mniej za gaz

Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za gaz. Od kiedy?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę na gaz dla PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD). Od 1 lipca 2020 roku Polacy zapłacą mniej za gaz wykorzystywany w domach. O ile niższych rachunków możemy się spodziewać?

Rachunki za gaz niższe od 1 lipca 2020 roku

16 czerwca 2020 roku prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) - spółki zależnej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), która odpowiedzialna jest za sprzedaż błękitnego paliwa do 90% klientów indywidualnych i firm. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca do 31 grudnia 2020 roku. Jak czytamy w komunikacie:

W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 10,6%, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 9,8% dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls i o 9,7% dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw.

Oprócz wskazanych cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), gospodarstwa domowe, które kupują błękitne paliwo od PGNiG OD, ponoszą również opłaty za jego transport (dystrybucję). Odbywa się to najczęściej na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa (podmiot z grupy PGNiG), posiadającej największą sieć gazociągów dystrybucyjnych w kraju. Obecnie jednak taryfa dla PSG nie uległa zmianie. Jej podwyżka bowiem miała miejsce w marcu tego roku (stawki za transport wzrosły wówczas średnio o 3,5%).

Ceny gazu 2020 - o ile mniej?

Zmiana taryfy dotyczy wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych. Dla statystycznego odbiorcy z:

  • grupy W-1.1 (zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków) - płatność za gaz będzie niższa o 4,85%. Oznacza to kwotowy spadek jego płatności o 1,02 zł/m-c);
  • grupy W-2.1 (o średnim zużyciu) - płatność ulegnie obniżeniu o 6,67% i wynosić będzie 6,33 zł/m-c;
  • grupy taryfowej W-3.6 (zużywającego stosunkowo duże ilości paliwa do ogrzewania domu) - spadek cen błękitnego paliwa odczuwalny będzie najbardziej. Ponieważ płatności ulegnie obniżeniu o 7,05%, co oznacza 19,45 złotych mniej.

Sprawdź aktualny raport o cenach gazu.

Co jest powodem obniżki cen gazu?

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, do obniżki cen gazu przyczyniły się niskie ceny surowca na Towarowej Giełdzie Energii. W ostatnim czasie bowiem światowy rynek gazu odczuwa wyraźne załamanie, a Europa jest jednym z regionów, który najmocniej odczuły spadek popytu. Jak zaznaczono w ostatnim wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”:

Łagodna zima, duża generacja prądu ze źródeł wiatrowych oraz pandemia koronawirusa spowodowały spadek konsumpcji o 7% w okresie styczeń - maj 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.

Od półtora roku ceny na giełdach gazu spadają, osiągając poziomy, które nie były notowane już od kilkunastu lat. Zdaniem analityków globalny rynek gazu zacznie wychodzić z kryzysu dopiero w 2021 roku. Jednak jak oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), powołując się na Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), skutki tego tąpnięcia mogą być odczuwalne jeszcze do do 2025 roku.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments