Faktury za gaz w kWh zamiast m3… czy aby na pewno?

1 sierpnia 2014 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. Czy będziemy dostawać teraz faktury za gaz w kWh zamiast m3?

Co to oznacza dla odbiorców? Gaz w m3 czy kWh?

Oznacza bardzo dużą zmianę, gdyż zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem od tego dnia wszyscy odbiorcy gazu powinni być rozliczani w zł za kWh, a nie jak jest dotychczas za zużyte m3. Czyli w tych samych jednostkach, w których są rozliczni za zużycie prądu.

Czy jest to dobra, czy zła informacja z punktu widzenia nas, klientów?

Wydaje się, że jest to krok w dobrym kierunku, gdyż jeżeli cenę za prąd i gaz będziemy mieli sprowadzoną do wspólnego mianownika, łatwiej nam będzie porównywać koszt używania poszczególnych urządzeń. Będziemy mogli również porównać, o ile kWh gazu jest tańsza lub droższa od kWh prądu oraz ile płacimy za dystrybucję (przesył) poszczególnych mediów do naszych domów i firm.

Czy jednak na pewno już od 1 sierpnia br. będziemy otrzymywali rzeczywiste dane dot. zużycia gazu ziemnego w kWh. Niestety nie do końca… Nasze układy pomiarowo-rozliczeniowe (tzw. liczniki) nie są po prostu do tego dostosowane! Operator systemu dystrybucyjnego (Polska Spółka Gazownictwa), który jest właścicielem liczników oraz dokonuje ich odczytu, będzie po prostu w dalszym ciągu sczytywał dane w m3, następnie przeliczy, w oparciu o kaloryczność gazu, jakie ilości gazu w jednostkach energii (czyli kWh) zostały przez nas pobrane.

1 m3 gazu – ile to w kWh?

Tak więc, do czasu kiedy nie zostaną nam założone nowe liczniki, dopiero po ustaleniu średniej kaloryczności gazu za dany miesiąc, będziemy mogli sobie policzyć, ile kWh tego medium zużyliśmy. Dla naszych ogólnych wyliczeń możemy przyjąć, że 1000 m3 = 11,1 MWh, czyli 1m3 = 11, 1 kWh.

A jeśli nie chcecie sami przeliczać jednostek, to możecie skorzystać z naszego kalkulatora: gaz w m3 na gaz w kWh.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Realistka
Realistka
8 maja 2023 20:31

Jawne oszustwo, bo w innym wypadku po co robić zmiany…zmiany są zawsze na niekorzyść klienta…muszą zbijać kasę aby utrzymać nieproduktywnych komputerowców, darmozjadów, którzy rozbijają się suwami i mieszkają w pałacach…

tadeusz
tadeusz
1 czerwca 2022 15:35

w takim razie po co sąinstalowane liczniki gazowe wycechowane w metrach sześciennych a nie w kilowatogodzinach

Janusz
Janusz
7 listopada 2016 08:25

Tak to niestety prawda, że nabywca jest dymany na potęgę i trzeba coś z tym zrobić. To jest jawne oszustwo bo indywidualny odbiorca gazu nie ma możliwości sprawdzenia zużytych kWh .

SławekN
SławekN
1 kwietnia 2016 10:44

Dla domowego odbiorcy wahania kalorycznosci są bez znaczenia. Natomiast odbiorcy przemysłowi, dla których kaloryczność paliwa gazowego ma istotne znaczenie, posiadają własne urządzenia (chromatografy), które umożliwiają bieżące monitorowanie kaloryczność. Niestety gorzej sytuacja wygląda w przypadku transportu, gdzie mamy do czynienia z ciśnienim rzędu 20-25 MPa lub temperaturą kriogeniczną tzn. poniżej – 150*C. No ale to już inna bajka.

Mariusz
Mariusz
26 stycznia 2016 16:08

Czyli klient będzie d****y bo jak ma sprawdzić jaka jest kaloryczność gazu.

Agnieszka Fodrowska
Agnieszka Fodrowska
26 stycznia 2016 17:45
Odpowiedz do:  Mariusz

Panie Mariuszu, dziękujemy za post, ale następnym razem prosimy o kulturalniejsze słownictwo 🙂 Pozdrawiamy.