Kredyt na pompę ciepła – gdzie szukać?

4.92 /5
(Ocen: 13)

Polacy coraz chętniej inwestują w OZE. Wiele osób zdecydowało się już bądź dopiero rozważa zainstalowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w swoim domu lub firmie. Od kilku lat widoczny jest boom na fotowoltaikę, dzięki której można uniezależnić się od rosnących cen prądu. Jednak coraz chętniej nie tylko instalujemy panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła, które są ekologicznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła o długiej żywotności.

Wpływ na tak duże zainteresowanie pompami ciepła ma nie tylko świadomość korzyści wynikających z ich instalacji, ale także zdecydowanie większa dostępność cenowa tych urządzeń. Dużym udogodnieniem jest ponadto możliwość skorzystania z kredytów na pompę ciepła. Gdzie ich szukać i czy warto z nich skorzystać?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła mają szerokie zastosowanie

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są jego ogrzewaniem. Dlatego też, wielu z nas szukając oszczędności decyduje się na instalację pompy ciepła, która jest komfortowym i jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Urządzenia te dzięki rozwojowi technologii mają coraz szersze zastosowanie. Warto podkreślić, że pompy ciepła są obecnie jedynymi urządzeniami grzewczymi, które oprócz produkcji ciepłej wody użytkowej i podgrzewania pomieszczeń, mogą również zapewnić chłodzenie w cieplejsze letnie dni.

Ponadto pompy ciepła znajdują zastosowanie w domach z basenami lub jacuzzi, coraz częściej również łączy się je z panelami fotowoltaicznymi po to, by koszt ogrzewania, chłodzenia, czy wentylacji obniżyć niemal do zera. Najnowocześniejszym rozwiązaniem stosowanym w instalacjach grzewczo-wentylacyjnych jest pompa ciepła współpracująca z rekuperatorem. Dzięki temu połączeniu możemy mieć nie tylko stały dopływ świeżego powietrza o temperaturze, która gwarantuje komfort termiczny domownikom, ale także uzyskiwać oszczędności eksploatacyjne na ogrzewaniu budynku.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku nowych inwestycji jak i podczas modernizacji już istniejących instalacji. Pompę ciepła można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Co istotne, to ekologiczne urządzenie grzewcze nie wymaga od inwestora uciążliwej i czasochłonnej obsługi. Sprowadza się ona jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Boom na rynku pomp ciepła

Nic zatem dziwnego, że tak niezawodne, oszczędne i przyjazne środowisku źródła ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno osób prywatnych, jak przedsiębiorców. Obecnie, już co trzeci dom w Szwajcarii wyposażony jest w ten rodzaj ogrzewania. Również w Polsce obserwuje się boom na rynku pomp ciepła, które instalowane są już w co siódmym nowym budynku. Jak wynika z badań liczby sprzedanych u nas urządzeń przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, tylko w 2020 roku cały rynek pomp ciepła odnotował wzrost na poziomie ok. 52% w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku (sprzedano ok. 56,5 tys. pomp ciepła łącznie z pompami ciepła do c.w.u.).

Szczególnie szybko rozwija się rynek powietrznych pomp ciepła, które stanowią obecnie 2/3 wszystkich zainstalowanych urządzeń tego typu. Uznawane są one za technologię przyszłości. Dlaczego? Ponieważ wyróżniają się niższą ceną, prostym montażem i coraz wyższą efektywnością (a więc niskimi kosztami eksploatacji). Tylko w zeszłym roku nastąpił 108 proc. wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania. Jest to pięciokrotnie więcej niż w 2017 roku a w stosunku do poziomu sprzedaży z 2011 roku nawet 32 razy więcej! Szacuje się, że tylko w 2020 roku sprzedano ich łącznie 42.000 sztuk. Przy czym czynnikiem sprzyjającym większemu zainteresowaniu pompami ciepła może być program Czyste Powietrze, a także inne formy dotacji OZE, które może uzyskać inwestor decydujący się na to właśnie rozwiązanie.

W perspektywie czasu grzanie pompą ciepła jest najtańsze

Bardzo popularnym kierunkiem w ostatnim czasie staje się również niezależność i samowystarczalność energetyczna budynków. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o montażu pompy ciepła mimo tego, że w porównaniu z innymi źródłami grzewczymi (takimi jak chociażby piece na pellet, piece na eko-groszek, piece gazowe kondensacyjne, czy elektryczne maty grzejne) początkowe koszty inwestycji są znacznie wyższe. Przykładowo, sama pompa ciepła typu split lub monoblok o dobrych parametrach (współczynnik sprawności COP = 4), to wydatek rzędu 20.000 – 30.000 zł.

Jednak w perspektywie długofalowej, grzanie pompą okazuje się najtańsze, ponieważ zużycie prądu jest na poziomie 1:4 czyli z 1 kWh prądu otrzymujemy 4 kW energii cieplnej. Co ważne, realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 5 do 7 lat, w stosunku do chociażby ogrzewania elektrycznego, kotłowni na olej opałowy czy gaz płynny. Przy czym stopa zwrotu może być szybsza w przypadku gdy zdecydujemy się na dofinansowanie do pompy ciepła oraz gdy połączymy ją z instalacją fotowoltaiczną.

Jakie są możliwości sfinansowania pompy ciepła?

Na pewno wielu z Was zastanawia się skąd wziąć pieniądze na pokrycie takiej inwestycji? W zależności bowiem od rodzaju pompy ciepła, koszt jej zakupu i montażu może wynosić w przypadku powietrznej pompy ciepła ok. 25.000-40.000 zł, natomiast pompy ciepła gruntowej ok. 45.000-70.000 zł (podczas wyboru konkretnej pompy ciepła pomocne może okazać się skorzystanie z naszego rankingu pomp ciepła). Jeśli zaś inwestor wybierze wariant powietrznej pompy ciepła z fotowoltaiką, to łączny koszt takiej inwestycji może mieścić się w granicach 50.000-65.000 zł. Jak widać są to ogromne sumy.

Najpopularniejszym źródłem finansowania całej inwestycji są środki własne lub pożyczka prywatna od rodziny czy znajomych. Można jednak spróbować poszukać dodatkowych źródeł, dzięki którym możliwe będzie pokrycie jej kosztów. Jednym z nich jest ogólnopolski rządowy program “Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych oraz redukcję lub uniknięcie emisji szkodliwych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Jego cel realizowany jest przede wszystkim poprzez termomodernizację budynków i wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła w budynkach już istniejących.

Dofinansowanie z “Czystego Powietrza” przeznaczyć można na inwestycję polegającą na demontażu starego pieca i zakup ekologicznego źródła ciepła, np. pompy powietrze-woda lub gruntowej pompy ciepła, która będzie służyć do ogrzewania i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Niestety od 1 stycznia 2020 roku z dotacji wyłączone zostały koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w nowo-budowanych budynkach.

Jeszcze do niedawna inwestorzy indywidualni zainteresowani zakupem pompy ciepła mogli skorzystać z dofinansowania w ramach programu “Prosument”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został on jednak wygaszony. Jednak informacji o możliwości dofinansowania warto jest szukać na szczeblu lokalnym (zwłaszcza jeśli nie można skorzystać z programu dofinansowania o zasięgu krajowym). W tym celu warto jest sprawdzić oferty adresowane do mieszkańców określonych gmin lub województw. Wiele gmin bowiem aplikuje o środki z regionalnych programów operacyjnych i dofinansowuje swoim mieszkańcom inwestycje przyjazne środowisku.

Również niektóre regionalne Fundusze Ochrony Środowiska posiadają własną ofertę dla mieszkańców danego regionu. Mogą to być np. kredyty z dotacją udzielane we współpracy z BOŚ Bankiem (przeznaczyć można je na termomodernizację lub montaż odnawialnych źródeł energii), czy też kredyt ekologiczny z niskim oprocentowaniem. Aby być ze wszystkimi zmianami na bieżąco należy monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planuje się inwestycję oraz stronę NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Kredyt na pompę ciepła – gdzie szukać?

Osobom, które nie posiadają oszczędności oraz nie mogą ubiegać się o dofinansowania pozostaje jeszcze jedna możliwość – kredyt na pompę ciepła. Jeszcze kilka lat temu sektor bankowy nie proponował atrakcyjnych warunków kredytów na ekologiczne inwestycje. Na szczęście, od tego czasu sporo się zmieniło i wiele banków zaczęło angażować się w promowanie ekologicznych idei. Obecnie posiadają one w swojej ofercie kilka ciekawych ekologicznych kredytów, dzięki którym można sfinansować nie tylko budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, czy zakup oraz montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych, ale również modernizację urządzeń grzewczych. Oto banki, które mają w swojej ofercie kredyty na cele ekologiczne, w tym kredyt na pompę ciepła:

Kredyt na pompę ciepła – BOŚ Bank

W ofercie Banku Ochrony Środowiska można znaleźć nie tylko propozycję ekologicznego kredytu hipotecznego, wyróżniającego się atrakcyjnymi warunkami cenowymi (w przypadku spełnienia proekologicznych wymagań określonych przez bank), ale również ekologicznych kredytów gotówkowych. Jednym z nich jest „Przejrzysta pożyczka”, którą można zaciągnąć w kwocie do 80.000 zł brutto, z okresem spłaty sięgającym:

 • do 36 miesięcy – oprocentowanie pożyczki jest wtedy stałe w wysokości 6,35% w skali roku, z prowizją za jej udzielenie wynoszącą 2,50%;
 • powyżej 36 miesięcy do 120 miesięcy – oprocentowanie pożyczki jest zmienne, w wysokości sumy WIBOR 6M i 6,10 punktów procentowych marży bankowej, z prowizją za udzielenie EKO Pożyczki wynoszącą 2,50% jej kwoty.

Co ważne, beneficjenci Programu priorytetowego “Czyste Powietrze” mogą skorzystać z Promocji „Przejrzysta pożyczka”, dzięki której mogą liczyć na niższe stawki oprocentowania oraz prowizji przygotowawczej:

 • do 36 miesięcy – oprocentowanie pożyczki jest wtedy stałe w wysokości 5,24% w skali roku, z prowizją za jej udzielenie wynoszącą 2%;
 • powyżej 36 miesięcy do 120 miesięcy – oprocentowanie pożyczki jest zmienne, w wysokości sumy WIBOR 6M + 4,99 p.p. marży bankowej, z prowizją za udzielenie EKO Pożyczki wynoszącą 2% jej kwoty.

Okres trwania promocji “Przejrzystej pożyczki” trwa od 01.07.2021 do 31.01.2022 roku

Na co można przeznaczyć “Przejrzystą pożyczkę”?

W obu przypadkach z EKO pożyczki można pokryć koszty inwestycji przyjaznych środowisku. Wśród nich jest również zakup i montaż pomp ciepła, instalacji odzysku ciepła, rekuperatorów, modułów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, czy przydomowych elektrowni wiatrowych, czy wymiana starych kotłów na nowe.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z “Przejrzystej pożyczki”?

Skorzystać z promocyjnej „Przejrzystej pożyczki” w BOŚ Banku mogą wszyscy zainteresowani, którzy:

 • posiadają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w BOŚ Banku lub zdecydują się na jego otwarcie wraz z podpisaniem umowy EKO pożyczki. Przy czym konieczne jest utrzymanie go przez cały okres kredytowania i comiesięczne przelewanie środków w wysokości co najmniej 1.000 zł oraz udzielą i nie odwołają w całym okresie kredytowania wszystkich zgód zawartych we wniosku o EKO Pożyczkę (dotyczącą one przetwarzania danych osobowych, w tym: numeru telefonu i adresu email);
 • zawarli z bankiem umowę EKO Pożyczki;
 • podpisali oświadczenie o przystąpieniu do promocji „Przejrzysta Pożyczka”;
 • w okresie trwania promocji złożyli wniosek o EKO pożyczkę na kwotę od 1.000 zł do 80.000 zł w dowolnym oddziale Banku lub złożyli wniosek dostępny na stronie internetowej Banku;
 • w terminie trzech miesięcy od dnia wypłacenia środków z EKO pożyczki zobowiążą się do dostarczenia pożyczkodawcy dokumentu potwierdzającego wykonanie przedsięwzięcia, na które została udzielona pożyczka (może to być faktura/rachunek lub protokół odbioru oraz dokument potwierdzający zapłatę – akceptowalną jest adnotacja na fakturze o opłaceniu). Przy czym musi ona obejmować minimum 80% kwoty udzielonej EKO Pożyczki netto.

Kredyt na pompę ciepła – PEKAO SA

W swojej ofercie kredyt na cele ekologiczne ma również PEKAO SA. Dedykowany jest on klientom w formie pożyczki gotówkowej dowolnego przeznaczenia. Aby skorzystać z preferencyjnych warunków należy wykorzystać minimum 75% udzielonej kwoty pożyczki na cele ekologiczne. Minimalna kwota kredytu wynosi 5.000 zł natomiast maksymalna 70.000 zł, przy spłacie zobowiązania w okresie od roku do 10 lat, co pomaga dopasować wysokość do swoich potrzeb i możliwości. Ponadto RRSO Pożyczki Ekspresowej wynosi 7,44%, a prowizja 0%.

Na co można przeznaczyć kredyt na cele ekologiczne w PEKAO SA?

Sfinansować przy jego pomocy można nie tylko zakup i instalację pompy ciepła, ale także: kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych kotłów centralnego ogrzewania (z wyłączeniem kotłów węglowych oraz na ekogroszek), drzwi, okien i materiałów do ocieplenia. Ponadto uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć można na zakup samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym, a także rowerów elektrycznych.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Pożyczki Ekspresowej?

Skorzystać z Pożyczki Ekspresowej w kwocie od 5.000 do 70.000 zł mogą wszyscy zainteresowani, którzy do 31.12.2021 roku złożą wniosek o udzielenie pożyczki w placówce banku lub prześlą formularz kontaktu za pośrednictwem strony internetowej. Ponadto konieczne jest przeznaczenie minimum 75% kwoty pożyczki na cele ekologiczne. Aby ubiegać się o kredyt nie trzeba posiadać konta w PEKAO SA, po podpisaniu umowy bowiem bank przelewa pieniądze na wskazany wcześniej rachunek. Aby ubiegać się o kredyt nie trzeba posiadać konta w PEKAO SA, po podpisaniu umowy bowiem bank przelewa pieniądze na wskazany wcześniej rachunek. Co również ważne, Pożyczka Ekspresowa nie może być przeznaczona na spłatę innych zobowiązań kredytowych zaciągniętych w Banku Pekao S.A.

Kredyt na pompę ciepła – ING Bank Śląski

Również ING Bank Śląski wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Polaków, dla których kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego są coraz ważniejsze. Obecnie bank ma w swojej ofercie zarówno Ekokredyt hipoteczny na budowę domu ekologicznego, którego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 40 kWh/m² (0 zł prowizji, marża 1,95% i RRSO 2,52%), jak i specjalną pożyczkę gotówkową na cele ekologiczne. Dzięki w ten sposób uzyskanym funduszom można przerobić swoje mieszkanie lub dom na bardziej energooszczędny.

Maksymalna kwota kredytu, jaką możesz uzyskać w ramach “Ekopożyczki” wynosi od 1.000 zł do 100.000 zł, jednak ostateczna wysokość zobowiązania zależna będzie od indywidualnej oceny zdolności i wiarygodności kredytowej kredytobiorcy. Oprocentowanie to natomiast od 6,70% do 7,20%, a prowizja od 0% do 11,99% (do 3 lat oprocentowanie stałe, powyżej 3 lat oprocentowanie zmienne). “Ekopożyczka” w ING Bank Śląski jest wariantem standardowego kredytu gotówkowego, jednak z możliwością zwrotu prowizji po spełnieniu określonych warunków. Jakich? Otóż po zawarciu umowy pożyczki w ciągu trzech miesięcy należy dostarczyć dowód zakupu odpowiednich produktów przyjaznych środowisku.

Na co możesz przeznaczyć pieniądze z “Ekopożyczki”?

Wśród przykładowych inwestycji, jakie można pokryć ze środków udzielonych w ramach “Ekopożyczki” znajduje się nie tylko modernizacja urządzeń grzewczych, a więc wymiana starych pieców węglowych na pompy ciepła, nowoczesne kotły centralnego ogrzewania klasy 5, czy urządzenia korzystające z biomasy, ale również:

 • wymiana źródeł światła (np. na oświetlenie LED-owe);
 • oczyszczanie wody (budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, zakupu systemu do uzdatniania wody ze studni czy systemu do odzyskiwania deszczówki);
 • zminimalizowanie mostków termicznych w domu lub w mieszkaniu;
 • zakup kolektorów słonecznych, wentylacji z rekuperacją i ogniw fotowoltaicznych, przydomowych elektrowni wodnych lub wiatraków;
 • zakup nowoczesnych urządzeń AGD do domu o wysokiej klasie energooszczędności (np. A+++);
 • zakup ekologicznych rozwiązań transportowych (np. zakupu hulajnóg, rowerów, i samochodów hybrydowych, w tym aut i jednośladów z napędem elektrycznym);
 • wymianę okien i drzwi zewnętrznych;
 • zakup materiałów do ocieplenia stropu piwnicy, podłogi, ścian zewnętrznych, dachu, stropu;
 • sprzętu komputerowego z certyfikatem sprawności co najmniej 80 Plus Platinum;
 • elektronicznych systemów zarządzania energią w budynkach;
 • klimatyzatorów.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z “Ekopożyczki”?

Skorzystać z promocyjnej “Ekopożyczki” mogą użytkownicy Systemu Moje ING, którzy poprawnie wypełnią wniosek, wybiorą ofertę z ubezpieczeniem i podadzą kod promocyjny (uczestnik wpisuje kod we wniosku o pożyczkę, potwierdzając w ten sposób chęć udziału w promocji i akceptację regulaminu). Przy czym okres trwania promocji „Ekopożyczki” to 01.01.2021-31.12.2021 rok. Pożyczkę można uzyskać nawet w czasie jednej wizyty w banku, trzeba jedynie posiadać przy sobie dokument tożsamości i dokument potwierdzający dochody. Aby uzyskać zwrot prowizji, konieczne jest potwierdzenie ekologicznych zakupów dostarczając do banku fakturę VAT (należy pamiętać o tym, że dokumenty te powinny wskazywać, że nabywcą jest uczestnik promocji, tj. zawierać jego imię i nazwisko).

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Kredyt na pompę ciepła – Santander Bank Polska

Jeśli interesują Was ekologiczne rozwiązania, w tym energooszczędne źródła ciepła, to możecie także skorzystać z kredytu gotówkowego w Santander Banku Polska w ramach szczególnej oferty na Raty EKO. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć można na sfinansowanie zakupu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych wraz z montażem. Propozycja Santander Banku Polska to w rzeczywistości kredyt ratalny z okresem kredytowania wynoszącym nawet 120 miesięcy i maksymalnej kredytowanej wartości zakupionych towarów wynoszącej do 80.000 zł.

Co ważne, każdy kto zdecyduje się na EKO Raty w Santanderze ma możliwość skorzystania z opcji odroczenia płatności pierwszej raty nawet o 3 miesiące (przy zakupach o wartości do 30.000 zł). Istnieje również możliwość odliczenia (począwszy od rozliczenia za 2019 rok) od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego do wysokości limitu.

Na co można przeznaczyć EKO Raty w Santanderze?

Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć można na sfinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Abu kupić na eRaty EKO wystarczy wybrać towar od odpowiednich dostawców. Można to zrobić w sklepach oznaczonych logo Santander Consumer Banku SA, które znajdują się na terenie całego kraju (zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i w e-sklepach). Po wybraniu formy płatności eRaty i przesłaniu do banku e-wniosku o kredyt, następuje podpisanie umowy (można to zrobić online lub z wykorzystaniem przelewu lub kuriera). Po pozytywnej weryfikacji dokumentów kredytowych bank może potwierdzić sklepowi, że może wydać wybrany towar.

Jakie warunki trzeba spełnić aby kupić na eRaty EKO w Santanderze?

Z oferty zakupów na eRaty może skorzystać, każdy kto ukończył 18. rok życia, rezyduje w Polsce i może wylegitymować się aktualnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Konieczne jest również dostarczenie zaświadczenie o źródle i wysokości swoich dochodów. Bank Santander honoruje dochody w PLN, GBP, EUR, USD, CHF oraz CZK.

Kredyt na pompę ciepła – Bank Pocztowy

Nową usługę kredytową dotyczącą wydatków związanych z ekologią i poprawą efektywności energetycznej posiada również (od 1 stycznia 2021 roku) Bank Pocztowy, będący spółką z grupy kapitałowej Poczty Polskiej. W ramach proponowanej oferty o nazwie Kredyt na EkoWydatki można uzyskać od 2.000 do 50.000 zł. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć można na sfinansowanie celów ekologicznych. Propozycja Banku Pocztowego wyróżnia się okresem kredytowania wynoszącym nawet do 120 miesięcy (czyli 10 lat) bez konieczności posiadania konta w tym banku.

Co ważne, oprocentowanie Kredytu na EkoWydatki może zostać obniżone o 1 p.p., jeśli kredytobiorca w ciągu 3 miesięcy od zawarcia umowy dostarczy fakturę dokumentującą przeznaczenie co najmniej 80 proc. kredytu na szeroko pojęty zakup lub montaż urządzeń ekologicznych korzystających z OZE, poprawiających jakość powietrza, efektywność energetyczną budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz zmniejszających emisję gazów cieplarnianych. Jest to obecnie jedna z najatrakcyjniejszych i najszerszych tego rodzaju ofert dostępnych na rynku, która skierowana jest do klientów indywidualnych.

Na co można przeznaczyć EkoWydatki w Banku Pocztowym?

Kredyt na EkoWydatki można przeznaczyć nie tylko na zakup pompy ciepła, ale i:

 • odnawialnych źródeł energii, takie jak: kolektory słoneczne, panele PV, przydomowe wiatraki, kotły centralnego ogrzewania (z wyłączeniem kotłów węglowych);
 • sprzętu AGD A+++ (zmywarki, lodówki, piekarniki, pralki, suszarki, pralko-suszarki itp.);
 • przydomowych oczyszczalni ścieków;
 • okien, drzwi zewnętrznych i materiałów do ocieplenia domu;
 • elektronicznych systemów zarządzania energią w budynkach;
 • pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym (samochody, motocykle i skutery);
 • rowerów, hulajnóg i innego sprzętu sportowego.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Kredytu na EkoWydatki?

Kredyt na EkoWydatki w Banku Pocztowym dostępny jest na podstawie oświadczenia o wysokości i źródle dochodu. Jednak w uzasadnionych przypadkach bank może zażądać dokumentów potwierdzających źródło i wysokość dochodów.

Kredyt na pompę ciepła – BNP Paribas

W ofercie BNP Paribas znajdziemy nie tylko bogatej gamy produkty inwestycyjne, karty kredytowe, konta bankowe, produkty oszczędnościowe, ale i propozycje kredytów na różne cele. Jednym z nich jest Kredyt na zielone zmiany, dzięki któremu można zrealizować ekologiczne plany remontowe w swoim domu. W ramach proponowanej oferty uzyskać można od 1.000 do 200.000 zł na okres od 6 do 120 miesięcy (od 85 miesięcy dla kwot od 10.000 zł) przy prowizji wynoszącej 0% i RRSO – 7,43%.

Na co można przeznaczyć Kredyt na zielone zmiany?

Kredyt na zielone zmiany, który jest w ofercie BNP Paribas, przeznaczyć można na:

 • nowoczesne technologie – takie jak: panele fotowoltaiczne, termiczne kolektory słoneczne czy też wentylacja z odzyskiem ciepła;
 • wymianę starego źródeł ciepła na: powietrzną pompę ciepła, gruntową pompę ciepła; gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł na biomasę (pelety), ciepło sieciowe, czy ogrzewanie elektryczne;
 • modernizację i ocieplenie, czyli wymianę okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie (dachu, stropu nad najwyższą kondygnacją, podłogi, stropu piwnicy, ścian zewnętrznych), modernizację (instalację ogrzewania, instalacji ciepłej wody użytkowej).

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Kredytu na zielone zmiany?

Dostępność Kredytu na zielone BNP Paribas zależy przede wszystkim od analizy zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Kredyt na pompę ciepła – Bank Polskiej Spółdzielczości

Bank Polskiej Spółdzielczości pod obecną nazwą funkcjonuje od 27 marca 2002 roku, kiedy to zostało przyłączonych pięć banków regionalnych. Obecnie Bank BPS zrzesza 321 banków spółdzielczych i tworzy największe zrzeszenie banków spółdzielczych w Polsce (współpracuje również z 11 bankami spółdzielczymi). Instytucja ta łączy zarówno funkcje banku zrzeszającego, jak komercyjnego. Także Bank Polskiej Spółdzielczości posiada w swojej ofercie kredyt gotówkowy na cele ekologiczne.

W Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS można uzyskać środki niezbędne do realizacji tego rodzaju inwestycji, ale nie tylko, bowiem część uzyskanej w ten sposób kwoty można przeznaczyć na dowolne cele, niezwiązane już z ekologią. Przy czym minimum 60% kwoty można przeznaczyć na cele ekologiczne, a 40% na inne wybrane już przez kredytobiorcę. Maksymalna kwota kredytu, to 80.000 zł (z okresem spłaty od 1 do 96 miesięcy). Oprocentowanie jest stałe i wynosi 6,5% (RRSO 8,9%). Natomiast prowizja zaczyna się od 1,8% (jeśli kredytobiorca skorzysta z ubezpieczenia na życie, majątkowego i ROR), do 3% (bez dodatkowych warunków).

Ponadto każdy klient indywidualny, który weźmie kredyt w jednym z Banków Grupy BPS może wygrać 5.000 zł w loterii „Logiczne, że się opłaca!” (łączna liczba nagród w Loterii to 50 sztuk o łącznej wartości 250.000 zł brutto). Loterią objęte są kredyty gotówkowe udzielone w Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS oraz w Banku BPS S.A. między 02.08.2021, a 09.11.2021 rokiem).

Na co można przeznaczyć kredyt na cele ekologiczne i nie tylko…w Bank BPS?

Wśród przykładowych inwestycji, jakie można pokryć ze środków udzielonych w ramach kredyt na cele ekologiczne i nie tylko… znajduje się m.in.:

 • zakup urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (w tym pomp ciepła, paneli PV, kolektorów słonecznych, czy przydomowych elektrowni wiatrowych);
 • ocieplenie domu (w tym instalacja nowych pieców, kotłów CO itp.);
 • zakup energooszczędnego sprzętu AGD;
 • zakup przydomowych oczyszczalni, stacji uzdatniania i systemów odzysku wody;
 • zakup samochodów hybrydowych i elektrycznych oraz rowerów i innego sprzętu sportowego.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z kredytu na pompę ciepła w Bank BPS?

Skorzystać z kredytu ekologicznego Banku BPS mogą osoby fizyczne, które:

 • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i obywatelstwo polskie (cudzoziemcy muszą legitymować się kartą pobytu lub być obywatelem kraju będącego członkiem UE);
 • posiadają wiarygodność i zdolność kredytową;
 • przedstawią zabezpieczenie spłaty kredytu wymagane przez Bank.

Kredyt na pompę ciepła – Getin Bank

Swoją intensywną i kompleksową ofertę Getin Bank kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Jedną z nich jest kredyt gotówkowy dedykowany dla tych wszystkich, którzy chcą dokonać zakupu, montażu urządzeń lub instalacji do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Kredytem tym można również sfinansować pakiet serwisowo-przeglądowy tychże urządzeń. Co ważne, dotyczy to również osób, które poniosły już taki wydatek w ostatnim czasie, ponieważ dzięki Kredytowi EKO można sfinansować zakup z ostatnich 30 dni.

Maksymalna kwota kredytu na rozwiązania ekologiczne, o jaką można ubiegać się w Getin Banku wynosi 40.000 zł, przy okresie kredytowania do 10 lat. RRSO wynosi natomiast 7,9%, a oprocentowanie – 7,2% (jednak po dostarczeniu do banku faktury zakupu oprocentowanie wynosi 5,99%).

Na co można przeznaczyć kredyt EKO w Getin Bank?

Wśród przykładowych urządzeń, na które można uzyskać dodatkowe finansowanie w ramach kredyt EKO wymienić można nie tylko pompy ciepła, ale i:

 • panele fotowoltaiczne;
 • kolektory słoneczne;
 • magazyny ciepła;
 • kotły na biomasę itp.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z kredytu EKO?

Oferta Kredytu Eko dostępna jest w placówkach własnych banku. Przy czym jego udzielenie i wysokość uzależnione jest od wyniku badania i oceny zdolności kredytowej oraz od relacji klienta z Getin Bankiem. Wymagane przez bank dokumenty to:

 • umowa o pracę (zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu oraz potwierdzenie wpływu wynagrodzenia na rachunek za 3 ostatnie miesiące);
 • emerytura (wówczas wymagany jest tylko jeden z dokumentów, np. odcinek emerytury za dwa ostatnie miesiące lub wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający wpływ emerytury za dwa ostatnie miesiące);
 • renta (wymagane jest wtedy dostarczenie legitymacji rencisty oraz odcinka renty za dwa ostatnie miesiące/potwierdzenie wpływu renty na rachunek bankowy za dwa ostatnie miesiące/decyzja o przyznaniu renty/ostatnia waloryzacja renty).

Kredyt na pompę ciepła – PKO BP

Ekopożyczkę zarówno dla swoich aktualnych, jak i nowych klientów przygotował również największy uniwersalny bank w Polsce – PKO BP. W jej ramach można pożyczyć od 1.500 do 50.000 zł przy okresie kredytowania wynoszącym od 2 do 120 miesięcy. Aby otrzymać pieniądze z Ekopożyczki nie trzeba posiadać konta w PKO BP (ten produkt finansowy dostępny jest także z ubezpieczeniem. Oprocentowanie zmienne Ekopożyczki wynosi w dniu podpisania umowy 7,20% i ulega obniżeniu do 2,99% (w terminie do 14 dni roboczych):

 • od dnia dostarczenia faktur potwierdzających zakup urządzeń ekologicznych na minimum 85% całkowitej kwoty pożyczki;
 • lub też od dnia wypłaty zobowiązania (w sytuacji gdy pożyczkobiorca przedstawi w banku fakturę VAT wraz z wnioskiem o pożyczkę).

Co istotne, faktura powinna być wystawiona na osobę która bierze pożyczkę, w języku i walucie polskiej, przez firmę prowadzącą działalność na terenie Polski.

Na co można przeznaczyć Eko Pożyczkę w PKO BP?

Osoby zainteresowane Ekopożyczką PKO mogą przeznaczyć ją m.in. na zakup lub montaż urządzeń ekologicznych korzystających z OZE, zmniejszających emisję gazów cieplarnianych oraz poprawiających efektywność energetyczną budynków, takich jak:

 • pompy ciepła;
 • panele fotowoltaiczne;
 • kolektory słoneczne;
 • samochody osobowe z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykle i skutery z napędem elektrycznym.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Ekopożyczka PKO BP?

Udzielenie Ekopożyczki uzależnione jest przede wszystkim od pozytywnej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompa ciepła w ofercie TAURONA

Tauron to druga największa firma energetyczna w Polsce, która posiada zarówno ofertę fotowoltaiki (sprawdź: fotowoltaika od Tauron), jak i ofertę pomp ciepła (tymczasowo jednak dostępną jedynie dla mieszkańców województw Małopolskiego i Śląskiego). Każdy kto zdecyduje się na inwestycję w pompę ciepła w Tauron liczyć może na atrakcyjne możliwości jej finansowania.

Obecnie dostępne są dwie opcje kredytu na pompę ciepła (w kwocie od od 100 zł do 80.000 zł) udzielane klientom Tauron przez bank Alior Bank:

 • pierwsza to EKORATY RRSO 0% – dzięki któremu możemy sfinansować zakup pompy ciepła za pośrednictwem Taurona kredytem bez odsetek i prowizji (RRSO 0%), bez konieczności wpłaty własnej oraz z możliwością miesięcznego odroczenia płatności pierwszej raty;
 • druga to EKORATY RRSO 5,64% z okresem spłaty wynoszącym nawet do 10 lat – kredyt rozłożyć można maksymalnie na 120 miesięcy, bez konieczności wpłaty własnej.

Co ważne, w przypadku kredytu na pompę ciepła do 20.000 zł wymagane jest jedynie oświadczenie o zarobkach. Ponadto kredytobiorca może otrzymać więcej niż jeden kredyt, jeśli tylko pozwala na to jego zdolność kredytowa. W ofercie Tauron znajdują się pompy ciepła takich renomowanych producentów jak:

Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać kredyt na pompę ciepła za pośrednictwem Taurona?

Udzielenie kredytu dla klientów Tauron, przez Alior Bank zależy od oceny zdolności kredytowej i spełnienia wymaganych formalności. O kredyt ubiegać mogą się osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz mieszkają na stałe w Polsce, płacą tutaj podatki oraz uzyskują regularne dochody z akceptowanych przez bank źródeł. Składając wniosek o kredyt trzeba przedstawić aktualny dowód osobisty. Ważne jest także, aby w momencie podpisywania umowy posiadać przy sobie aktywny telefon komórkowy.

Bank Alior Bank nie wymaga zabezpieczenia kredytu np. w postaci poręczenia, a o wstępnej decyzji kredytowej informuje klienta nawet w kilka sekund od złożenia wniosku. Ponadto zamawiając produkty i usługi z oferty Taurona oszczędzić można do 1.500 zł rocznie na rachunkach za prąd. Wystarczy jedynie zarejestrować zakup w Moim Tauronie i wyrazić zgodę marketingową. Wypłacony bonus trafia bezpośrednio na konto rozliczeniowe w Tauronie w ciągu 120 dni od rejestracji.

Wymienione powyżej formy wsparcia to jedynie część wszystkich dostępnych opcji kredytu na pompę ciepła. Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła w Polsce sprawia, że wiele firmy zajmujących się ich montażem, opracowuje we współpracy z bankami własne rozwiązania finansowe. Listę takich przedsiębiorstw zawiera nasz ranking najlepszych ofert i firm zajmujących się montażem pomp ciepła. Również niektóre regionalne Fundusze Ochrony Środowiska opracowały własne projekty, oferujące kredyty na pompy ciepła dla różnych grup docelowych. Dlatego też warto regularnie monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planujemy inwestycję oraz stronę NFOŚiGW.

Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
24 marca 2021 16:40

Ładny artykuł chociaż chyba jest pomyłka przy Banku Santander albowiem istnieją dwa różne banki o tej nazwie czyli Santander S A i Santander Consummer S A czyli ten przez który można uzyskać kredyt na zakup towarów w sklepach. Nie mają one wiele wspólnego ze sobą chociaż główny szef tych firm jest ten sam.