Kredyt na pompę ciepła - gdzie szukać?

Kredyt na pompę ciepła - gdzie szukać?

Polacy coraz chętniej inwestują w OZE. Wiele osób zdecydowało się już bądź dopiero rozważa zainstalowanie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w swoim domu lub firmie. Przez wiele lata trwał boom na fotowoltaikę, dzięki której można uniezależnić się od rosnących cen prądu. Jednak coraz chętniej nie tylko instalujemy panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła, które są ekologicznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła o długiej żywotności.

Pompy ciepła mają szerokie zastosowanie

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są jego ogrzewaniem. Dlatego też, wielu z nas szukając oszczędności decyduje się na instalację pompy ciepła, która jest komfortowym i jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Urządzenia te dzięki rozwojowi technologii mają coraz szersze zastosowanie. Warto podkreślić, że pompy ciepła są obecnie jedynymi urządzeniami grzewczymi, które oprócz produkcji ciepłej wody użytkowej i podgrzewania pomieszczeń, mogą również zapewnić chłodzenie pasywne i aktywne w cieplejsze letnie dni.

Ponadto pompy ciepła znajdują zastosowanie w domach z basenami lub jacuzzi (więcej na ten temat w artykule: Pompa ciepła do basenu - działanie i koszt), coraz częściej również łączy się je z panelami fotowoltaicznymi po to, by koszt ogrzewania, chłodzenia, czy wentylacji obniżyć niemal do zera. Najnowocześniejszym rozwiązaniem stosowanym w instalacjach grzewczo-wentylacyjnych jest pompa ciepła współpracująca z rekuperacją. Dzięki temu połączeniu możemy mieć nie tylko stały dopływ świeżego powietrza o temperaturze, która gwarantuje komfort termiczny domownikom, ale także uzyskiwać oszczędności eksploatacyjne na ogrzewaniu budynku.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku nowych inwestycji jak i podczas modernizacji już istniejących instalacji. Ponadto można zamontować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Co istotne, to ekologiczne urządzenie grzewcze nie wymaga od inwestora uciążliwej i czasochłonnej obsługi, która sprowadza się jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Boom na rynku pomp ciepła

Nie zatem dziwnego, że tak niezawodne, oszczędne i przyjazne środowisku źródła ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno osób prywatnych, jak przedsiębiorców. Obecnie, już co trzeci dom w Szwajcarii wyposażony jest w ten rodzaj ogrzewania. Również w Polsce obserwuje się boom na rynku pomp ciepła, które instalowane są coraz chętniej. Jak wynika z badań Polskiej Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, tylko w 2022 roku sprzedano ich łącznie 203.300 sztuk (zarówno pomp ciepła powietrznych, pomp ciepła gruntowych i pomp ciepła do cwu).

Szczególnie szybko rozwija się zwłaszcza rynek powietrznych pomp ciepła, które stanowią obecnie 2/3 wszystkich zainstalowanych urządzeń tego typu. Uznawane są one za technologię przyszłości. Dlaczego? Ponieważ wyróżniają się niższą ceną, prostym montażem i coraz wyższą efektywnością (a więc niskimi kosztami eksploatacji). Tylko w zeszłym roku sprzedano ich 188.200 sztuk, czyli nawet 50-krotnie więcej niż w 2011 roku (więcej na ten temat w naszym raporcie dotyczącym rynku pomp ciepła w Polsce w 2022 roku):

sprzedaż pomp ciepła powietrze-woda (ogrzewanie) w Polsce w latach 2010 - 2022

Opracowanie: enerad.pl, źródło: PORT PC

Ponadto wśród czynników, sprzyjających większemu zainteresowaniu pompami ciepła wymienia się m.in.

 • program “Czyste Powietrze” (w 2023 roku udział wniosków dotyczących tych urządzeń w tym programie osiągnął blisko 63,58 proc.);
 • program “Moje Ciepło” (do tej pory zostało już wypłaconych 9.022 wniosków, na łączną kwotę 73.006.405;
 • różne formy dofinansowań do wymiany pieca;
 • rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników jak i instalatorów;
 • ulgę termomodernizacyjną;
 • rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, dzięki bowiem pompie ciepła można maksymalnie zwiększyć konsumpcję energii wyprodukowanej przez instalację PV.

W perspektywie czasu grzanie pompą ciepła jest najtańsze

Bardzo popularnym kierunkiem w ostatnim czasie staje się również niezależność i samowystarczalność energetyczna budynków. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o instalacji pompy ciepła mimo tego, że w porównaniu z innymi źródłami grzewczymi (takimi jak chociażby piece na pellet, piece na eko-groszek, piece gazowe kondensacyjne, czy elektryczne maty grzejne) początkowe koszty są znacznie wyższe (cena pompy ciepła do domu 150 m2 wynosi obecnie ok. 40.000 - 45.000 zł netto). Jednak w perspektywie długofalowej, grzanie pompą okazuje się najtańsze, ponieważ dla przykładu - zużycie prądu pompy ciepła z COP = 4 jest na poziomie 1:4 czyli z 1 kWh prądu otrzymujemy 4 kW energii cieplnej. Co ważne, realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 5 do 7 lat, w stosunku do chociażby ogrzewania elektrycznego, kotłowni na olej opałowy czy gaz płynny. Przy czym stopa zwrotu może być szybsza w przypadku gdy inwestor zdecyduje się na dofinansowanie na pompę ciepła oraz gdy połączy ją z instalacją fotowoltaiczną.

Jakie są możliwości sfinansowania pompy ciepła?

Na pewno wielu z Was zastanawia się skąd wziąć pieniądze na pokrycie takiej inwestycji? W zależności bowiem od rodzaju urządzenia i producenta, koszt pompy ciepła (cena zakupu i jej montażu) dla średniej wielkości domu może wynosić w przypadku jej powietrznego odpowiednika 40.000 - 60.000 zł, natomiast dla pompy ciepła gruntowej jest to już wydatek rzędu 80.000 - 100.000 zł (podczas wyboru konkretnej pompy ciepła pomocne może okazać się skorzystanie z naszego rankingu pomp ciepła). Najpopularniejszym źródłem finansowania całej inwestycji są środki własne lub pożyczka prywatna od rodziny czy znajomych. Można jednak spróbować poszukać dodatkowych źródeł, dzięki którym możliwe będzie pokrycie jej kosztów.

Program “Czyste Powietrze”

Jednym z nich jest ogólnopolski rządowy program Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych oraz redukcję lub uniknięcie emisji szkodliwych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Jego cel realizowany jest przede wszystkim poprzez termomodernizację budynków i wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła w budynkach już istniejących.

Dofinansowanie z “Czystego Powietrza” przeznaczyć można na inwestycję polegającą na demontażu starego pieca i zakup ekologicznego źródła ciepła, np. pompy ciepła powietrznej lub gruntowej, które będą służyć do ogrzewania i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Maksymalne dofinansowanie do pompy ciepła w “Czystym Powietrzu” wynosi 50.900 zł.

Co ważne, w ramach programu “Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie kredytu z banku komercyjnego (w wysokości od 1.000 do 100.000 zł, do 100% kosztów przedsięwzięcia i okresie kredytowania nie dłuższym niż 12 lat). Do tej pory ścieżkę bankową w programie „Czyste Powietrze” (czyli nabór wniosków o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego) otworzyły następujące banki:

 • Alior Bank;
 • Bank Ochrony Środowiska;
 • Credit Agricole Bank Polska;
 • BNP Paribas Bank Polska;
 • Bank Polskiej Spółdzielczości;
 • Santander Consumer Bank;
 • wybrane Banki Spółdzielcze.

Program “Moje Ciepło”

Co istotne, 29 kwietnia 2022 roku ruszył nowy program dopłat do pomp ciepła Moje Ciepło. Przewiduje on dofinansowanie do ich zakupu oraz montażu w budynkach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym (w przeciwieństwie do “Czystego Powietrza” dotacja z tego programu nie jest uzależniona od dochodu beneficjenta). Formą wsparcia natomiast udzielanego przez NFOŚiGW jest dotacja do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła:

 • maksymalnie 7.000 zł w przypadku powietrznej pompy ciepła;
 • maksymalnie 21.000 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła.

Ponadto o dotację na pompę ciepła można ubiegać się również w ramach takich programów, jak m.in. Stop Smog, czy Ciepłe Mieszkanie. Również niektóre regionalne Fundusze Ochrony Środowiska posiadają własną ofertę dla mieszkańców danego regionu. Mogą to być np. kredyty z dotacją udzielane we współpracy z BOŚ Bankiem (przeznaczyć można je na termomodernizację lub montaż odnawialnych źródeł energii), czy też kredyt ekologiczny z niskim oprocentowaniem. Aby być ze wszystkimi zmianami na bieżąco należy monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planujemy inwestycję oraz stronę NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Kredyt na pompę ciepła - gdzie szukać?

Osobom, które nie posiadają oszczędności oraz nie mogą ubiegać się o dofinansowania pozostaje jeszcze jedna możliwość - kredyt na pompę ciepła. Jeszcze kilka lat temu sektor bankowy nie proponował atrakcyjnych warunków kredytów na ekologiczne inwestycje. Na szczęście, od tego czasu sporo się zmieniło i wiele banków zaczęło angażować się w promowanie ekologicznych idei. Obecnie posiadają one w swojej ofercie kilka ciekawych ekologicznych kredytów, dzięki którym można sfinansować nie tylko budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, czy zakup oraz montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych, ale również modernizację urządzeń grzewczych. Oto banki, które mają w swojej ofercie kredyty na cele ekologiczne, w tym kredyt na pompę ciepła:

BOŚ Bank - Kredyt na pompę ciepła

W ofercie Banku Ochrony Środowiska można znaleźć nie tylko propozycję ekologicznego kredytu hipotecznego, wyróżniającego się atrakcyjnymi warunkami cenowymi (w przypadku spełnienia proekologicznych wymagań określonych przez bank), ale również ekologicznych kredytów gotówkowych. Pierwszy z nich to “Kredyt Czyste Powietrze” oferowany w ramach ścieżki bankowej programu „Czyste Powietrze” (w przypadku którego dotacja z rządowego programu zostanie przeznaczona na częściową spłatę kapitału kredytu). W tym przypadku można uzyskać dotację do 66.000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i do 99.000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. .Drugi to natomiast „Pożyczka Zielona”, którą można zaciągnąć w kwocie do 100.000 zł brutto, z okresem spłaty sięgającym:

 • do 36 miesięcy - oprocentowanie pożyczki jest wtedy stałe w wysokości 9,90% w skali roku, z prowizją za jej udzielenie wynoszącą 1%;
 • powyżej 36 miesięcy do 120 miesięcy - oprocentowanie pożyczki jest wówczas zmienne, w wysokości sumy WIBOR 6M i 4,0 punktów procentowych marży bankowej, z prowizją za udzielenie EKO Pożyczki wynoszącą 0% jej kwoty.

Co ważne, beneficjenci Programu priorytetowego “Czyste Powietrze” mogą skorzystać z promocji „Przejrzysta pożyczka”, dzięki której mogą liczyć na jeszcze bardziej preferencyjne warunki w stosunku do oferty podstawowej (promocja trwa w okresie od 1 marca 2023 roku do 30 czerwca 2023 roku). W tym przypadku wniosek o dotację w programie „Czyste Powietrze” można złożyć samodzielnie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska lub on-line na Gov.pl.

Na co można przeznaczyć “Pożyczkę Zieloną”?

W obu przypadkach z EKOpożyczki można pokryć koszty inwestycji przyjaznych środowisku. Wśród nich jest również m.in.

 • zakup i montaż pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, przydomowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych;
 • wymiana starych kotłów na nowe (elektryczne, gazowe, olejowe, a w przypadku kotłów opalanych biomasą lub węglem, wyłącznie jeśli spełniają kryterium Ekoprojektu;
 • podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem, węzłem cieplnym i budową/modernizacją instalacji wewnętrznej,
 • wykonanie przyłącza gazowego (kotłownia gazowa, przyłącze gazowe, kocioł gazowy, dokumentacja projektowa);
 • zakup i montaż materiałów budowlanych wykorzystywanych do ocieplenia przegród budowlanych zewnętrznych i wewnętrznych;
 • zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z “Pożyczki Zielonej”?

Skorzystać z promocyjnej „Pożyczki Zielonej” w BOŚ Banku mogą wszyscy zainteresowani, którzy:

 • posiadają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w BOŚ Banku lub zdecydują się na jego otwarcie wraz z podpisaniem umowy EKO pożyczki. Przy czym konieczne jest utrzymanie go przez cały okres kredytowania i comiesięczne przelewanie środków w wysokości co najmniej 1.000 zł oraz udzielą i nie odwołają w całym okresie kredytowania wszystkich zgód zawartych we wniosku o EKO Pożyczkę (dotyczącą one przetwarzania danych osobowych, w tym: numeru telefonu i adresu email);
 • zawarli z bankiem umowę EKO Pożyczki;
 • podpisali oświadczenie o przystąpieniu do promocji „Przejrzysta Pożyczka”;
 • w okresie trwania promocji złożyli wniosek o EKO pożyczkę na kwotę od 1.000 zł do 100.000 zł w dowolnym oddziale Banku lub złożyli wniosek dostępny na stronie internetowej Banku;
 • w terminie trzech miesięcy od dnia wypłacenia środków z EKO pożyczki zobowiążą się do dostarczenia pożyczkodawcy dokumentu potwierdzającego wykonanie przedsięwzięcia, na które została udzielona pożyczka (może to być faktura/rachunek lub protokół odbioru oraz dokument potwierdzający zapłatę - akceptowalną jest adnotacja na fakturze o opłaceniu). Przy czym musi ona obejmować minimum 80% kwoty udzielonej EKO Pożyczki netto.

Kredyt na pompę ciepła - PEKAO SA

W swojej ofercie kredyt na cele ekologiczne ma również PEKAO SA, który konsekwentnie wspiera finansowanie celów przyjaznych środowisku. Dedykowany jest on klientom w formie pożyczki gotówkowej dowolnego przeznaczenia. Aby skorzystać z preferencyjnych warunków należy wykorzystać minimum 75% udzielonej kwoty pożyczki na cele ekologiczne. Minimalna kwota EKO Pożyczki Ekspresowej wynosi 5.000 zł natomiast maksymalna 100.000 zł, przy spłacie zobowiązania w okresie od roku do 10 lat, co pomaga dopasować wysokość do swoich potrzeb i możliwości. Ponadto do 31.05.2023 roku RRSO Pożyczki Ekspresowej wynosi 13,83%, a prowizja 0%.

Na co można przeznaczyć kredyt na cele ekologiczne w PEKAO SA?

Sfinansować przy jego pomocy można nie tylko zakup i instalację pompy ciepła, ale także: kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych kotłów centralnego ogrzewania (z wyłączeniem kotłów węglowych oraz na ekogroszek), dachu, drzwi, okien i materiałów do ocieplenia domu. Ponadto Pożyczkę Ekspresową można przeznaczyć na: montaż rekuperacji, przydomowej oczyszczalni bio, domowej stacji uzdatniania wody z ujęć własnych, czy system odzysku wody deszczowej. Uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć można też na zakup samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz rowerów, motocykli i skuterów z napędem elektrycznym.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Pożyczki Ekspresowej?

Skorzystać z Pożyczki Ekspresowej od 5.000 do 100.000 zł mogą wszyscy zainteresowani, którzy do 31.05.2023 roku złożą wniosek o udzielenie pożyczki w placówce banku lub prześlą formularz kontaktu za pośrednictwem strony internetowej złożą wniosek o udzielenie pożyczki w placówce banku lub prześlą formularz kontaktu za pośrednictwem strony internetowej. Ponadto konieczne jest przeznaczenie minimum 75% kwoty pożyczki na cele ekologiczne. Aby ubiegać się o kredyt nie trzeba posiadać konta w PEKAO SA, po podpisaniu umowy bowiem bank przelewa pieniądze na wskazany wcześniej rachunek.

Kredyt na pompę ciepła - ING Bank Śląski

Również ING Bank Śląski wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Polaków, dla których kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego są coraz ważniejsze. Obecnie bank ma w swojej ofercie zarówno Ekokredyt hipoteczny na budowę domu ekologicznego, którego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 40 kWh/m2, jak i specjalną pożyczkę gotówkową na cele ekologiczne. Dzięki w ten sposób uzyskanym funduszom można przerobić swoje mieszkanie lub dom na bardziej energooszczędny.

Maksymalna kwota kredytu, jaką możesz uzyskać w ramach Ekopożyczki wynosi 160.000 zł, jednak ostateczna wysokość zobowiązania zależna będzie od indywidualnej oceny zdolności i wiarygodności kredytowej kredytobiorcy. Wysokość oprocentowania to natomiast 12,49%, a prowizji 0%. Ponadto dla wszystkich pożyczkobiorców przygotowano nagrodę w wysokości 500 zł, jeśli dostarczą oni faktury potwierdzające zakup towarów eko o wartości co najmniej 70% kwoty pożyczki netto. Promocja Ekopożyczki trwa do 30.06.2023 roku.

Na co możesz przeznaczyć pieniądze z “Ekopożyczki”?

Wśród przykładowych inwestycji, jakie można pokryć ze środków udzielonych w ramach Ekopożyczki znajduje się nie tylko modernizacja urządzeń grzewczych, a więc wymiana starych pieców węglowych na pompy ciepła, piece na bio pellet, piece akumulacyjne, pieca kogeneracyjne, ale również:

 • docieplenia domu, okien, rekuperacji;
 • urządzenia korzystające z biomasy;
 • przydomowe oczyszczalnie bio;
 • kolektory słoneczne;
 • ogniwa fotowoltaiczne;
 • przydomowe elektrownie wiatrowe i ich wyposażenie techniczne;
 • wentylacja z odzyskiem ciepła;
 • przydomowe elektrownie wodne;
 • rowery i inny sprzęt sportowy;
 • pojazdy z napędem elektrycznym lub hybrydowym;
 • elektroniczne systemy zarządzania energią w budynkach (BEMS);
 • samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z “Ekopożyczki”?

Skorzystać z promocyjnej Ekopożyczki mogą wszyscy zainteresowani, którzy poprawnie wypełnią wniosek, wybiorą ofertę z ubezpieczeniem i podadzą kod promocyjny. Pożyczkę można uzyskać nawet w czasie jednej wizyty w banku, trzeba jedynie posiadać przy sobie dokument tożsamości i dokument potwierdzający dochody. Aby uzyskać zwrot prowizji, konieczne jest potwierdzenie ekologicznych zakupów dostarczając do banku fakturę VAT.

Kredyt na pompę ciepła - Santander Bank Polska

Jeśli interesują Was ekologiczne rozwiązania, w tym energooszczędne źródła ciepła, to możecie także skorzystać z kredytu gotówkowego w Santander Banku Polska w ramach szczególnej oferty na Raty EKO. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć można na sfinansowanie zakupu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych wraz z montażem. Propozycja Santander Banku Polska to w rzeczywistości kredyt ratalny z okresem kredytowania wynoszącym nawet do 120 miesięcy (10 lat) i maksymalnej kredytowanej wartości zakupionych towarów wynoszącej 80.000 zł. Co ważne, każdy kto zdecyduje się na EKO Raty w Santanderze ma możliwość skorzystania z opcji odroczenia płatności pierwszej raty nawet o 3 miesiące (przy zakupach o wartości do 30.000 zł). Istnieje również możliwość odliczenia (począwszy od rozliczenia za 2019 rok) od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego do wysokości limitu.

Na co można przeznaczyć EKO Raty w Santanderze?

Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć można na sfinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Abu kupić na eRaty EKO wystarczy wybrać towar od odpowiednich dostawców. Można to zrobić w sklepach oznaczonych logo Santander Consumer Banku SA, które znajdują się na terenie całego kraju (zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i w e-sklepach). Po wybraniu formy płatności eRaty i przesłaniu do banku e-wniosku o kredyt, następuje podpisanie umowy (można to zrobić online lub
z wykorzystaniem przelewu lub kuriera). Po pozytywnej weryfikacji dokumentów kredytowych bank może potwierdzić sklepowi, że może wydać wybrany towar.

Jakie warunki trzeba spełnić aby kupić na eRaty EKO w Santanderze?

Z oferty zakupów na eRaty może skorzystać, każdy kto ukończył 18. rok życia, rezyduje w Polsce i może wylegitymować się aktualnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Konieczne jest również dostarczenie zaświadczenie o źródle i wysokości swoich dochodów. Bank Santander honoruje dochody w PLN, GBP, EUR, USD, CHF oraz CZK.

Kredyt na pompę ciepła - BNP Paribas

W ofercie BNP Paribas znajdziemy nie tylko bogatej gamy produkty inwestycyjne, karty kredytowe, konta bankowe, produkty oszczędnościowe, ale i propozycje kredytów na różne cele (w tym i “Kredyt Czyste Powietrze”). Jednym z nich jest również Kredyt na zielone zmiany, dzięki któremu można zrealizować ekologiczne plany remontowe w swoim domu. W ramach proponowanej oferty uzyskać można od 1.000 do 200.000 zł na okres od 6 do 120 miesięcy (na okres od 85 miesięcy dla kwot powyżej 10.000 zł) przy RRSO - 15,80 %.

Na co można przeznaczyć Kredyt na zielone zmiany?

Kredyt na zielone zmiany, który jest w ofercie BNP Paribas, przeznaczyć można na:

 • nowoczesne technologie - takie jak: panele fotowoltaiczne, termiczne kolektory słoneczne czy też wentylacja z odzyskiem ciepła;
 • wymianę starego źródeł ciepła na: powietrzną pompę ciepła, gruntową pompę ciepła; gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł na biomasę (pelety), ciepło sieciowe, czy ogrzewanie elektryczne;
 • modernizację i ocieplenie, czyli wymianę okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie (dachu, stropu nad najwyższą kondygnacją, podłogi, stropu piwnicy, ścian zewnętrznych), modernizację (instalację ogrzewania, instalacji ciepłej wody użytkowej).

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Kredytu na zielone zmiany?

Dostępność Kredytu na zielone BNP Paribas zależy przede wszystkim od analizy zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Kredyt na pompę ciepła - Bank Polskiej Spółdzielczości

Bank Polskiej Spółdzielczości pod obecną nazwą funkcjonuje od 27 marca 2002 roku, kiedy to zostało przyłączonych pięć banków regionalnych. Obecnie Bank BPS zrzesza 321 banków spółdzielczych i tworzy największe zrzeszenie banków spółdzielczych w Polsce (współpracuje również z 11 bankami spółdzielczymi). Instytucja ta łączy zarówno funkcje banku zrzeszającego, jak komercyjnego. Także Bank Polskiej Spółdzielczości posiada w swojej ofercie kredyt gotówkowy na cele ekologiczne (w tym również “Kredyt Czyste Powietrze" objęty gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego”).

W Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS można uzyskać środki niezbędne do realizacji tego rodzaju inwestycji, ale nie tylko, bowiem część uzyskanej w ten sposób kwoty można przeznaczyć na dowolne cele, niezwiązane już z ekologią. Przy czym minimum 60% kwoty można przeznaczyć na cele ekologiczne, a 40% na inne wybrane już przez kredytobiorcę. Maksymalna kwota kredytu, to 80.000 zł (z okresem spłaty od 1 do 96 miesięcy). Oprocentowanie jest stałe i wynosi 9,99% (RRSO 11,99 %). Natomiast prowizja zaczyna się już od 0%. Ponadto od 1 kwietnia do 30 listopada 2023 roku trwa “Loteria spłacamy Twój kredyt”, dzięki której można dodatkowo wygrać 500 zł, a nawet spłatę kredytu do 20.000 zł.

Na co można przeznaczyć kredyt ekologiczny w Bank BPS?

Wśród przykładowych inwestycji, jakie można pokryć ze środków udzielonych w ramach kredytu ekologicznego znajduje się m.in.:

 • zakup urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (w tym pomp ciepła, paneli PV, kolektorów słonecznych, czy przydomowych elektrowni wiatrowych);
 • ocieplenie domu (w tym instalacja nowych pieców, kotłów CO spełniających wymagania klasy 5 według normy PN- EN 303– 5:2012 itp.);
 • zakup energooszczędnego sprzętu AGD;
 • zakup przydomowych oczyszczalni, stacji uzdatniania i systemów odzysku wody;
 • zakup samochodów hybrydowych i elektrycznych oraz rowerów i innego sprzętu sportowego.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z kredytu na pompę ciepła w Bank BPS?

Skorzystać z kredytu ekologicznego Banku BPS mogą osoby fizyczne, które:

 • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i obywatelstwo polskie (cudzoziemcy muszą legitymować się kartą pobytu lub być obywatelem kraju będącego członkiem UE);
 • posiadają wiarygodność i zdolność kredytową;
 • przedstawią zabezpieczenie spłaty kredytu wymagane przez Bank.

Kredyt na pompę ciepła - VeloBank

Kredyt na energooszczędne zmiany w domu ma również VeloBank, który powstał w celu zastąpienia Getin Noble Banku. Maksymalna kwota KredytEKO to 200 tys. zł, a najdłuższy okres kredytowania wynosi 120 miesięcy, czyli dokładnie 10 lat. Wysokość oprocentowania to natomiast 10,99%, a po dostarczeniu faktury zakupu przez Klienta do Banku wynosi 9,99% (przy czym należy dokonać tego w terminie 5 dni roboczych od dnia dostarczenia do Banku dokumentu zakupu), przy RRSO 12%. Należy jednak pamiętać, że faktura zakupu eko-urządzenia musi być wystawiona na kredytobiorcę i sporządzona w języku polskim.

Na co można przeznaczyć kredyt EKO w VeloBank?

KredytEKO dedykowany jest dla klientów, którzy chcą dokonać zakupu (lub też zakupili w ciągu ostatnich 30 dni) i montażu urządzeń lub instalacji do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak:

 • pompy ciepła;
 • panele fotowoltaiczne;
 • panele słoneczne;
 • magazyny ciepła;
 • kotły na biomasę itp.

Ponadto kredytem od VeloBank można sfinansować pakiet serwisowo - przeglądowy do wyżej wymienionych urządzeń.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z kredytu EKO?

Do uzyskania KredytEKO nie potrzeba dokumentów związanych z planowaną inwestycją. Co istotne, VeloBank nie dokonuje również weryfikacji terenowej po instalacji OZE, natomiast dokumenty, potwierdzające zakup i instalację będą potrzebne do wspomnianego już wcześniej poziomu oprocentowania. Oferta kredytu na pompę ciepła dostępna jest w placówkach banku. Natomiast udzielenie, jak i jego wysokość uzależnione są od wyniku badania i oceny zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy i relacji z bankiem (jeśli są one dobre to może wystarczyć samo oświadczenie o źródle dochodu i jego wysokości).

Kredyt na pompę ciepła - PKO BP

Ekopożyczkę zarówno dla swoich aktualnych, jak i nowych klientów przygotował również największy uniwersalny bank w Polsce - PKO BP. W jej ramach można pożyczyć od 1.500 do 50.000 zł przy okresie kredytowania wynoszącym od 2 do 120 miesięcy. Aby otrzymać pieniądze z Ekopożyczki nie trzeba posiadać konta w PKO BP (ten produkt finansowy dostępny jest także z ubezpieczeniem. Oprocentowanie zmienne Ekopożyczki wynosi w dniu podpisania umowy 13,50% i ulega obniżeniu do 8,99% (w terminie do 14 dni roboczych):

 • od dnia dostarczenia faktur potwierdzających zakup urządzeń ekologicznych na minimum 85% całkowitej kwoty pożyczki;
 • lub też od dnia wypłaty zobowiązania (w sytuacji gdy pożyczkobiorca przedstawi w banku fakturę VAT wraz z wnioskiem o pożyczkę).

Co istotne, faktura powinna być wystawiona na osobę która bierze pożyczkę, w języku i walucie polskiej, przez firmę prowadzącą działalność na terenie Polski.

Na co można przeznaczyć Eko Pożyczkę w PKO BP?

Osoby zainteresowane Ekopożyczką PKO mogą przeznaczyć ją m.in. na zakup lub montaż urządzeń ekologicznych korzystających z OZE, zmniejszających emisję gazów cieplarnianych oraz poprawiających efektywność energetyczną budynków, takich jak:

 • pompy ciepła;
 • panele fotowoltaiczne;
 • kolektory słoneczne;
 • samochody osobowe z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykle i skutery z napędem elektrycznym.

Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z Ekopożyczka PKO BP?

Udzielenie Ekopożyczki uzależnione jest przede wszystkim od pozytywnej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Pompa ciepła w ofercie TAURONA

Tauron to druga największa firma energetyczna w Polsce, która posiada zarówno ofertę fotowoltaiki (sprawdź: fotowoltaika od Tauron), jak i ofertę pomp ciepła takich renomowanych producentów, jak m.in.

Jest ona jednak opcją tymczasowo dostępną jedynie dla mieszkańców województw Małopolskiego i Śląskiego. Każdy kto zdecyduje się na inwestycję w pompę ciepła w Tauron liczyć może na atrakcyjne możliwości jej finansowania. Obecnie dostępna jest jedna opcja kredytu na pompę ciepła udzielana klientom Tauron przez bank Alior Bank - EKORATY RRSO 9,38% z okresem spłaty wynoszącym do 12 lat. Dzięki niemu można sfinansować zakup pompy ciepła za pośrednictwem Taurona, kredytem bez konieczności wpłaty własnej i z możliwością odroczenia pierwszej płatności o miesiąc

Co ważne, po zarejestrowaniu zakupu na koncie w Moim Tauronie można wziąć udział w programie “Zwrot za prąd”, dzięki któremu można otrzymać 500 zł. Dotyczy to zakupu pompy ciepła z ofert Tauron. Ponadto oferta pomp ciepła od Tauron, pozwala też starać się o dotację z programu „Czyste Powietrze" oraz uzyskać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nawet 4.400 zł dofinansowania z programu „Ogrzej się z Tauronem”

Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać kredyt na pompę ciepła za pośrednictwem Taurona?

Udzielenie kredytu dla klientów Tauron, przez Alior Bank zależy od oceny zdolności kredytowej i spełnienia wymaganych formalności. O kredyt ubiegać mogą się osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz mieszkają na stałe w Polsce i płacą tutaj podatki. Składając wniosek o kredyt trzeba przedstawić aktualny dowód osobisty. Ważne jest także, aby w momencie podpisywania umowy posiadać przy sobie aktywny telefon komórkowy. Bank Alior Bank nie wymaga zabezpieczenia kredytu np. w postaci poręczenia, a o wstępnej decyzji kredytowej informuje klienta nawet w kilka sekund od złożenia wniosku.

Wymienione powyżej formy wsparcia to jedynie część wszystkich dostępnych opcji kredytu na pompę ciepła. Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła w Polsce sprawia, że wiele firmy zajmujących się ich montażem, opracowuje we współpracy z bankami własne rozwiązania finansowe. Listę takich przedsiębiorstw zawiera nasz ranking najlepszych ofert i firm zajmujących się montażem pomp ciepła. Również niektóre regionalne Fundusze Ochrony Środowiska opracowały własne projekty, oferujące kredyty na pompy ciepła dla różnych grup docelowych. Dlatego też warto regularnie monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planujemy inwestycję oraz stronę NFOŚiGW.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
2022-02-25 10:15

Bank Pocztowy nie ma w ofercie takiego kredytu już od lipca ubiegłego roku. Sprawdzacie informacje, które zamieszczacie?

Tomasz
Tomasz
2021-03-24 16:40

Ładny artykuł chociaż chyba jest pomyłka przy Banku Santander albowiem istnieją dwa różne banki o tej nazwie czyli Santander S A i Santander Consummer S A czyli ten przez który można uzyskać kredyt na zakup towarów w sklepach. Nie mają one wiele wspólnego ze sobą chociaż główny szef tych firm jest ten sam.