Czysta energia z ziemi
Naturalny wodór, znany również jako wodór biały ze względu na swoją czystość, tworzy się, gdy podgrzana woda spotyka się ze skałami bogatymi w żelazo. Natrafić można na niego w wielu miejscach na świecie.
Dowiedz się więcej o innych rodzajach wodoru: Jakie są rodzaje (kolory) wodoru?
Według amerykańskich służb geologicznych tylko niewielka globalnych złóż może dostarczyć wystarczającą ilość czystej energii na setki lat.
We Francji, pod kopalniami węgla, według szacunków znajduje ok. 46 - 260 mln ton wodoru. Dla porównania - metodą przemysłową, na świecie produkuje się ok. 70 mln ton wodoru rocznie. Co ciekawe, wodór może powstawać z pomocą fotowoltaiki. Więcej na ten temat w naszym artykule: Produkcja wodoru z fotowoltaiki.
Odkrycie pod kopalniami węgla w Lotaryngii samo w sobie nie zmieni światowej energetyki, ale jest jednym z dowodów na to, że ziemia może być fabryką wodoru. Wiele krajów na świecie stawia na ten surowiec, który ma potencjał zastąpienia paliw kopalnych w elektrowniach, ciężarówkach, statkach i samolotach, zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Odkrycie może być więc prawdziwą rewolucją.
No właśnie, tu pada słowo klucz: "może".
Potencjał i wyzwania
Choć perspektywy wydają się zachwycające, istnieją wyzwania, które trzeba pokonać, aby biały wodór stał się głównym źródłem energii.
Nikt nie wie bowiem, jak w praktyce będzie wyglądała eksploatacja złóż naturalnego wodoru. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, np. jaki będzie koszt wydobycia?
Inną, kluczową kwestią związaną z wykorzystaniem wodoru (nie tylko tego "białego") jest kwestia transportu i zastosowania. Atomy wodoru są niezwykle małe, przez co ma on tendencję do ulatniania się. Konieczne są dość drogie i skomplikowane pojemniki o dużej szczelności, w których gaz zostanie sprężony i dostosowany do transportu. To jednak wiąże się z wydatkiem energetycznym (sprężanie wymaga ok. 15 - 20% kaloryczności samego wodoru). W teorii możliwe jest transportowanie wodoru istniejącą infrastrukturą gazową. Późniejsze rozdzielanie gazów również będzie jednak energochłonne.
Wiele niewiadomych jest również w obszarze wykorzystania tego gazu. Choć w Hiszpanii testuje się kotły do ogrzewania domów wodorem, to trzeba pamiętać, że tak naprawdę stoimy na początku drogi do szerokiego zastosowania wodoru.
Warto się zatem wstrzymać z optymizmem i inwestować w elektrownie atomowe, które pozwolą nam kupić czas, tak niezbędny do dogłębnego przeanalizowania barier i możliwości wprowadzenia wodoru do światowej energetyki.
Gdyby zasoby wodoru naturalnego były istotne gospodarczo to juz dawno został by zagospodarowane równolegle z gazem ziemnym. Zasoby Wodoru sa minimalne i nieznaczne makroekonomicznie.