Oszczędzanie energii – ekonomiczne, ekologiczne i … wcale nie takie trudne
Chyba nie rozminę się z prawdą stwierdzając, że obecnie energii elektrycznej używamy niemal zawsze, wszędzie i do wszystkiego. Łatwiej jest wymienić obszary życia, w których się go nie używa niż na odwrót.
Czasy beztroskiej konsumpcji prądu, bez obaw o wysokość rachunków, już minęły. Ceny energii od kilku lat systematycznie rosną. Wpływ ma na to m.in. fakt, że prąd wyprodukowany w Polsce w ok. 70% pochodzi z węgla. Niestabilne ceny tego surowca i wysokie koszty uprawnień do emisji CO2 windują wartość energii. Do tego dochodzą czynniki zewnętrze – przykładem może być wojna w Ukrainie. Dopóki nasz system energetyczny nie przejdzie gruntownej zmiany, trudno liczyć na unormowanie sytuacji. Dlatego już teraz warto pomyśleć o racjonalizacji zużycia energii.
Wbrew pozorom, w oszczędzaniu energii wcale nie chodzi o to zrezygnowanie z wszelkich luksusów i siedzenie w ciemności oraz zimnie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele energii marnujemy przez nasze mniej lub bardziej świadome nawyki. Wystarczy zatem kilka drobnych zmian, by nasz rachunek za prąd spadł i to znacząco.
Każda zaoszczędzona kilowatogodzina prądu to ok. 1 zł mniej na rachunku! Mało? Być może, ale tylko do momentu, gdy uświadomimy sobie, że co w ciągu roku trwonimy nawet kilkadziesiąt procent potrzebnej nam energii.
Nawet najdrobniejsza poprawa w tym zakresie przyniesie nam zatem wymierne korzyści. Nie tylko w postaci zaoszczędzonych pieniędzy, ale także lepszego stanu środowiska naturalnego. Z danych serwisu Our World in Data wynika, że 1 kWh prądu wyprodukowanego w Polsce oznacza emisję ok. 657 g dwutlenku węgla do atmosfery. w Europie pod tym względem gorzej wypada już tylko Kosowo.
Zanim zaczniesz oszczędzać prąd – sprawdź ile i jak go zużywasz!
Nim przejdziemy do sprawdzonych sposobów na oszczędzanie energii, warto zadać sobie pytanie czy wiemy, ile jej na co dzień zużywamy. Bo jak bez tej informacji ustalić, czy i ile energii oszczędziliśmy. Zatem, jak sprawdzić zużycie prądu?
Wzór na obliczenie poboru prądu jest bardzo prosty. Wystarczy pomnożyć moc urządzenia przez jego czas pracy. W ten sposób należy wyznaczyć zużycie dla wszystkich działających w domu urządzeń. Są też jednak wygodniejsze sposoby.
Opcji jest kilka:
- Sprawdzenie zużycia na rachunku za prąd – każdy sprzedawca prądu na rachunku umieszcza dane dotyczące konsumpcji energii w pewnych okresach. Zwykle będzie to rok i dany okres rozliczeniowy (np. miesiąc). To najprostsza opcja, która nie dostarczy jednak ważnych danych na temat tego, które urządzenia zużywają najwięcej energii i kiedy.
- Aplikacja lub licznik OSD – jeśli interesuje nas faktyczne zużycie w jakiś określonym odcinku czasu, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z licznika prądu (każdy ma taki w domu) lub też jego cyfrowego odpowiednika w postaci aplikacji. Przy czym aplikacja dostępna jedynie w przypadku liczników dwukierunkowych i póki co tego typu narzędzie dostarcza jedynie Energa i Tauron. Sposób odczytu danych z licznika energii znajdziecie w naszym artykule: Licznik energii elektrycznej: jak działa, montaż, wymiana. Jeśli jesteście prosumentami, skorzystajcie z poradnika: Licznik dwukierunkowy – jak działa? Odczyt, wymiana.
- Kalkulator zużycia prądu – to alternatywa dla samodzielnego obliczania zużycia energii. Jest to też dobra opcja, gdy chcemy np. porównać zużycie energii dwóch podobnych sprzętów o różnych parametrach. Choć wypisywanie wszystkich urządzeń może być bardzo żmudne, to kalkulator może dać nam szereg bardzo przydatnych danych – np. które urządzenie to największy “wampir energetyczny”.
Mając wgląd do danych na temat konsumpcji energii przede wszystkim łatwiej będzie nam ustalić punkt wyjścia i wyznaczyć realne do osiągnięcia cele oszczędności. Co więcej, dzięki dokładnej analizie profilu zużycia energii w domu czy w firmie możemy wykluczyć ewentualne anomalie. Ostatecznie, w przypadku dużego zużycia prądu przyczyny nie zawsze muszą leżeć w naszych złych nawykach. Mogą być również pokłosiem m.in. awarii instalacji elektrycznej (w wyniku tzw. przebicia), czy w skrajnych przypadkach – kradzieży prądu.
Jeśli jednak wykluczymy tego typu nieprawidłowości, możemy założyć, że zmniejszenie zużycia prądu w naszym domu czy firmie leży wyłącznie w naszej gestii. Oto kilka naprawdę skutecznych sposobów na oszczędzanie energii, które szybko przyniosą efekt.
Jak oszczędzać prąd w domu? 20 skutecznych i sprytnych sposobów na oszczędzanie energii
Oto kilka sprytnych sposobów na oszczędzanie energii, które w krótkim czasie przyniosą wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia prądu i niższych rachunków. Na liście znajdziecie te metody, które przyniosą Wam największe zyski. Dla ułatwienia posegregowaliśmy je według pomieszczeń.
Ogólne zasady oszczędzania energii
- Wyłączaj i demontuj nieużywane urządzenia. Przykładowo, jeśli wychodzisz z pomieszczenia wygaś lub wyłącz laptopa. Wskazówka! Nawet nieużywane, czy wręcz “zepsute” sprzęty mogą pochłaniać energię, np. stare, nieużywane oświetlenie meblowe czy skaner, podłączony do prądu.
- Dbaj o czystość i serwisuj urządzenia elektryczne – odkamieniaj czajnik, regularnie czyść filtry i wymieniaj worki w odkurzaczu, usuwaj lód z zamrażarki, czyść dna garnków i patelni.
- Przy zakupie wybieraj energooszczędne urządzenia. Różnica między poszczególnymi klasami energetycznymi urządzeń może wynieść nawet kilkadziesiąt kilowatogodzin rocznie.
- Nie przesadzaj z temperaturami. Przykładowo, zmniejszenie temperatury ogrzewania o 1 stopień przyniesie aż 6% oszczędności energii. Zaoszczędzisz też obniżając temperaturę prania do 40 stopni, czy podnosząc np. temperaturę w lodówce – z 2 stopni na 5 stopni.
- Dopasuj moc i parametry urządzeń do potrzeb – niższa moc odkurzacza czy mniejsza zmywarka nie utrudni życia, a przełoży się na mniejsze zużycie.
W tym miejscu można byłoby jeszcze dodać m.in. wymianę tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED czy gaszenie świateł. Jednak obecnie są to nawyki, które stały się częścią codziennej rutyny i raczej mało kogo trzeba do nich zachęcać. Zamiast tego, skupimy się na kwestiach wciąż pomijanych, które mogą przynieść naprawdę duże oszczędności.
Oszczędzanie energii w kuchni
- Przy gotowaniu zawsze stosuj przykrywki. Dzięki temu posiłek przygotujesz szybciej i zaoszczędzisz energię. – w zależności od szacunków może to być od ok. 30% do nawet 85%. Wskazówka! Lepszy wynik osiągniesz dzięki szklanej pokrywce – dzięki niej widzimy co się dzieje w garnku bez konieczności jej podnoszenia.
- Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Jak wynika z obliczeń PKEE, przy 4 gotowaniach zmniejszenie ilości wody z 1 l do 0,5 litra przyniesie ok. 30 zł oszczędności rocznie. Wskazówka! Wybieraj czajniki wyposażone w miarkę – dzięki temu łatwiej będzie ocenić ile wody wlać.
- Rozmrażaj żywność przed gotowaniem. Zmniejszysz zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent. Wskazówka! Mrożone potrawy wyjmuj dzień przed – zużyjesz mniej prądu w zamrażarce i przy gotowaniu.
- Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia. Wpuścisz w ten sposób chłodne powietrze – urządzenie znów pobierze prąd by je ogrzać. Oszczędność to nawet 10%. Wskazówka! Odgrzewanie potraw zużyje mniej energii, gdy użyjesz mikrofali.
- Korzystaj z termoobiegu. Równomierne rozłożenie ciepła sprawia, że można obniżyć faktyczną temperaturę w piekarniku nawet o 20 stopni. A to przekłada na mniejsze zużycie energii przez sprzęt – nawet o 20% – 30%. Wskazówka! Jeśli to możliwe piecz kilka potraw naraz.
- Wyłączaj piekarnik na 10 – 15 minut przed końcem pieczenia. Dzięki temu skorzystać z tzw. ciepła resztkowego. Urządzenie będzie działać krócej i zużyje mniej energii.
- Upewnij się, że w otoczeniu lodówki nie ma źródeł ciepła. Może to być grzejnik, kuchenka, piekarnik, ale też światło słoneczne. Wskazówka! Zadbaj o odpowiednie (ok. 10 cm) odstępy wentylacyjne.
- Nie wstawiaj gorących potraw do lodówki. To znacznie podniesie zużycie energii. Wskazówka! Rozmrażając potrawy w lodówce możesz z kolei przyczynić się do zmniejszenia zużycia.
Oszczędzanie prądu w łazience
- Wstawiaj pralkę tylko wtedy, gdy będzie pełna. To skróci ilość cykli pracy, wydłuży życie pralki i zmniejszy rachunki.
- Przed suszeniem suszarką, dokładnie odsącz włosy ręcznikiem. Według analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii zmniejszy to zużycie energii przez suszarkę o 10%. Wskazówka! Suszenie włosów może ułatwić specjalny czepek do włosów.
Oszczędzanie energii w pokoju
- Dobierz wielkość ekranu TV do wymiarów pomieszczenia i swoich potrzeb. Zmniejszenie przekątnej o 20 cali oznacza nawet ok. 60 kWh zaoszczędzonej energii rocznie. Wskazówka! Urządzenia RTV posiadają tryby EKO, dostosowujące jasność ekranu do warunków otoczenia.
- Nie zostawiaj sprzętów w trybie czuwania. Nowoczesne urządzenia zużywają ok. 0,5 W w trybie stand-by. Starsze mogą jednak zużyć nawet 35 W. Jeśli jest ich wiele, zaczyna mieć to znaczenie. Oszczędność to nawet kilkadziesiąt kilowatogodzin w ciągu roku. Wskazówka! Sprzęt RTV działający razem (np. TV, tuner DVB, soundbar) warto podpiąć do jednej listwy z wyłącznikiem.
- Nie zasypiaj przy włączonym komputerze lub telewizorze. Jeśli trudno Ci zerwać z tym nawykiem ustaw funkcję automatycznego wyłączania.
- Stosuj oświetlenie punktowe. Lampka biurkowa (LED) zużyje ok. 10 W, podczas gdy oświetlenie sufitowe (LED) nawet 50 W. Wskazówka! Pomalowanie ścian na jasny kolor pozwoli użyć oświetlenia o mniejszej mocy.
- W codziennym użytkowaniu zamień komputer stacjonarny na laptopa. Laptop może zużyć nawet dwa razy mniej energii.
Jak jeszcze oszczędzać prąd w domu?
Zmiana nawyków z pewnością nie jest łatwa. Jest jednak kilka rozwiązań, które mogą nam pomóc w oszczędzaniu energii. O czym mowa?
- Czujniki ruchu – to doskonała opcja m.in. w przypadku sterowaniem oświetleniem zewnętrznym, oświetleniem korytarzy, łazienek, piwnic. Dzięki nim będziemy mieć gwarancję, że nie zmarnujemy energii przez zapominalstwo.
- Inteligentne gniazdka – bardzo przydatnym gadżetem mogą być także tzw. inteligentne gniazdka wyposażone w różnego rodzaju sterowniki i programatory. Dzięki nim możemy włączać lub wyłączać wybrane urządzenia (np. bojler) wtedy, gdy tego potrzebujemy – ręcznie (również zdalnie!) lub za pomocą harmonogramów. Co więcej, wiele z tego typu urządzeń posiada wbudowane liczniki poboru, co pozwoli nam jeszcze lepiej zarządzać zapotrzebowaniem na energię.
- Systemy HEMS/EMS – alternatywą łączącą dwa powyższe rozwiązania może być zastosowanie systemu HEMS/EMS, czyli specjalnego zestawu urządzeń elektronicznych i oprogramowania, służącego do zarządzania energią w domu czy firmie. Dzięki nim można m.in. oszczędzać prąd niemal bez najmniejszego wysiłku ze strony domowników lub pracowników. Bardzo często wykorzystuje się je razem z fotowoltaiką. Więcej na temat systemów HEMS/EMS możecie przeczytać w naszym artykule: Systemy zarządzania energią HEMS/EMS – fotowoltaika ich potrzebuje?
Oszczędzanie energii w biurze – 10 (prawie) bezkosztowych metod
Również w przypadku różnego rodzaju firm oszczędzanie prądu to dobry pomysł. Warto jednak pamiętać, że w przedsiębiorstwach profil zapotrzebowania i zużycia energii znacznie różni się od tego, jaki występuje w gospodarstwach domowych. Potencjał oszczędności może pojawić się w wielu miejscach – wszystko zależy o specyfiki działalności. Dlatego, aby osiągnąć najlepsze efekty związane z oszczędnością energii najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów z doradztwa energetycznego (w tym celu sprawdźcie nasz ranking firm doradztwa energetycznego).
Uwaga! Przedsiębiorstwa (i nie tylko), które zaoszczędzą dostatecznie dużo energii mogą skorzystać z systemu wsparcia w postaci białych certyfikatów. Dzięki nim można otrzymać częściowy zwrot ewentualnych kosztów modernizacji. Wymaga to jednak zaplanowanych działań i przeprowadzenia tzw. audytu efektywności energetycznej.
Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, w jaki sposób, niskim nakładem pracy możecie oszczędzać energię w biurze i firmie.
- Inwestuj w urządzenia efektywne energetycznie. Zasada ta dotyczy zarówno urządzeń biurowych i socjalnych, jak i np. sprzętów służących bezpośredniemu prowadzeniu działalności.
- Systematycznie serwisuj urządzenia elektryczne i eksploatuj zgodnie z przeznaczeniem. Zanieczyszczone lub uszkodzone elementy urządzeń elektrycznych często przekładają się na zwiększony pobór prądu.
- Zorganizuj przestrzeń pracowniczą tak, by maksymalizować wykorzystanie światła dziennego.
- Jeden główny punkt światła zastąp punktowym oświetleniem. Zastosuj wówczas kilka włączników.
- Włączając klimatyzację zamykaj okna. Ciepłe powietrze wpadające z zewnątrz będzie wymagało wytężonej i bardziej energochłonnej pracy urządzenia.
- Nie nadużywaj klimatyzacji. Temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w graniach 24 – 25 stopni.
- Zainwestuj w rolety. Latem można zasłonić okna, by uniknąć niepotrzebnego nagrzewania pomieszczenia przez słońce. Z kolei zimą chronią przed jego wychładzaniem.
- Zadbaj o to, by ostatni pracownik upewnił się, że wszystkie odbiorniki prądu zostały wyłączone. W przypadku biurowych urządzeń wyeliminowanie trybu stand-by to oszczędność rzędu kilkuset czy nawet kilku tysięcy kilowatogodzin.
- Drukuj tylko niezbędne dokumenty. Energię zaoszczędzimy drukując też zbiorczo.
- Uruchom tryb oszczędzania energii w komputerach. Pozwoli to zaoszczędzić zużycie prądu na ten cel nawet o ok. 50%.
Pamiętaj! Oszczędzanie energii to nie tylko oszczędzanie prądu!
W tym artykule skupiliśmy się przede wszystkim na energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że jest to nie jedyny typ energii, który wykorzystujemy i który warto oszczędzać. Równie ważna, jest energia cieplna (a tę dostarcza nie tylko elektryczność). Dla dalszego, zrównoważonego rozwoju gospodarek na całym świecie ważne jest całościowe podejście do oszczędzania energii – pod wszystkimi jej postaciami. Kwestią tą zajmuje się efektywność energetyczna.
By kompleksowo oszczędzać energię, z korzyścią dla naszego portfela i środowiska, należy przyjrzeć się nie tylko zużyciu energii elektrycznej, ale także konsumpcji energii na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Na tej płaszczyźnie jest bowiem wiele do zrobienia. Według danych Komisji Europejskiej, trzy czwarte budynków w Unii Europejskiej marnuje aż 60% dostarczanej energii.
Odpowiada za to przede wszystkim:
- nieefektywne źródła ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- brak właściwej izolacji przegród,
- energochłonne metody wentylacji,
- złe nawyki użytkowników związane z ogrzewaniem i wentylacją.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat kompleksowej poprawy efektywności energetycznej, skorzystajcie z usług doradztwa energetycznego.
Oszczędzanie energii – podręczny słowniczek
Wiemy, że zagadnienia energetyczne dla wielu z Was bywają twardym orzechem do zgryzienia. Dlatego przygotowaliśmy podręczny słowniczek, który wyjaśni (lub przypomni) Wam znaczenie najważniejszych pojęć związanych z energią i jej oszczędzaniem.
- Moc urządzenia (moc znamionowa urządzenia) – wyraża moc, której potrzebuje dany sprzęt przy standardowej, codziennej pracy. Może być wyrażana w W (watach) lub kW (kilowatach). Informacja o tym parametrze powinna znajdować się na każdym urządzeniu lub w karcie katalogowej.
- Kilowatogodzina (kWh) – jednostka miary dla zużywanej energii (elektrycznej, ale też np. cieplnej). To równoważnik dla ilości energii zużytej w ciągu godziny przez urządzenie o mocy 1000 W. Zatem 1 kWh to inaczej 1000 Wh.
- Efektywność energetyczna – określa stosunek pobranej energii do uzyskanych rezultatów. Urządzenia efektywne energetycznie zapewniają ten sam efekt pracy, zużywają jednocześnie mniej energii.
- Klasa energetyczna – to oznaczenie, jakie nadaje się urządzeniom, by móc je szeregować pod względem oszczędności energetycznej. Klasa energetyczna określana jest literami od A do G, gdzie A oznacza urządzenie o najmniejszym zużyciu.
- Prosument – osoba lub podmiot, który korzystają z odnawialnych źródeł energii jednocześnie produkuje i konsumuje energię.