licznik prądu zamontowany na ścianie

Jak odczytać licznik prądu?

Licznik energii elektrycznej jest podstawą w rozliczeniach zużycia prądu w gospodarstwach domowych i firmach. Na podstawie zbieranych przez niego danych sprzedawcy mogą dokonywać ewidencji energii pobranej, a czasem również oddanej do sieci. W artykule wyjaśnimy jak odczytać licznik prądu (również dwukierunkowy) – w zależności od modelu czy operatora sieci dystrybucyjnej.

Odczyt stanu licznika u różnych sprzedawców

Zabierając się za odczytywanie licznika prądu w Enei, Enerdze, Tauronie czy PGE, trzeba wiedzieć kilka rzeczy.

Po pierwsze, liczniki energii są wyposażone w wyświetlacz, który stale pokazuje różnej wielkości ciągi liczbowe. W przypadku liczników elektronicznych będą to między innymi tzw. kody OBIS. Kod OBIS to zwykle małe cyfry rozdzielone kropkami, wyświetlane w lewym górnym rogu. Stanowią one identyfikatory dla danych rejestrowanych przez licznik. Te dane, czyli np. ilość energii (pobranej lub oddanej) przedstawiają większe liczby po prawej stronie. Oprócz nich licznik może też pokazywać np. ilość faz, stref taryfowych, a także datę czy godzinę.

Po drugie, różni operatorzy sieci mogą korzystać z różnych liczników, których procedury odczytu oraz zakres prezentowanych danych mogą się od siebie nieznacznie różnić. Aby ułatwić obsługę, na ich obudowie umieszcza się wypis kodów i dedykowanych im objaśnień.

opis ułatwiający odczyt licznika prądu

Źródło: apator.com

Oby zebrać interesujące nas dane, trzeba naciskać klawisze na obudowie aż znajdziemy właściwy kod OBIS.

PGE

Sposób odczytu licznika prądu montowanego przez PGE w dużej mierze zależy od rodzaju zamontowanego u nas urządzenia. Dedykowaną instrukcję możecie znaleźć na stronie PGE: https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/informacje-dla-konsumenta/odczyt-licznika.

Zwykle jednak powinny Was interesować kody następujące kody OBIS:

  • 1.8.0 - który pokazuje pobór w taryfie jednostrefowej,
  • 1.8.1 / 1.8.2 - pokazujące pobór odpowiednio w taryfie I i w taryfie II,
  • 2.8.0 - wskazujące na ilość energii oddanej do sieci (nadprodukcję).

Tauron

Odczyt licznika prądu w Tauronie zależy od rodzaju zainstalowanego urządzenia. Szczegółowe instrukcje dotyczące odczytu można znaleźć na stronie Tauron: https://www.tauron-dystrybucja.pl/kody-obis

Najważniejsze kody OBIS, na które należy zwrócić uwagę:

  • 1.8.0 – całkowite zużycie energii w taryfie jednostrefowej (np. G11),
  • 1.8.1 / 1.8.2 – zużycie energii odpowiednio w strefie I i II w taryfie dwustrefowej (np. G12),
  • 2.8.0 – ilość energii oddanej do sieci, jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną (nadprodukcja).

Energa

Energa instaluje liczniki, które mogą mieć różne sposoby odczytu w zależności od modelu. Instrukcje odczytu licznika dostępne są na stronie Energa: https://energa.pl/dom/obsluga/wszystko-o-liczniku.html

Najprawdopodobniej będą to jednak następujące kody OBIS:

  • 1.8.0 – zużycie w taryfie jednostrefowej,
  • 1.8.1 / 1.8.2 – zużycie w taryfie I i II,
  • 2.8.0 – energia oddana do sieci (nadprodukcja).

Enea

W przypadku liczników zainstalowanych przez Eneę, szczegóły odczytu różnią się w zależności od typu licznika. Szukajcie kodów OBIS: 1.8.0 (pobór w taryfie jednostrefowej) lub 1.8.1 (pobór strefa I) / 1.8.2 (pobór strefy II). Informacje na temat ilości energii oddanej do sieci będą natomiast pokazywane wraz z kodem 2.8.0 (ewentualnie 2.8.1 / 2.8.2 - w przypadku dwóch stref).

Odczyt najpopularniejszych modeli liczników

Poniżej znajdziecie instrukcje prawidłowego odczytu liczników energii najczęściej stosowanych przez OSD.

Gama 350

Licznik Gama 350 wyposażony jest w cyfrowy wyświetlacz oraz przycisk do przewijania informacji. Aby odczytać zużycie energii, należy nacisnąć przycisk i przewijać informacje, aż na ekranie pojawi się kod OBIS 1.8.0 (dla taryfy jednostrefowej) lub 1.8.1 i 1.8.2 (dla taryfy dwustrefowej). Jeśli jesteście prosumentami, możecie też sprawdzić ilość energii oddanej dzięki kodowi 2.8.X. Odczytany wynik to zużycie energii w kilowatogodzinach (kWh).

Pamiętajcie też, że zawsze możecie zweryfikować dane na podstawie opisu znajdującego się na obudowie.

Gama 300

Licznik ten działa podobnie jak Gama 350, z cyfrowym wyświetlaczem i przyciskiem do przewijania danych. Po znalezieniu odpowiednich kodów OBIS, należy zapisać wartości przypisane do zużycia energii w pełnych kWh. Licznik wykorzystuje następujące kody:

  • 1.8.0 - pobór w taryfie jednostrefowej,
  • 1.8.1 / 1.8.2 - pobór odpowiednio w taryfie I i w taryfie II.
  • 2.8.0 lub 2.8.1 / 2.8.2 - oddawanie energii całodobowo lub w poszczególnych strefach.

Opis kodów znajdziecie na obudowie licznika. Możecie też pobrać instrukcję obsługi licznika GAMA serii 300 poniżej:

Instrukcja obsługi - GAMA 300 PDF

Gama 150

Odczyt z Gama 150 odbywa się poprzez cyfrowy wyświetlacz, a dane przewijane są za pomocą przycisku. Wartości zużycia energii będą widoczne po następujących kodach OBIS: 1.8.0 dla jednostrefowej taryfy lub 1.8.1 i 1.8.2 dla dwustrefowej. Prosumenci dodatkowo mogą szukać kodu 2.8.X określającego ilość energii oddanej do sieci.

Gama 100

Licznik Gama 100 działa podobnie jak poprzednie modele tej serii co oznacza, że do odczytania ilości energii pobranej w taryfie całodobowej (np. G11) potrzebujemy kodu: 1.8.0. W taryfie dwustrefowej będą to dwa kody: 1.8.1 oraz 1.8.2. Natomiast ilość energii oddanej określa kod 2.8.X.

Norax 1

Licznik Norax 1 umożliwia odczyt danych za pomocą cyfrowego wyświetlacza i przycisków do zmiany kodów. W przypadku taryfy jednostrefowej (G11), należy odczytać zużycie energii odpowiadające kodowi 1.8.0, który pokazuje całkowite zużycie energii w kilowatogodzinach (kWh). Dla taryf strefowych , do sprawdzenia poboru wykorzystujemy kody: 1.8.1 / 1.8.2. Nadwyżkę energii oddaną do sieci opisuje kod: 2.8.0 lub 2.8.1 / 2.8.2 (taryfy dwustrefowe).

Norax 3

Licznik Norax 3 działa na podobnej zasadzie co Norax 1, umożliwiając odczyt zużycia energii za pomocą następujących kodów:

  • 15.8.0, która wskazuje zużycie całkowite w taryfie całodobowej,
  • 15.8.1 / 15.8.2 - w taryfie dwustrefowej,

Odczyt licznika elektronicznego - taryfa G11 i G12

Elektroniczne liczniki energii elektrycznej automatycznie zapisują i prezentują dane pomiarowe na wyświetlaczu, który cyklicznie pokazuje różne wartości według zaprogramowanej listy.

Odczyt odbywa się poprzez przewijanie wyświetlacza za pomocą przycisku na liczniku, który pozwala przełączać między kolejnymi kodami OBIS.

Poniżej znajdziecie najczęściej stosowane kody OBIS dla liczników elektronicznych, dla taryf G11 i G12. Pamiętajcie jednak, że właściwe kody zawsze znajdziecie na obudowie licznika.

Taryfa Kod OBIS Opis
G11 (Jednostrefowa) 1.8.0 Całkowite zużycie energii elektrycznej pobranej z sieci (kWh)
2.8.0 Całkowita ilość energii odesłanej do sieci (nadprodukcja, kWh)
G12 (Wielostrefowa) 1.8.0 Całkowite zużycie energii we wszystkich strefach (kWh)
1.8.1 Zużycie energii w I strefie (kWh)
1.8.2 Zużycie energii w II strefie (kWh)
2.8.0 Całkowita ilość energii odesłanej do sieci ze wszystkich stref (nadprodukcja, kWh)
2.8.1 Nadwyżka odesłana do sieci w I strefie (kWh)
2.8.2 Nadwyżka odesłana do sieci w II strefie (kWh)

Odczyt licznika indukcyjnego

Licznik indukcyjny to starszy typ urządzenia, który mierzy zużycie energii elektrycznej poprzez obracający się dysk. Odczyt licznika polega na spisaniu wartości z widocznego na jego froncie licznika mechanicznego. Wartości te są wyświetlane w postaci kilku cyfr, które oznaczają zużycie energii w kilowatogodzinach (kWh). Ważne jest, aby zapisać jedynie cyfry znajdujące się przed przecinkiem, ignorując zera na początku oraz ewentualne wartości po przecinku (w czerwonym okienku).

W przypadku odczytu licznika indukcyjnego dwutaryfowego, zwykle mamy do czynienia z dwoma rzędami cyfr.

odczyt licznika indukcyjnego dwustrefowego

Źródło: pgedystrybucja.pl, Instrukcja sposobu odczytu Licznika Komunalnego,

Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy?

W przypadku dwukierunkowych liczników prądu, najważniejsze dla nas dane - ilość energii oddanej do sieci, znajdziemy po kodach rozpoczynających się najczęściej od liczb 2.8.X. Kody służące do odczytu poboru na liczniku dwukierunkowym są zwykle identyczne jak w przypadku standardowych, jednokierunkowych liczników. Poniższa tabela zawiera wszystkie, najpopularniejsze kody służące do odczytu licznika dwukierunkowego.

Taryfa Kod OBIS Opis
Jednostrefowa (G11, C11, C21) 1.8.0 Całkowite zużycie energii elektrycznej pobranej z sieci (kWh)
2.8.0 Całkowita ilość energii odesłanej do sieci (nadprodukcja, kWh)
Wielostrefowa (G12, G12W, C12a, C12b, C22a i C22b) 1.8.0 Całkowite zużycie energii w każdej ze stref (kWh)
1.8.1 Zużycie energii w I strefie (kWh)
1.8.2 Zużycie energii w II strefie (kWh)
1.8.3 Zużycie energii w III strefie (kWh)
2.8.0 Całkowita ilość energii odesłanej do sieci ze wszystkich stref (nadprodukcja, kWh)
2.8.1 Nadwyżka odesłana do sieci w I strefie (kWh)
2.8.2 Nadwyżka odesłana do sieci w II strefie (kWh)
2.8.3 Nadwyżka odesłana do sieci w III strefie (kWh)

Jak podać stan licznika prądu?

Stan licznika należy podawać zawsze w pełnych kilowatogodzinach, a w przypadku licznika indukcyjnego należy podać stan zużycia zaznaczony miernikiem licznika, bez ewentualnych zer z przodu.

W przypadku licznika elektronicznego lub inteligentnego dodatkowe informacje, jak odczytać licznik, znajdują się zazwyczaj na obudowie licznika. Jeśli korzystamy z taryfy całodobowej podajemy tylko jedno, całkowite zużycie kWh. W przypadku taryfy dwustrefowej, podajemy stan licznika dla obu stref.

Kiedy nie trzeba podawać stanu licznika prądu?

Stanu licznika nie trzeba podawać w kilku przypadkach:

  1. Licznik zdalnego odczytu (smart meter) – W przypadku liczników inteligentnych (zdalnych), dane są automatycznie przesyłane do dostawcy energii, dzięki czemu nikt nie musi zajmować odczytem danych.
  2. Stałe prognozy zużycia – Jeśli klient rozlicza się na podstawie prognoz zużycia, które są później wyrównywane na podstawie faktycznego zużycia (ustalanego podczas okresowych odczytów dokonywanych przez sprzedawcę).
  3. Odczyt przez inkasenta – W sytuacji, gdy inkasent regularnie odwiedza nieruchomość i dokonuje odczytu licznika osobiście.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments