licznik energii elektrycznej jak działa, montaż, wymiana

Licznik energii elektrycznej: jak działa, montaż, wymiana

Nieodłączonym elementem każdej instalacji elektrycznej w gospodarstwie domowym jest licznik energii elektrycznej. Licznik prądu odpowiada za rejestrację ilości energii elektrycznej dostarczonej do naszego domu. Jako klienci indywidualni, za montaż licznika nie powinniśmy ponosić jakichkolwiek kosztów. Co jeszcze warto wiedzieć? Tego dowiecie się w naszym artykule.

Co to jest licznik energii i jak działa?

Licznik energii elektrycznej to całkujący przyrząd pomiarowy. Jednostką miary powszechnie stosowaną przez dostawców energii jest kilowatogodzina (kWh) i megawatogodzina (MWh). W przypadku liczników indukcyjnych za naliczanie prądu odpowiada aluminiowa tarcza, która porusza się dzięki dwóm cewkom. Ważnym elementem licznika jest trwały magnes. Jego uszkodzenie może doprowadzić do zawyżonego naliczania energii. Licznik elektryczny jest urządzeniem złożonym z układów scalonych. Pomiar zużycia energii powstaje na podstawie generowania impulsów, które przeliczane są na pobraną energię.

Jak czytać dane z licznika?

Na podstawie danych z licznika elektrycznego wystawiany jest rachunek za prąd. Dlatego sami powinniśmy nauczyć się odczytywać z niego poprawnie dane. Dla liczników indukcyjnych należy podać wyświetlaną liczbę z pominięciem zer z przodu w pełnych kilowatogodzinach. W przypadku liczników elektronicznych, aby dokładnie odczytać dane z licznika, musimy zapoznać się z kodem OBIS, który zazwyczaj wyświetlany jest w lewym górnym rogu licznika.

Więcej o tym, jak powinien wyglądać prawidłowy odczyt licznika, przeczytacie: Odczyt licznika energii – jak zrobić to poprawnie?

Wyświetlany kod OBIS i jego znaczenie

Kod OBIS Znaczenie kodu
E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0 Całkowite zużycie energii
EA lub 1.8.1 lub 1.8.1.0 lub 15.8.1 Zużycie energii w strefie pierwszej (taryfa G11)
EB lub 1.8.2 lub 1.8.2.0 lub 15.8.2 Zużycie energii w strefie drugiej (taryfa G12)
0.0.0 Nr identyfikacyjny licznika
0.0.3 Nazwa licznika
0.1.2 Data u czas okresu rozliczeniowego
0.2.2 Nazwa aktywnej taryfy

Kto jest właścicielem licznika?

Należy pamiętać, że licznik energii elektrycznej jest własnością dystrybutora prądu. Natomiast to my jesteśmy odpowiedzialni za jego ochronę i bezpieczeństwo m.in. przed zalaniem, uszkodzeniami mechanicznymi, różnymi zanieczyszczeniami.

Montaż licznika prądu

Za montaż licznika energetycznego odpowiada dystrybutor energii. Dokonywany jest po odbiorze technicznym wykonanej instalacji elektrycznej. Licznik prądu powinien być wyposażony w dwie plomby. Jedna plomba powinna zostać zamontowana przez zakład energetyczny, aby uniemożliwić jakichkolwiek przełączeń z pominięciem licznika. Druga plomba powinna należeć do Głównego Urzędu Miar, jako gwarancja sprawności licznika energii.

Awaria i zgłaszanie naprawy licznika prądu

W przypadku podejrzeń o nieprawidłowe działanie licznika energii elektrycznej przysługuje nam prawo do skontrolowania urządzenia przez dostawcę energii - powinien on dokonać kontroli do 14 dni od naszego zgłoszenia. Jeżeli licznik działał nieprawidłowo kontrola jest darmowa. Przy prawidłowym działaniu licznika za przegląd będziemy zobowiązani zapłacić kwotę między 50, a 180 zł.

Ważne: w przypadku awarii licznika nie dokonujmy żadnych napraw, ani demontażu osobiście. Uszkodzenie plomby lub innych elementów licznika wiąże się z pokryciem kosztów jego naprawy. Usterkę licznika prądu powinniśmy zgłosić pogotowiu energetycznemu pod nr 991 lub swojemu dostawcy energii. Wszystkie naprawy oraz awarie leżą w kwestii dostawcy energii i są odpłatne. Ich wielkość zależy od rodzaju usterki i każdy zakład dystrybucyjny ma inny cennik.

Wymiana licznika energii

Wymiana licznika z powodu przekroczenia ważności daty legalizacyjnej jest bezpłatna. Okres legalizacyjny na liczniki elektryczne trwa 8 lub 15 lat w zależności od rodzaju i mocy nominalnej licznika. W przypadku liczników zamontowanych przed rokiem 2008 ich okres legalizacyjny zgodny jest z poprzednio obowiązującymi przepisami. Przy wymianie licznika pomyślmy nad licznikiem inteligentnym. Zgodnie z wytycznymi ustawy, do roku 2028 Polska zobligowana jest do zmiany minimum 80% liczników na liczniki inteligentne.

Liczniki inteligentne - co to?

Coraz częściej możemy spotkać się z takim pojęciem, jak licznik inteligentny (nazywany również licznikiem zdalnego odczytu). Odbiorca energii za jego pomocą, może monitorować zużycie energii w czasie rzeczywistym. Inteligentny licznik pozwala na bezpośrednie wysyłanie danych do dostawcy energii. Dzięki inteligentnym licznikom faktury prognozowane są zmienione na faktury rzeczywiste, oparte na bieżącym zużyciu energii. Liczniki zdalnego odczytu pozwalają również na kupowanie energii w systemie pre-paid (więcej o liczniku przedpłatowym poczytacie: Czy warto zainstalować licznik przedpłatowy?).

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments