Kredyt na pompę ciepła – gdzie szukać?

5 /5
(Ocen: 2)
kredyt-na-pompę-ciepła

Polacy coraz chętniej inwestują w OZE. Wiele osób zdecydowało się już bądź dopiero rozważa zainstalowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w swoim domu lub firmie. Od kilku lat widoczny jest boom na fotowoltaikę, dzięki której można uniezależnić się od rosnących cen prądu. Jednak coraz chętniej nie tylko instalujemy panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła, które są ekologicznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła o długiej żywotności.

Wpływ na tak duże zainteresowanie pompami ciepła ma nie tylko świadomość korzyści wynikających z ich instalacji, ale także zdecydowanie większa dostępność cenowa tych urządzeń. Dużym udogodnieniem jest ponadto możliwość skorzystania z kredytów na pompę ciepła. Gdzie ich szukać i czy warto z nich skorzystać?

Pompy ciepła mają szerokie zastosowanie

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są jego ogrzewaniem. Dlatego też wielu z nas szukając oszczędności decyduje się na instalację pompy ciepła, która jest komfortowym i jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Urządzenia te dzięki rozwojowi technologii mają coraz szersze zastosowanie. Warto podkreślić, że pompy ciepła są obecnie jedynymi urządzeniami grzewczymi, które oprócz produkcji ciepłej wody użytkowej i podgrzewania pomieszczeń, mogą również zapewnić chłodzenie w cieplejsze letnie dni.

Ponadto pompy ciepła znajdują zastosowanie w domach z basenami lub jacuzzi, coraz częściej również łączy się je z panelami fotowoltaicznymi po to, by koszt ogrzewania, chłodzenia, czy wentylacji obniżyć niemal do zera. Najnowocześniejszym rozwiązaniem stosowanym w instalacjach grzewczo-wentylacyjnych jest pompa ciepła współpracująca z rekuperatorem. Dzięki temu połączeniu możemy mieć nie tylko stały dopływ świeżego powietrza o temperaturze, która gwarantuje komfort termiczny domownikom, ale także uzyskiwać oszczędności eksploatacyjne na ogrzewaniu budynku.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas modernizacji już istniejących instalacji. Pompę ciepła można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Co istotne, to ekologiczne urządzenie grzewcze nie wymaga od inwestora uciążliwej i czasochłonnej obsługi. Sprowadza się ona jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Boom na rynku pomp ciepła

Nie zatem dziwnego, że tak niezawodne, oszczędne i przyjazne środowisku źródła ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno osób prywatnych, jak przedsiębiorców. Obecnie, już co trzeci dom w Szwajcarii wyposażony jest ten rodzaj ogrzewania. Również w Polsce obserwuje się boom na rynku pomp ciepła, które instalowane są już w co siódmym nowym budynku. Jak wynika z badań liczby sprzedanych u nas urządzeń przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, tylko w pierwszym półroczu 2020 roku, cały rynek pomp ciepła odnotował wzrost na poziomie ok. 60% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Szczególnie szybko rozwija się rynek powietrznych pomp ciepła, które stanowią obecnie 2/3 wszystkich zainstalowanych urządzeń tego typu. Uznawane są one za technologię przyszłości. Dlaczego? Ponieważ wyróżniają się niższą ceną, prostym montażem i coraz wyższą efektywnością (a więc niskimi kosztami eksploatacji). Tylko w pierwszej połowie wolumen rynku pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Szacuje się, że wolumen ich sprzedaży przekroczy w tym roku liczbę 40 tys. sztuk. Czynnikiem, sprzyjającym większemu zainteresowaniu pompami ciepła może być uruchomiona niedawno nowa wersja programu Czyste Powietrze.

liczba sprzedanych w Polsce pomp typu powietrze woda

(źródło: PORT PC i GlobEnergia; opracowanie: enerad.pl)

Bardzo popularnym kierunkiem w ostatnim czasie staje się również niezależność i samowystarczalność energetyczna budynków. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o instalacji pompy ciepła mimo tego, że w porównaniu z innymi źródłami grzewczymi (takimi jak chociażby piece na pellet, piece na eko-groszek, piece gazowe kondensacyjne, czy elektryczne maty grzejne) początkowe koszty są znacznie wyższe. Przykładowo, sama pompa ciepła typu split o dobrych parametrach (współczynnik sprawności COP = 4), to wydatek ok. 18.000 zł.

Jednak w perspektywie długofalowej, grzanie pompą okazuje się najtańsze, ponieważ zużycie prądu jest na poziomie 1:4 czyli z 1 kWh prądu otrzymujemy 4 kW energii cieplnej. Co ważne, realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 5 do 7 lat, w stosunku do chociażby ogrzewania elektrycznego, kotłowni na olej opałowy czy gaz płynny. Przy czym stopa zwrotu może być szybsza w przypadku gdy zdecydujemy się na dofinansowanie na pompę ciepła oraz gdy połączymy ją z instalacją fotowoltaiczną.

Jakie możliwości sfinansowania pompy ciepła?

Na pewno wielu z Was zastanawia się skąd wziąć pieniądze na pokrycie takiej inwestycji? W zależności bowiem od rodzaju pompy ciepła, koszt jej zakupu i montażu może wynosić w przypadku pompy ciepła powietrze/woda lub powietrze/powietrze ok. 25.000-32.000 zł, natomiast pompy ciepła gruntowej ok. 40.000-50.000 zł (podczas wyboru konkretnej pompy ciepła pomocne może okazać się skorzystanie z naszego rankingu pomp ciepła). Jeśli zaś wybierzecie wariant pompy ciepła z fotowoltaiką, to łączny koszt takiej inwestycji może mieścić się w granicach 50.000-65.000 zł. Jak widać są to ogromne sumy.

Najpopularniejszym źródłem finansowania całej inwestycji są środki własne lub pożyczka prywatna od rodziny czy znajomych. Można jednak spróbować poszukać dodatkowych źródeł, dzięki którym możliwe będzie pokrycie jej kosztów. Jednym z nich jest ogólnopolski rządowy program “Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych oraz redukcję lub uniknięcie emisji szkodliwych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Jego cel realizowany jest przede wszystkim poprzez termomodernizację budynków i wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła w budynkach już istniejących.

Dofinansowanie z “Czystego Powietrza” przeznaczyć można na inwestycję polegającą na demontażu starego pieca i zakup ekologicznego źródła ciepła, np. pompy powietrze-woda lub gruntowej pompy ciepła, która będzie służyć do ogrzewania i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Niestety od 1 stycznia 2020 roku z dotacji wyłączone zostały koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w nowo-budowanych budynkach.

Jeszcze do niedawna inwestorzy indywidualni zainteresowani zakupem pompy ciepła mogli skorzystać z dofinansowania w ramach programu Prosument, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został on jednak wygaszony, jednak informacji o możliwości dofinansowania warto jest szukać na szczeblu lokalnym (zwłaszcza jeśli nie możecie skorzystać z programu dofinansowania o zasięgu krajowym). W tym celu warto jest sprawdzić oferty adresowane do mieszkańców określonych gmin lub województw. Wiele gmin bowiem aplikuje o środki z regionalnych programów operacyjnych i dofinansowuje swoim mieszkańcom inwestycje przyjazne środowisku.

Również niektóre regionalne Fundusze Ochrony Środowiska posiadają własną ofertę dla mieszkańców danego regionu. Mogą to być np. kredyty z dotacją udzielane we współpracy z BOŚ Bankiem (przeznaczyć można je na termomodernizację lub montaż odnawialnych źródeł energii), czy też kredyt ekologiczny z niskim oprocentowaniem. Aby być ze wszystkimi zmianami na bieżąco należy monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planujemy inwestycję oraz stronę NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Kredyt na pompę ciepła – gdzie szukać?

Osobom, które nie posiadają oszczędności oraz nie mogą ubiegać się o dofinansowania pozostaje jeszcze jedna możliwość – kredyt na pompę ciepła. Jeszcze kilka lat temu sektor bankowy nie proponował atrakcyjnych warunków kredytów na ekologiczne inwestycje. Na szczęście, od tego czasu sporo się zmieniło i wiele banków zaczęło angażować się w promowanie ekologicznych idei. Obecnie posiadają one w swojej ofercie kilka ciekawych ekologicznych kredytów, dzięki którym można sfinansować nie tylko budowę domu energooszczędnego lub pasywnego (sprawdź: dom pasywny czy dom energooszczędny – cena i opłacalność), czy zakup oraz montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych, ale również modernizację urządzeń grzewczych. Oto banki, które mają w swojej ofercie kredyty na cele ekologiczne, w tym kredyt na pompę ciepła:

Kredyt na pompę ciepła – BOŚ Bank

W ofercie Banku Ochrony Środowiska można znaleźć nie tylko propozycję ekologicznego kredytu hipotecznego, wyróżniającego się atrakcyjnymi warunkami cenowymi (w przypadku spełnienia proekologicznych wymagań określonych przez bank), ale również ekologicznych kredytów gotówkowych. Jednym z nich jest „Przejrzysta pożyczka”, którą można zaciągnąć w kwocie do 80.000 zł brutto, z okresem spłaty sięgającym:

do 36 miesięcy – oprocentowanie pożyczki jest wtedy stałe w wysokości 6% w skali roku, z prowizją za jej udzielenie wynoszącą 2%;

powyżej 36 miesięcy do 120 miesięcy – oprocentowanie pożyczki jest zmienne, w wysokości sumy WIBOR 6M i 5 punktów procentowych marży bankowej, z prowizją za udzielenie EKO Pożyczki wynoszącą 2% jej kwoty.

Co ważne, beneficjenci Programu priorytetowego Czyste powietrze mogą skorzystać z Promocji „Przejrzysta pożyczka”, dzięki której mogą liczyć na jeszcze niższe oprocentowanie. W zależności od okresu spłaty w przypadku “Przejrzystej pożyczki” do 36 miesięcy wyniesie ono 3%, natomiast okresu spłaty zobowiązania powyżej 36 miesięcy do 120 miesięcy – WIBOR 6M + 1,00 punktu procentowego marży.

Na co można przeznaczyć “Przejrzystą pożyczkę”?

W obu przypadkach z EKOpożyczki można pokryć koszty inwestycji przyjaznych środowisku. Wśród nich jest również zakup i montaż pomp ciepła, instalacji odzysku ciepła, rekuperatorów, modułów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, czy przydomowych wiatraków.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z “Przejrzystej pożyczki”?

Skorzystać z promocyjnej „Przejrzystej pożyczki” w BOŚ Banku mogą wszyscy zainteresowani, którzy:

posiadają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w BOŚ Banku lub zdecydują się na jego otwarcie wraz z podpisaniem umowy EKOpożyczki. Przy czym konieczne jest utrzymanie go przez cały okres kredytowania i comiesięczne przelewanie środków wysokości co najmniej raty EKOpożyczki powiększonej o prowizję za prowadzenie rachunku;

uzyskają pozytywną decyzję kredytową;
w okresie trwania promocji złożą wniosek o EKOpożyczkę na kwotę od 1.000 zł do 100.000 zł w dowolnym oddziale Banku lub złożą wniosek dostępny na stronie internetowej Banku;

w terminie trzech miesięcy od dnia wypłacenia środków z EKOpożyczki zobowiążą się do dostarczenia dokumentu potwierdzającego wykonanie przedsięwzięcia, na które została udzielona pożyczka.

Kredyt na pompę ciepła – PEKAO SA

W swojej ofercie kredyt na cele ekologiczne ma również PEKAO SA. Dedykowany jest on klientom w formie pożyczki gotówkowej dowolnego przeznaczenia. Aby skorzystać z preferencyjnych warunków należy wykorzystać minimum 80% udzielonej kwoty pożyczki na cele ekologiczne. Minimalna kwota kredytu wynosi 5.000 zł natomiast maksymalna 50.000 zł, przy spłacie zobowiązania w okresie od roku do 10 lat, co pomaga dopasować wysokość do swoich potrzeb i możliwości. Ponadto RRSO Pożyczki Ekspresowej wynosi 7,45%, a prowizja 0%.

Na co można przeznaczyć kredyt na cele ekologiczne w PEKAO SA?

Sfinansować przy jego pomocy można nie tylko zakup i instalację pompy ciepła, ale także: kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych kotłów centralnego ogrzewania (z wyłączeniem kotłów węglowych), drzwi, okien i materiałów do ocieplenia domu. Ponadto uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć można na zakup samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Pożyczki Ekspresowej?

Skorzystać z Pożyczki Ekspresowej w kwocie od 5.000 do 50.000 zł mogą wszyscy zainteresowani, którzy do 31.12.2020 roku złożą wniosek o udzielenie pożyczki w placówce banku lub prześlą formularz kontaktu za pośrednictwem strony internetowej. Ponadto konieczne jest przeznaczenie minimum 80% kwoty pożyczki na cele ekologiczne. Aby ubiegać się o kredyt nie trzeba posiadać konta w PEKAO SA, po podpisaniu umowy bowiem bank przelewa pieniądze na wskazany wcześniej rachunek.

Kredyt na pompę ciepła – ING Bank Śląski

Również ING Bank Śląski wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Polaków, dla których kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego są coraz ważniejsze. Obecnie bank ma w swojej ofercie zarówno Ekokredyt hipoteczny na budowę domu ekologicznego, którego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 40 kWh/m2, jak i specjalną pożyczkę gotówkową na cele ekologiczne. Dzięki w ten sposób uzyskanym funduszom można przerobić swoje mieszkanie lub dom na bardziej energooszczędny.

Maksymalna kwota kredytu, jaką możesz uzyskać w ramach Ekopożyczki wynosi 60.000 zł, jednak ostateczna wysokość zobowiązania zależna będzie od indywidualnej oceny zdolności i wiarygodności kredytowej kredytobiorcy.Oprocentowanie to natomiast 6,70%, a prowizja od 7,99% do 12,99% (do 3 lat oprocentowanie stałe, powyżej 3 lat oprocentowanie zmienne). Ekopożyczka w ING Bank Śląski jest wariantem standardowego kredytu gotówkowego, jednak z możliwością zwrotu prowizji po spełnieniu określonych warunków. Jakich? Otóż po zawarciu umowy pożyczki w ciągu trzech miesięcy należy dostarczyć dowód zakupu odpowiednich produktów przyjaznych środowisku.

Na co możesz przeznaczyć pieniądze z Ekopożyczki?

Wśród przykładowych inwestycji, jakie można pokryć ze środków udzielonych w ramach Ekopożyczki znajduje się nie tylko modernizacja urządzeń grzewczych, a więc wymiana starych pieców węglowych na pompy ciepła, nowoczesne kotły centralnego ogrzewania klasy 5, czy urządzenia korzystające z biomasy, ale również:

wymiana źródeł światła (np. na oświetlenie LED-owe);

oczyszczanie wody (budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, zakupu systemu do uzdatniania wody ze studni czy systemu do odzyskiwania deszczówki);

zminimalizowanie mostków termicznych w domu lub w mieszkaniu;

zakup kolektorów słonecznych, wentylacji z rekuperacją i ogniw fotowoltaicznych, przydomowych wiatraków lub elektrowni wodnych;

zakup nowoczesnych urządzeń AGD do domu o wysokiej klasie energooszczędności (np. A+++);

zakup ekologicznych rozwiązań transportowych (np. zakupu hulajnóg, rowerów, i samochodów hybrydowych, w tym aut i jednośladów z napędem elektrycznym).

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Ekopożyczki?

Skorzystać z promocyjnej Ekopożyczki mogą wszyscy zainteresowani, którzy poprawnie wypełnią wniosek, wybiorą ofertę z ubezpieczeniem i podadzą kod promocyjny. Pożyczkę można uzyskać nawet w czasie jednej wizyty w banku, trzeba jedynie posiadać przy sobie dokument tożsamości i dokument potwierdzający dochody. Aby uzyskać zwrot prowizji, konieczne jest potwierdzenie ekologicznych zakupów dostarczając do banku fakturę VAT.

Kredyt na pompę ciepła – Santander Consumer Bank

Jeśli interesują Was ekologiczne rozwiązania, w tym energooszczędne źródła ciepła, to możecie także skorzystać z kredytu gotówkowego w Santander Consumer Bank w ramach szczególnej oferty na Raty EKO. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć można na sfinansowanie zakupu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych wraz z montażem. Propozycja Santander Consumer Bank to w rzeczywistości kredyt ratalny z okresem kredytowania wynoszącym nawet 84 miesiące i maksymalnej kredytowanej wartości zakupionych towarów wynoszącej 50.000 zł. Co ważne, każdy kto zdecyduje się na EKO Raty w Santanderze ma możliwość skorzystania z opcji odroczenia płatności pierwszej raty nawet o 3 miesiące (przy zakupach o wartości do 30.000 zł). Istnieje również możliwość starania się o dofinansowanie 5.000 zł w ramach rządowego programu.

Na co można przeznaczyć EKO Raty w Santanderze?

Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć można na sfinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Abu kupić na eRaty EKO wystarczy wybrać towar od odpowiednich dostawców. Można to zrobić w sklepach oznaczonych logo Santander Consumer Banku SA, które znajdują się na terenie całego kraju (zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i w e-sklepach). Po wybraniu formy płatności eRaty i przesłaniu do banku e-wniosku o kredyt, następuje podpisanie umowy (można to zrobić online lub z wykorzystaniem przelewu lub kuriera). Po pozytywnej weryfikacji dokumentów kredytowych bank może potwierdzić sklepowi, że może wydać wybrany towar.

Jakie warunki trzeba spełnić aby kupić na eRaty EKO w Santanderze?

Z oferty zakupów na eRaty może skorzystać, każdy kto ukończył 18. rok życia, rezyduje w Polsce i może wylegitymować się aktualnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Konieczne jest również dostarczenie zaświadczenie o źródle i wysokości swoich dochodów. Bank Santander honoruje dochody w PLN, GBP. EUR, USD, CHF oraz CZK.

Pompa ciepła w ofercie TAURONA

Tauron to druga największa firma energetyczna w Polsce, która posiada zarówno ofertę fotowoltaiki (sprawdź: fotowoltaika od Tauron), jak i ofertę pomp ciepła (tymczasowo jednak dostępną jedynie dla mieszkańców województw Małopolskiego i Śląskiego). Każdy kto zdecyduje się na inwestycję w pompę ciepła w Tauron liczyć może na atrakcyjne możliwości jej finansowania. Obecnie dostępne są dwie opcje kredytu na pompę ciepła (w kwocie od od 100 zł do 80.000 zł) udzielane klientom Tauron przez bank Credit Agricole:

pierwsza to kredyt ratalny 0% – dzięki któremu możemy sfinansować zakup pompy ciepła za pośrednictwem Taurona kredytem bez odsetek i prowizji (RRSO 0%);
druga to kredyt 0,35% z okresem spłaty wynoszącym nawet do 10 lat – kredyt rozłożyć można maksymalnie na 120 miesięcy (RRSO 7,67%).

Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać kredyt na pompę ciepła za pośrednictwem Taurona?

Udzielenie kredytu dla klientów Tauron, przez Credit Agricole zależy od oceny zdolności kredytowej i spełnienia wymaganych formalności. O kredyt ubiegać mogą się osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz mieszkają na stałe w Polsce i płacą tutaj podatki. Składając wniosek o kredyt trzeba przedstawić aktualny dowód osobisty. Ważne jest także, aby w momencie podpisywania umowy posiadać przy sobie aktywny telefon komórkowy. Bank Credit Agricole nie wymaga zabezpieczenia kredytu np. w postaci poręczenia, a o wstępnej decyzji kredytowej informuje klienta nawet w kilka sekund od złożenia wniosku.

Wymienione powyżej formy wsparcia to jedynie część wszystkich dostępnych opcji kredytu na pompę ciepła. Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła w Polsce sprawia, że wiele firm zajmujących się ich montażem, opracowuje we współpracy z bankami własne rozwiązania finansowe. Listę takich przedsiębiorstw zawiera nasz ranking najlepszych ofert i firm zajmujących się montażem pomp ciepła. Również niektóre regionalne Fundusze Ochrony Środowiska opracowały własne projekty, oferujące kredyty na pompy ciepła dla różnych grup docelowych. Dlatego też warto regularnie monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planujemy inwestycję oraz stronę NFOŚiGW.

Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
24 marca 2021 16:40

Ładny artykuł chociaż chyba jest pomyłka przy Banku Santander albowiem istnieją dwa różne banki o tej nazwie czyli Santander S A i Santander Consummer S A czyli ten przez który można uzyskać kredyt na zakup towarów w sklepach. Nie mają one wiele wspólnego ze sobą chociaż główny szef tych firm jest ten sam.