Czyste Powietrze ma zapewnione finansowanie na dwa

6,4 mld zł z unijnych środków trafi do Czystego Powietrza

Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że do programu Czyste Powietrze wpłyną środki o wysokości 6,4 mld zł. Dzięki temu budżet programu ma zostać zabezpieczony na około dwa lata. Pieniądze pochodzą z programu FEnIKS.

Czyste Powietrze ze stabilnym finansowaniem

Od końca 2023 roku głośno było o problemach z wypłatami środków z programu Czyste Powietrze. Na przełomie 2023 i 2024 roku, na pieniądze z Czystego Powietrza czekało ponad 23 tysiące rodzin, a łączna kwota związanych z tym zaległości sięgała 300 mln zł.

MKiŚ sukcesywanie starało się zasypywać dziurę kolejnymi wypłatami, które jednak wystarczały wyłącznie na uregulowanie należności wobec osób, którym zostały już przyznane dotacje. W lutym, m.in. dzięki środkom z KPO, sytuację udało się unormować na tyle, by wypłaty były realizowane na bieżąco. Na ten cel przeznaczono około 1,4 mld zł (w tym 860 mln pochodziło z KPO). Wciąż pozostała jednak kwestia zapewnienia finansowania na kolejne lata.

Teraz, dzięki pozyskaniu 6,4 mld zł z FEnIKS, program Czyste Powietrze, w ocenie Minister Hennig-Kloskiej, ma działać bez problemów przez około dwa lata.

Wsparcie na wymianę 111 tysięcy kopciuchów

Jak wynika z informacji udostępnionych przez MKiŚ, NFOŚiGW podpisał wreszcie umowy o dofinansowanie z wszystkimi wfośigw. Oznacza to, że wygospodarowane środki już od 22 kwietnia 2024 roku będą mogły wspierać beneficjentów programu Czyste Powietrze.

Ministerstwo Klimatu szacuje, że dzięki pozyskanej puli możliwa będzie realizacja sporej ilości zadań związanych z termomodernizacją budynków i poprawą jakości powietrza w Polsce.

Dotacja z FEnIKS pozwoli na:

  • wsparcie około 145 tysięcy rodzin,
  • wymianę około 111 tysięcy kopciuchów,
  • modernizację energetyczną około 97 tysięcy budynków w Polsce.

Wszystko to przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 0,5 mln ton na rok.

Już niebawem istotne zmiany

Warto przypomnieć, że od 22 kwietnia, wraz z uruchomieniem nowego finansowania, pojawią się istotne zmiany w funkcjonowaniu programu.

Do najważniejszych modyfikacji należy zaliczyć:

  1. Obowiązek wykorzystania listy ZUM przy wyborze urządzeń, które zastąpią nieefektywne źródło ciepła. To pokłosie problemów z jakością urządzeń finansowanych w ramach Czystego Powietrza. W ostatnim czasie zdarzały się sytuacje, że niskiej jakości pompy ciepła z Chin, były sprzedawane po zawyżonych cenach beneficjentom programu. Teraz, dotacja będzie przyznawana jedynie certyfikowanym urządzeniom, wysokiej jakości.
  2. Koniec z możliwością uzyskania najwyższej dotacji na kilka nieruchomości. Bywało, że osoby deklarujące brak dochodów, występowały o najwyższy poziom wsparcia na kilka należących do nich budynków. W efekcie, jedna osoba mogła otrzymać nawet kilkaset tysięcy złotych. Od kwietnia, najwyższy poziom dotacji będzie przysługiwał tylko na jedną nieruchomość - pozostałe będą rozliczane w ramach podstawowego progu dofinansowania.
  3. Od kwietnia, przy prefinansowaniu, do wypłaty dotacji konieczne będzie przedstawienie odręcznie podpisanej kopii faktury zaliczkowej. Niezbędne będzie również poświadczone notarialnie pełnomocnictwo dla pełnomocnika.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-04-21 14:32

Eeeeea- a ile z ETS trafi na transformacje energetyczną – ktoś zna jakieś liczby ???
Mnie się wydaje że to „kwiatek do kożucha” a całe ETS laduje w „czarnej dziurze” czyli budżecie.