gazu w Polsce

W polskim sektorze energetycznym, oprócz sprzedawców gazu, aktywną rolę odgrywają także dystrybutorzy. Obecność i funkcjonowanie tych podmiotów stanowią kluczowy aspekt w dostarczaniu energii gazowej do domów, firm i przemysłu.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Dostawcy gazu w Polsce

Dostawcy gazu w Polsce

Choć działalność w sektorze gazowym jest zróżnicowana, dominującą rolę w tym obszarze nadal odgrywa jeden główny podmiot - Polska Spółka Gazownictwa.

G.EN. Operator

Logo firmy G. EN Operator
G.EN. Operator Sp. z o.o. to największa prywatna spółka zajmująca się dystrybucją gazu ziemnego w kraju. System dystrybucji obejmuje 3264 km sieci gazowych oraz 4 stacje regazyfikacji, dzięki którym operator dociera do kolejnych regionów, wspierając ich prężny rozwój. Firma działa od 30 lat, a system dystrybucji obejmuje 89 gmin zlokalizowanych na obszarach województw: dolnośląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Polska Spółka Gazownictwa

Logo firmy PSG
Największym i zarazem pełniącym funkcję Narodowego Operatora Sieci Dystrybucyjnej jest firma Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., która jest częścią grupy kapitałowej PGNiG. Dostawca obsługuje 7,1 mln klientów i rocznie dystrybuuje 11,53 mld m3 (dane na rok 2021). Firma posiada 17 oddziałów gazowniczych i 174 gazownie.

Pozostali dystrybutorzy gazu

Na obszarze Polski, głównie lokalnie, działają również mniejsi dystrybutorzy i są to m.in. Polenergia Kogeneracja Sp. z o.o., ESV Wisłosan sp. z o.o., PSSE Media Operator sp. z o.o.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments