Czyste Powietrze z rekordową liczbą złożonych wniosków

Czyste Powietrze z rekordową liczbą złożonych wniosków

Program „Czyste Powietrze” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko od 29 lipca do 4 sierpnia wpłynęło do niego aż 5891 zgłoszeń – to rekord. Ich wartość to 361 471 885 zł. Co przyczyniło się do zwiększenia liczby wnioskodawców i o co wnioskujemy najchętniej? Sprawdźmy.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Zaktualizowane kryteria
  2. Garść statystyk
  3. Trendy w wyborze technologii

Nowy rekord zgłoszeń (5891) w ciągu tygodnia pobił poprzedni o ponad 800 wniosków – do tej pory najlepszy wynik wynosił 5035.

Zaktualizowane kryteria

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez termomodernizację i zastąpienie starych źródeł ciepła nowoczesnymi. Z czego wynika duża i ciągle rosnąca popularność „Czystego Powietrza”? Kluczowe są dwa czynniki – zmiany w progach dochodowych i wysokości dofinansowania.

Nowe kryteria dochodowe programu rozpisano na trzy poziomy – najwyższe dofinansowanie to 135 tys. zł. Poziom podstawowy zakłada, że roczny dochód wnioskodawcy to nie więcej 135 tys. zł – wówczas można starać się o dofinansowanie do 66 tys. zł. Poziom średni dotyczy gospodarstw wieloosobowych, w których dochód wynosi do 1 894 zł na miesiąc (na osobę) oraz dla gospodarstw jednoosobowych z dochodem do 2 651 zł na miesiąc. W takich przypadkach dofinansowanie może sięgnąć 99 tys. zł. O najwyższe dofinansowanie – do 135 tys. zł – mogą ubiegać się członkowie gospodarstw wieloosobowych, w których dochód wynosi do 1 090 zł na miesiąc na osobę i jednoosobowe z dochodem do 1 526 zł/miesiąc.

Co więcej, możliwe jest pełne pokrycie kosztów audytu energetycznego na potrzeby Czystego Powietrza do wysokości 1200 zł. Wszystko po to, by budynki stały się bardziej energooszczędne.

Garść statystyk

Program „Czyste Powietrze” szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się na Podkarpaciu, Mazowszu, Podlasiu, w Wielkopolsce, woj. świętokrzyskim i lubelskim. Przez cały 2022 r. w województwie podkarpackim np. złożono 7861 wniosków, natomiast w pierwszej połowie 2023 tych wniosków wpłynęło już 7181. Jeśli ta dynamika się utrzyma, to do końca roku może być ich nawet około 14 tys.

Lepiej wzrost popularności programu widać w ujęciu krajowym. W pierwszej połowie 2023 r. Polacy złożyli około 101 tys. wniosków do programu, podczas gdy w ciągu całego ubiegłego roku wpłynęło 158 tys. wniosków. Łącznie, zgodnie ze stanem na 4 sierpnia, w programie „Czyste Powietrze” złożono blisko 663 tys. wniosków na 16 370 799 748 zł.

Trendy w wyborze technologii

Chociaż to kotły gazowe początkowo dominowały wśród źródeł ciepła wybieranych przez wnioskodawców „Czystego Powietrza”, to od ubiegłego roku popularność tego typu kotłów zaczęła spadać. W siłę natomiast zaczęły rosnąć głównie pompy ciepła. Ich udział w I połowie 2023 roku wyniósł 56% - to sporo, jednak mniej niż w ubiegłym roku, w analogicznym okresie. Co ciekawe, na popularności zyskują kotły na biomasę - ich udział w dofinansowywanych źródłach ciepła wzrósł z 10% do 17%. Według przedstawicieli NFOŚiGW ten trend może wynikać z ustabilizowania się, a nawet spadków cen pelletu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments