Ergo Energy - wezwanie do usunięcia komentarza

Ergo Energy i nieprzychylny (?) komentarz (opinia) naszego Użytkownika

Drodzy Użytkownicy eneradu, przyznajemy się do małego grzeszku… postanowiliśmy (zostaliśmy zmuszeni) CENZUROWAĆ to co publikujemy w enerad.pl 🙁 , zanim wydacie osąd – przeczytajcie do końca ten tekst.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Opinie o firmach w Internecie

Jak wiecie, nasz serwis odnowiliśmy (bo istnieje od 2008 roku) na początku 2014 roku. Nowa porównywarka, nowe i aktualne treści, prezentacja profilów sprzedawców – wszystko po to, żeby dostarczać Wam aktualnych informacji o rynku, możliwościach zmiany sprzedawcy, korzyściach z tego wynikających i, co najważniejsze – żeby porównywać aktualne oferty sprzedawców prądu i gazu.

Umożliwiamy Wam również ocenianie, komentowanie oraz wydawanie opinii o sprzedawcach – przyznacie, że w obecnych czasach każdy z nas decydując się na zakup produktu/usługi często korzysta z Google i pyta o zdanie i opinię innych użytkowników Internetu… to przecież powszechne?

W naszym zamyśle enerad.pl jest między innymi platformą, dzięki której sami możecie oceniać i wymieniać się opiniami o sprzedawcach, rynku, oszczędnościach. Dlatego cieszy nas bardzo każdy komentarz, każde Wasze zdanie, ocena sprzedawcy czy też mail z pytaniem (na wszystkie staramy się odpowiadać!) czy komentarz na FB.

Niestety, okazuje się, że nie zawsze nasz cel: stworzenie miejsca, które pozwala Wam dowiedzieć się więcej o wciąż nowym w naszym kraju rynku i możliwościach, jakie daje, transparentne przedstawienie sprzedawców oraz ich ofert, nie zawsze ten cel jest możliwy… jedna ze stron (ta od podaży :) )… chyba nie chce współpracować?

Komentarz o Ergo Energy

Jeden z naszych Użytkowników (a jest Was coraz więcej – dziękujemy!) pozostawił 16 września 2014 roku komentarz pod profilem jednego ze sprzedawców prądu – Ergo Energy. Komentarz ten odnosił się do polityki cenowej Ergo oraz obsługi Klienta przez sprzedawcę. Od razu zaznaczamy: nie zawierał żadnych niecenzuralnych słów, po prostu wyrażał opinię anonimowego Klienta.

Komentarz ten właśnie dziś (2014-10-13) usunęliśmy… dlaczego tak się stało?

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Reakcja Ergo Energy na komentarz Użytkownika

Również dziś otrzymaliśmy maila od Ergo Energy z prośbą (?) o usunięcie nieprawdziwego (??) komentarza.

Ergo Energy - mail 1

Co jest w piśmie od Ergo? Najogólniej: powołanie się na kilka obowiązujących przepisów, przykłady interpretacji SN, większość w oparciu o przepisy z lat 60-tych (Kodeks Cywilny) i żądanie usunięcia komentarza pod groźbą wstąpienia na drogę sądową.

Szybki mail do naszego Prawnika (pozdrowienia ;) ), kilka telefonów i już wiemy – sugeruje usunąć. Niby można się mocować… ale szkoda czasu.

I naprawdę: szkoda nam czasu na tego typu działania, jakieś przepychanki, straszenie sądami, machanie szabelką – to nie to jest przedmiotem naszej działalności. My przecież porównujemy oferty prądu! A Ergo ten prąd sprzedaje i – naszym zdaniem – na najlepszych ofertach prądu i super obsłudze Klientów powinno się skupić.

Niestety ani komentarza naszego Użytkownika, ani pisma z Ergo nie możemy Wam pokazać, mail od Prawnika (dobrego!):

Ergo Energy - mail 2

Dlatego sorry – mimo niezwykłej dawki ciekawych informacji prawnych (ponad 3 strony!) nie załączymy tego pisma do tego tekstu, po prostu boimy się, że jutro będzie następny mail, tym razem z żądaniem usunięcia opublikowanej treści poprzedniego… (nie kręci Wam się w głowie???).

Nasze zdanie o całej sytuacji

Mamy 21 wiek. Internet. Dostęp do informacji. Możliwość dzielenia się z innymi Użytkownikami opiniami, komentarzami etc etc etc. I nieco przestarzałe prawo (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640160093 - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny).

Rozumiemy pewną niewygodę (dla tych ocenianych): każdy może zupełnie anonimowo napisać masę bzdur gdziekolwiek… jednak ciężko oczekiwać, że każdy Użytkownik eneradu (czy jakiegokolwiek innego serwisu internetowego) założy konto, podpisze się z imienia i nazwiska…  Oczywiście - to robi miejsce dla nadużyć, sztucznych negatywnych opinii czy komentarzy - ale na tym polega to medium: można na zarzuty odpowiedzieć i pokazać jak jest naprawdę. Wysyłanie pism nie pokazuje niczego. Jedynie ukrywa.

Jeśli opinia Pana Zdzisława był nieprawdziwa - dlaczego Ergo nie pokusiło się o zwykłą odpowiedź, również w komentarzu, która pokazałaby innym Użytkownikom, że to Zdzisław nie ma racji. Jeśli prawda, fakty, stan faktyczny jest korzystny dla Ergo - co stoi na przeszkodzie podjąć komunikację z Klientami, zamiast wysyłać pisma? A jeśli to był sztuczny komentarz, a może komentarz konkurencji? TYM BARDZIEJ - wyjaśnienie sprawy rzucałoby pozytywne światło na Ergo właśnie.

Drogie Ergo - kilka słów od nas

Wydaje nam się, że zasłanianie się przepisami   nawet jeśli prawo „stoi po Waszej stronie” – jest w dzisiejszych czasach i takiej sytuacji strzałem w stopę. A wysiłek, który podjęliście, konstruując pismo, wysyłając je do nas mailem (błagamy – nigdy więcej maili z załącznikami po 100 MB!) był de facto zbędny. Naprawdę prościej jest wysłać zwykłego maila, zadzwonić i porozmawiać. A najlepiej? Po prostu powiedzieć Użytkownikom (Klientom!) jak jest naprawdę (bo rozumiemy, że jest inaczej, niż napisał Pan Zdzisław…) publikując zwykły komentarz lub przesyłając nam Wasze zdanie, które niezawodnie opublikujemy...

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Drodzy Użytkownicy enerad.pl

Gorąco Was prosimy: poświęćcie chwilkę i przedstawcie Wasze zdanie o Ergo Energy – koniecznie pozytywne! – w tym miejscu. Zachęćmy Ergo do rozmowy i wymiany zdań – jeśli nie chcą odpowiadać na zarzuty czy negatywne opinie, może te pozytywne ich do tego zachęcą?

I na koniec…

A Waszym zdaniem? Jak to jest? Czy Internet powinien być „zamknięty”? Czy można oceniać innych i pisać to publicznie zupełnie anonimowo? I w związku z tym czy przypadkiem kodeks cywilny z 1964 roku nie powinien zostać nieco zaktualizowany? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach – obiecujemy, że jeśli nie napiszecie nic złego o Ergo – NIC NIE USUNIEMY!

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław Misiaczek
Stanisław Misiaczek
2016-10-08 01:49

Fajnie napisane, dodaję do „często odwiedzanych” 😉

zenek
zenek
2016-03-30 11:17

No tak. Szkoda że tak niewielu z Was pomyślało że Pan Zdzich miał poprostu rację. Szkoda że się tego nie dowiemy, bo sprawa śmierdzi na kilometr i musiał to być jakiś zdrowy przekręt skoro Ergo wytoczyło naraz całą broń.

zxt
zxt
2015-05-22 08:01

Prawnik sugeruje, aby nie publikować pisma od Ergo ze względu na tajemnicę korespondencji?
A ja byłem całe życie przekonany, że celem owej tajemnicy jest ochrona odbiorcy, a nie nadawcy, który dobrowolnie wysyła korespondencję…

Zdzisław
Zdzisław
2014-11-24 22:16

Zdzisław ma się dobrze. Jestem przekonany, że Ergo Energy doskonale wie kim ów jest. Odniesienie się do opisanej sprawy było o tyle dla nich niewygodne, że musieliby zaprzeczyć faktom lub spowodować przyznanie się do nich, co raczej (jak i tu widać) nie wchodzi w rachubę. Reagując w ten sposób Firma wystawiła sobie takie a nie inne świadectwo. Teraz bynajmniej nikt nie ma wątpliwości jak Ergo Energy nerwowo reaguje na opinie na swój temat. Na te nieprawdziwe na pewno nie reaguje się w TAKI sposób.

Matuesz
Matuesz
2014-11-05 09:40

Myślałem, że ten artykuł to żart…. Dziwna sprawa. Jestem ciekawy czy cenzurują tak cały internet.

Jarek
Jarek
2014-10-17 14:28

Przeciez to powszechne w dzisiejszych czasach, zamiast jakos merytorycznie porozmawiac z klientem to lepiej wszystkich nastraszyc sadem… No i co? Musieliscie usunac komentarz i jestescie bezradni. Szkoda, bo przydaloby sie takie naprawde obiektywne zrodlo informacji, w ktorym kazdy z nas moglby sie swobodnie wypowiedziec. Oczywiscie istnieje ryzyko, ze komentarze moglyby byc dodwane przez konkurencje, ale od czego jest dyskusja? Kazdy przedstawia swoje racje. Wszystko ma dwie strony medalu i nikt mi nie wcisnie, ze jakas firma ma 100% zadowolonych klientow, tym bardziej, ze Polska to kraj rasowych malkontentow. Ta takie zamykanie buzi nie rozwiaze problemow, z ktrymi predzej czy pozniej trzeba bedzie sie zmierzyc. Takie firmy nie powinny miec racji bytu w dzisiejszych czasach.

Wincenty
Wincenty
2014-10-16 16:14

Dobra, dobra, już nie szukajcie dziury w całym. Co robicie za nagonkę? Każdy ma prawo bronić swojego dobrego imienia, a w jaki sposób to czyni to nie wasz biznes. Nie róbcie z siebie takich idealnych, bo to wasza porównywarka to jest do niczego. Mało ofert, te stawki za prąd to jakieś wyrwane z choinki. Rozmawiałem z agentem sprzedawcy to pokzał mi zupełnie inny cennik niż wy macie. Spójrzcie na początek na siebie, a potem oceniajcie działania innych.

Rob
Rob
2014-10-16 13:59

Jaki kraj, takie przepisy. Nie ma się co dziwić, do końca świata będziemy dzikim narodem i jeszcze o takich cyrkach usłyszymy wiele razy. Chociaż niezrozumiałe jest dla mnie to, że takie praktyki stosuje firma z ambicjami. XXI wiek w Polsce jest tylko w kalendarzu.

tomekk
tomekk
2014-10-15 17:38

ostatnio szedłem sobie chodnikiem, nikmou nie wadząc i nagle ktoś z okna bloku krzyknął do mnie: „ty cepie w zielonym”, miałem zieloną kurtkę, więc to na bank było do mnie, nie znam gościa, poczułem się poniżony na wszyystkie sposoby, czy w związku z tym moge zachować się jak ergo energy i nastraszyć sądem spółdzielnię/wspólnotę mieszkaniową, do której przynależy lokal zajmowany przez tego typa? w końcu powinni brać odpowiedzialność za swoich lokatrów, dobrze rozumuję?

zirytowany na maxa
zirytowany na maxa
2014-10-15 16:33

co to wszyscy teraz tacy delikatni? obraza majestatu i od razu foch, sąd i wieczne potępienie. żenada.

Energetyk
Energetyk
2014-10-15 09:56

no ale zaraz zaraz. dlaczego niby ergo energy ma odpowiadać jakiemuś patafianowi, który ich ozłocił w komentarzach anonimowo? to wy jako enerad powinniście pilnować tego zeby nikt nie pisal takich bzdur a jesli juz niech sie podpisze bohater. przecież inaczej kazdy moglby pisac wsyzstko???

chociaz inna sprawa ze jak ktos napisal ergo jest beeee to ergo niech sobie dochodzi od niego a nie od was swoich praw. przeciez macie jakies logi, numery ip etc – i tak to powinno działać. bo to jest po prostu przerzucenie odpowiedzialności na powiedzmy wydawcę za to co opublikował niejako współredaktor, troche nie fair.

mariusz
mariusz
2014-10-15 09:28

naprawdę przykra sprawa, moim zdaniem lepiej by było gdyby ergo energy odpowiedziało użytkownikowi, na pewno zyskałoby w moich oczach, a tak mamy metody sprzed kilku dekad, szkoda