Dodatek osłonowy - dla kogo? Ile wyniesie?

Dodatek osłonowy 2024 - dla kogo? Ile wyniesie w kolejnej edycji?

Do 30 kwietnia 2024 roku Polacy mogą kolejny raz ubiegać się o dodatek osłonowy. Ma on pokryć koszty związane ze stale rosnącymi cenami prądu i gazu. Wniosek można złożyć przez internet lub też osobiście, w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Wysokość dodatku osłonowego zależy od dochodów beneficjenta.

Dodatek osłonowy - rekompensata podwyżek cen prądu i gazu

Aby zrekompensować wzrost kosztów żywności, a także cen energii elektrycznej, gazu i żywności, w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 17 grudnia 2021 roku Sejm Przyjął ustawę o dodatku osłonowym. W 2024 roku będzie miał miejsce kolejny nabór wniosków o jego wypłatę.

Świadczenie ma na celu wsparcie osób o niskich dochodach i walkę z ubóstwem energetycznym. Dodatek osłonowy przysługuje:

 • gospodarstwom jednoosobowym, w których dochód nie przekracza 2.100 zł netto miesięcznie;
 • gospodarstwom wieloosobowym, w których dochód na osobę nie przekracza 1.500 zł netto miesięcznie.
Dodatek osłonowy ma charakter świadczenia rodzinnego, nie będzie więc objęty podatkiem dochodowym, ani nie może podlegać egzekucji. Warto wiedzieć, że przy obliczaniu dochodów, uwzględniamy dane z 2022 roku. Dlaczego? Ze względu na to, że w okresie rozpatrywania wniosków o dodatek osłony, dane z fiskusa na 2023 rok nie będą jeszcze dostępne.

Dodatek osłonowy 2024 - jaka jest jego wysokość?

Wysokość dodatku osłonowego zależy od liczby członków rodziny i dochodu. W przypadku:

 • gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2.100 zł netto dodatek osłonowy wyniesie w skali roku 228,80 zł;
 • gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1.500 zł netto na osobę miesięcznie, dodatek osłonowy wyniesie w skali roku 343,20 zł;
 • gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1.500 zł na osobę miesięcznie uzyskany dodatek osłonowy wynosić będzie w skali roku 486,20 zł;
 • gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej, o dochodach do 1.500 zł na osobę miesięcznie w skali roku, dodatek wyniesie 657,80 zł.
Świadczenia będą wypłacane do 30 czerwca 2024 roku.

Dodatek osłonowy a źródło ogrzewania

Należy dodać, że kwota dodatku osłonowego częściowo uzależniona jest od źródła ogrzewania. W przypadku gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest: kominek, koza, kocioł na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe (ogólnie - źródla ciepła zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków), dopłata do prądu wyniesie dla:

 • gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2.100 zł miesięcznie 286 zł w skali roku;
 • gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1.500 zł na osobę miesięcznie 429 zł w skali roku;
 • gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1.500 zł na osobę miesięcznie 607,75 zł w skali roku;
 • gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1.500 zł na osobę miesięcznie 822,25 zł w skali roku.

Oczywiście podane powyżej wartości to wartości maksymalne, a o przyznaniu zarówno dodatku osłonowego, jak i jego wysokości decydować będzie gmina (wszystkie niezbędne informacje związane z wyliczaniem dochodów znajdują się we wniosku).

Co istotne, zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym, żeby obliczyć dochód do dotacji musimy kierować się takimi samymi kryteriami jak przy świadczeniach rodzinnych (art. 23 ust. 12 i 13, art. 30 oraz art. 32 ust. 1-1d ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku). Tak więc, żeby obliczyć dochód do dopłat do energii elektrycznej, należy:

 • obliczyć dochód netto;
 • wziąć pod uwagę średni dochód miesięczny z 2020 roku (wniosek złożony do 31 lipca 2022 roku) lub z 2021 roku (wniosek złożony od 1 sierpnia 2022 roku).

Do dochodu natomiast nie są wliczane: dodatek energetyczny, zasiłek pielęgnacyjny, alimenty na dzieci, świadczenia uzupełniające oraz roczne świadczenia dla emerytów i rencistów, dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego, dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej (pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą), czy stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków UE lub Funduszu Pracy.

Wysokość dodatku osłonowego dochód - złotówka za złotówkę

W przypadku dopłaty do prądu, gazu i żywności, w ramach dodatku osłonowego, obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Co oznacza? Otóż to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a jego kwota będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Dodatek osłonowy 2024 - dodatek do prądu. Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Dodatek osłonowy może otrzymać każdy, kto:

 • nie będzie przekraczać wspomnianego wcześniej kryterium dochodowego;
 • złoży odpowiedni wniosek do 31.04.2024 roku.

Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć za pośrednictwem urzędu gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (formularz można pobrać do wydrukowania ze strony internetowej lub otrzymać w formie papierowej w urzędzie) lub w formie elektronicznej. W tym drugim przypadku konieczny jednak będzie kwalifikowany podpis elektroniczny lub Profil Zaufany. Zarówno przyjmowaniem, jak i rozpatrywaniem formularzy zajmują się gminy.

Dodatek osłonowy jest przyznawany wyłącznie jednej osobie z każdego gospodarstwa domowego. W sytuacji gdy wniosek złożyło więcej domowników, to wówczas dofinansowanie otrzyma osoba, która zrobiła to pierwsza.

Uwaga! Chociaż MKiŚ opracowało wzór nowego wniosku, to nadal nie ogłoszono związanego z nim Rozporządzenia. To oznacza, że ze składaniem wniosku warto się wstrzymać do momentu wyjaśnienia sytuacji. W przeciwnym wypadku, będziemy zmuszeni składać wniosek ponownie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
2024-02-22 13:52

A co z ludźmi którzy nie pracują i nie mają żadnych dochodów , czy też mogą składać wniosek

Marek
Marek
2022-01-25 16:55

W tym tekście jest tyle sprzeczności, że nie warto go czytać.