taryfa C11 czy taryfa C12

Jaką taryfę wybrać – Taryfa C11 czy C12?

Jeśli zakładasz firmę i musisz dokonać wyboru taryfy prądu lub zastanawiasz się, czy już dokonany wybór jest odpowiedni, to przygotowaliśmy krótki poradnik, jaka taryfa jest lepsza w danej sytuacji: C11 czy C12x? Właściwa taryfa może oznaczać znaczne oszczędności dla przedsiębiorstwa w ciągu roku.

Jakie taryfy podstawowe C1x?

Zanim przejdziemy do konkretów czym kierować się przy wyborze taryf, to najpierw przybliżymy czym charakteryzują się podstawowe taryfy biznesowe C1x:

  • Taryfa C11 - jest taryfą jednostrefową, co oznacza, że przez całą dobę obowiązuje jedna, stała stawka za zużywaną energię elektryczną. To najpopularniejsza taryfa wśród wszystkich małych firm, wybierana jest zwłaszcza przez osoby prowadzące jednoosobową działalność.
  • Taryfa C12x - jest to taryfa dwustrefowa, co oznacza, że ma dwie stawki, szczytową oraz pozaszczytową, w ciągu doby. Najczęściej spotykanymi wersjami taryfy C12 są:
    - taryfa C12a – niższa cena za prąd dotyczy godzin pozaszczytowych od 13.00 do 15.00 oraz godzin nocnych;
    - taryfa C12b – niższa cena dotyczy godzin nocnych.
    Istnieją także inne warianty taryfy C12, jak C12w (weekendowa) lub C12r. Więcej o taryfach C12 przeczytacie na stronie Taryfa C12a i C12b.

Taryfa C11 czy C12x? Kryteria wyboru

Kryteria wyboru są dosyć proste i nie powinny nikomu sprawić zbyt wiele kłopotów. Czym zatem należy kierować się przy wyborze taryfy C1x?

Taryfy jednostrefowe, jak C11, idealne są dla firm, które mają większe zużycie prądu w godzinach szczytowych. Jeśli pracy w przedsiębiorstwie nie można ustawić na określone godziny albo zużycie w czasie pozaszczytu nie przekracza 40%, najlepszym wyborem będzie taryfa C11.

Taryfę C12x mogą wybrać firmy, w których praca trwa całodobowo lub działanie części sprzętu można ustalić na określone godziny, kiedy to obowiązują niższe stawki w tzw. godzinach pozaszczytowych.

Co warto tutaj podkreślić - wybór odpowiedniej taryfy może oznaczać oszczędności na rachunkach za prąd, sięgające nawet 20%!

Jak zmienić taryfę z C11 na C12x lub odwrotnie?

Zmiana taryfy z C11 na C12x lub odwrotnie nie jest skomplikowanym procesem. Najczęściej wystarczy zmiana w obecnej umowie lub zawarcie nowej umowy. Odpowiednio wypełniony dokument można złożyć osobiście w BOK, wysłać pocztą, a część firm daje możliwość złożenia wniosku online.

Zmiana taryfy nie powinna nieść ze sobą żadnych kosztów. Nawet jeśli okaże się, że wymagana jest zmiana licznika, to koszt całej operacji ponosi dystrybutor. Opłatami możemy być obciążeni jedynie w przypadku, gdy posiadamy umowę sprzedaży energii na czas określony i chcemy zmienić jej warunki w okresie trwania, z czym mogą wiązać się np. kary umowne.

Jak jeszcze zaoszczędzić na rachunkach za prąd w firmie?

Jak wyżej wspomnieliśmy, wybór optymalnej taryfy może obniżyć rachunki w firmie nawet o 20%. Ale to nie jedyny sposób na oszczędności.

Skuteczną metodą na niższe rachunki jest chociażby zmiana sprzedawcy prądu - możemy znaleźć nie tylko tanią ofertę, ale również taką z gwarancją stałej ceny za prąd podczas trwania umowy.

Warto również zastanowić się nad fotowoltaiką dla firmy - dzięki instalacji oraz dobrej firmie fotowoltaicznej, opłaty za energię elektryczną mogą zostać zredukowane nawet o kilkadziesiąt procent.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments