Hanplast Fotowoltaika – opinie i recenzja

Firma Hanplast, obok Bruk-Bet, to jeden z niewielu polskich producentów paneli fotowoltaicznych. Swoją działalność rozpoczęła stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku, jednak nawet pomimo krótkiego stażu w branży, Hanplast ma na swoim koncie blisko 400 realizacji, wykonanych w całej Polsce. Łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki Hanplast to niemal 4,5 MW. Co warto wiedzieć o produktach i usługach Hanplast?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Hanplast Energy – wykonawca fotowoltaiki inny niż reszta

Warto podkreślić, że za montaż instalacji fotowoltaicznych odpowiada nie Hanplast, ale firma córka producenta – Hanplast Energy. Sama firma Hanplast zajmuje się produkcją paneli fotowoltaicznych w technologii SmartWire, z ogniwami HTJ. Co oznaczają te pojęcia?

SmartWire (SWTC) to innowacyjna metoda łączenia elektrod występujących w ogniwach fotowoltaicznych, dla osiągnięcia większej odporności na mikropęknięcia, zacienienie czy degradację. Moduły wykonane w technologii SWTC zapewniają nawet 10% większy uzysk, w stosunku do urządzeń wykonanych w technologii Bus Bar (diod bocznikujących).

Ogniwa HJT, czyli inaczej ogniwa heterozłącza, to hybrydowy typ ogniw, w których łączy się technologie krzemu monokrystalicznego z krzemem amorficznym. Panele HJT mogą osiągać większą wydajność, będąc jednocześnie tańszymi w produkcji.

Jako że Hanplast technologie fotowoltaiczne zna od podszewki, wprowadzenie usługi montażu fotowoltaiki, było naturalnym kierunkiem rozwoju. Podobnie powstała zresztą fotowoltaika Bruk-Bet.

Hanplast fotowoltaika – kto może skorzystać?

W swojej ofercie, firma skupia się jednak standardowo, na trzech głównych grupach, które mogłyby być zainteresowane fotowoltaiką:

 • gospodarstwach domowychfotowoltaika dla domu ma największy udział we wszystkich instalacjach fotowoltaicznych montowanych w Polsce. Jest tak, gdyż osoby fizyczne mogą obecnie liczyć na szereg różnego rodzaju zachęt – m.in. dotacji czy ulg podatkowych. Również i w przypadku fotowoltaiki Hanplast, mikroinstalacje mają największy udział w realizacjach;
 • przedsiębiorcach – dzięki zmianom w ustawie o odnawialnych źródłach energii, od sierpnia 2019 roku prosumentem mogą być również przedsiębiorstwa, produkujące energię z wykorzystaniem mikroinstalacji (o mocy do 50 kWp), na własne potrzeby. Sprawiło to, że fotowoltaika dla firmy stała się bardziej opłacalna, tak dla mniejszych, jak i większych podmiotów. Hanplast Energy ma na swoim koncie sporo instalacji o mocy do 50 kWp, jak i również powyżej (np. elektrownie o mocy 900 kWp w Turowie czy o mocy 960 kWp w Wałczu);
 • gospodarstwach rolnych – również fotowoltaika dla rolnika to opcja, która cieszy się sporym zainteresowaniem. W tym przypadku, nie bez znaczenia są z pewnością dotacje z programu Agroenergia czy też ulga w podatku rolnym.

Oczywiście, produkt Hanplast Fotowoltaika tak naprawdę jest skierowany do każdego, kogo interesuje tania i czysta energia ze słońca. A zatem, również ci klienci, którzy szukają m.in. fotowoltaiki dla szkół czy chociażby fotowoltaiki dla gmin, nie powinni być rozczarowani.

Co zyskujemy, decydując się na współpracę z Hanplast Energy?

 • Szczegółowy audyt techniczno-energetyczny.
 • Profesjonalny projekt instalacji, dopasowanej do indywidualnych potrzeb.
 • Sprawny i fachowy montaż, wykonany przez partnerów Hanplast Energy.
 • Wsparcie w formalnościach z OSD i w uzyskaniu środków z dotacji czy kredytu.
 • Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Cena i finansowanie fotowoltaiki Hanplast

A jak fotowoltaika Hanplast wygląda w kwestii ceny? Na jakie koszty trzeba się nastawić wybierając to rozwiązanie?

Cena fotowoltaiki zależy od czynników, które mogą się różnić w zależności od inwestora i instalacji, takich jak np.:

 • ilość zużywanej energii i związana z tym wielkość instalacji,
 • miejsce montażu instalacji,
 • typ wykorzystanych urządzeń.

Przez to trudno jest oszacować ostateczne koszty, bez kompleksowej analizy warunków inwestycji.

Niestety, w przypadku fotowoltaiki Hanplast Energy ceny nie poznamy, dopóki nie skontaktujemy się z wykonawcą. Firma nie przygotowała bowiem dla swoich klientów, żadnego narzędzia ułatwiającego oszacowanie kosztów.

Warto wiedzieć, że w 2022 roku przeciętny koszt instalacji wraz z montażem, w przeliczeniu na 1 kWp zwykle waha od 4.000 zł do 6.500 zł.

Gdy mowa już o kwestii finansów, dobra wiadomość jest taka, że firma Hanplast Energy, zadbała o dostępność ciekawych, zewnętrznych rozwiązań finansowych dla swoich klientów. W efekcie:

 • klienci indywidualni mogą skorzystać z preferencyjnego kredytu na fotowoltaikę, oferowanego we współpracy z wiodącymi bankami – Alior Bankiem oraz Credit Agricole. Maksymalna kwota takiego wsparcia to 80.000 zł. Firma zajmie się wszystkimi formalnościami za Was. I to bezpłatnie.
 • klienci biznesowi do wyboru mają więcej opcji. Oprócz kredytu, mogą sięgnąć po chociażby leasing na fotowoltaikę, który firma Hanplast Energy oferuje razem z bankiem PEKAO, Millennium, PKO czy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Dodatkowo, instalator wspiera inwestorów w pozyskiwaniu dotacji ze środków publicznych.

Inwestycja w fotowoltaikę Hanplast Energy – krok po kroku

Jak możesz stać się właścicielem instalacji fotowoltaicznej od Hanplast Energy? Na szczęście, procedura jest bardzo prosta i ogranicza się do zaledwie 3 kroków.

Etap 1.

Wszystko zaczyna się od Twojego kontaktu z przedstawicielem firmy, który przeprowadzi profesjonalny audyt fotowoltaiczny. Możesz podczas niego zostać zapytany m.in. o wysokość rachunków. Na podstawie uzyskanych informacji, zostanie opracowany projekt instalacji.

Etap 2.

Jeśli warunki będą Wam odpowiadać, możecie podpisać umowę, po której nastąpi montaż. Prace, w przypadku większości mniejszych instalacji, trwają 1 dzień.

Etap 3.

Po montażu, należy zgłosić instalację do OSD. Gdy zakład energetyczny wymieni dotychczasowy licznik na licznik dwukierunkowy, Wasza instalacja będzie mogła zacząć działać.

I gotowe!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Hanplast Fotowoltaika – zalety i wady

Co wpływa na opinie o fotowoltaice Hanplast? Jakie są plusy i minusy oferty?

Zalety fotowoltaiki Hanplast Energy

Polska produkcja, oparta na innowacyjnych technologiach SWTC i HJT
Wysokiej jakości produkty, które trafiły nawet do naszego rankingu firm fotowoltaicznych
Obsługa zleceń na terenie całego kraju
Dość duże doświadczenie w różnego typu instalacjach
Wsparcie gwarancyjne i pogwarancyjne
Pomoc w formalnościach związanych z podłączeniem instalacji czy pozyskaniem dotacji
Dedykowane formy finansowania

Wady fotowoltaiki Hanplast Energy

Firma nie posiada własnych ekip
Brak możliwości oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą
Dość młoda firma

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Hanplast Energy to firma, która korzysta z doświadczeń przedsiębiorstwa Hanplast, produkującego wysokiej jakości panele fotowoltaiczne. W 100% polskie produkty, to coś, co może zachęcić wielu klientów. Docenić należy też dostępność dedykowanych form finansowania oraz pomoc w formalnościach. Szkoda, że firma nie pokusiła się o pełniejsze zaprezentowanie korzyści związanych konkretnie z ich usługami. Oferta ma potencjał, ale wielu konkurentów lepiej prezentuje swoje mocne strony. Nie każdy może też być usatysfakcjonowany na wieść, że firma nie ma własnych ekip montażowych. Mimo wszystko - warto rozważyć skorzystanie z usług Hanplast Energy.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments