Panel słoneczny turystyczny - przenośny zestaw fotowoltaiczny w plener

Panel słoneczny turystyczny - przenośny zestaw fotowoltaiczny w plener

Instalacje fotowoltaiczne można coraz częściej spotkać w Polsce. Dostarczają one taniej energii elektrycznej, produkowanej ze słońca za pomocą paneli słonecznych. Z tej energii możemy jedynie korzystać, gdy jesteśmy w domu. A co zrobić jeśli wyjeżdżamy na wakacje, ale nadal chcemy korzystać z taniego i czystego źródła zasilania? Jak rozwiązać sprawę brakującego prądu w kamperze czy na działce? Rozwiązaniem może być panel słoneczny turystyczny! Sprawdź, co to jest i jak działa przenośny zestaw fotowoltaiczny.

Czym są turystyczne panele słoneczne?

Przenośny zestaw fotowoltaicznych, na który składają się m.in. panele słoneczne turystyczne, to znacznie mniejszy odpowiednik instalacji fotowoltaicznej. Od klasycznego systemu różni się tym, że jest tak skonstruowane, że można go składać i rozkładać, w zależności od potrzeby. Panele solarne turystyczne nadają się też do częstego transportowania (w przeciwieństwie do standardowych modułów, których przewożenie np. na dachu kampera wyklucza gwarancja).

Jest wiele modeli oraz wielkości przenośnych zestawów solarnych - od takich, które zmieścimy w plecaku i które, w razie potrzeby, pozwolą doładować nam smartfona na wycieczce rowerowej czy górskiej, po takie, które są większe i aby z nich skorzystać musimy się zatrzymać.

Panel turystyczny słoneczny - jak działa?

Zasada działania turystycznych paneli słonecznych jest taka sama jak pełnowymiarowych modułów fotowoltaicznych. Panel fotowoltaiczny turystyczny przemienia za pomocą zjawiska fotowoltaicznego promienie słoneczne w energię elektryczną. Jego budowa jest uzależniona od typu i przeznaczenia, zwykle jest wyposażony w ogniwa krzemowe.

Użytkowanie turystycznego panelu słonecznego nie powinno stanowić problemu, nawet dla ludzi, którzy nie mają wiedzy z zakresu elektryki.  Dla przykładu solarną ładowarkę do telefonu wystarczy wystawić go na słońce, a następnie wpiąć urządzenie, jakie chcemy ładować. Panel solarny do ładowania telefonu ma najczęściej wbudowane złącza typu USB, dzięki którym bez problemu podłączymy większość naszych małych sprzętów elektronicznych.

Należy pamiętać, że różne urządzenia wymagają innej mocy do zasilania:

  • odtwarzacze mp3 czy aparaty - od 1 W do 2,5 W stałej energii,
  • telefony czy tablety nawet 5 W.

Nie każdy panel turystyczny słoneczny może zapewnić taką moc, zwłaszcza w gorszych warunkach pogodowych.

Inaczej mogą działać panele słoneczne turystyczne stosowane w kamperach czy podczas dłuższego postoju - na kempingu. Często składają się one na całe przenośne zestawy fotowoltaiczne. Składają się zatem z podobnych elementów co standardowa instalacja PV: z panelu słonecznego (wyposażonego w swego rodzaju nóżkę czy podstawę, aby można go było ustawić), falownika, który ma kilka rodzajów wejść do zasilania, przewodów oraz magazynu energii. W takiej konfiguracji system działa jak niewielki system fotowoltaiczny off-grid.

Komu się przyda panel słoneczny turystyczny?

Turystyczny panel słoneczny, jak sama nazwa wskazuje, najbardziej przyda się osobom, które dużo podróżują. Bardziej skłanialibyśmy się polecić je komuś, kto wybiera się na wędrówki, gdzie nie ma dostępu do prądu lub jest on utrudniony - w górach czy w parkach. Również podróżujący, którzy wybierają namiot czy posiadają własnego kampera, mogą się wyposażyć w odpowiedni zestaw fotowoltaiczny, aby mieć własny zapas energii. Jeżeli nie chcemy lub nie mamy potrzeby budować fotowoltaiki na działce, bo rzadko tam bywamy lub nie mamy miejsca, panel turystyczny słoneczny sprawdzi się również tam.

Panel turystyczny do kampera

Fotowoltaika do kampera jest całkiem rozbudowaną gałęzią na rynku. Dostępnych jest bardzo dużo firm i stron oferujących to rozwiązanie.

Jeśli chodzi o ceny turystycznych paneli słonecznych, to zaczynają się od około 650 zł za zestaw o mocy 50 W (zestaw dedykowany dla akumulatorów od 30Ah do 60Ah).

Oferta taka złożona jest zazwyczaj z panelu fotowoltaicznego, regulatora oraz kabli. Czasami dostaniemy także przepustkę dachową, aby poprowadzić i zabezpieczyć kable. Jest to pakiet dedykowany tylko dla 1-2 osób pozwalający zasilać oświetlenie, pompę do wody, radio, telewizor czy ładowarki do telefonów. Co ważne, panel turystyczny do kampera można połączyć z jego akumulatorem i w razie awarii doładowywać go w ten sposób.

Można zainwestować także w znacznie mocniejsze zestawy, np. zestaw fotowoltaiczny do kampera o mocy 360W, jednak jego koszt to już ponad 5.300 zł.

Panel turystyczny pod namiot

Fotowoltaika dobrze sprawdzi się również na polach kempingowych w namiocie. Jeśli cenimy sobie takie sposób odpoczynku i wybieramy się w ustronne miejsca, a mimo wszystko chcemy korzystać z urządzeń elektrycznych, panel turystyczny pod namiot to dobre rozwiązanie. Dzięki niemu nie musimy się martwić, że zabraknie nam energii w telefonie. Zestaw taki można szybko rozłożyć i podpiąć, a dzięki złączom USB, które najczęściej znajdują się na regulatorach ładowania, bez problemu podepniemy większość potrzebnych urządzeń. Ceny takich zestawów zaczynają się już od 300 zł, a ich górna granica może sięgać kilku tysięcy złotych.

Zestaw solarny do łodzi. Jakie panele słoneczne na jacht?

Również wypoczynek nad wodą nie musi oznaczać odcięcia od energii elektrycznej. Sposobem na stałe źródło energii, są zestawy solarne do łodzi.

Istnieją różne typy paneli słonecznych na jacht. Łączy je to, że w większości przypadków będą to elastyczne moduły, odporne na czynniki atmosferyczne oraz drgania związane z przemieszczaniem się. Nie jest to jednak reguła, bo można spotkać zestawy solarne na jacht, składające się ze zwykłych monokrystalicznych modułów PV (należy jednak upewnić się, że producent dopuszcza taki montaż, w przeciwnym przypadku możemy utracić gwarancję).

Bardzo często montuje się je płasko lub pod niewielkim kątem, na pokładzie czy nadbudówce, co zapewnia maksymalną produkcję.

Urządzenia na turystyczne panele słoneczne

Fotowoltaika funkcjonuje od wielu lat i była wplatana już do kilku urządzeń. Malutki panel słoneczny można było zobaczyć, chociażby w kalkulatorach albo w lampkach działających na energię słoneczną. W turystyce panel słoneczny również znalazł sobie miejsce i jest często stosowany, albo jako oddzielna instalacja służąca do zasilania kilku urządzeń, albo jako wbudowane źródło zasilania dedykowane dla konkretnego sprzętu.

Ładowarka solarna do telefonu - panel solarny USB

Najbardziej uniwersalna będzie ładowarka słoneczna do telefonu. Przyda się ona bowiem każdemu, nie tylko osobom aktywnie wypoczywającym, ale właściwie każdemu, kto nie może pozwolić sobie na rozładowany telefon. Ładowarka solarna do telefonu może występować w różnych wariantach, czyli np. jako kompaktowy powerbank solarny, lub też jako składany panel solarny USB. W obu przypadkach rozwiązanie pozwoli w godzinę podnieść stan baterii z nawet o kilkadziesiąt procent.

Lodówka turystyczna z panelem słonecznym

Gdy wyruszamy w podróż, bardzo często chcemy mieć co zjeść po drodze, bez konieczności zatrzymywania się. Lodówki turystyczne, pozwalają nam na to. Najczęściej działają tak, że ładujemy je w domu i dopóki się nie wyczerpią, możemy z nich korzystać. W przypadku jednak gdy zabraknie im energii, a my wybraliśmy się gdzieś, gdzie nie ma dostępu do prądu, staje się ona tylko zbędnym balastem. Inaczej jest gdy mamy wbudowany panel słoneczny. W takim wypadku, jeśli będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych, będzie się stale doładowywać, co pozwoli nam na dłuższe przechowywanie naszych produktów. Znalezienie tego sprzętu jednak nie jest proste. Na popularnych serwisach aukcyjnych ceny zaczynają się od około 500 zł i sięgają nawet 3.000 zł.

Turystyczne ładowarki z panelami słonecznymi

Ładowarki turystyczne z panelami słonecznymi to produkt, który wydaje się najbardziej przydatny, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy nawet na wakacjach ciężko wyobrazić sobie życie bez telefonu.

Konstrukcja tych urządzeń pozwala je przechowywać złożone w plecaku czy torbie. By zacząć z nich korzystać wystarczy tylko je rozłożyć i podłączyć kabel. Często mają wbudowane diody, pozwalające określić, jakie są warunki do ładowania. Zazwyczaj jest to określone kolorami:

  • Zielony - oznacza że są dobre warunki nasłonecznienia do ładowania.
  • Zółty - średnie warunki.
  • Czerwony - nasłonecznienie, które może nie pozwolić naładować telefonu.

Turystyczne ładowarki z panelami słonecznymi mają także często wbudowany power bank, który służy jako magazyn energii, z którego możemy skorzystać w dowolnej chwili.

Zalety i wady turystycznych paneli słonecznych i przenośnych zestawów solarnych

Panel turystyczny słoneczny ma wiele zalet, i często przydaje się podróżującym, jednak nie jest to urządzenie wolne od wad.

Zalety turystycznych paneli słonecznych:

Możliwość ładowania urządzeń elektrycznych, w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu.
Są kompaktowe, i można je często spakować do plecaka.
Pozwalają zasilać dodatkowo akumulatory w kamperach, a także zasilać urządzenia znajdujące się w nim.
Są proste w użyciu/montażu.

Wady turystycznych paneli słonecznych:

Ich cena jest dość wysoka.
Potrzebują dobrych warunków nasłonecznienia, aby działać poprawnie.

Panele turystyczne słoneczne są ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym doładować nasze urządzenia podczas wędrówki lub jazdy rowerem, gdy świeci słońce. Większe odpowiedniki dają duże możliwości, mogą służyć do zasilania kampera lub służyć jako źródło zasilania namiotu podczas campingu. Choć zestawy takie wymagają pewnych dociągnięć, jak poprawa wydajności to jest to dobre rozwiązanie dla podróżujących.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments