energia ze słońca

Dyrektor firmy Saule Technologies, Olga Malinkiewicz podpisała umowę z japońską Hideo Sawada

Produkcja energii ze słońca nie jest tania, ale już niedługo, za sprawą Olgi Malinkiewicz, wszystko może się zmienić – dzisiaj fizyczka w Ministerstwie Gospodarki podpisała umowę z japońskim inwestorem Hideo Sawada. Dzięki ogniwom, bazującym na tzw. perowskicie, koszt wytworzenia energii ze słońca może wynieść tyle, ile produkcja energii ze źródeł kopalnych.

Powstanie nowoczesna fabryka ogniw słonecznych

Czy właśnie powstaje konkurencja dla tradycyjnej fotowoltaiki? Dzisiaj fizyczka i dyrektor firmy Saule Technologies, Olga Malinkiewicz podpisała umowę z japońską Hideo Sawada – dzięki inwestorowi w Polsce powstanie pierwsza fabryka nowoczesnych ogniw, bazujących na perowskicie. Inwestycja wspierana będzie również przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli technologia się sprawdzi, to w przyszłości produkcja energii ze słońca będzie kosztowała tyle samo, co wytwarzanie energii ze źródeł kopalnych.

Perowskit – parę słów o materiale

Na początku wyprowadzamy Was z błędu – perowskit to nie żadna nowość, to materiał o strukturze krystalicznej, który został odkryty już w 1838 na Uralu. Jednak dopiero od kilku lat jest punktem zainteresowań chemików oraz fizyków. Według amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory perowskit jest najbardziej obiecującym tzw. „emerging PV” – pionierem nad jego badaniami jest Michael Grätzel z Uniwersytetu w Lozannie. Niestety, największym minusem tego materiału było to, że do wypiekania ogniw zawierających perowskit z tlenkiem tytanu, potrzebna była temperatura wysokości 500 stopni C i samą czynność można było wykonać tylko na szkle i w tym momencie pojawia się nasza fizyczka...

Badania polskiej fizyczki

Olga Malinkiewicz na Uniwersytecie w Walencji podczas badań nad perowskitem, zaledwie w kilka tygodniu opracowała efektywną metodę wypiekania (wyeliminowała tlenek tytanu, który wymagał wysokich temperatur) i nanoszenia materiału na cienkie folie (perowskit w płynie można nanosić jak farbę). Odkrycie natychmiast zostało zgłoszone do urzędu patentowego oraz o metodzie napisał miesięcznik Nature Photonics, a nasza odkrywczyni otrzymała nagrodę Photonics21.

Malinkiewicz wróciła do Polski, założyła firmę Saule Technologies i postawiła przed sobą ambitny plan wprowadzenia nowoczesnej technologii do powszechnego użytku. Efektem jej determinacji oraz biznesowego talentu jest pozyskanie japońskiej firmy Hideo Sawada, która za 20 mln zł obejmie około 20 proc. kapitału w Saule. Dzięki pieniądzom zostaną zintensyfikowane prace nad technologią i rozszerzony zostanie skład zespołu naukowego.

Gra jest warta świeczki, a konkurencja nie śpi – najgroźniejsi rywale to Uniwersytet Oxford, który powołał własną spółkę Oxford Photovoltalics i Research Institute of Chemical Technology współpracujący z Samsungiem Korea.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments