wykres spadających cen prądu, gazu i ciepła w związku z zamrożeniem

Sejm przyjął ustawę. Od lipca pojawi się 500 zł / MWh i bon energetyczny

W środę Sejm uchwalił ustawę, wprowadzającą bon energetyczny w wersji rządowej. Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 roku. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 zł do 600 zł, a dla gospodarstw ogrzewających się prądem – od 600 zł do 1.200 zł. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w II połowie 2024 roku wyniesie 500 zł za MWh.

Ustawa przyjęta niemal jednogłośnie

Za ustawą o ponownym zamrożeniu cen prądu, gazu i ciepła oraz o bonie energetycznym głosowało 231 posłów, przeciwko było 10, a 183 wstrzymało się. Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie będzie kontynuowana procedura legislacyjna.

Podczas głosowania Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez PiS, które proponowały przywrócenie wcześniejszego modelu zamrożenia cen energii. Lewica wycofała swoje wnioski dotyczące podwojenia wysokości bonu oraz podniesienia progów dochodowych uprawniających do jego pełnej wysokości.

Będzie wsparcie dla najuboższych

Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 r. Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz wysokości dochodów. Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia.

Wszystko, co musicie wiedzieć o bonie energetycznym, znajdziecie w tym artykule: Bon energetyczny 2024 – dla kogo? Ile wyniesie?

Cena maksymalna za energię elektryczną i gaz

Ustawa wprowadza cenę maksymalną za energię elektryczną na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Przy czym należy pamiętać, że są to stawki netto, bez uwzględnienia akcyzy.

Od 1 lipca zostanie zlikwidowane zamrożenie ceny gazu dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a wprowadzi się cenę maksymalną równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego - PGNiG.

Co więcej, sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu będą musieli wystąpić do Prezesa URE z wnioskami o zmianę taryf, pod groźbą utraty rekompensat. Obecnie taryfy sprzedawców energii elektrycznej wynoszą 739 zł za MWh, a sprzedawcy gazu - 291 zł za MWh.

Działania osłonowe również dla odbiorców ciepła

Ustawa obejmuje też ograniczenie wzrostu kosztów ciepła, jednak przy stopniowym podnoszeniu maksymalnych cen i stawek. Mechanizm rekompensaty za utrzymanie przez dostawcę określonych cen ciepła ma pozostać przez rok, do końca czerwca 2025, ale do końca tego roku cena ta wyniesie 119,39 zł za GJ, a w pierwszej połowie przyszłego - 134,97 zł za GJ.

Nowością w ustawie stała się możliwość cyfrowego złożenia wniosku o wypłatę bonu energetycznego, za pomocą aplikacji mObywatel.

Jak zapewniają przedstawiciele rządu, planowane działania, z jednej strony mają chronić odbiorców przed szokiem związanym z cenami energii i ciepła, ale z drugiej mają prowadzić do wycofania się z centralnego sterowania stawkami za prąd, gaz i ciepło.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments