Dopuszczalne napięcie w sieci w Polsce. Kiedy jest zbyt wysokie?
W Polsce, standardowe napięcie w sieci niskiego napięcia, do której podłączane są gospodarstwa domowe i mniejsze instalacje fotowoltaiczne, wynosi 230 V przy częstotliwości 50 Hz. Jednakże, w rzeczywistości napięcie to może nieznacznie oscylować w zależności od różnych czynników takich jak obciążenie sieci, odległość od źródła zasilania czy warunki atmosferyczne.
W efekcie zgodnie z normami polskimi i europejskimi toleruje się odchylenia +/- 10% od nominalnej wartości 230 V. To oznacza, że dopuszczalne są wahania od 207 V do 253 V. Przy czym, aby napięcie uznano za zbyt wysokie, jego maksymalna dopuszczalna wartość (253 V) musi się utrzymywać średnio przez 10 minut. Sporadyczne, krótkotrwałe przekroczenia nie będę traktowane jako faktyczny problem.
Skutki zbyt wysokiego napięcia w sieci
Najbardziej namacalny i uciążliwy skutek zbyt wysokie napięcia to problem z wyłączaniem się falownika w okresach szczytowego nasłonecznienia i istotne straty w produkcji. Według badań właściciel takiej instalacji może tracić nawet do 75% potencjalnych zysków z instalacji. Nietrudno sobie wyobrazić jak to wpływa na opłacalność fotowoltaiki.
Jeśli mieliście pecha, zjawisko to mogliście już u siebie zaobserwować. Gdy Wasz wykres produkcji z PV wygląda tak:
zamiast tak:
to najprawdopodobniej borykacie się z przekroczeniami dopuszczalnego napięcia w sieci.
Przyczyny zbyt wysokiego napięcia w sieci przy fotowoltaice
Co zrobić ze zbyt wysokim napięciem w sieci [PGE, Tauron, Enea, Energa, Innogy]?
Czy i co można zrobić ze zbyt wysokim napięciem w sieci zależy w dużej mierze od źródła problemu.
- Jeśli problemem są zbyt cienkie przewody, to nie ma wyjścia, trzeba je wymienić. Oczywiście dobór i wymianę kabli solarnych trzeba zlecić (dobremu!) specjaliście.
- Gdy problem tkwi w sieci energetycznej (czyli po stronie OSD) warto złożyć wniosek o obniżenie napięcia w sieci. Instrukcję wraz ze wzorem znajdziecie tu: Wniosek o obniżenie napięcia w sieci: [wzór] PDF
- Jeśli nie do końca wiadomo, gdzie leży problem (lub gdy czekacie na jego rozwiązanie) w międzyczasie możecie wypróbować metody na obniżenie napięcia, z naszego poradnika: Jak obniżyć napięcie w sieci przy fotowoltaice?