pompa ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką

Pompa ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką – czy to dobre rozwiązanie?

Fotowoltaika, to hit ostatnich kilku lat, a wszystko przez darmowy prąd z własnej elektrowni słonecznej, która daje inwestorom nie tylko niezależność energetyczną, ale i ciepłowniczą. Coraz częściej bowiem osoby, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych dobierają do nich również pompę ciepła, która korzysta z wytworzonej przez nie energii, ogrzewając lub chłodząc pomieszczenia oraz podgrzewając bieżącą wodę. Idealnym dopełnieniem tego zgranego duetu może być również rekuperator. Czy u każdego sprawdzi się to rozwiązanie?

Wykorzystanie najnowszych technologii OZE jest priorytetem

Koszty użytkowania budynków mieszkalnych, w których znaczącą pozycję stanowi energia elektryczna z roku na rok są coraz wyższe. W Polsce bowiem niemal większość energii dostarczana jest z nieodnawialnych źródeł energii (dominuje węgiel kamienny i brunatny – 78 proc.), co pociąga liczne negatywne dla naszej planety skutki, takie jak chociażby zanieczyszczenie gleby i powietrza, efekt cieplarniany oraz zaburzenia równowagi życia biologicznego. W związku z tym, wykorzystanie najnowszych technologii OZE stało się jednym z priorytetów rozwojowych wielu krajów świata, w tym również Unii Europejskiej, w której do końca tej dekady udział energii odnawialnej w miksie energetycznym wyniesie 42,5 proc.

W Polsce do sieci elektroenergetycznych przyłączonych jest już ponad 1,2 mln mikroinstalacji, z czego zdecydowaną większość bo, aż 99 proc., stanowią instalacje fotowoltaiczne. Większość gospodarstw domowych zdecydowało się na różne formy dofinansowania do fotowoltaiki. Przy czym największym zainteresowaniem na przestrzeni ostatnich lat cieszył się program Mój Prąd, w ramach którego zostało wypłaconych ponad 400.000 dotacji dla odbiorców indywidualnych, na łączną kwotę ponad 1,7 mld złotych.

Pompa ciepła i fotowoltaika to zgrany duet

Ponadto, coraz więcej właścicieli instalacji PV decyduje się także na montaż pompy ciepła. Dlaczego? Ponieważ panele fotowoltaiczne i pompa ciepła to połączenie idealne, dzięki któremu zbilansowane roczne koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej można zminimalizować praktycznie do zera. Wszystkie rodzaje pomp ciepła (w tym pompa ciepła powietrzna i pompa ciepła gruntowa), to najtańsze i najbardziej ekologiczne źródła ciepła. Wykorzystują one bowiem nieograniczone źródła energii, zawartej w powietrzu, gruncie czy wodzie. Przy czym pompy ciepła mogą być montowane zarówno w nowych budynkach, jak i tych modernizowanych.

Popularność tych urządzeń grzewczych szybko rośnie, na co dodatkowo wpływ miało pojawienie się licznych dotacji do pomp ciepła oraz wprowadzenie bardziej wymagających wymogów wynikających z warunków technicznych budynków 2021 – tzw. WT 2021. Wytyczne te mają duży wpływ m.in. na ogrzewanie (system grzewczy) budynku mieszkalnego. Od 2021 roku zastosowanie wyłącznie kotła węglowego, gazowego lub olejowego do ogrzewania domu (nawet w przypadku urządzeń najnowszej generacji) stało się prawie niemożliwe. Natomiast urządzeniem, które pozwoli uzyskać inwestorowi niski współczynnik (EP<70 kWh/m²rok) jest pompa ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką.

Ważna jest jakość powietrza i oszczędność ciepła

prawidłowa wentylacjaWażnym elementem każdego, domu jest jego prawidłowa wentylacja. Bez niej bowiem w pomieszczeniach nie tylko pojawiają się zagrzybione ściany i odklejające się tapety, ale i sami domownicy zaczynają uskarżać się na złe samopoczucie, płytki sen, bóle głowy, problemy z koncentracją. Z czasem, wysoka zawartość w powietrzu dwutlenku węgla, alergenów i wirusów oraz bakterii, doprowadzić może do przewlekłych chorób i alergii. To oczywiście nie wszystkie problemy, z którymi może przyjść zmierzyć się mieszkańcom. Niestety, najpopularniejsza obecnie tradycyjna wentylacja grawitacyjna, to sprawdzony, ale i przestarzały sposób wentylowania pomieszczeń, który dobrze sprawdzał się gdy drewniane okna nie były szczelne.

Te produkowane obecnie są natomiast bardzo szczelne, dlatego też trzeba dokupić do nich nawiewniki, które umożliwiają napływ powietrza z zewnątrz. Dopiero wtedy powietrze może być przetransportowane w kierunku od okna, do komina wentylacyjnego. Jednak, aby tak się stało, konieczna jest różnica temperatur, która spowoduje ruch tego powietrza. Gdy słupki rtęci spadną poniżej 12°C powstaje tzw. ciąg wentylacyjny, przy czym im chłodniej jest na dworzu, tym działanie wentylacji grawitacyjnej jest intensywniejsze. Ma to swoją wadę, jaką jest ucieczka ciepła. W związku z tym, podczas zimowych miesięcy nawiewniki są zazwyczaj zamknięte, co z kolei blokuje wymianę powietrza, a w domu zaczynają panować szklarniowe warunki. W okresie zimowych większość czasu spędzamy w pomieszczeniach mieszkalnych dlatego też, jakość panującego w nich powietrza staje się wyjątkowo ważna. Ponadto, nawet w najlepiej zaizolowanych budynkach, ciepło uciekające przez kanały wentylacyjne wynosi ok. 50 proc. w ogólnym rozrachunku.

Co to jest rekuperacja?

Tak więc, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie tylko wiąże się z wychładzaniem pomieszczeń, co z kolei ma wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie zimą, ale i na dużą wilgotność panującą wewnątrz, co jest przyczyną m.in. pojawiania się na ścianach grzyba. Zamiast na wentylację grawitacyjną warto zdecydować się na energooszczędną wentylację pomieszczeń jaką jest rekuperacja. Jest ona bowiem jednym z trzech sposobów (obok pompy ciepła, zwiększania izolacji ścian i dachu oraz trzyszybowych energooszczędnych okien), dzięki któremu uzyskać można niskie parametry energochłonności budynku.

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) jest to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jak już wiemy, tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na tzw. ciągu wytwarzanym przez kominy, co ma wiele wad. Rekuperacja opiera się natomiast na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, zwaną rekuperatorem. Urządzenie to umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. Z nagrzanego, ale już wilgotnego powietrza, w którym znajdują różnego rodzaju zanieczyszczenia i CO2, ciepło jest odzyskiwane, a następnie wykorzystywane do ponownego ogrzewania budynku (sprawność odzysku ciepła z wentylacji najlepszych rekuperatorów wynosi maksymalnie nawet 95 proc.). Jednocześnie do urządzenia napływa strumień świeżego powietrza z zewnątrz.

Rekuperacja pozwala więc utrzymać nie tylko wysoką jakość powietrza w środku, ale i redukuje utratę ciepła, co naturalnie przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie nawet o prawie 40 proc.

Dzięki rekuperacji można oddychać oczyszczonym z alergenów i kurzu powietrzem bez konieczności otwierania okien. To ogromna zaleta tego rozwiązania, zapobiega ona bowiem zarówno niepotrzebnej utracie strat energii, jak i chroni użytkowników przed szkodliwym smogiem, którego wysokie stężenie występuje szczególnie w okresie jesienno – zimowym (w Polsce z powodu złego stanu powietrza umiera rocznie ok 100.000 osób).

Rekuperacja – jakie są jej zalety?

Ogólniej rzecz ujmując, rekuperator to urządzenie, dzięki któremu można zmniejszyć straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń oraz wymieniać już zużyte i zanieczyszczone powietrze na czyste. Przy czym do wymiany tej dochodzi przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Rekuperacja to jednak nie tylko duża oszczędność na rachunkach za ogrzewanie, nie do uzyskania z wentylacją grawitacyjną. Inne zalety rekuperacji w domu, to także:

  • korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie – rekuperacja przez całą dobę zapewnia powietrze wolne od kurzu, roztoczy, pyłków oraz zarodników pleśni i grzybów, dzięki czemu jest najlepszym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię i przewlekłe choroby układu oddechowego;
  • możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (GWC), który dostarcza do rekuperatora powietrze po wstępnej obróbce (latem chłodniejsze, a zimą cieplejsze od zewnętrznego), co zwiększa efektywność systemu rekuperacji i podnosi komfort w rekuperowanych pomieszczeniach;
  • komfort przebywania w pomieszczeniach z rekuperacją, urządzenie to gwarantuje bowiem prawidłową wentylację i reguluje mikroklimat budynku. Nawet zimą, gdy okna są szczelnie zamknięte, powietrze jest tak świeże, jakbyśmy byli na spacerze (gdy mieszkamy np. obok lasu, to czujemy jego zapach), oznacza to więc że organizm jest cały czas prawidłowo dotleniony;
  • systematyczne usuwanie wilgoci, w pomieszczeniach jest sucho i nie ma zaduchu. Rekuperator szybko usuwa również nieprzyjemne zapachy np. z kuchni i toalety;
  • brak przeciągów w domu, ponieważ w przypadku rekuperacji nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi, co w okresie wiosenno – letnim pozwala uniknąć przedostawania się do środka much, komarów i innych insektów, tak uciążliwych w przypadkuu tradycyjnego wietrzenia;
  • brak śladów zaparowania – lustro, czy okno w łazience w budynku z rekuperacją, zaraz po wzięciu gorącej kąpieli, jest krystalicznie czyste, bez śladu zaparowania. W garderobie, w której nie ma okna powietrze może być ciągle rześkie, a ciuchy świeże. Dzięki rekuperacji, znacznie szybciej schnie pranie i wysycha podłoga po umyciu;
  • możliwość zamontowania jej w każdym domu. W budynkach tradycyjnych, które budowane są obecnie, a ich zapotrzebowanie energetyczne wynosi 120 kWh/(m2·rok). W energooszczędnym, dzie zapotrzebowanie energetyczne wynosi od 30 do 60 kWh(m2·rok) i w najmniej popularnych w Polsce domach pasywnych, których zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/(m2·rok). Przy czym tych ostatnich nie da się wybudować bez rekuperacji. W domach energooszczędnych i pasywnych racji bytu nie ma bowiem wentylacja grawitacyjna, kominowa, przez którą ulatuje zbyt dużo ciepła;
  • brak widoczności instalacji rekuperacji po montażu (podobnie jak pozostałych instalacji takich jak elektryczna, czy wodna). Punkty wywiewne i nawiewne umieszczone są w ścianie lub na suficie, dzięki czemu są niemal niezauważalne (również sterownik rekuperatora umiejscowiony jest w dyskretnym, wybranym przez użytkownika miejscu na ścianie). Sam rekuperator natomiast umiejscowiony jest najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni (ale tylko wtedy gdy nie pali się w niej paliwami kopalnymi), garażu, czy na poddaszu. Ważne jest jednak, aby pomieszczenie to nie sąsiadowało obok sypialni, wentylatory rekuperatora emitują bowiem delikatny dźwięk;
  • niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło (EP niższe nawet o 20 kWh/(m2rok) i oszczędność na ogrzewaniu realnych sum, później bowiem załącza się system grzewczy i wcześniej wyłącza. Inwestor mniej zatem płaci za energię elektryczną, gaz i inne paliwa;
  • automatyczna kontrola ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz brak hałasu, który szkodzi naszemu zdrowiu, a dociera do wnętrza budynku przez otwarte okno podczas wietrzenia. Jest to szczególnie ważne w miejscach wokół głównych ulic lub gdzie trwają budowy;
  • brak wydatków związanych z budową w nowym domu kominów wentylacyjnych i komina spalinowego (jeśli system grzewczy oparty jest na pompie ciepła). Nie montuje się też nawiewników ani rozszczelnień w oknach oraz nie wstawia kratek i wentylatorków w łazience i kuchni. Ponadto można zrezygnować z części otwieralnych okien na rzecz bardziej szczelnych, tańszych (nawet o 30 – 40 proc niż otwierane), nowocześniejszych i mniej awaryjnych szkleń stałych. Wszystko to oznacza, że od ceny systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt niepotrzebnych elementów, niezbędnych przy wentylacji grawitacyjnej, które stanowią jednak sporą część inwestycji w cały system rekuperacji.
  • możliwość uzyskania dofinansowania do rekuperacji w ramach dwóch rządowych programów, jakimi są “Czyste Powietrze” i “Ciepłe Mieszkanie”.

Rekuperacja jest ostatnio modna i wykonuje ją coraz więcej firm na zróżnicowanym poziomie cenowym, co oczywiście ma również wpływ na jakość oddanej do użytku instalacji. W związku z tym, warto być ostrożnym i korzystać jedynie z usług sprawdzonych profesjonalistów, którzy każdy szczegół tego systemu wykonają zgodnie ze sztuką. Ponadto, przy wyborze firmy montującej rekuperację należy wybrać taką, która zrobi to kompleksowo, a więc przygotuje projekt, pomoże w wyborze odpowiednich kanałów i urządzenia, dokona instalacji rekuperacji, jak i zajmie się jej serwisowaniem.

Jakie są wady rekuperacji?

Zastosowanie rekuperacji, mimo tego, że jest nowoczesnym i dobrym rozwiązaniem wentylacji budynku, posiada również wady:

  • pierwszą z nich jest na pewno koszt tego urządzenia i jego montażu, jakby nie patrzeć, to zawsze dodatkowy wydatek. Jednak jest to inwestycja, która z czasem się zwróci. Warto bowiem pamiętać o tym, że rekuperację montuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej, dlatego też odchodzą wspomniane już wcześniej koszty związane z wybudowaniem niektórych kominów lub nawet z ich likwidacją. Poza tym rekuperacja to też inwestycja w zdrowie rodziny;
  • drugą są koszty eksploatacyjne, ponieważ z posiadaniem rekuperacji wiąże się kilka bieżących wydatków takich jak: regularny serwis i wymiana filtrów (następuje to co ok. 6 miesięcy) oraz pobór prądu. Przy czym rocznie, dobrej jakości rekuperator zużyje energii elektrycznej za ok. 300 zł (więcej prądu zużywa np. bardzo energooszczędna lodówka) i filtrów za ok. 400 – 800 zł. Do tego dochodzi serwis techniczny, który należy wykonać raz w roku (jak w przypadku pieca gazowego), aby instalacja działała sprawnie przez długie lata, średnio to koszt ok. 500-600 zł;
  • trzecią jest możliwość wystąpienia awarii – rekuperatory mają średnio 2 letnią gwarancję. Po upływie tego terminu płatne usługi powinien pełnić serwis techniczny, który dokonał wcześniejszego montażu instalacji;
  • czwartą są zabrudzenia wokół anemostatów (elementy wywiewne lub nawiewne). Na całość wentylacji mechanicznej składa się bowiem wiele części, z czego anemostaty odpowiedzialne są za dostarczanie świeżego powietrza i odprowadzanie już tego zużytego. Wokół tych elementów w miarę ich pracy osiada kurz. Można go oczywiście przetrzeć samemu szmatką. Część zabrudzeń przedostanie się jednak do środka pracujących elementów, a usunąć je stamtąd będzie mogła jedynie osoba odpowiedzialna za konserwację wentylacji. Natomiast wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować niewydolność układu wentylacyjnego;
  • piątą jest to, że rekuperacja nie sprawdza się w roli samodzielnej instalacji grzewczej, dlatego też każdy budynek w nią wyposażony musi posiadać niezależny system grzewczy.

Pompa ciepła z rekuperacją – dzięki temu połączeniu rachunki za ogrzewanie są znacznie

Należy podkreślić, że nie każda instalacja grzewcza będzie odpowiednia dla danego systemu wentylacyjnego. W omawianym przypadku, najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest połączenie rekuperacji z pompą ciepła, która jest całkowicie czystym i ekologicznym urządzeniem. Co ważne, nie tylko dostarcza ona energię cieplną na potrzeby eksploatacji budynków mieszkalnych, ale służy również do podgrzewania wody i chłodzenia latem (na rynku dostępne są także pompy ciepła do c.w.u., a więc służące tylko do ekonomicznego przygotowania ciepłej wody użytkowej).

Pompa ciepła z rekuperacją spełni wymogi WT 2021

Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza, że w świetle zakładanych zmian w prawie unijnym, od 1 stycznia 2021 roku wszystkie domy znajdujące się na terenach UE będą musiały spełniać wymogi budownictwa energooszczędnego. Wdrożenie WT 2021 spowoduje istotne zmiany, nie tylko w obudowie termicznej budynków, ale także w systemach c.o., chłodzenia, c.w.u. i wentylacji. Spełnienie tych restrykcyjnych wymogów możliwe będzie jedynie przy zastosowaniu ekologicznych instalacji, takich jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła i rekuperacja. Założenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest więc obecnie nie tyle wyborem, co koniecznością. Już teraz wymogi techniczne programu Czyste Powietrze w zakresie izolacji przegród opierają się o warunki techniczne WT 2021. Również uzyskanie dotacji z programu Moje Ciepło uzależnione jest od stanu technicznego budynków, w którym od 2023 roku obowiązuje wymóg Ep maksymalnie 55 kWh/ (m² × rok).

Pompa ciepła i rekuperacja to duża oszczędność

Ważne są nie tylko same aspekty prawne, ale i to, że współdziałanie pompy ciepła rekuperacji przyniesie inwestorowi duże oszczędności. Wynikają one nie tylko z minimalizacji strat ciepła, ale i z mniejszych kosztów ogrzewania. Dostępne obecnie rekuperatory osiągają maksymalną sprawność rzędu nawet 95 proc., co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie domu na ciepło. Ponadto jeśli zdecyduje się on na zakup pompy ciepła i rekuperatora jeszcze na etapie planowania budowy, to skorzysta na tym jeszcze bardziej. Ponieważ oprócz najtańszego w eksploatacji sposobu ogrzewania oraz niezwykle wydajnej i ekonomicznej wentylacji, możliwe będzie:

  • wykonanie mniej pętli ogrzewania płaszczyznowego (sprawdźcie, co warto wiedzieć o pompie ciepła i ogrzewaniu podłogowym), czy też wybranie grzejników o mniejszej mocy (pompa ciepła a grzejniki – czy ten duet się sprawdza?);
  • ograniczenie dodatkowych kosztów, w przypadku pompy ciepła związanych z instalacją gazową, kotłownią, kominem, czy magazynem na opał, a przy rekuperacji z kominem wentylacyjnym;
  • możliwość zaoszczędzenia przy zakupie pompy ciepła, a to dlatego, że już na etapie planowania inwestycji można dobrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, ponieważ rekuperator zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Rekuperacja z pompą ciepła – ile wyniesie rachunek za ogrzewanie?

Jaki jest koszt ogrzewania pompy ciepła z rekuperacją? Jak już wiemy rekuperator zapobiega ucieczce sporej ilości ciepła (nawet o 90 – 95 proc.), dzięki czemu zapotrzebowanie budynku na ciepło, zostaje znacznie obniżone. W sieci można znaleźć informacje dotyczące tego, że po montażu rekuperacji zaoszczędzić można nawet 50 – 60 proc. wydatków na ogrzewanie. Jednak prognozy te są wyolbrzymione i opierają się na wyidealizowanych obliczeniach, ponieważ, jak wynika z doświadczenia wielu firm, rekuperacja pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą ok. 30 proc. (przy zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła, takich jak np. odpowiednia izolacja, wydatki te można zmniejszyć jeszcze bardziej). Na efektywność rekuperatora wpływ ma zarówno sprawność wymiennika ciepła, jak i sposób, w jaki zadbano, aby nie był on blokowany przez zamarzające skropliny, energochłonność zastosowanych w nim wentylatorów, właściwości filtrów powietrza, czy też możliwości układu automatycznego sterowania.

Zakładając, że roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m², pompą ciepła powietrzną niskotemperaturową, zlokalizowanego w centralnej Polsce (z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym) wynosi ok. 3.000 zł, to stosując dodatkowo rekuperator, koszt ten można obniżyć nawet o prawie 800 zł. Do współpracy z rekuperatorem można zastosować również inne urządzenia grzewcze, jednak to pompa ciepła jest instalacją, która zapewni właścicielom największe oszczędności i komfort. Ponadto, urządzenie to może również obniżać temperaturę pomieszczeń w lecie. Funkcję chłodzenia pompą ciepła wykorzystać można latem jako źródło chłodu do zasilenia chłodnicy w rekuperatorze. Dzięki temu rozwiązaniu klimatyzacja pomieszczeń będzie jeszcze bardziej efektywna i zbędny okaże się montażu osobnego systemu chłodzącego (w postaci klimatyzacji).

Należy tu jednak zaznaczyć, że ten rodzaj wentylacji mechanicznej warto wykonać w każdym budynku i to bez względu na rodzaj ogrzewania (może to być zarówno pompa ciepła, prąd czy gaz). Ponieważ nawet, gdy koszt wyprodukowania jednostki energii będzie w każdym z tych przykładów inny (najdroższy przy ogrzewaniu elektrycznym, najtańszy zaś w przypadku pompy ciepła), to i tak jest to opłacalne nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia i zdrowia.

Fotowoltaika i rekuperacja

Coraz więcej prosumentów decyduje się na połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Ta pierwsza bowiem, pomimo tego, że korzysta z OZE, to do prawidłowego działania jej ważnej części, jaką jest sprężarka potrzebuje ok 20 proc. energii elektrycznej. Może to stanowić problem ze względów ekologicznych (w Polsce nadal większość wytwarzanego prądu pochodzi z węgla), jak i ekonomicznych (ceny prądu są coraz wyższe). Natomiast dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej, energię elektryczną niezbędną do zasilania pompy ciepła można czerpać praktycznie bezkosztowo. Powodem, który skłania z kolei posiadaczy fotowoltaiki do montażu pompy ciepła i rekuperacji jest możliwość zwiększenia bieżącej konsumpcji energii elektrycznej z instalacji PV (co jest korzystniejsze niż system opustów).

Połączenie pompy ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką pozwala w dużym stopniu obniżyć rachunki za prąd i w pełni zrealizować zapotrzebowanie na ciepło oraz zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku nawet o 20 kWh/ (m2/rok). Ważne jest jednak, aby podobnie, jak w przypadku pompy ciepła i rekuperacji, również i do montażu fotowoltaiki oraz pompy ciepła wybrać usługi jednej firmy. Dlaczego? Dzięki temu zyskamy gwarancję, że wszystkie elementy zostaną do siebie dobrze dopasowane, a cały system będzie działał prawidłowo i sprawnie.

Pompa ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką – cena

Nadal rekuperacja postrzegana jest jako droga, a nawet i zbędna instalacja. Nie jest to jednak prawdziwe stwierdzenie. Dlaczego? Ponieważ, gdy na tego typu rozwiązanie inwestor zdecyduje się jeszcze w fazie projektu domu, to wówczas uniknąć może:

  • budowy niepotrzebnych kanałów wentylacyjnych i budowy komina (jest to oszczędność w wysokości nawet 7.000 zł);
  • montażu tradycyjnych otwieranych okien (na rzecz nowoczesnych nieotwieralnych, które są na ogół tańsze o 30 – 40 proc.) i zakupu nawiewników (koszt montażu jednego nawiewnika waha się od 150 do 300 zł).

Ponadto sam system rekuperacji sprawia, że inwestor oszczędzać będzie na niższych rachunkach za ogrzewanie, dzięki czemu inwestycja w rekuperację zwróci się bardzo szybko, bo już po 6 – 9 latach (okres ten będzie krótszy, gdy na etapie projektowania i budowy zostaną wprowadzone wcześniej wymienione zmiany). Co ważne rekuperacja podnosi także wartość nieruchomości, dlatego też będzie można sprzedać ją z większym zyskiem. Sam koszt montażu rekuperacji natomiast zależy od m.in. rodzaju rekuperatora, metrażu domu, ilości i rodzaju pomieszczeń, rodzaju zastosowanej instalacji oraz innych dodatkowych opcji (w tym gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, czy urządzenia jonizującego powietrze).

Ceny dobrych rekuperatorów zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, ale dostępne są i takie, za które trzeba zapłacić nawet i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poza samym rekuperatorem, na koszt rekuperacji składa się również zakup kanałów i innych niezbędnych urządzeń oraz robocizna. Szacunkowa cena, za wykonanie całej instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem dla domu o powierzchni 150 m² wynosi ok. wynosi ok. 27.000 zł. Ostateczny koszt takiej inwestycji jest jednak niższy gdy odejmiemy od niego brak kosztów związanych z budową kominów wentylacji grawitacyjnej i montażem okien otwieranych.

Szacunkowy koszt wykonania całej instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem:

Powierzchnia domu w m² Koszt rekuperacji z montażem (PLN)
100 17.000
110 19.000
120 21.000
130 23.000
140 25.000
150 27.000
160 29.000

Całkowity koszt inwestycji w pompę ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką w przypadku domu o powierzchni 150 m² wyniesie ok. 108.000 zł. Przy czym koszt poszczególnych elementów to dla:

  • pompy ciepła – ok. 45.000 zł;
  • rekuperacji – ok 27.000 zł;
  • fotowoltaiki – 36.000 zł.

Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką?

Wśród korzyści, jakie inwestor zyskuje dzięki połączeniu pompy ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką wymienić należy przede wszystkim:

uniezależnienie się od rosnących cen prądu
prestiż i wzrost finansowy wartości inwestycyjnej domu
komfort użytkowania i pełną automatykę (pompy ciepła, rekuperacja i panele PV są niemal bezobsługowe)
brak kosztów inwestycyjnych (takich jak: budowa komina, kotłowni i magazynu opału)
doskonała inwestycja w spokojną przyszłość
brak kosztów związanych z podłączeniem do sieci gazowniczej lub ciepłowniczej
prosty montaż i wygodna obsługa systemu
oszczędność, ze względu na rachunki za prąd i ogrzewanie ograniczone do minimum
możliwość uzyskania dofinansowania
sprawną wentylację pomieszczeń (powietrze jest oczyszczone, a zatem zdrowsze)
ponadprzeciętny komfort nie do uzyskania przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej
skuteczną ochrona przed smogiem
dbałość o środowisko naturalne
możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub kredytu na pompę ciepła, czy kredytu na fotowoltaikę

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-06-10 09:55

Tja…… dobrze…. to juz było…… przy net-meteringu. Ci co są „na starych zasadach” mogą spać spokojnie po instalacji PC ( przynajmniej przez 15 lat ).
Przy net-bilingu to najpierw trzeba sobie wybudować…… „termos mieszkalny” – ewentualnie nabyć dodatkowe futra , przeprosić się z kalesonami , tureckimi sweterkami- i utrzymywać w domu temperaturę max. + 10*C bo w innym przypadku pompa ciepła jaka by ona nie była zrujnuje domowy budżet.
W zasadzie montaż rekuperacji i pompy ciepła sprowadza się…..do kompletnej demolki budynku z zerwaniem wylewek podłogowych i sufitu aby gdzieś poupychać kanały wentylacyjne i rury ogrzewania podłogowego no chyba że kogoś rajcuje wystrój domu w stylu „indrustrial” to wszystko można podwiesić pod sufitem na gwintsztangach.
Poza tym to niewiele da przy budynku postawionym wg norm z lat 90-tych bo bez gruntownego docieplenia nie ma szans na powodzenie ekonomiczne inwestycji. Zważywszy na powyższe tak naprawdę łatwiej i szybciej było by postawienie budynku od nowa… Rozwiązania te sa doskonałe i „trendi cool” tyle, że nie do przełknięcia przez przeciętnego mieszkańca tego kraju. W nowych budynkach i przy 40 letnim kredycie OK ale co mają zrobić ci co już mieszkają i zderzyli się z brakiem możliwości zakupu choćby ekogroszku ?.
Ja w takiej sytuacji byłem w ubiegłym roku . Zdecydowałem się na montaż PC powietrze-woda typu monoblok. Instalację CO mam miedzianą na grzejnikach konwektorowych teoretycznie przystosowaną do pracy niskotemperaturowej. Nigdy na grzejnikach nie musiałem przekraczać temp wody 45*C – nawet przy siarczystych mrozach. Po zainstalowaniu PC wymuszenie tych 45*C powodowało zużycie energii dobowe na poziomie 90 kWh ( co w sumie zgadzało się ze zużyciem ekogroszku- jakieś nieco więcej jak pół worka na dobę). Musiałem „zjechać” z temperaturą do 37*C akceptując zapotrzebowanie energii na poziomie 19 – 35 kWh/ dobę. W chłodniejsze dni musiałem przepalać w kominku z płaszczem wodnym albo przeboleć te 90 kWh zużycia Ee…..
W tym roku zdecydowałem się na montaż centrali wentylacyjnej 500m3 z wymiennikiem entalpicznym i dwoma dodatkowymi nagrzewnicami wodnymi ( jedna na nadmuchu a druga na czerpni powietrza przeciwzamrożeniowa).
Miałem „farta” bo na rozprowadzenie kanałów zdecydowałem się w „ostatniej chwili ” przed montażem gipskartonu 30 lat temu…… Kanały izolowane „wepchnąłem ” w …izolację dachu 35 cm wełny. Nigdy nie było czasu aby to dokończyć i dom był wentylowany tradycyjnie. Tej wiosny definitywnie zlikwidowałem kominy wentylacyjne i dymowy z kotłowni przy okazji nabicia drugiej warstwy gontu bitumicznego bo pierwsza wytrzymała około 30 lat. Zostawiłem tylko pojedynczy komin z kanałem do wspomnianego kominka uzyskując fajną połać akurat do montażu kolejnej porcji paneli PV z całą pewnością do wzmocnienia już istniejącej instalacji off-grid……
Jak to wszystko razem zadziała podzielę się około marca przyszłego roku .

Chciałem nieśmiało zauważyć ,że masowy montaż PC dobije…….elektroenergetykę. W minionym sezonie uratowała nas tylko lekka zima. Jak będzie w tym roku zobaczymy – mam nadzieję że ocieplenie klimatu nadal działa i cykliczny trend klimatyczny nie odwróci sie za mojego i moich dzieci życia. O to że zindoktrynowane człowieki i unijne komisarze doprowadzą do odwrócenia trendu ociepleniowego nie martwię sie bo to jest niemożliwe.
Na dzień dzisiejszy już widać ,że ceny nośników energii zaczynaja gwałtownie rosnąć przed kolejną zimą a wszystko to przez chorą kłamliwą ideologię i ruskich trolli co naszły na Ukrainę i teraz trzeba prowadzić uciążliwą deratyzację której koszty wszyscy ponosimy..