Ambicje i strategia Orlen w energetyce odnawialnej
Farmy mieszczą się w okolicy Dobrzycy (49,9 MW) oraz miejscowościach Ujazd (30 MW) i Dominowo (62,4 MW). Daniel Obajtek, prezes paliwowego giganta, podkreślił, że:
Koncern konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Do 2030 r. Orlen chce mieć 9 GW mocy z odnawialnych źródeł.
Orlen planuje nie tylko inwestować w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim. Zakupione farmy mają potencjał, by zasilić blisko ćwierć miliona domów. W kontekście branży OZE w Polsce, to jedna z najistotniejszych transakcji ostatnich lat.
Nowoczesność i potencjał nowych inwestycji
Farmy, które kupuje Orlen, zostały uruchomione w latach 2021 - 2022. W ich skład wchodzą jedne z największych turbin używanych w Polsce, o maksymalnej wysokości 166 m i mocy ponad 4 MW.
Dodatkowo Grupa rozważa rozwój projektów fotowoltaicznych, które potencjalnie dodadzą kolejnych 159 MW do mocy wytwórczych Orlenu. Inwestycje w OZE są odpowiedzią na europejską politykę niskoemisyjną.
Kontekst globalny i miejsce Polski w branży OZE
W globalnym trendzie zmierzania ku zielonej energii, Polska coraz śmielej inwestuje w źródła odnawialne, a Grupa Orlen odgrywa w tym kluczową rolę. Według Globalnej Rady Energii Wiatrowej 2021 r. był rekordowy dla energetyki wiatrowej.
Dodajmy, że polska część Morza Bałtyckiego przygotowuje się do uruchomienia pierwszych farm wiatrowych w 2026 r. Raport PSEW wskazuje, że wykorzystując pełen potencjał Bałtyku do 2040 r. morska energetyka mógłby pokryć aż 57% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.