Entuzjazm zmiany sprzedawcy prądu nieco wyhamował
Ponad 90%, konsumentów energii elektrycznej w Polsce korzysta z usług największych dystrybutorów energii, którzy są zwyczajowo nazywani „zakładami energetycznymi”. Te podmioty to przedsiębiorstwa takie jak Energa, Enea, PGE, Tauron i E.On.
Tylko w 2023 r., w ciągu zaledwie pięciu miesięcy, sprzedawcę prądu zmieniło 6,6 tys. odbiorców indywidualnych i blisko 4,7 tys. odbiorców biznesowych.
Dla porównania sprzedawcę energii elektrycznej w 2022 r. zmieniło ponad 30 tys. odbiorców. Z kolei od początku 2021 r. łącznie ponad 35 tys. odbiorców zmieniło firmę sprzedającą im prąd – około 7 tys. klientów biznesowych i około 28 tys. indywidualnych. Z kolei tylko w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. sprzedawcę prądu zmieniło ponad 30,3 tys. osób. Szczególnie obfity pod tym względem były lata 2016 i 2015. W 2016 rachunek do innego sprzedawcy prądu przeniosło około 86,5 tys. Polaków. To o blisko 38% mniej niż w 2015 r.
Zanim podejmiesz decyzję
Dokładnie przeanalizuj ofertę – upewnij się, czy na przedstawionych dokumentach widnieją dane firmy. Ponadto pamiętaj, że w lipcu 2021 r. w życie wszedł zakaz sprzedaży energii „door-to-door” względem odbiorców w gospodarstwach domowych. Nie daj się więc oszukać domokrążcom, chcącym namówić cię na rzekomo „atrakcyjną” ofertę. To oszustwo!
W przypadku zawierania umowy na odległość, sprzedawca powinien pisemnie poinformować cię o prawie odstąpienia od umowy. Od umowy zawartej na odległość masz prawo odstąpić w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Co istotne, nie musisz podawać przyczyn rezygnacji ani pokrywać kosztów z tego tytułu.
Oszczędzaj energię
Dlaczego zmieniamy sprzedawcę prądu? Główną motywacją jest chęć obniżenia rachunków za prąd. Ale przecież rezygnacja z czyichś usług to nie jedyna droga, aby te wydatki zminimalizować. Jak to zrobić w inny sposób? Doradza Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które uruchomiło w tym celu kampanię społeczną „Oszczędzamy energię”.
Z kolei Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną „Energetyczny Kompas”, która pomaga planować korzystanie z urządzeń w sposób jak najefektywniejszy. Apka podpowiada, jak oszczędzać energię elektryczną, i pokazuje energetyczne godziny szczytu. Jeśli więc chcesz nieco zaoszczędzić, a zarazem być eko, śmiało z niej korzystaj.
11 tys z około 17 milionów ? – to zaledwie w zaokrągleniu 0,07 % zmieniło dostawcę…… Mamy monopole w elektroenergetyce które podzieliły sobie Polskę na częsci i „trzymaja sie mocno”.