serwis rekuperacji czy jest konieczny

Serwis rekuperacji - czy jest konieczny?

Zbliżający się sezon grzewczy, to doskonały moment na sprawdzenie wszystkich instalacji. Ponieważ to od ich odpowiedniego stanu technicznego zależy, nie tylko możliwość uzyskania oszczędności, ale również komfort, zdrowie i bezpieczeństwo. Jedną, z nich jest instalacja wentylacji. Na czym polega serwis rekuperacji i jaki jest jej koszt?

Czy serwis rekuperacji jest konieczny?

Jesień to idealny moment na zrobienie w domu przeglądu wszystkich instalacji. Przy czym mowa tu, zarówno o sprawdzeniu urządzeń grzewczych (np. serwis pompy ciepła), ale i kontroli stanu technicznego instalacji elektrycznej, gazowej oraz wentylacji. Dzisiaj skupimy się na serwisie rekuperacji, stanowiącym cykliczny wydatek wliczony w koszty eksploatacji rekuperacji. Wykonanie go pozwala chronić instalację przed poważnymi awariami, których koszt naprawy może być bardzo wysoki. Ponadto techniczne przeglądy serwisowe gwarantują również uzyskanie najwyższego poziomu oszczędności i zwiększenie żywotności instalacji.

Dzięki regularnie przeprowadzanym serwisom nie dopuścimy również do obniżenia jakości powietrza w budynku, a co się z tym wiąże - gorszego samopoczucia jego mieszkańców. W brudnych bowiem częściach wentylacji może rozwijać się grzyb i pleśń. Stanowią one dużo niebezpieczeństwo zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością. Na domiar tego oddziałują one negatywnie na układ oddechowy, nerwowy, skórę, powodują spadek płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn oraz mają działanie stymulujące powstawanie nowotworów.

Serwis rekuperacji najlepiej pozostawić specjalistom

Przegląd rekuperacji, podobnie zresztą jak np. pieca gazowego, należy zrobić co najmniej raz w roku (przy założeniu, że rekuperator pracuje w standardowych warunkach typowych dla budownictwa jednorodzinnego). Ważne żeby zlecić to specjalistom, dysponującym odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Najlepiej żeby był on przeprowadzony przez producenta i jego autoryzowany serwis lub też przez instalatora dokonującego montażu rekuperacji.

Po przeprowadzonym serwisie rekuperacji, sporządzany jest raport, w którym uwzględniony zostaje stanu urządzenia oraz zaproponowane są dalsze zalecenia konserwacyjne.

Serwis rekuperacji - cena

Łączny koszt związany z czynnościami serwisowymi wiąże się z wydatkiem rzędu 500-600 zł. Przy czym cena ta, nie uwzględnia wydatków związanych z wymianą filtrów (posiada je praktycznie każda centrala rekuperacyjna dostępna na rynku). Ich cena zależy przede wszystkim od klasy i producenta. Filtry podstawowe kosztują 60-80 zł, natomiast te o wyższej klasie - od 250 zł wzwyż.

Ponadto decydując się na serwis rekuperacji, uwzględnić należy również wydatek związany z kosztem dojazdu serwisanta, który jest zazwyczaj niższy w okresie gwarancyjnym, a wyższe gdy dobiegnie końca. Opłata ta będzie oczywiście zależna od odległość jaką trzeba pokonać do klienta - czyli może to być od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Co ma miejsce w trakcie serwisu technicznego rekuperacji?

Na liście czynności związanych z serwisem rekuperacji znajdują się m.in.:

 • kontrola parametrów pracy systemu wentylacyjnego;
 • kontrola instalacji;
 • kontrola i czyszczenie czerpni oraz wyrzutni;
 • kontrola odpływu skroplin;
 • kontrola ustawień rekuperatora i ich ewentualnej korekty (np. temperatury komfortu)
 • czyszczenie całego wymiennika ciepła w rekuperatorze;
 • sprawdzenie wszystkich pozostałych elementów rekuperatora (w tym izolacji i wentylatorów);
 • sprawdzenie poprawności działania sterownika;
 • wymiana filtrów (koszt serwisu nie zawiera ceny filtrów, zazwyczaj można je domówić podczas jego zamawiania);
 • czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej;
 • kontrola funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC);
 • regulację anemostatów i pomiar parametrów pracy;
 • autotest urządzenia.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments