Grodno Fotowoltaika – opinie i recenzja

Grodno SA to jedna z lepiej znanych, polskich firm, która z niewielkiego, rodzinnego biznesu, wyrosła na przedsiębiorstwo o ogólnopolskim zasięgu. Grodno SA zaczynało w 1990 roku, działając na rynku elektrotechnicznym. Dziś, funkcjonuje na kilku obszarach biznesowych – m.in. w audycie i inżynierii oświetlenia, klimatyzacji, zabezpieczeniach, a także… w fotowoltaice. Czy warto sięgnąć po instalacje fotowoltaiczne Grodno? Czym wyróżnia się usługa “Grodno Fotowoltaika”? Sprawdźmy!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Grodno Fotowoltaika: na rynku od 2012

Swoje usługi fotowoltaiczne, firma Grodno oferuje od 2012 roku. Przez ten czas, wykonawcy udało się sporo osiągnąć w branży – zrealizował już ponad 800 projektów, o łącznej mocy 7 MW. Instalacje fotowoltaiczne od Grodno znajdziecie już w ponad 100 miastach w całej Polsce, m.in. w Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Kielcach czy Wałbrzychu.

W przypadku firmy Grodno, fotowoltaika opiera się na podzespołach znanych i cenionych w branży. Możecie więc skorzystać z:

 • paneli fotowoltaicznych pochodzących od takich producentów jak Ja Solar, Q.Cells, LG (lider naszego rankingu paneli fotowoltaicznych), Winaico czy Bauer. Dzięki szerokiej ofercie modułów, z różnych półek cenowych, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
 • sprawdzonych inwerterów wiodących marek – m.in. Fronius, SolarEdge czy ABB.

A co konkretnie daje Wam fotowoltaika Grodno? Decydując się na usługi tej firmy otrzymujecie:

 • audyt budynku, niezbędny do właściwego doboru typu instalacji, urządzeń i optymalnego miejsca montażu,
 • projekt instalacji opracowany przez specjalistów, dopasowany do Waszych indywidualnych potrzeb,
 • montaż wykonany przez certyfikowanych instalatorów,
 • pełną dokumentację techniczną, niezbędną do zgłoszenia fotowoltaiki w zakładzie energetycznym oraz pomoc w związanych z tym formalnościach,
 • wsparcie w uzyskaniu dotacji,
 • serwis techniczny.

W tym aspekcie, oferta firmy nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurencji. Różnica polega jedynie na tym, że przeciwieństwie do instalatorów np. z naszego rankingu firm fotowoltaicznych, Grodno nie współpracuje z instytucjami finansowymi, w zakresie komercyjnych źródeł finansowania fotowoltaiki. A zatem, np. o kredyt na fotowoltaikę, będziecie musieli zatroszczyć się we własnym zakresie.

Fotowoltaika Grodno – komu warto z niej skorzystać?

Biorąc pod uwagę dotychczasowe projekty realizowane przez Grodno, można stwierdzić, że firma skupia się przede wszystkim na:

 • fotowoltaice dla firmy – wykonawca posiada niemałe doświadczenie w projektowaniu i montażu większych (kilkanaście – kilkadziesiąt kWp) instalacji dla klientów biznesowych. Mowa tu o fotowoltaice m.in. dla przedsiębiorstw przetwórczych, przemysłowych, handlowych, a nawet o fotowoltaice dla hotelu (Ibis w Warszawie).
 • instalacjach fotowoltaicznych dla sektora publicznego – na liście inwestycji skutecznie zrealizowanych przez Grodno znajdziecie przykłady instalacji dla różnych jednostek użyteczności publicznej, np. fotowoltaikę dla szkół, a także fotowoltaikę dla szpitala.
 • fotowoltaice dla domu – inwestorzy indywidualni mają znaczny udział w rozwoju branży fotowoltaicznej. Nie bez znaczenia, dla takiego stanu rzeczy, był szereg dotacji i ulg zachęcających do korzystania z odnawialnych źródeł energii, takich jak np. Mój prąd. Również i w przypadku firmy Grodno, gospodarstwa domowe to jedna z liczniejszych grup klienckich.

Z usług Grodno z powodzeniem mogą jednak skorzystać również inwestorzy zainteresowani farmami fotowoltaicznymi (firma ma doświadczenie w projektowaniu i budowie elektrowni o mocy nawet 1 MW), a także fotowoltaiką dla rolnika.

Przejdźmy teraz do kosztów takiego przedsięwzięcia. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna od firmy Grodno?

Ile zapłacisz? Grodno Fotowoltaika – ceny

Zanim pokusimy się o przedstawienie przykładowych stawek, warto zaznaczyć, że na ceny instalacji fotowoltaicznych mogą wpływać różne czynniki, specyficzne dla każdego inwestora czy instalacji. O czym mowa? Różnice w kosztach mogą wynikać m.in. z miejsca montażu, zastosowanych podzespołów czy wielkości instalacji. Dlatego też, podane przez nas stawki możecie traktować jako wartości orientacyjne. Po szczegółowe informacje musicie się natomiast zwrócić do instalatora.

Moc instalacji 6 kWp 8 kWp 10 kWp
Całkowita cena brutto ok. 28.400 zł ok. 36.200 zł ok. 44.900 zł
Cena brutto za 1 kWp ok. 4.730 zł ok. 4.520 zł ok. 4.490 zł

Szacowane koszty instalacji, według kalkulatora opracowanego przez firmę, oscylują zatem wokół dolnej granicy stawek rynkowych, wynoszących od ok. 6.000 do ok. 4.500 zł w przeliczeniu na 1 kWp.

Niestety, jak już wspominaliśmy, firma nie opracowała dla swoich klientów ofert kredytowania czy leasingu. W zamian, pomaga jednak zdobyć dofinansowania z programów publicznych.

Jak skorzystać z fotowoltaiki Grodno?

Zastanawiacie się jak wdrożenie instalacji fotowoltaicznej wygląda krok po kroku? Zwykle, cała procedura składa się z kilku etapów.

Wszystko zaczyna się od nawiązania wstępnego kontaktu z firmą – telefonicznie lub za pomocą specjalnego formularza. Następnie przychodzi czas na podanie szerszych informacji na temat planowanej inwestycji. Firma może Was zatem zapytać np. o wysokość rachunków za prąd. Podczas tzw. audytu fotowoltaicznego, doradca z firmy instalacyjnej oceni też możliwości montażowe i dobierze do niego typ instalacji.

Na podstawie uzyskanych danych i analizy przeprowadzonej przez specjalistów z firmy, powstanie projekt instalacji, uwzględniający już konkretne urządzenia. Jeśli zaproponowane rozwiązania będą Wam odpowiadać, będzie mogło nastąpić podpisanie umowy.

Po tym etapie czas na montaż. W zależności od wielkości zestawu i stopnia skomplikowania projektu, prace mogą zająć od jednego do kilku, kilkunastu dni roboczych. Po zakończeniu montażu, instalację należy zgłosić do OSD. Po wymianie licznika na dwukierunkowy, instalacja będzie gotowa do produkowania czystej energii ze słońca.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Grodno Fotowoltaika – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki Grodno

Szeroki wybór urządzeń – dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie
Konkurencyjne stawki za wykonanie instalacji
Spore doświadczenie, zdobyte przy inwestycjach dla różnych klientów
Stabilna, polska firma
Realizacje przeprowadzane na terenie całej Polski
Możliwość oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą

Wady fotowoltaiki Grodno

Brak dedykowanej formy finansowania
Dość chaotycznie przedstawiona oferta

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Pod wieloma względami, firma nie różni się od konkurencji. Oferuje bowiem podobny zakres usług oraz podobne urządzenia. Fotowoltaika Grodno ma jednak kilka argumentów “za”, przez które warto tę ofertę wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest korzystna cena - o ile jest aktualna. Dla wielu zaletą będzie też to, że mamy tu do czynienia ze dobrze kojarzoną, polską firmą, działającą na rynku ponad 30 lat. Docenić też należy doświadczenie w realizowaniu zarówno dużych farm, jak i niewielkich instalacji fotowoltaicznych. Szkoda jedynie, że oferta nie została przedstawiona bardziej szczegółowo i przejrzyście. Brakuje też ofert finansowania, które często zapewnia konkurencja.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
25 listopada 2021 14:32

Firma jak firma. Montażystów mają chyba z łapanki, przewody pod panelami wszystkie leżą luzem na blachodachówce, wtyczki mc4 leżą na blachodachówce. Po montażu jakimś cudem na panelach i poza nimi zostały przewody. Ogółem niechlujstwo i partactwo . Żebym z ciekawości nie wszedł na dach to pewnie za jakiś czas miał bym pożar. Zgłoszone do firmy Grodno i zaczęła się spychologia tylko żeby nie przysłać montażysty na poprawki bo przecież gdzie indziej ma robotę i kasę a tu już pieniądze skasowane i problem klienta.

Krzysztof
Krzysztof
6 listopada 2021 18:02

Grodno bardzo słaba firma
Jeszcze po miesięcznym montażu wszystko nie zostało dokończone