Piec na pellet czy pompa ciepła - którą opcję wybrać?

Piec na pellet czy pompa ciepła - którą opcję wybrać?

Jakie ogrzewanie wybrać, żeby płacić jak najmniej? To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba budująca, czy modernizująca dom. W końcu jest to najkosztowniejsza z domowych instalacji, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. Ważne jest również, aby źródło ogrzewania spełniało nowe standardy WT 2021. Z racji swojego ekologicznego charakteru warunki te spełniają piece na pellet i pompy ciepła, dzięki którym rachunki za ogrzewanie można znacznie obniżyć. Czy opłaca się inwestować w tego rodzaju ekorozwiązania? Jakie są ich największe zalety i u kogo sprawdzą się najlepiej?

Wymogi WT 2021 spełniają ekologiczne źródła ogrzewania

Wybór rodzaju ogrzewania domu to jedna z ważniejszych decyzji, jaką podjąć musi inwestor. Przy czym coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na to, ile przyjdzie im zapłacić za zakup i montaż urządzenia grzewczego, ale koszty związane z jego eksploatacją. Nie mniej ważna jest również łatwość jego obsługi i funkcjonalność. Należy również pamiętać o tym, że od 2021 roku obowiązują w branży budowlanej nowe, jeszcze bardziej restrykcyjne wymogi energooszczędnością dla budynków (WT 2021). Dotyczą one zarówno dopiero co stawianych, jak i modernizowanych lub rozbudowywanych domów. Zmiany te odnoszą się m.in. do obszarów związanych ze zmniejszeniem:

 • współczynnika przenikania ciepła (im lepszą izolację termiczną posiada przegroda, tym wartość współczynnika U jest mniejsza);
 • wartości rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep) potrzebną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania c.w.u., a także oświetlenia, która nie może przekroczyć 70 kWh/ (m²/rok).

Oznacza to zatem, że budowany dom musi być nie tylko dobrze zaizolowany termicznie, ale i zasilany energią z OZE. Do urządzeń spełniających nowe wymogi należą piece na pellet, które w ostatnim czasie przeszły prawdziwą rewolucję oraz pompy ciepła, zainteresowanie którymi wzrosło wraz z boomem na fotowoltaikę. Coraz więcej bowiem jej użytkowników decyduje się także na montaż pompy ciepła, dzięki której można maksymalnie zwiększyć konsumpcję energii wyprodukowanej przez instalację PV.

Co to jest pompa ciepła i jakie są jej największe zalety?

Ponadto wpływ na coraz większą popularność pomp ciepła, które nie tylko zapewniają niskie koszty ogrzewania domu, ale i bezawaryjną pracę nawet przez kilkadziesiąt lat, mają też zmiany zakładającego odejście od tradycyjnego ogrzewnictwa, na rzecz elektryfikacji bezpośredniej. Doskonale w ten trend wpisują się właśnie pompy ciepła, które 75 proc. energii potrzebnej do ogrzania budynku pobierają z odnawialnych źródeł energii (powietrza, gruntu lub wody), a pozostałe 25 proc. z sieci, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jednak to nie wszystkie korzyści płynące z posiadania pompy ciepła, ponieważ tym co je jeszcze wyróżnia są m.in.

 • wysoka klasa energetyczna (A++ i A+++);
 • wielofunkcyjność (służą nie tylko do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale i do wytwarzania ciepłej wody użytkowej);
 • wysokie wartości współczynnika COP (w pompach ciepła Heiztechnik wynoszą one nawet do 7,32);
 • komfort użytkowania i prosta obsługa;
 • szybki zwrot inwestycji w stosunku do tradycyjnych kotłowni;
 • możliwość zainstalowania w nowym, jak i modernizowanym budownictwie;
 • bardzo cicha praca.

Wszystko to sprawia, że pompy ciepła coraz częściej stają się technologią pierwszego wyboru, zwłaszcza w obszarach miejskich i podmiejskich. Jak wynika z raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, tylko w 2020 roku łącznie sprzedano ok. 56,5 tys. sztuk tych urządzeń, natomiast w 2021 roku wynik ten osiągnął 93 tys. pomp ciepła (łącznie z powietrznymi pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej). Natomiast według optymistycznego scenariusza do 2030 roku w polskich domach będzie pracować łącznie 2 mln sztuk pomp ciepła. Przy czym największe, wręcz spektakularne wzrosty sprzedaży notuje się zwłaszcza w segmencie powietrznych pomp ciepła, których zakup i montaż wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem niż w przypadku gruntowych pomp ciepła.

Piec na pellet to ekologiczne i wygodne urządzenie dla każdego domu

Kolejnym ekologicznym źródłem ogrzewania spełniającym wymagania WT 2021 jest piec na pellet, będący obecnie najczęściej stosowanym urządzeniem spalającym paliwa stałe (na co wpływ mają drastycznie rosnące ceny gazu i węgla). Należy tu bowiem podkreślić, że biodegradowalny i ekonomiczny pellet jest wysokokalorycznym paliwem wytwarzanym z biomasy (najczęściej występującym w postaci granulatu, pochodzącym ze sprasowanych trocin i wiór drzewnych). Piece na pellet przeszły w ostatnim czasie prawdziwą rewolucję, wymuszoną rygorystycznymi przepisami i normami dotyczącymi poziomu emisyjności oraz sprawności. Tak, że obecnie kotły te są niemalże zerowym emiterem gazów cieplarnianych CO2.

Wśród innych korzyści wynikających z posiadania bezpiecznego dla środowiska pieca na pellet wymienić należy również te związane z:

 • gwarancją jakości i oszczędności - klasa energetyczna A+;
 • wydajnością (pellet dzięki wysokim właściwościom energetycznym zaliczany jest do jednych z najefektywniejszych źródeł energii);
 • tanią eksploatacją i tym, że doskonale nadaje się do nowych domów, jak i do modernizacji starej instalacji;
 • szeroką ofertą w zakresie mocy tych urządzeń (dla piecy na pellet Heiztechnik: https://heiztechnik.pl/kotly-pelletowe/ jest to moc od d 8 do 1500 kW), co umożliwia jego właściwy dobór do zapotrzebowania energetycznego budynku;
 • łatwym montażem oraz wygodną obsługą (najnowsze modele kotłów na pellet są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają ręcznego podpalania);
 • małą ilością powstającego popiołu i brakiem nieprzyjemnych zapachów;
 • wysoką sprawnością, sięgającą ponad 90 proc., co jest niewykonalne w przypadku starszych technologicznie kotłów opartych o paliwa kopalne;
 • niewielkimi rozmiarami i estetycznym wyglądem - w przypadku małych kotłowni na rynku dostępne są piec wykonane w formie kompaktowej.

Dofinansowanie do pieca na pellet i pompy ciepła

Należy tu również podkreślić, że na rosnącą sprzedaż zarówno pomp ciepła jak i pieców na pellet wpływ ma również możliwość obniżenia kosztów inwestycji dzięki różnym formom dofinansowań wspierających ekologiczne rozwiązania. Jednym z najbardziej znanych jest “Czyste Powietrze”, będące pierwszym, ogólnopolskim programem dopłat do docieplenia domów jednorodzinnych oraz wymiany starych pieców na ekologiczne urządzenia grzewcze spełniające wymagania narzucone przez Ministra Rozwoju i Finansów. W przypadku “Czystego Powietrza” wpływ na wysokość otrzymanej dopłaty ma kryterium dochodowe. I tak dla powietrznej pompy ciepła może to być maksymalnie 9.000 zł, a z instalacją PV - 18.000 zł, natomiast dla kotła na pellet 18.000 zł (część III programu “Czyste Powietrze”).

Aby zachęcić Polaków do ocieplania budynków i wymiany źródeł ciepła kilka lat temu wprowadzona została też ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odliczyć 100 proc. wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia (kwota ta nie może jednak przekroczyć 53.000 zł). Ekologiczne inwestycje (w tym montaż pompy ciepła, czy pieca na pellet) można również sfinansować dzięki wojewódzkim, gminnym lub miejskim dofinansowaniom do wymiany starego pieca (więcej informacji na ten temat można uzyskać w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta). Dodatkowo na przełomie I i II kwartału 2022 roku zaplanowano start nowego rządowego programu “Moje Ciepło”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w nowych domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym (w przypadku powietrznych pomp ciepła wynosić ma ono 7.000 zł natomiast gruntowych - 21.000 zł).

Zarówno piece na pellet, jak pompy ciepła to urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Stanowią one idealne rozwiązanie nie tylko dla osób, dla których troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna, ale i ceniących sobie komfort oraz wygodę. Warto jednak pamiętać o tym, że wybór urządzenia grzewczego to inwestycja na lata, w związku z tym, najlepiej skorzystać z fachowej pomocy i doradztwa.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-05-07 20:27

Pellet to 'ślepa uliczka” ogrzewnictwa. Koszty energetyczne i logistyczne wytworzenia przekraczaja jakikolwiek sens ekonomiczny stosowania takiego paliwa a i z ekologią nie ma to żadnego związku.
Z tego co mi wiadomo przemysł drzewny zagospodarowuje swoje odpady praktycznie w 100 % a tylko te miały by jakis sens w ogrzewnictwie.
Wycinanie lasów , suszenie , mielenie ich, i spalanie w kotłach szczególnie elektrownianych jest parodią ekologii i ekonomii przede wszystkim co zresztą zostało juz zauważone i powoli wygasza się spalanie lasów w elektrowniach. W ogrzewnictwie indywidualnym też tym bardziej nie ma sensu.
Jeżeli chodzi o pompy ciepła oczywiscie ma to sens ale tylko :
1) w obiektach o niskim zapotrzebowaniu energetycznym w przeliczeniu na 1m2
2) w obiektach wyposażonych w instalacje grzewcze niskotemperaturowe gdzie praktycznie
pozostaje tylko ogrzewanie podłogowe ewentualnie jeszcze skojarzone z klimakonwektorami
3) w obiektach posiadających wentylację mechaniczną z rekuperacją i jeszcze lepiej z GWC

Instalacja PC nawet i „wysokotemperaturowych” w obiektach z instalacją grzewczą grzejnikową zawsze będzie generowała koszty minimum 2-3 krotnie wyższe jak przy „podłogówce”.