Fotowoltaika do kampera - idealna opcja dla podróżujących?

Fotowoltaika do kampera - idealna opcja dla podróżujących?

Kamper to autonomiczny samochód turystyczny, który pełni funkcję domu na kółkach. Użytkowanie tego typu pojazdu zapewnia niezależność, możliwość zaprojektowania trasy według własnych upodobań, a także nocowanie w różnych miejscach. Standardowy kamper jest wyposażony w gotową do użycia kuchnię, łazienkę oraz sypialnię, dzięki czemu można w nim spędzić długie tygodnie. Żeby w pełni czerpać radość z wolności, jaką daje to auto, warto zapewnić mu stały dostęp do energii elektrycznej. Pomocą w tym wypadku mogą być panele fotowoltaiczne do kampera.

Jak zasilać w prąd auto na kółkach, czyli panele fotowoltaiczne do kampera

Kampery nie są wyposażone w bezpośrednie zasilanie w energię elektryczną. Wyjeżdżając w oddalone od cywilizacji przestrzenie, zostajemy pozbawieni źródła prądu, który jest wykorzystywany do oświetlenia wnętrza pojazdu, zasilenia lodówki, podgrzania wody użytkowej, podłączenia telefonu czy komputera. Brak dostępu do tych udogodnień sprawia, że z ciekawego i atrakcyjnego pomysłu, wakacje w kamperze przekształcają się w swoisty 'obóz przetrwania'. Jak możemy zasilić nasz kamper, aby w komfortowych warunkach odpocząć od trudów codzienności? Odpowiedzią jest fotowoltaika!

Zestaw fotowoltaiczny do kampera sprzedawany jest najczęściej w postaci gotowego rozwiązania pozwalającego na szybki montaż. Podłączenie fotowoltaiki w kamperze pozwala generować energię elektryczną z niewyczerpanego źródła, jakim są promienie słoneczne. To najpopularniejsza metoda zasilania pojazdu w prąd, łącząca w sobie szereg zalet. Należą do nich:

  • szybki i prosty montaż,
  • brak hałasu,
  • brak konieczności bieżącej obsługi,
  • troska o środowisko naturalne,
  • nieduży wymiar oraz niewielka waga, która nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu pojazdu,
  • efektywne zabezpieczenie przed kradzieżą,
  • korzystna cena.

Zainstalowanie baterii słonecznej to rozwiązanie idealne dla zapewnienia komfortu podróżowania. Cena zestawu, którego moc nie przekracza 200 W, wynosi około 2500 złotych.

Jaka fotowoltaika dla kampera?

Sama decyzja o wykorzystaniu zestawu fotowoltaicznego do kampera to nie wszystko. Na rynku dostępnych jest wiele komplementarnych rozwiązań, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w kamperze. Nie każde gwarantuje jednak uzyskanie podobnej ilości energii elektrycznej z promieni słonecznych. Na co warto zwrócić uwagę? Jaka fotowoltaika dla kampera będzie optymalna?

Wśród najpopularniejszych i najbardziej zalecanych rozwiązań prym wiodą moduły monokrystaliczne w aluminiowej ramie. Są to urządzenia oparte na wykorzystaniu monokrystalicznych, krzemowych ogniw fotowoltaicznych. To dzięki nim oraz użyciu cienkiej hartowanej szyby zapewniona jest dobra trwałość w normalnych warunkach.

W przypadku możliwości wystąpienia ekstremalnych opadów atmosferycznych zalecane jest użycie specjalnych modułów dedykowanych do pracy w warunkach turystycznych. Choć są one droższe, niż te należące do pierwszej grupy, mają szereg zalet, które doceni każdy regularnie podróżujący z kamperem. Moduły turystyczne są zdecydowanie lżejsze, można je łatwo zainstalować i zdemontować z samochodu. Dodatkowo są elastyczne, dzięki czemu istnieje opcja montażu na nierównych powierzchniach. Można po nich chodzić i nie gromadzi się pod nimi brud. Część modeli zaprojektowano z użyciem krzemu amorficznego. Ten niekrystaliczny alotrop zapewnia pracę instalacji przy częściowym zacienieniu, ale jego żywotność jest blisko dwukrotnie niższa, niż w przypadku krzemu monokrystalicznego.

Zestaw fotowoltaiczny do kampera - z czego powinien się składać?

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych w kamperze może wymagać pewnych przygotowań. System nieprzyłączony do sieci, który profesjonalnie nazywany wyspowym lub instalacją off-grid, polega na podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do odpowiedniego magazynu energii, czyli, innymi słowy, do akumulatora. To w nim magazynowana jest energia wyprodukowana przez moduły. Aby system działał poprawnie, niezbędne jest wyposażenie go w konkretne elementy. Należą do nich:

  • Moduły fotowoltaiczne.
  • Wspomniany już akumulator – może być to dodatkowe urządzenie, ale także akumulator znajdujący się w kamperze.
  • Regulator ładowania, który ma za zadanie chronić akumulator przed przeładowaniem lub głębokim rozładowaniem.
  • Okablowanie wraz z rurą osłonową.
  • Złączki MC-4.
  • Zaciskarka do złącz MC4
  • System montażowy.
  • Przelotka dachowa.
  • Ewentualna przetwornica.

Zamiast samodzielnego komponowania mikroinstalacji, można zdecydować się na wsparcie doradcy energetycznego lub zakupić gotowy zestaw fotowoltaiczny do kampera. To rozwiązanie stworzone dla osób, które cenią swój czas i chcą mieć pewność, że wszystko będzie działać poprawnie. Aby podjąć właściwą decyzję dotyczącą konkretnego zestawu, trzeba najpierw poznać zapotrzebowanie na energię.

Ile energii potrzebuje kamper?

Na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy użytkownik może mieć inne potrzeby, a także różne sprzęty elektryczne na wyposażeniu swojego samochodu. Moc systemu musimy dobrać proporcjonalnie do naszego zapotrzebowania. Jeśli do przetrwania wystarczy nam lodówka i dwie żarówki, niezbędna energia będzie znacząco mniejsza niż dla osób, które codziennie będą użytkować telewizor, radio, komputer i system nagłaśniający. Sprzętem, który najbardziej obciąża fotowoltaikę do kampera jest bez wątpienia lodówka. Inne urządzenia, które warto priorytetowo potraktować w swoim audycie energetycznym pojazdu to: żelazka, czajniki elektryczne i system ogrzewania.

Szacując zapotrzebowanie na energię, należy wziąć pod uwagę szereg uwarunkowań. Instalacja fotowoltaiczna efektywnie pracuje tylko w godzinach nasłonecznienia. Oznacza to, że przy pochmurnej pogodzie absorpcja światła stoi na znacznie niższym poziomie, a w nocy zestaw przestaje pracować w ogóle. Innej mocy potrzebujemy podczas podróży latem, a innej zimą, gdy liczba godzin nasłonecznienia jest kilkukrotnie niższa.

Jaka fotowoltaika do kampera będzie zatem odpowiednia? Standardowa instalacja fotowoltaiczna zawiera baterie słoneczne o mocy około 100-200W. Dzięki tak skonfigurowanej jednostce, w ciągu typowego letniego dnia możliwa jest produkcja energii na poziomie 0.5 do 1 kWh. To wystarczająco, aby zaspokoić wszystkie najważniejsze potrzeby 4-osobowej rodziny.

Jak sfinansować zakup fotowoltaiki do kampera?

Aktualnie przeżywamy boom w branży odnawialnych źródeł energii. To czas dynamicznych zmian, dlatego ceny komponentów składających się na zestaw fotowoltaiki do kampera nigdy nie były jeszcze tak atrakcyjne. Potencjał drzemiący w zielonych technologiach, zaczęły dostrzegać instytucje finansujące, które chętnie udzielają preferencyjnych pożyczek na sfinansowanie tego typu instalacji. Jakie są najpopularniejsze formy wsparcia fotowoltaiki dla kampera?

  • Kredyty na fotowoltaikę – rozwiązanie oferowane przez kilka przodujących banków w Polsce. Oprocentowanie w skali rocznej wynosi tylko kilka procent.
  • Środki własne – to zdecydowanie najtańszy sposób finansowania. Nie wymaga wnoszenia dodatkowych opłat prowizyjnych czy odsetkowych.

Fotowoltaika do kampera jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują. Pozwala ona zapewnić energię do wszelkich sprzętów znajdujących się w pojeździe. Dzięki rozwojowi technologi, panele fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne, a ich cena jest coraz niższa. Dużym rozwojem dla fotowoltaiki do kampera, fotowoltaiki do samochodu, czy ogólnie dla instalacji fotowoltaicznych mogą być perowskity, które według badań podnoszą sprawność ogniw nawet o 1/3.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments