słońce linie energetyczne

Inteligentne systemy elektroenergetyczne - czyli wszystko o Smart Grid

Niska efektywność wytwarzania, przesyłu, czy rozdziału energii sprawia, że trwają poszukiwania nowocześniejszych i bardziej wydajnych rozwiązań. Odpowiedzią na problemy współczesnej energetyki może być system Smart Grid.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Technologia przyszłości – jakie korzyści?
  2. Smart Grid – zagrożenia

Smart Grid to inteligentny system elektroenergetyczny, łączący w sobie usługi energetyczne z wykorzystaniem IT. Zadaniem technologii będzie zintegrowanie różnych sektorów rynku energetycznego. Kompleksowy system objąłby: wytwarzanie, przesył, dystrybucję, sprzedaż, a także użytkowników energii. Ale to nie wszystko – technologia Smart Grid to również systemy pomiarowe (urządzenia, aplikacje), które na bieżąco informowałby o stanie sieci i tym samym możliwe byłoby np. wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń.

Technologia przyszłości – jakie korzyści?

Rozwiązanie posiada praktycznie same zalety – dzięki Smart Grid nie tylko zostałyby obniżone koszty dostaw, ale zaoszczędzona zostałaby energia, a także jej dostawy byłyby mniej zawodne. Firmy energetyczne mogłyby również sterować wszystkimi punktami sieci – możliwe byłoby np. odłączanie określonego sprzętu, czy automatyczne przekierowywanie dopływu energii inną linią w przypadku wystąpienia awarii. Inteligentne aplikacje pomogłyby np.skrócić planowane przerwy w dostawach energii.

Na technologii Smart Grid skorzystają też zwykli odbiorcy prądu – w dzisiejszych czasach wiele gospodarstw zmaga się z nieumiejętnym użytkowaniem prądu, co owocuje wyższymi rachunkami. Dzięki systemowi łatwiej będzie kontrolować bieżące zużycie, a także bez problemu będzie można zaplanować korzystanie z energii elektrycznej.

Smart Grid – zagrożenia

Nigdy nic nie jest tylko białe albo czarne, technologia Smart Grid posiada także minusy. Należy pamiętać, że system oparty będzie o rozwiązania informatyczne, co może narazić go na cyberataki. Nie będzie łatwo skutecznie zabezpieczyć sieci, komputerów, czy oprogramowania. Włamanie się do systemu mogłoby zaowocować ogromnymi stratami finansowymi oraz innymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami.

Reasumując technologia Smart Grid to z pewnością system przyszłości, który sprawi, że rozwiązania elektroenergetyczne będą wydajniejsze, a straty energii czy koszty zostaną znacznie obniżone. Nie można zapominać, że większej efektywności energetycznej wymaga od nas Unia Europejska, więc to dodatkowy bodziec, który powinien determinować naszych OSD do intensywniejszego działania. Tym bardziej, że wdrożenie Smart Grid wymaga modernizacji sieci oraz wymiany systemów pomiarowych (już dzisiaj niektórzy OSD wymieniają liczniki odbiorcom np. Energa Operator do 2018 roku planuje zakończyć wdrożenie inteligentnych układów na swoim obszarze).

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments