Rodzaje instalacji i harmonogram aukcji
Pierwsze aukcje w tym roku zostały zaplanowane na 13 i 14 listopada. Obejmą instalacje wykorzystujące różne typy biogazu, w tym biogaz składowiskowy i ten z oczyszczalni ścieków. Dodatkowo obejmą dedykowane instalacje spalania biomasy, układy hybrydowe, instalacje termicznego przekształcania odpadów, a także instalacje spalania wielopaliwowego.
Dla instalacji rozbudowanych ponad 1 MW zarezerwowano wolumen 45 TWh. Będzie to aukcja największa z planowanych, ponieważ jej maksymalną wartość określono na ponad 24,7 mld zł.
Już 15 listopada odbędzie się kolejna aukcja. Tym razem będzie ona dotyczyła instalacji o mocy poniżej 1 MW, przeznaczonych na biogaz rolniczy. Wliczają się do tego również elementy kogeneracyjne.
Na dwa kolejne dni zaplanowano aukcje dla hydroenergetyki oraz źródeł wykorzystujących geotermię i biopłyny. Aukcje te obejmą zarówno instalacje o mocy poniżej, jak i powyżej 1 MW.
Zakończenie cyklu aukcji – fotowoltaika i wiatr
Zakończenie cyklu aukcji, zaplanowane na 21 i 22 listopada, przewiduje aukcje z zakresu instalacji fotowoltaicznych oraz instalacji wiatrowych na lądzie. Tak jak w poprzednich dniach, aukcje zostaną podzielone na instalacje o mocy poniżej i powyżej 1 MW. Przewidywane wolumeny to 11,25 oraz 21,75 TWh i odpowiednio 3,83 i 6,23 mld zł.
Jak zaznaczył URE, tegoroczne aukcje są przeznaczone jedynie dla nowych instalacji.
W zeszłym roku to fotowoltaika święciła triumfy
W ubiegłym roku spośród 204 wygranych ofert aż ponad 96% dotyczyło instalacji fotowoltaicznych. Pozostałe wygrane propozycje skupiły się wokół instalacji wiatrowych oraz hydroelektrowni, w relacji 5:2 ofert.
Największym zainteresowaniem cieszyła się aukcja oznaczona jako AZ/1/2022, która była przeznaczona dla instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych, których moc była nie wyższa niż 1 MW.