Orlen kupuje trzy duże farmy wiatrowe

Orlen kupuje trzy duże farmy wiatrowe. To jedna z największych transakcji na polskim rynku OZE

Największy koncern paliwowy w kraju – Grupa Orlen, przyspiesza rozwój w segmencie odnawialnych źródeł energii. Teraz finalizuje transakcję zakupu, od firmy EDP Renewables Polska, trzech nowoczesnych farm wiatrowych w Wielkopolsce.

Ambicje i strategia Orlen w energetyce odnawialnej

Farmy mieszczą się w okolicy Dobrzycy (49,9 MW) oraz miejscowościach Ujazd (30 MW) i Dominowo (62,4 MW). Daniel Obajtek, prezes paliwowego giganta, podkreślił, że:

Koncern konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Do 2030 r. Orlen chce mieć 9 GW mocy z odnawialnych źródeł.

Orlen planuje nie tylko inwestować w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim. Zakupione farmy mają potencjał, by zasilić blisko ćwierć miliona domów. W kontekście branży OZE w Polsce, to jedna z najistotniejszych transakcji ostatnich lat.

Nowoczesność i potencjał nowych inwestycji

Farmy, które kupuje Orlen, zostały uruchomione w latach 2021 - 2022. W ich skład wchodzą jedne z największych turbin używanych w Polsce, o maksymalnej wysokości 166 m i mocy ponad 4 MW.

Dodatkowo Grupa rozważa rozwój projektów fotowoltaicznych, które potencjalnie dodadzą kolejnych 159 MW do mocy wytwórczych Orlenu. Inwestycje w OZE są odpowiedzią na europejską politykę niskoemisyjną.

Kontekst globalny i miejsce Polski w branży OZE

W globalnym trendzie zmierzania ku zielonej energii, Polska coraz śmielej inwestuje w źródła odnawialne, a Grupa Orlen odgrywa w tym kluczową rolę. Według Globalnej Rady Energii Wiatrowej 2021 r. był rekordowy dla energetyki wiatrowej.

Dodajmy, że polska część Morza Bałtyckiego przygotowuje się do uruchomienia pierwszych farm wiatrowych w 2026 r. Raport PSEW wskazuje, że wykorzystując pełen potencjał Bałtyku do 2040 r. morska energetyka mógłby pokryć aż 57% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments