wniosek o obniżenie napięcia w sieci

Wniosek o obniżenie napięcia w sieci: [wzór] PDF

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze zbyt wysokim napięciem w sieci przy fotowoltaice jest oficjalne zgłoszenie problemu do zakładu energetycznego. W artykule podpowiadamy jak napisać i uzupełnić wniosek o obniżenie napięcia w sieci. Mamy też dla Was wzór wniosku w formacie PDF.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o obniżenie napięcia w sieci?

Wniosek o obniżenie napięcia w sieci powinien złożyć właściciel punktu poboru energii, do którego podłączona jest instalacja fotowoltaiczna. Zwykle jest to osoba, która ma podpisaną umowę kompleksową lub umowę na dostarczanie energii.

Z wnioskiem o taką zmianę najlepiej wystąpić dopiero wtedy, gdy upewniliśmy się, że problem faktycznie leży po stronie sieci energetycznych. Jak to zrobić? Sprawdźcie w naszym poradniku: Za wysokie napięcie w sieci a fotowoltaika

Gdzie zgłosić zbyt wysokie napięcie w sieci?

Zbyt wysokie napięcie w sieci należy zgłosić do operatora sieci energetycznej (OSD) odpowiedniego dla naszego obszaru zamieszkania. Jeśli nie wiemy, kto nim jest, możemy to sprawdzić np. w umowie lub na fakturze za prąd. Mapę prezentującą podział Polski na obszary dystrybucyjne znajdziecie też w naszym artykule:
OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego) – Dystrybutorzy prądu.

Pismo o obniżenie napięcia w sieci – co powinno zawierać?

Pismo o obniżenie napięcia w sieci nie musi być przygotowane na specjalnym formularzu. Można napisać je samodzielnie, podając jak najwięcej szczegółowych informacji o problemie – zbyt wysokim napięciu, oraz wynikających z tego tytułu problemów. Co można wpisać? Wyłączającą się instalację PV, migające lub przepalające się żarówki, awarię sprzętów AGD / RTV etc.

Oprócz tego, we wniosku należy podać:

  • dane osobowe – imię, nazwisko, adres, numer klienta, numer telefonu;
  • dane identyfikacyjne obiektu – numer Punktu Poboru Energii, adres.

Do wniosku najlepiej załączyć też wyniki pomiarów (IPZ) dokonanych przez specjalistę-elektryka, a także jeśli to możliwe, wydruki z systemu monitoringu instalacji fotowoltaicznej dotyczące napięć.

Wniosek o obniżenie napięcia w sieci do PGE, Tauron, Enea, Energa, Innogy - wzór PDF

Nie wiecie, jak zabrać się za napisanie podania o obniżenie napięcia w sieci? Bez obaw! Poniżej znajdziecie przykładową treść wniosku. Pamiętajcie jednak, że to jedynie ogólny wzór. Zawartość pisma możecie też opracować sami, przedstawiając swoją indywidualną sytuację.

Wzór wniosku o obniżenie napięcia w sieci – Tauron, PGE, ENEA, Energa, Innogy

Wniosek o obniżenie napięcia w sieci – co może zrobić Tauron, PGE, Enea, Energa, Innogy?

Jak na nasz wniosek może zareagować operator? Niestety, bardzo różnie. Niektórzy mogą dość szybko zareagować, obniżając napięcie na transformatorze. Rozwiązanie to jednak jest możliwe tylko wtedy, gdy w danym punkcie pozostała jeszcze przestrzeń do regulacji.

Inni, przed podjęciem działań mogą wymagać tzw. rejestratora napięcia w sieci, które będzie dokonywać regularnych pomiarów. Wówczas dalsze kroki będą zależeć od uzyskanych wyników.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego z dnia 4 maja 2007 roku:

w każdym tygodniu 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń +/- 10% napięcia znamionowego.

Jeśli odchylenia nie odbiegają od norm, zakład energetyczny może umyć ręce w sprawie. Z kolei, gdy rejestrator wykaże nieprawidłowości, będzie operator miał obowiązek zapewnić Wam energię o właściwych parametrach.

Uwaga! Może się okazać, że nasycenie instalacji PV w obszarze sprawia, że napięcie jest niebezpiecznie wysokie jedynie podczas okresów szczytowego nasłonecznienia, a w nocy spada poniżej dopuszczalnych norm (< 207 V). Wówczas prosta zmiana nastaw transformatora nie wystarczy. W takim przypadku konieczna może okazać się modernizacja sieci, która jest kosztowna i wymaga czasu.

Jeśli znaleźliście się w takiej sytuacji, to jedyne co możecie zrobić, oczekując na remont linii energetycznej, jest obniżanie napięcia w sieci na własną rękę. Kilka skutecznych metod znajdziecie w naszym artykule: Jak obniżyć napięcie w sieci przy fotowoltaice?

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments