przeliczenie m3 na kWh

Jak przeliczyć 1 m3 gazu na kWh? Sprawdź 3 sposoby

Przeliczanie m3 gazu na kWh to cenna umiejętność, która może ułatwić Wam zarządzanie domowym budżetem i zużyciem energii. W naszym artykule nauczymy Was, jak przeliczać m3 gazu na kWh i na odwrót. Pokażemy Wam też jak korzystać z naszego kalkulatora m3 na kWh.

1 m3 gazu - ile to kWh? Ogólny przelicznik

W przybliżeniu, 1 m³ gazu ziemnego odpowiada około 10 - 11 kWh. Zatem, przykładowo jeśli w ciągu roku zużyliście 2600 m3 gazu, to w przeliczeniu wyniesie to ok. 26000 kWh - 28600 kWh.

Dokładna wartość może się różnić w zależności od kilku czynników (m.in. współczynnika konwersji stosowanego przez dostawcę). Więcej na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.

Jak przeliczyć m3 gazu na kWh? Szczegółowe obliczenia

Aby dokładnie przeliczyć m³ gazu na kWh, należy znać współczynnik konwersji. Jego wartość może się różnić w zależności od sprzedawcy czy jakości gazu. Typowy wzór na przeliczenie m3 gazu na kWh wygląda następująco:

kWh = ilość pobranego gazu [m3] x współczynnik konwersji

Przykładowo, jeśli współczynnik konwersji wynosi 10,5, a zużycie gazu wynosi 100 m³, to obliczenie będzie wyglądać następująco:

100 m3 x 10,5 kWh / m3 = 1050 kWh

Czym jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji jest wartością określającą, ile energii (w kWh) zawiera 1 m³ gazu. Dla odbiorców zużywających do 110 [kWh/h], w tym dla odbiorców domowych, wyznacza się go na podstawie kaloryczności gazu i specjalnego przelicznika. A ponieważ gaz gazowi nie bywa w 100% równy, współczynniki konwersji również mogą być różne. Informacji na temat obowiązującego Was współczynnika konwersji należy szukać na fakturze za gaz.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje Cię 1 kWh gazu? Koniecznie sprawdź: Ceny gazu – Jaka jest cena za m3 i kWh?

Jak przeliczyć kWh gazu na m3?

Aby przeliczyć ilość gazu w kWh na m3 należy odwrócić powyższe obliczenia. Zatem, wzór na przeliczenie kWh na m3 gazu wygląda następująco:

m3 gazu = zużycie [kWh] / współczynnik konwersji

Przelicz kWh na m3 - z kalkulatorem enerad.pl

Macie problem z samodzielnym przeliczeniem m3 gazu na kWh lub na odwrót? Z pomocą przyjdzie Wam nasz kalkulator. To uniwersalne narzędzie, który pomoże Wam bez wysiłku wyznaczyć Wasze zużycie gazu, w dowolnej jednostce.

Kalkulator m3 na kWh
przelicznik m3 na kWh
ilość m3
ilość kWh

Jak działa kalkulator m3 na kWh?

Nasze rozwiązanie jest bardzo proste. Poniżej znajdziecie instrukcję — krok po kroku.

  1. Znajdź obowiązujący Cię współczynnik konwersji (szukaj na fakturze, np. w tabelce z rozliczeniem). Wprowadź go do sekcji “Przelicznik m3 na kWh”. Możesz to zrobić strzałkami lub klikając w pole tekstowe i wpisując z klawiatury.
  2. W taki sam sposób wprowadź ilość pobranego gazu. Jeśli chcesz wyliczyć kWh z m3 w okienku “Ilość m3” wprowadź odpowiednią wartość. Jeśli chcesz wyznaczyć m3 z ilości kWh, uzupełnij okienko “ilość kWh”.
Komentarze dołącz do rozmowy

Możliwość komentowania została wyłączona.