125 zwrotu za prąd do końca 2023 roku

Chcesz zapłacić 125 zł mniej za prąd - został tylko tydzień

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim szansa na jednorazowy zwrot pieniędzy za prąd w wysokości aż 125 zł. To efekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które zaczęło obowiązywać we wrześniu 2023 roku. Sprzedawcy energii elektrycznej mają obowiązek wstecznie obniżyć o 12 proc. ceny prądu dla gospodarstw domowych. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z tej niecodziennej okazji?

Jakie warunki trzeba spełnić?

Rządowe rozporządzenie przewiduje sześć warunków uprawniających do zwrotu. Co istotne, nie trzeba spełnić ich wszystkich. Wystarczy, że będzie nas dotyczył przynajmniej jeden z nich. O jakich warunkach mowa?

  1. Zmniejszenie Zużycia Energii o 5%: W okresie od stycznia do września 2023 r., należy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o co najmniej 5% w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy między 1 stycznia 2023 r. a 30 września 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim (1 stycznia 2022 r. - 30 września 2022 r. Zobacz, jak oszczędzać prąd z enerad.pl.
  2. Poprawność Danych Osobowych: Potwierdź, że Twoje dane osobowe są poprawne u dostawcy prądu. Tak, to wszystko jeśli chodzi o ten punkt.
  3. Zgoda na Korespondencję Elektroniczną: Wyraź zgodę na otrzymywanie korespondencji, zwłaszcza faktur VAT, drogą elektroniczną.
  4. Zgoda na Informacje o Produktach i Usługach: Wyraź zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących produktów i usług od dostawcy energii.
  5. Korzystanie z Energii Odnawialnej: Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną lub korzystasz z energii odnawialnej, spełniasz kolejny warunek.
  6. Oświadczenie o Uprawnieniach: Ostatnim warunkiem jest należenie do jednej z grup uprawnionych do korzystania z podwyższonych limitów, do których ceny prądu są zamrożone w 2023 roku. Dotyczy to posiadaczy Karty Dużej Rodziny, osób z niepełnosprawnością lub zamieszkujących z osobą z niepełnosprawnością oraz rolników.

Jak działa zwrot?

Zwrot w wysokości 125 zł zostanie odjęty od ostatniego rachunku za prąd w bieżącym roku. Nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków – jeśli spełniasz choć jeden z powyższych warunków, automatycznie kwalifikujesz się do zwrotu.

Realizacja warunków do 15 grudnia 2023 roku

Na spełnienie warunków mamy czas do 15 grudnia. Ale, jeśli z różnych przyczyn nam się to nie uda - bez obaw. Dla spóźnialskich ustawodawca przewidział furtkę, w postaci możliwości rozliczenia ulgi aż do 31 grudnia 2024 roku. Warto jednak sprawdzić, czy już teraz nie przysługuje nam obniżka.

I tak, na pierwszy rzut oka cała okazja może wyglądać podejrzanie (niektórzy Czytelnicy obawiali się, że to kolejny scam na "sprzedawcę prądu"). Sprawdziliśmy jednak rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 września 2023 w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną i faktycznie, niemal każdy może otrzymać upust w cenie prądu o wysokości 125 zł. Korzystajcie więc z tego bonusu! ;)

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 14:47

Hehehe- żaden ale to dosłownie żaden z moich Klientów w tym roku nie zdecydował sie na „zdjęcie majtek” i „sprzedaż” swoich danych osobowych za 125 zł…… a niektórzy „oszczędzili” nawet 70% na zużyciu energii elektrycznej………… pewnikiem to moja osobista zasługa – zawsze dorzucałem 3 zdania na ten temat…..