Falownik – co to jest? Jak działa? Rodzaje inwerterów

5 /5
(Ocen: 2)
Obok paneli fotowoltaicznych, jednym z kluczowych urządzeń wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inwerter). Często nazywa się go sercem lub też mózgiem fotowoltaiki. Co to jest i działa falownik? Jakie są rodzaje falowników? Jak falownik do fotowoltaiki wybrać? Wyjaśniamy!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Falownik czy inwerter? Jak właściwie nazywa się to urządzenie?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia zasady działania i rodzajów tych urządzeń, warto wyjaśnić kwestię nazewnictwa. Falownik czy inwerter? A może przemiennik częstotliwości? Jak właściwie nazywa się ten element instalacji fotowoltaicznej?

Określeń “falownik” i “inwerter” możecie używać zamiennie. Nazwa inwerter to po prostu spolszczenie angielskiego wyrazu “inverter”, które oznacza falownik.

Nieco inaczej sprawa wygląda z pojęciem “przemiennika częstotliwości”. Bywa, że między nim a pojęciem “falownik” czy “inwerter” stawia się znak równości. To błąd. Falownik (inwerter) to nie to samo co przemiennik częstotliwości i określeń tych nie powinno stosować się zamiennie. Dlaczego? Dlatego, że falownik jest tylko jednym z elementów przemiennika częstotliwości (obok prostownika, układów pośrednich, sterowania i układów zabezpieczeń).

Falownik – co to jest? Do czego służy?

Skoro wiemy już, czym nie jest falownik, czas wyjaśnić czym tak właściwie jest falownik i do czego się go wykorzystuje.

Falownik to urządzenie, którego zadaniem jest przetworzenie napięcia i prądu stałego (oznaczone symbolem DC) na napięcie i prąd przemienny (oznaczony symbolem AC), czyli taki, który właściwościami dopasowany jest do prądu płynącego w sieci publicznej (niskiego napięcia – 230 lub 400 V, 50 Hz).

Inwertery są szeroko wykorzystywane w przemyśle (w tokarkach, sprężarkach, pompach) i w sprzętach codziennego użytku (wentylatory, pralki). My, w tym artykule skupimy się na falownikach fotowoltaicznych, czyli na inwerterach, które pozwalają wykorzystać energię produkowaną przez panele fotowoltaiczne do zasilania urządzeń domowych.

Jak działa falownik? Budowa falownika

Jeśli chodzi o budowę falownika, to warto wiedzieć, że składa się on z kilku podstawowych elementów:

 • wejścia strony DC (czyli złącz, którymi przypina się stringi (szeregi) paneli PV,
 • tzw. mostka kluczy półprzewodnikowych, którego zadaniem jest zamiana prądu DC (stałego) na przemienny (AC).
 • układów: sterującego i zabezpieczającego.
 • układu wyjścia.

W nowoczesnych urządzeniach, istotnym elementem budującym falownik jest także tzw. układ śledzenia punktu mocy maksymalnej (MPPT – Maximum Power Point Tracking). Układ zlokalizowany jest w układach wejścia i stale analizuje warunki, m.in. temperaturę ogniw czy ilość słońca tak, by panele PV pracowały możliwie jak najwydajniej.

Wewnętrzna budowa falownika SMA.

Wewnętrzna budowa falownika transformatorowego SMA

Teraz, w dużym uproszczeniu omówimy jak działa falownik. Przez układy wejścia prąd stały przechodzi do konwertera DC/AC, który przekształca jego napięcie na napięcie przemienne, dostosowane parametrami do tego, które znajduje się w sieci publicznej. Współczesne falownik posiadają rozbudowane systemy komunikacyjne (są wyposażone m.in. w łączność Wi-Fi, Bluetooth), co pozwala na wygodne monitorowanie i zarządzanie systemem. Układem wyjścia, przekształcony prąd jest kierowany dalej – do domowej instalacji lub sieci energetycznej

Tyle z kwestii czysto technicznych. Pod względem funkcjonalnym, działanie falownika obejmuje:

 • synchronizację fotowoltaiki z siecią,
 • kontrolę nad systemem PV,
 • zarządzenie pracą instalacji,
 • zbieranie danych na temat produkcji,

Co więcej, nowoczesne urządzenia posiadają też funkcję zasilania rezerwowego, dzięki któremu zgodnie z zaleceniami, falownik odłącza się od sieci energetycznej (dlaczego tak się dzieje pisaliśmy w artykule “Fotowoltaika a brak prądu w sieci – co musisz wiedzieć?”), pozwalając jednocześnie korzystać z energii produkowanej przez panele.

Czy falownik działa w nocy?

Część właścicieli elektrowni słonecznych, widząc, że w nocy fotowoltaika wyłącza się (wraz z inwerterem) zastanawia się, czy jest to normalne zachowanie urządzenia. Czy falownik działa w nocy?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – falownik w nocy nie działa, ponieważ panele nie mają z czego produkować energii. Większość inwerterów, w nocy wyłącza się, przechodząc w stan uśpienia – nie migają wówczas żadne diody i nic nie pojawia się na wyświetlaczu. Gdy pojawi się słońce, urządzenie automatycznie się wybudzi i zacznie pracować.

Warto przy tym pamiętać, że nawet podobne falowniki mogą zachowywać się inaczej – różnią się bowiem od siebie pod wieloma względami – nie tylko marką. Jakie są rodzaje falowników fotowoltaicznych?

Rodzaje falowników fotowoltaicznych

Inwertery fotowoltaiczne zwykle dzieli się na 4 podstawowe grupy, związane z ich przeznaczeniem, budową i charakterystyką pracy. Najczęściej wyróżnia się podział ze względu na:

 • ilość obsługiwanych faz – spotyka się falowniki 1-fazowe i falowniki 3-fazowe,
 • specyfikę pracy – dostępne są urządzenia z podłączeniem do sieci (falownik on-grid), bez podłączenia do sieci (falownik off-grid) oraz mieszane (falownik hybrydowy),
 • izolację – falownik transformatorowy i inwerter beztransformatorowy) ,
 • moc instalacji – stosuje się mikroinwerter, falownik stringowy lub falownik centralny.

Omówmy pokrótce każdy z typów inwertera.

Rodzaje falowników fotowoltaicznych.

Przykładowe rodzaje falowników fotowoltaicznych.

Falownik do fotowoltaiki – podział ze względu na ilość faz

Zacznijmy od tego, że w instalacje elektryczne w Polsce występują w dwóch wariantach – jednofazowym oraz trójfazowym. W przypadku instalacji jednofazowej, napięcie osiąga wartość 230 V co pozwala na pobór mocy do 6 kW (moc umowna). Rozwiązanie to stosowane jest głównie w gospodarstwach domowych, gdzie energię wykorzystuje się zwykle do zasilania podstawowych sprzętów – oświetlenia, AGD i RTV.

Instalacje trójfazowe (zwane też potocznie siłą) stosowane są tam, gdzie potrzebna jest większa moc i gdzie zachodzi większe zużycie – np. w przedsiębiorstwach, ale też w domostwach, które korzysta się np. kuchenki indukcyjnej bądź z ogrzewania elektrycznego. Napięcie w układzie trójfazowym sięga 400 V i pozwala na przesył mocy powyżej 6 kW.

Producenci inwerterów dostawali budowę swoich urządzeń do tych standardów, dzięki czemu na rynku dostępne są falowniki 1-fazowe oraz falowniki 3-fazowe.

Falownik 1-jednofazowy

Inwerter jednofazowy dobiera się do instalacji o mocy nie większej niż 3 kW (opcjonalnie do 3,68 kW) i jest to ściśle powiązane z charakterystyką pracy fotowoltaiki. Napięcie w zestawie fotowoltaicznym o mocy do 3 kW wynosi ok. 300-350 V, dlatego dla jak najlepszej sprawności urządzenia, stosuje się wariant 1-fazowy.

Falownik jednofazowy można jednak podłączyć zarówno do instalacji jednofazowej, jak i instalacji trójfazowej. Pierwszy przypadek (inwerter 1-fazowy i instalacja 1-fazowa) to opcja najbardziej optymalna – jeśli instalacja produkuje prąd o mocy 2 kW i obciążenie fazy wynosi 2 kW, to cała energia potrzebna do zasilania w domu pochodzi z fotowoltaiki, tym samym jej właściciel oszczędza.

W tym drugim przypadku (falownik 1-fazowy, instalacja 3-fazowa), urządzenie podpina się do najbardziej obciążonej fazy tak, aby maksymalnie zwiększać autokonsumpcję. Na pozostałych fazach pobór i tak będzie zachodził (nawet jeśli na fazie podłączonej do falownika produkcja przewyższy pobór i pojawiają się nadwyżki). To oznacza, że prosument nie zyska aż tyle – bo z nadwyżki, przy odbiorze zostanie mu pobrane 20 lub 30% energii.

Falownik 3-fazowy

Jeśli moc fotowoltaiki przekracza 3,68 kW, zgodnie z wymogami Operatorów Sieci Energetycznych, konieczne jest zastosowanie falownika 3-fazowego. Rozkłada on energię z instalacji równomiernie na wszystkie fazy, dzięki czemu produkcja może od razu zmniejszać pobór z sieci.

W przypadku inwerterów 3-fazowych pojawia się jednak temat (a może nawet problem) bilansowania międzyfazowego. Bo chociaż ustawa o OZE określa, że OSD ma obowiązek rejestrować i bilansować energię ze wszystkich faz, nie podaje w jaki sposób ma to robić. A możliwe są dwa rodzaje bilansowania:

 • wektorowe – bardziej opłacalne dla prosumenta,
 • arytmetyczne – bardziej opłacalne dla zakładu energetycznego.

Szerzej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule “System opustów i bilansowanie energii z fotowoltaiki – co musisz wiedzieć?”.

Choć korzystanie z falownika trójfazowego ma swoje wady, ma również istotną zaletę – równomierne wprowadzanie energii przez każdą z faz sprzyja stabilizowaniu sieci, w obliczu problemów, których jesteśmy świadkami jest sporym plusem.

Inwerter solarny a typy pracy

Kolejny podział falowników związany z jest ze sposobem ich pracy. Zapewne wiecie już, że instalacje zwykle pracują w jednym z dwóch trybów on-grid i off-grid (a jeśli nie wiecie, zapoznajcie się z naszym artykułem na ten temat:”On grid i off grid – instalacja przyłączona do sieci energetyki lub nie”). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z instalacją podłączoną do sieci. W drugim z instalacją całkowicie niezależną. Od jakiegoś czasu spotkać można się też z wariantem mieszanym. Każda z tych sytuacji wymaga falownika o innych możliwościach.

Falownik sieciowy

Falownik sieciowy to obecnie najpopularniejsza opcja, wykorzystywana w instalacjach on-grid, czyli podłączonych do sieci elektroenergetycznej. Pozwala on na przesyłanie energii do sieci, jednak wadą starszych modeli jest fakt, że jednak ze względów bezpieczeństwa zwykle wyłącza się, gdy w sieci zabraknie prądu – przez awarię czy prace konserwatorskie. Dzieje się tak, by uniknąć porażenia osób pracujących przy sieci. Jednak jak już wspominaliśmy, niektóre nowsze urządzenia są w stanie zapewnić elektrykom bezpieczeństwo, nie odcinając jednocześnie prądu w gospodarstwie domowym.

Inwerter off-grid

Z kolei falownik off-grid (czy też inwerter wyspowy) dostosowany do pracy poza siecią. Zamiast tego może współdziałać np. z magazynami energii, do których odsyłana jest energia, nie skonsumowana na bieżąco. Falowniki tego typu wyposażone są funkcje ułatwiające współpracę z akumulatorami (np. zarządzanie trybami ładowania akumulatora, inteligentny system ładowania akumulatorów) bądź też z urządzeniami zewnętrznymi (np. z agregatami prądotwórczymi).

Falowniki off-grid to uniwersalne rozwiązania, łączące w sobie funkcje falownika, regulatora ładowania a także ładowarki magazynu energii.

Inwerter hybrydowy

Połączeniem obu typów inwerterów jest tzw. falownik hybrydowy, który został zaprojektowany w taki sposób, by móc pracować zarówno w trybie on-grid, jak i off-grid. Jak działa inwerter hybrydowy, który działa w instalacji z akumulatorami?

Gdy fotowoltaika działa z pełną parą (czyli w niezbyt gorący, słoneczny dzień) falownik hybrydowy otrzymany prąd stały przekształca na prąd zmienny i w pierwszej kolejności kieruje go do urządzeń działających w lokalnej sieci elektrycznej. Gdy zapotrzebowanie zostanie pokryte, nadwyżki są kierowane do akumulatorów. Dopiero gdy te zostaną napełnione, pozostała energia zostaje odesłana do sieci. W razie jej awarii, procedura kończy się po prostu na ładowaniu akumulatora, ale co istotne, prąd z fotowoltaiki nadal może zasilać urządzenia domowe.

Gdy panele fotowoltaiczne nie działają (w nocy) albo gdy produkcja nie pokrywa zapotrzebowania (w pochmurny dzień), falownik hybrydowy potrzebną energię najpierw pobiera z bufora (magazynu energii), a dopiero potem sięga po energię z sieci.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Rodzaje falowników – podział ze względu na izolację

Ostatnim, najczęściej spotykanym podziałem inwerterów jest podział ze względu na izolację. W tym przypadku wyróżnia się falowniki transformatorowe oraz beztransformatorowe.

Falownik transformatorowy i beztransformatorowy

Jak sama nazwa wskazuje, falownik transformatorowy posiada transformator (niskiej częstotliwości LF lub wysokiej częstotliwości HF), który galwanicznie separuje stronę DC (stałoprądową – stronę modułów fotowoltaicznych) od strony AC (sieć).

Obecnie, najbardziej rozpowszechnione są jednak falowniki beztransformatorowe – są bowiem lżejsze, mają wysoką sprawność w szerszym zakresie obciążenia i są tańsze. Nie posiadają jednak galwanicznego oddzielenia stron DC i AC, przez co muszą być wyposażone w zabezpieczenia i podzespoły pomiarowe.

Inwertery – rodzaje z podziałem ze względu na moc instalacji

Ostatnim, popularnym podziałem falowników jest ten związany z ich wielkością, mocą oraz sposobem podłączenia. Wyróżnia się tu mikroinwertery (mikrofalowniki), falowniki szeregowe oraz falowniki centralne.

Mikroinwertery

Mikrofalownik to urządzenie wchodzące w skład fotowoltaiki niskonapięciowej, które budową i działaniem przypominają standardowe inwertery. Jedyna różnica polega na tym, że mikroinwerter posiada zdecydowanie mniejsze wymiary oraz może współpracować z jednym panelem (maksymalnie kilkoma). Urządzenie jest jest jednofazowe.

Nieco inaczej wygląda również kwestia podłączenia. W przypadku mikroinwerterów, stosuje się model podłączenia równoległego, gdzie każdy moduł posiada własny inwerter. Taka mini instalacja pracuje niezależnie od pozostałych, co przekłada się na lepsze wyniki w przypadku np. częściowego zacienienia. Również rozbudowa instalacji fotowoltaicznej opartej o mikrofalownik jest prostsza.

Przykładowy mikrofalownik.

Źródło: archiwum domowe

Inwertery stringowe (falowniki szeregowe)

Najpopularniejszy typ falowników, wykorzystywany m.in. w fotowoltaice dla domu czy fotowoltaice dla firm to inwerter szeregowy. Zazwyczaj mają moc od 1 do 50 kW – są zatem przeznaczone dla mikroinstalacji.

Falownik szeregowy obsługuje jeden lub kilka stringów (szeregów) modułów jednocześnie – zależy to od ilości MPPT, ale też rozłożenia paneli fotowoltaicznych w miejscu montażu.

Ze względu na swoją moc, falowniki szeregowe mogą współpracować zarówno z instalacjami jedno, jak i trójfazowymi.

Inwertery centralne

Falownik centralny to urządzenie przewidziane do budowy farm fotowoltaicznych. Charakteryzuje się bardzo dużą mocą (kilkuset kilowatów, niekiedy nawet kilku megawatów) oraz znacznymi wymiarami. Falownik centralny może obsługiwać nawet tysiące paneli fotowoltaicznych, które są z nim łączone szeregowo w stringi, a następnie te są łączone równolegle.

Co ciekawe, farmy fotowoltaiczne raczej dość rzadko wykorzystują to rozwiązanie, jeden centralny falownik zastępując go większą liczbą falowników szeregowych. Daje to m.in. większe bezpieczeństwo w przypadku awarii urządzenia (wyłącza się tylko część instalacji, a nie cała) oraz optymalizację pracy instalacji.

Falownik centralny.

Falownik centralny

Jaki falownik do fotowoltaiki? Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego falownika fotowoltaicznego nie jest prostym zadaniem. Na rynku dostępne są urządzenia różnych producentów, o różnej konfiguracji i parametrach. Jak w takim gąszczu znaleźć idealne urządzenie? Co warto wziąć pod uwagę przy ocenie?

Zacznijmy od tego, co nie powinno być głównym kryterium wyboru – czyli od ceny. Choć naturalne jest to, że optymalizując czas zwrotu z inwestycji kierujemy swoją uwagę w stronę najtańszych modeli, nie zawsze warto poddawać się temu odruchowi. Należy pamiętać, że fotowoltaika ma bezawaryjnie służyć przez kilkadziesiąt lat – jej elementy powinny być wysokiej jakości. W przeciwnym wypadku, początkowo tani zakup stanie się drogim, gdy doliczymy koszty związane z serwisowaniem urządzenia, a także z przestojem w pracy.

Co zatem, oprócz ceny, trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze falownika do fotowoltaiki?

MPPT

Jak już wspominaliśmy, wydajność paneli PV zmienia się, w zależności od warunków nasłonecznienia czy też temperatury ogniw – ma związek z ich charakterystyką prądowo-napięciową. Zadaniem układu MPPT (układu śledzenia mocy maksymalnej) jest wychwycenie ich maksymalnego punktu mocy (MPP) dla danych warunków. Im szybciej i dokładniej układ MPPT będzie znajdować maksymalny punkt mocy, tym lepsze urządzenie i tym większe większe uzyski – nawet o kilkanaście procent!

Warto zauważyć, że wiele falowników posiada więcej niż jeden układ MPPT. Dlaczego? Jest to związane z faktem, że moduły w danym stringu powinny być do siebie idealnie dopasowane, to znaczy powinny być tego samego rodzaju, tej samej mocy, ale też powinny być zamontowane pod tym samym kątem względem dachu i słońca. Jeśli warunki montażowe nie pozwalają na stworzenie identycznych stringów (np. przy montażu fotowoltaiki wschód-zachód), stosuje się falownik z dwoma lub więcej układami MPPT, które będą śledziły maksymalny punkt mocy oddzielnie dla każdego stringu.

Sprawność falownika

Istotnym parametrem jest również sprawność falownika. To stosunek mocy wyjściowej prądu AC do mocy wejściowej prądu DC. Wyraża się ją w procentach i jest ona zmienna – zależy m.in. napięcia oraz mocy, które to z kolei zależą od budowy instalacji i warunków pogodowych.

Warto przy tym podkreślić, że z punktu widzenia przeciętnego użytkownika ważniejsza jest nie sprawność maksymalna, ale sprawność europejska. Sprawność maksymalna jest bowiem podawana dla idealnych warunków, które w praktyce rzadko kiedy występują. Sprawność europejska to sprawność ważona, obliczana dla warunków nasłonecznienia panujących w Europie Środkowej. Różnice pomiędzy tymi dwoma parametrami zwykle nie są znaczące i wynoszą od dziesiątych procenta do kilku procent.

Moc

Spore znaczenie przy wyborze optymalnego falownika jest zależność między mocą nominalną modułów a mocą nominalną falownika. Do oceny, jaką moc powinien dysponować falownik dla określonej ilości modułów PV oblicza się tzw. współczynnik mocy falownika IR, za pomocą wzoru:

moc modułów (w Wp) x sprawność falownika / max. moc AC falownika (w W) = IR

Przyjmuje się, że dla naszej szerokości geograficznej współczynnik IR powinien znajdować się w przedziale od 80 do 125% – dokładne wartości zależą jednak m.in. od miejsca montażu, typu i ułożenia modułów czy sposobu

Zaleca się, by moc falownika była przewymiarowana w stosunku mocy modułów. Dlaczego? Moduły ze swoją nominalną mocą pracują bardzo rzadko – przez brak optymalnych warunków pogodowych, przez większość roku ich moc jest zdecydowanie mniejsza od tej, określonej w karcie katalogowej. A to oznacza, że dostosowany do ich mocy nominalnej falownik również nie wykorzystywałby w pełni swojego potencjału, co negatywnie wpłynęłoby na jego sprawność.

Temperatura pracy i chłodzenie

Choć kwestia chłodzenia może wydawać się błaha, dla skomplikowanego elektronicznego urządzenia jakim jest falownik ma niebagatelne znaczenie. Skuteczniejsze chłodzenie to bowiem wydajniejsza praca i dłuższa żywotność.

Wiele inwerterów wykorzystuje jedynie chłodzenie pasywne – w postaci radiatorów, które odbierają energię cieplną i konwencją usuwają ją z urządzenia. Część producentów stosuje jednak również chłodzenie aktywne, np. z wykorzystaniem wentylatorów.

Samo urządzenie powinno radzić sobie w jak największym zakresie temperatur otoczenia – dobrym standardem jest temperatura od -25 do +40°C. Są jednak urządzenia, które poradzą sobie nawet przy +60°C.

Gwarancja na falownik

Ostatnia kwestia, kluczowa dla każdego inwestora to gwarancja na falownik. Wybierają dla siebie urządzenie, w zapisach gwarancyjnych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • czas obowiązywania ochrony – w branży standardem jest min. 5 lat gwarancji podstawowej. Urządzenia z wyższej półki zapewniają jednak 10, 15 czy nawet 20-25 lat, choć niekiedy osiągnięcie tak długiej gwarancji wymaga dodatkowych czynności np. zarejestrowania produktu. Bywa też, że dłuższą gwarancję trzeba po prostu wykupić. Uwaga! Gwarancja (nawet na ten sam produkt) może się różnić w zależności od kraju, w którym zostało zamontowane urządzenie.
 • zakres gwarancji – zwrócić uwagę warto również na to, co obejmuje ochrona, a jakie są jej wyłączenia – czy np. producent nie ustala nadmiernie restrykcyjnych zasad jeśli chodzi o montaż czy konserwację urządzenia.
 • skuteczność wyegzekwowania praw – ogromne znaczenie ma także fakt, czy producent posiada przedstawicielstwo w Europie. Reklamacja urządzenia wyprodukowanego przez chińską firmę, nie posiadającą krajowego lub europejskiego oddziału może być bardzo trudna.

Odpowiedź na pytanie, jaki falownik do fotowoltaiki będzie najlepszy może też zależeć od wielu innych kwestii – m.in. od rodzaju instalacji elektrycznej (jedno lub trójfazowy), stopnia ochrony IP (min. IP65), funkcji urządzenia (np. dostępność łączności WiFi, Zigbee, szczegółowości monitoringu). W przypadku powyższych zagadnień wiele zależy już jednak od naszych preferencji czy warunków montażowych.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Ile kosztuje falownik do fotowoltaiki?

Koszt falownika do mikroinstalacji dla domu to wydatek rzędu od ok. 2.000 do 8.000 zł brutto. Za urządzenia o wyższej mocy trzeba już zapłacić kilkanaście tysięcy złotych – taki o mocy 50 kW kosztuje ok. 15.000 zł. Za falowniki o mocy powyżej 50 kW, przeznaczone dla biznesowych instalacji, zapłacimy już kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zwróciliśmy już uwagę na fakt, że jeśli chodzi o falownik, cena nie powinna być głównym kryterium wyboru. To nie oznacza jednak, że nie jest ważna.

Jak wynika z danych Instytutu Energii Odnawialnej, koszt falownika to ok. 15-20% całkowitej ceny fotowoltaiki. Na ostateczny udział kosztów wpływ ma m.in.:

 • marka urządzenia – produkty z wyższej półki, np. Fronius czy SolarEdge mogą być sporo droższe od tych przeciętnych – np. Sofar czy Huawei.
 • funkcjonalność – za opcje takie, jak np. zdalny monitoring, funkcja zasilania rezerwowego czy możliwość ładowania akumulatorów trzeba zapłacić dodatkowo.
 • parametry – wysoka wydajność, odporność na szeroki zakres temperatur, kilka układów MPPT również podnosi cenę urządzenia.
 • typ – znaczenie ma też to, czy np. mamy do czynienia z inwerterem jedno czy trójfazowym, on-gridowym czy off-gridowym.

Falownik fotowoltaiczny to jeden z głównych elementów instalacji fotowoltaicznej, na który często nie zwracamy należytej uwagi. Inwerter przekształca prąd stały, produkowany przez panele PV, na prąd zmienny, wykorzystywany przez domowe urządzenia. Od tego, jak skutecznie będzie to robił, w dużym stopniu zależą nasze uzyski energii. Przy wyborze urządzenia, pod uwagę warto wziąć jednak nie tylko wydajność, ale również ilość układów MPPT, jakość wyrażoną gwarancją czy zakres temperatur pracy. Ważna jest również cena, choć nie powinna być ona głównym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments