O co zapytać instalatora pomp ciepła przed montażem urządzenia?

O co zapytać instalatora pomp ciepła przed montażem urządzenia?

Pompy ciepła to rozwiązanie, które z roku na rok poszerza grono swoich zwolenników. Wszystko dzięki temu, że należą one do najwydajniejszych urządzeń grzewczych dostępnych obecnie na rynku, które z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i komercyjnym. Jeśli zdecydowaliście się na zakup pompy ciepła, to przed jej montażem warto jest zadać wykonawcy kilka niezbędnych pytań, które nie tylko pozwolą rozwiać wszystkie wątpliwości, ale i w spokoju cieszyć wysokim komfortem cieplnym.

Jak wybrać najlepszego instalatora pomp ciepła?

Instalacja pompy ciepła w domu jednorodzinnym lub innym budynku użytkowym, to doskonałe rozwiązanie nie tylko z ekologicznego, ale i z ekonomicznego oraz funkcjonalnego punktu widzenia. Wśród najczęstszych zalet tego rozwiązania wymienia się zwłaszcza:

  • niskie koszty eksploatacyjne (pompa ciepła czerpie aż 75 proc. energii z OZE, a tylko 25 proc. z sieci);
  • bezobsługowość i długą żywotność pomp ciepła (nawet do 50 lat);
  • cichą i wydajną pracę;
  • możliwość chłodzenia pomieszczeń latem;
  • ekologiczną i przyjazną środowisku technologię (nie emituje szkodliwych substancji);
  • brak konieczności posiadania specjalistycznej kotłowni oraz miejsca na składowanie paliwa;
  • możliwość skorzystania z różnych form dofinansowania do pomp ciepła, w tym z programu “Czyste Powietrze”.

Często jednak sporą trudnością okazuje się wybór odpowiedniej firmy, która zajmuje się instalacją pomp ciepła. Przy czym od razu zaznaczamy, że przydatny w tej kwestii będzie nasz ranking najlepszych firm montujących pompy ciepła, w którym znajdują się wyłącznie najlepsze przedsiębiorstwa obecne na polskim rynku. Poza tym wybierając odpowiedniego instalatora instalatora pomp ciepła warto również zwrócić uwagę na:

  • opinie wystawione przez dotychczasowych klientów firmy montującej pompy ciepła - ważne żeby były one pozytywne i zachęcające do podjęcie współpracy. Natomiast duża ilość mało pochlebnych komentarzy o ekipie wykonującej instalacje powinna wzbudzić nasze podejrzenia;
  • to, czy wybrana przez nas firma specjalizuje się w kompleksowej obsłudze w zakresie budowy instalacji grzewczych/chłodzących w oparciu o montaż wysokowydajnych pomp ciepła (zdarza się bowiem, że instalacją pomp ciepła zaczynają zajmować się firmy, które działały wcześniej w kompletnie innej branży niż grzewcza);
  • kompleksowe podejście, a więc profesjonalne doradztwo, przygotowanie projektu i dokumentacji oraz dostawę i montaż instalacji. Równie ważne jest serwisowanie pompy ciepła i długość obowiązującej gwarancji. Chyba nikt z nas nie chciałby, aby instalator pompy ciepła zajął się tylko montażem urządzenia, pozostawiając resztę usług w naszych rękach.

O co zapytać firmę instalacyjną przed montażem pompy ciepła?

Od prawidłowo dobranej pompy ciepła oraz właściwie wykonanej instalacji, zależeć będzie efektywne i bezawaryjne funkcjonowanie systemu, a co za tym idzie dobre samopoczucie i komfort jej użytkowników. Nie ma tu zatem miejsca na popełnienie jakichkolwiek błędów. W związku z tym, jeszcze przed podjęciem odpowiednich działań, dobrze jest zadać firmie wykonawczej kilka ważnych pytań. A uzyskane w ten sposób odpowiedzi dadzą nam pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru lub też spowodują, że poszukamy innego wykonawcy. O co zatem, zapytać firmę instalacyjną przed montażem pompy ciepła?

Po pierwsze - jakie doświadczenie ma firma montująca pompy ciepła?

Rosnąca z roku na rok liczba montaży pomp ciepła sprzyja powstawaniu nowych podmiotów. Zawsze warto stawiać na firmy, które w swoim portfolio mają już wiele udanych realizacji (najlepiej, aby miały one na swoim koncie przynajmniej kilkaset wykonanych instalacji). Bardzo ważne jest także, aby zatrudniony w nich był wyspecjalizowany zespół specjalistów wysokiej klasy, mogący pochwalić się stosowną wiedzę popartą wieloma szkoleniami i odpowiednimi certyfikatami. Takimi jak chociażby certyfikat Europejskiego Instalatora Pomp Ciepła EUCERT, posiadanie którego wskazuje, że instalator z powodzeniem uczestniczył w szkoleniu oraz udowodnił swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną podczas egzaminu. Dodatkowo, podczas szukania najlepszej firmy instalatorskiej dobrze jest nie tylko sugerować się samymi reklamami, ale i obliczeniami, które zaproponuje konkretna firma.

Po drugie - jakie pompy ciepła oferuje firma?

Oferta pomp ciepła jest szeroka i bardzo zróżnicowana. Podział tych urządzeń wynika ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Dostępne są zatem pompy ciepła gruntowe, pompy ciepła wodne i cieszące się w Polsce największą popularnością - powietrzne pompy ciepła. Należy tu podkreślić, że rodzaj zastosowanej technologii i komponentów to czynniki, które mają decydujący wpływ na najważniejsze parametry techniczne urządzenia, takie jak m.in. współczynniki COP i SCOP, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego, emisję hałasu, wydajność grzewczą czy też ilość czynnika chłodniczego.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że technologia związana z pompami ciepła rozwija się dynamicznie (zwłaszcza w dziedzinie powietrznych pomp ciepła, w przypadku których widoczny jest znaczny wzrost efektywności). Producenci pomp ciepła cały czas udoskonalają oferowane przez siebie produkty, przez co powszechnie stosowane dziś urządzenia, w niedalekiej przyszłości mogą być przestarzałe. Warto więc stawiać przede wszystkim na nowsze elementy instalacji, dzięki którym pompa ciepła będzie nam dłużej i wydajniej służyć.

Po trzecie - czy instalacja posiada projekt wykonawczy?

Montaż pompy ciepła zawsze powinien być poprzedzony projektem wykonawczym, który zawierać będzie analizę termiczną, uwzględniającą informacje m.in. o stratach ciepła budynku. Bowiem tylko na jego podstawie można dobrać odpowiednią pompę ciepła. Natomiast w przypadku, gdy firma instalatorska go nie uwzględnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że proponowane przez nią urządzenia nie będą działały zgodnie z oczekiwanymi założeniami.

Podstawą doboru wszystkich urządzeń i systemów grzewczych jest chociażby określenie zapotrzebowania na ciepło wytwarzane i dostarczane do domu przez system. Jego błędne określenie może spowodować zły dobór jego elementów, które mogą być przewymiarowane lub niedowymiarowane, co z kolei jest częstą przyczyną błędów w dalszych etapach projektu:

  • niedowymiarowana pompa ciepła nie jest bowiem w stanie przekazać do budynku wystarczającej ilości ciepła. Przez co, w sytuacji gdy temperatura zewnętrzna osiąga bardzo niskie wartości, pojawia się problem niedogrzania pomieszczeń. Użytkownik jest wtedy zmuszony do korzystania z innego źródła ciepła w celu ich ogrzania, co zwiększa koszty eksploatacji urządzenia, a nie po to użytkownik zainwestował w wysoce efektywne źródło ciepła, by jeszcze do niego dopłacać;
  • przewymiarowana pompa ciepła natomiast jest nie tylko urządzeniem droższym, ale będzie również wykorzystywała niewielki procent swojej mocy. Przy czym o ile mniejszym problemem jest przewymiarowanie w zimie (urządzenie ogrzeje wtedy budynek, tylko nie wykorzysta do tego swojej pełnej mocy), o tyle już większy problem pojawia się, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wzrośnie. Wówczas może zostać przekroczony zakres regulacji mocy sprężarki, co z kolei spowoduje problemy w jej pracy.

Należy tu również podkreślić, że projekt wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami jest dokumentem, który w przyszłości ułatwi rozpatrzenie ewentualnych kwestii spornych pomiędzy inwestorem i firmą wykonawczą.

Po czwarte - co powinna zawierać umowa nawiązana pomiędzy wykonawcą, a inwestorem?

Dzięki niej uzyskamy przede wszystkim potwierdzenie tego, że instalator jest autoryzowanym dystrybutorem urządzeń. Co istotne, będziemy również:

  • dokładnie wiedzieć, ile czasu wyniesie wykonanie prac instalacyjnych (znajduje się w niej termin wykonania instalacji i dokładny harmonogram);
  • na jej podstawie mieć prawo do ewentualnych roszczeń związanych z niewywiązaniem się z wcześniejszych ustaleń.

W umowie nawiązanej pomiędzy wykonawcą, a inwestorem powinna być również zapisana wysokość wynagrodzenia i informacje o warunkach gwarancyjnych. Inwestor natomiast zobowiązany jest do pełnej dyspozycją lokalu i swobodnego wykonywania prac oraz dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Po piąte - kto będzie wykonywał instalację pompy ciepła?

Jak już wspomniane było to wcześniej - liczy się przede wszystkim odpowiednie doświadczenie firmy wykonawczej. Najlepiej jakby potencjalny inwestor znalazł wykonawcę który ma długoletnie doświadczenie w dziedzinie montażu i instalacji pomp ciepła oraz posiada liczne rekomendacje (na rynku bowiem pojawia się coraz więcej oszustów podszywających się pod instalatorów pomp ciepła). Tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że instalacja grzewcza będzie wykonywana przez profesjonalistów. Osoby zajmujące się instalacją powinny być także dostępne zarówno przez telefon, jak i osobiście, służąc pomocą w zakresie:

  • wyboru odpowiedniego urządzenia;
  • wykonania pogłębionej analizy termicznej;
  • sporządzenia projektu;
  • montażu pompy ciepła;
  • serwisu i konserwację całego systemu.

Ważne jest również to, aby wybrany instalator powiązany był z producentem urządzeń. Gdy firma posiada np. certyfikat od konkretnego producenta, to możemy być przekonani, że zatrudnieni w niej fachowcy przeszli szereg szkoleń, doskonale znają oferowane przez siebie rozwiązania oraz co równie ważne - są na bieżąco z nowinkami technicznymi.

Po szóste - kto zajmować będzie się sprawami formalno-prawnymi?

Jak już wiemy, gruntowa pompa ciepła wykorzystywać może różne źródła dolne, przy czym wybór tego najlepszego zależeć będzie przede wszystkim od warunków panujących na działce:

  • na większej dobrze sprawdzi się gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym (jest to rozwiązanie tańsze niż pompa z wymiennikiem pionowym). Jego instalacja na własnym gruncie nie podlega regulacjom prawnym. Przed rozpoczęciem planowanych prac, najlepiej jednak upewnić się co do tego w starostwie powiatowym (wystarczy zgłosić zamiar budowy i odczekać 30 dni na tak zwaną milczącą zgodę);
  • na mniejszej natomiast działce, dobrym rozwiązaniem może być gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym. Jego zainstalowanie jednak jest już znacznie trudniejsze (pompa ciepła osiąga wyższy współczynnik wydajności COP, gdy rury wymiennika umieszczone są w ziemi pionowo, w odwiertach o głębokości 40-100 m). Wykonanie tak głębokich odwiertów wiąże się jednak, nie tylko z wysokimi kosztami, ale i w niektórych przypadkach - dopilnowaniem formalności wynikających z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Jeśli bowiem odwierty są głębsze niż 30 metrów, wówczas montaż pompy ciepła z gruntowymi kolektorami pionowymi wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Mianowicie odwierty powyżej 30 do 100 metrów głębokości, wymagają opracowania projektu robót geologicznych oraz zgłoszenia do organów administracji geologicznej. Natomiast w sytuacji gdy planowany odwiert przekracza 100 metrów, to wówczas potrzebne jest zatwierdzenie wcześniej wspomnianego projektu.

Po siódme - kto odpowiada za poszczególne elementy systemu grzewczego?

Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy inwestor decyduje się na gruntową pompę ciepła. Jej montaż bowiem pociąga za sobą szereg zróżnicowanych działań związanych z zainstalowaniem wymiennika pionowego lub poziomego (ważne jest, aby były one prawidłowo zaprojektowane i wykonane, co wymaga skomplikowanych prac gruntowych). Tylko właściwie zaplanowane i wykonane sondy gruntowej przyczynia się do odpowiedniej wydajności pompy ciepła. Natomiast bez wystarczająco dużego źródła ciepła, system taki nie będzie działać prawidłowo.

Najlepiej, aby wówczas całość instalacji, której głównymi elementami są: wspomniany wcześniej kolektor gruntowy, pompownia i system ogrzewania podłogowego lub grzejniki, wykonywała jedna firma. Angażowanie bowiem trzech różnych zespołów do każdej części instalacji może utrudnić przepływ informacji i kontakt. Również co gorsza - spowodować unikanie odpowiedzialności przez wykonawców i wzajemne obwinianie w razie gdy wystąpią ewentualne usterki, czy też jeśli system nie działa tak efektywnie, jak oczekiwano.

Po ósme - czy firma pomoże nam w zdobyciu dofinansowania do pompy ciepła?

Jak już wiemy, inwestycja w to ekologiczne urządzenie grzewcze, to nadal spory wydatek, mimo tego, że ceny pomp ciepła z roku na rok są coraz niższe. Jednak podobnie, jak w przypadku innych urządzeń wykorzystujących zieloną energię (takich jak chociażby panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, czy przydomowe elektrownie wiatrowe), osoby zainteresowane ich zakupem, liczyć mogą na różne formy dofinansowania, dzięki któremu obniżą koszt inwestycji. Jednym z nich jest rządowy program Czyste Powietrze, który realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach uzyskać można nawet do 50.900 zł na pompę ciepła.

Koszt takiej inwestycji można również obniżyć korzystając z programów Ciepłe Mieszkanie, Stop Smog. Ponadto dostępne są również liczne dofinansowania do wymiany pieca, w ramach wojewódzkich, gminnych lub miejskich dotacji. Co ważne, zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach wspierają kolejne dwa programy - Moje Ciepło i Mój Prąd. Natomiast osobom, które z różnych przyczyn nie mogą ubiegać się o dofinansowania, pozostaje jeszcze jedna możliwość, jaką jest niskoprocentowy kredyt na pompę ciepła, który w swojej ofercie posiada coraz więcej banków. Dobrze, jak firma instalatorska ma rozeznanie i może służyć stosowną pomocą również i w tym temacie.

Po dziewiąte - jaka jest długość gwarancji i kto jest serwisantem?

Dzięki gwarancji użytkownik zyskuje pewność, że w razie awarii pompy ciepła będzie mógł liczyć na bezpłatną naprawę ewentualnych usterek. Tak istotne jest więc zapoznanie się z jej warunkami. Standardowy czas obowiązywania gwarancji na pompy ciepła u producentów wynosi 2 lata, jednak niektórzy z nich oferują swoim klientom 3, a nawet 6 lat gwarancji - z możliwością przedłużenia jej na kolejne lata (aktualnie promocję na wydłużoną gwarancję mają tacy producenci pomp ciepła jak Viessmann, Daikin czy Stiebel Eltron).

Ponadto należy uzyskać informację dotyczącą tego, kto jest serwisantem wybranej przez niego pompy ciepła. Pozwoli to bowiem w przyszłości uzyskać szybką pomoc w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów związanych z pracą urządzenia.

Po dziesiąte - jak często odbywają się przeglądy pompy ciepła?

Przeprowadzenie regularnych przeglądów technicznych przez autoryzowany serwis, jest również konieczne do tego by utrzymać gwarancję. Obowiązkowy przegląd (wymagany przez producentów pomp ciepła) należy zwykle wykonać przed upływem pierwszego roku funkcjonowania urządzenia. Natomiast w kontekście corocznych przeglądów (które są płatne), warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą o f-gazach są one wymagane jeżeli ilość czynnika w układzie przekracza 5 kg w urządzeniach typu split, a 10 kg w urządzeniach typu monoblok (więcej na ten temat w artykule: powietrzna pompa ciepła split czy monoblok).

Po jedenaste - w jaki sposób sterować pompą ciepła?

Pompy ciepła różnych producentów, w zależności od zaawansowania automatyki i możliwości technicznych samego urządzenia, mogą wymagać innego sterowania. Warto tu jednak podkreślić, że pompy ciepła wyposażone są w dotykowy panel sterowania, który posiada wiele funkcji umożliwiających kontrolę urządzenia. Dzięki temu sterowanie i programowanie jego pracy jest bardzo łatwe (często również dużym udogodnieniem jest zarządzenie pompą ciepła za pomocą smartfonu, tabletu lub komputera).

Zawsze jednak dobrze już wcześniej upewnić się, czy na pewno sterowanie urządzeniem nie będzie sprawiać nam trudności. Każdy użytkownik bowiem pomimo tego, że ma dostęp do informacji znajdujących się w instrukcji, powinien być przez pracownika firmy dokładnie poinformowany o sposobie obsługi urządzenia.

Po dwunaste - czy firma przekazuje pakiet dokumentacji zdawczo - odbiorczej?

W skład pakietu dokumentacji zdawczo-odbiorczej, który jest kompletem dokumentów, potwierdzającym poprawność montażu i działania instalacji, wchodzą m.in.

  • instrukcja obsługi pompy ciepła;
  • potwierdzenie wykonania instalacji;
  • karta gwarancyjna;
  • raport uruchomienia urządzenia.

Montaż pompy ciepła wymaga rzetelnego i kompleksowego podejścia, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów. Bardzo ważne jest również to, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy obaw, pytać instalatora pomp ciepła o wszystko. W końcu płacąc niemałe pieniądze, powinniśmy mieć dostęp do wszystkich interesujących nas informacji, by później móc w pełni cieszyć się z tak komfortowego i wydajnego systemu ogrzewania jakim jest ekologiczna pompa ciepła.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments