oszczędności energia skarbonka

Dotacja od Energi: „Eko dofinansowanie 2023”. Warto?

Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, na której znajduje się jednorodzinny budynek mieszkalny, i planujesz wymianę urządzenia grzewczego, Energa ma dla ciebie propozycję. Dzięki programowi „Eko dofinansowanie 2023” możesz wymienić swoje stare urządzenie grzewcze na nowe, a Energa częściowo dofinansuje twój zakup.

Warunki dofinansowania – komu przysługuje wsparcie?

Udział w programie może wziąć właściciel (ewentualnie współwłaściciel) nieruchomości zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, pod warunkiem że nieruchomość znajduje się na terenie obsługiwanym przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego Energa Operator. W skrócie jest do tego uprawniony konsument będący odbiorcą końcowym. Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju urządzenia grzewczego oraz roku budowy budynku. Można zyskać nawet ponad 2 tys. zł.

Dofinansowanie zostaje przekazane w zamian za wymianę starego urządzenia grzewczego na nowe, o wyższej klasie energetycznej, którego rodzaj należy wybrać z listy urządzeń kwalifikujących się do finansowego wsparcia.

Wsparcie finansowe z programu „Eko dofinansowanie 2023” nie wlicza się do podstawy opodatkowania. Poza tym można je łączyć z niektórymi innymi dofinansowaniami, np. z programem „Czyste Powietrze”. Uwaga! Suma dofinansowań nie może przekroczyć wartości inwestycji.

Co zostanie dofinansowane?

Do dofinansowania kwalifikują się następujące rodzaje urządzeń:

 • niskotemperaturowy kocioł na paliwo gazowe / ciekłe;
 • kocioł niskotemperaturowy zasilany biomasą;
 • kocioł kondensacyjny gazowy lub na lekki olej opałowy;
 • podgrzewacz przepływowy na prąd elektryczny;
 • podgrzewacz elektryczny przepływowy / akumulacyjny;
 • elektrycznie napędzana, sprężarkowa pompa ciepła typu woda/woda;
 • elektrycznie napędzana, sprężarkowa pompa ciepła typu glikol/woda;
 • elektrycznie napędzana, sprężarkowa pompa ciepła typu bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda;
 • elektrycznie napędzana, sprężarkowa pompa ciepła typu powietrze/woda;
 • sprężarkowa pompa ciepła typu powietrze/woda, napędzana gazem;
 • gazowo napędzana, absorpcyjna pompa ciepła typu powietrze/woda;
 • gazowo napędzana, sprężarkowa pompa ciepła typu glikol/woda;
 • gazowo napędzana, absorpcyjna pompa ciepła typu glikol/woda.

W przypadku pozytywnej weryfikacji zgłoszenia pieniądze trafią na twoje konto w ciągu 30 dni.

Dlaczego warto wymienić stare urządzenie grzewcze?

W Polsce mamy łącznie ponad 14 mln budynków, z których niemal 40 proc. to domy jednorodzinne. Duża część z nich – zwłaszcza te oddane do użytkowania kilkadziesiąt lat temu, które w dalszym ciągu używają kotłów na paliwa stałe jako głównego źródła ciepła – odznacza się dużym zapotrzebowaniem na energię i koniecznością natychmiastowej termomodernizacji. Zły stan izolacji cieplnej budynku i dachu, a także stare, nieefektywne energetycznie okna, przyczyniają się do znacznych strat ciepła.

Mniejsze zużycie prądu przez urządzenia o wysokiej klasie energetycznej to wytchnienie dla twojego budżetu. Dodatkowo nowoczesne urządzenia grzewcze są często w pełni zautomatyzowane, a ich codzienne użytkowanie jest dużo bezpieczniejsze niż w przypadku przestarzałych rozwiązań.

Pamiętajmy, że efektywna praca instalacji z pompą ciepła lub nowoczesnym kotłem gazowym jest możliwa jedynie, gdy wszystkie jej składniki się dopełniają. Dlatego też, planując wymianę źródła ciepła, warto mieć na uwadze również dobranie grzejników do nowego systemu.

Więcej o programach dofinansowań przeczytasz:

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments