Proces zmiany sprzedawcy w przypadku energii elektrycznej i paliwa gazowego jest podobny. Po podpisaniu umowy i udzieleniu pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy klient nie musi zajmować się formalnościami. Procedura jest bezpieczna, bezpłatna i nie powoduje przerw w dostawach.
– Formalnie sprzedawcę energii elektrycznej możemy zmienić od 10 lat, jednak ilość zmian zaczęła wyraźnie wzrastać dopiero w roku 2012. Na rynku pojawiła się wtedy luka umożliwiająca klientowi wygenerowanie oszczędności, a sytuacja ekonomiczna była na tyle korzystna, że zaczęli pojawiać się alternatywni sprzedawcy – mówi Damian Lindner, dyrektor ds. produktów w Energetycznym Centrum SA – spółce, która działa jako niezależny sprzedawca od 2011 roku.
Podobnie jak w przypadku zmiany sprzedawcy prądu, Polacy mogą też wybrać sprzedawcę błękitnego paliwa. W 2014 roku zmianie uległy rozporządzenia taryfowe, a także spadły ceny hurtowe zakupu gazu, co pozwoliło sprzedawcom alternatywnym rozszerzyć ofertę i zaproponować klientom indywidualnym konkurencyjne stawki na zakup paliwa gazowego. Obecnie na rynku gazowym działa kilkadziesiąt firm.
Wszyscy sprzedawcy gazu korzystają z dostaw od tego samego dystrybutora – Polskiej Spółki Gazownictwa – dlatego zmiana nie powoduje żadnego ryzyka związanego z przerwaniem dostaw paliwa gazowego. Korzystanie z usług nowego sprzedawcy, który zaoferuje niższe stawki za paliwo gazowe, nie spowoduje zmian w wysokości opłaty dystrybucyjnej. Ponadto na rynku gazu obowiązuje umowa kompleksowa, dlatego po zmianie nowy sprzedawca, podobnie jak dotychczas, będzie wystawiał jedną fakturę za zużycie i usługi dystrybucji. Bez zmian pozostaje również dotychczasowe pogotowie gazowe. Proces przypisania do nowego sprzedawcy trwa do trzech miesięcy.
Niektóre oferty umożliwiają obniżenie rachunków za paliwo gazowe nawet o kilka procent, co przy dużym zużyciu może generować znaczne oszczędności w budżecie domowym. Problemem na rynku niezależnych sprzedawców w Polsce jest wciąż niska świadomość klientów o prawie do wyboru. Brak dużych kampanii edukacyjnych powoduje, że wielu klientów wciąż nie wie o możliwości zmiany sprzedawcy prądu i gazu dla gospodarstwa domowego.
– Dotychczas sprzedawcę gazu zmieniło ponad 100 tys. gospodarstw domowych, a sprzedawcę energii elektrycznej – ponad 500 tys. Liczby te mogłyby być większe. Niestety, nie widzimy na tym polu zbyt dużego zaangażowania ze strony Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Energii (…). W Unii Europejskiej możliwość zmiany sprzedawcy jest znacznie mocniej promowana – mówi Damian Lindner.
Warto zwrócić uwagę, że rynek gazu na Zachodzie – po jego pełnym uwolnieniu oraz prawidłowej promocji możliwości zmiany – znacząco się rozbudował. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie klienci w prosty i szybki sposób mogą wybrać nowego dostawcę, a zmiany mogą dokonać nawet przez Internet.
Energetyczne Centrum SA to jeden z pierwszych niezależnych sprzedawców energii elektrycznej i paliwa gazowego dla gospodarstw domowych na polskim rynku. Posiada koncesję na obrót energią elektryczną i paliwem gazowym nadaną przez Urząd Regulacji Energetyki. Spółka działa od 2011 roku i dostarcza usługi ponad 200 tys. klientów.