Sprzedawcy mają obowiązek informowania o strukturze paliw
Zgodnie z § 37 Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego z dnia 4 maja 2007 r. (Dz. U. Nr 93 z 2007 r., poz. 623) w terminie do 31 marca, sprzedawca powinien przekazać odbiorcom informację na temat struktury paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytej do wytwarzania energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym. Przy czym, zgodnie z zapisami Rozporządzenia, wiadomości na ten temat powinny znaleźć się na dostarczonej odbiorcom fakturze za energię, a także na stronie internetowej sprzedawcy oraz na sporządzonych przez niego materiałach promocyjnych.
Co ważne, sprzedawcy energii mają także obowiązek podania informacji o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla poszczególnych paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia sprzedawanej przez siebie energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym.
Struktura paliw 2019 - jak przedstawia się w przypadku poszczególnych sprzedawców?
Struktura paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez poszczególnych sprzedawców energii w 2019 roku przedstawia się w następujący sposób dla:
PGE Obrót S.A.:
Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez PGE Obrót S.A. w 2019 roku:
Tauron Polska Energia S.A.:
Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez Tauron Polska Energia S.A. w 2019 roku:
Energa-Obrót S.A.:
Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez Energa-Obrót S.A. w 2019 roku:
Enea S.A.:
Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez Enea S.A. w 2019 roku.
innogy Polska S.A.:
Informacja o wpływie wytwarzania energii elektrycznej na środowisko w zakresie wielkości emisji dla paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez innogy Polska S.A. w 2019 roku:
Analiza informacji podanych przez sprzedawców energii
Jak wynika z analizy informacji podanych przez poszczególnych sprzedawców energii, nadal głównym źródłem, z którego produkuje się prąd jest węgiel brunatny lub kamienny, co ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Najwięcej paliwa w postaci węgla zużywała w 2019 roku firma PGE Obrót S.A. (udział dla węgla kamiennego to 43,1% natomiast dla węgla brunatnego 46,2%).
Pamiętajmy jednak, że na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 roku, w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych Polska została zobowiązana do osiągnięcia minimum 15% udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 roku (na poziomie unijnym było to 20%). Natomiast w ramach nowej unijnej strategii energetycznej do 2030 roku przyjęto, że udział OZE w unijnej elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie da łącznie 32%. Zgodnie z przedstawionym projektem „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021 - 2030” (w ramach realizacji tego unijnego celu) Polska deklaruje osiągnięcie do 2030 roku 21% udziału w finalnym zużyciu energii brutto (łącznie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz na cele transportowe). Przy czym, przyjmuje się, że tylko w samej produkcji energii elektrycznej, udział odnawialnych źródeł energii wzrośnie do ok. 27% (czyli oznacza to, że będzie dwukrotnie większy niż teraz).
Z naszego rankingu wynika, że wśród największych sprzedawców energii elektrycznej, najbardziej ekologiczna jest firma Energa-Obrót S.A., w przypadku której aż 27,9% sprzedanej energii w 2019 roku pochodziło z OZE, czyli energii wiatrowej, energetyki, wodnej, energii słonecznej (fotowoltaika), biomasy i biogazu. Ten niekwestionowany lider w bardzo spektakularny sposób wyróżnia się tle swoich rywali. Znakomitym wynikiem może pochwalić się również firma innogy Polska S.A., w przypadku której 24% sprzedanej energii pochodziło w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł energii. Warto podkreślić, że ten największy sprzedawcą prądu w Warszawie znany jest z tego, że aktywnie uczestniczy w ekologicznej transformacji. W jaki sposób? Przede wszystkim instalując rocznie panele fotowoltaiczne na dachach kilku tysięcy domów w całym kraju, jak i masowo wdrażając ekologiczne rozwiązania w swoich biurach.
Ranking najbardziej ekologicznych sprzedawców energii
Tegoroczny ranking najbardziej ekologicznych sprzedawców energii elektrycznej przedstawia się następująco:
pierwsze miejsce - Energa-Obrót S.A. (27,9% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
drugie miejsce - innogy Polska S.A. (24% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
trzecie miejsce - Enea S.A. (15,8 % energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
czwarte miejsce - Tauron Polska Energia S.A. (15,7% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku);
piąte miejsce - PGE Obrót S.A. (3,8% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w 2019 roku).
Do niemiec to nam daleko, ale wegiel to w koncu nasze czarne zloto. Szkoda tylko, ze zapłacimy tez zdrowiem za proweglowa polityke.