Leasing na fotowoltaikę – na jakich warunkach?

4.2 /5
(Ocen: 10)

Rachunki za energię w firmach, przeciętnie stanowią ok. 20% wszystkich ponoszonych kosztów. Rosnące z roku na rok zużycie i ceny prądu sprawiają, że w przyszłości odsetek ten będzie jeszcze większy, szczególnie w branżach energochłonnych. Przedsiębiorstwa, szukając sposobów na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, chętnie sięgają po fotowoltaikę dla firm. Koszty jej wdrożenia, choć w ostatnich latach mocno zmalały, wciąż stanowią spory wydatek dla firmy. Na szczęście, w ofertach banków i instytucji finansowych, coraz łatwiej znaleźć leasing na fotowoltaikę. Na czym polega to rozwiązanie? I czy warto z niego skorzystać?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Leasing – fotowoltaika, która spłaci się sama

Jak wynika z danych zebranych przez GUS, w ciągu ostatnich kilkunastu lat energia elektryczna w Polsce podrożała o niemal 140%. Eksperci z Instytutu Energii Odnawialnej, również nie wróżą nam polepszenia sytuacji – do 2035 roku możemy spodziewać się kolejnych podwyżek.

Produkcja własnej energii wprost ze słońca, jest jednym z opłacalniejszych sposobów na uchronienie się przed dalszymi wzrostami cen prądu. Fotowoltaika, dopasowana na profilu energetycznego przedsiębiorstwa i odpowiednio zamontowana, jest w stanie obniżyć rachunki za energię nawet o ok. 90%. Zyski z instalacji fotowoltaicznej można natomiast osiągać nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat (okres gwarancji na ok. 80-90% sprawność paneli wynosi zwykle 25 lat). W praktyce daje to od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona złotych oszczędności!

Przedsięwzięcie to, choć w dłuższej perspektywie wyjątkowo opłacalne, wiąże się jednak ze stosunkowo dużymi kosztami wstępnymi. Obecnie, 1 kWp instalacji kosztuje ok. 4.500 – 6.500 zł brutto z montażem. Nie każda firma mogłaby zatem pozwolić sobie na zakup instalacji za gotówkę. Istnieją jednak godne uwagi alternatywy takie jak np. leasing na fotowoltaikę. Obok kredytu na fotowoltaikę i dofinansowania na fotowoltaikę dla firm, stanowi on jedną z najpopularniejszych form finansowania własnej elektrowni słonecznej.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Leasing fotowoltaiki dla firm – kto zyska najwięcej?

Leasing – fotowoltaiki czy jakichkolwiek innych urządzeń, to rozwiązanie, które skierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorstw. Najwięcej zyskają na nim te firmy, które już teraz borykają się ze sporymi wydatkami na energię elektryczną. Wynajem długoterminowy sprawdzi się zatem w przypadku branż energochłonnych, takich jak m.in.:

 • biznesów branży spożywczej – np. piekarni, cukierni, sklepów;
 • rolników – np. sadowników, wykorzystujących chłodnie;
 • zakładów produkcyjnych – pracujących na kilka zmian
 • branży IT – leasing to dobra opcja np. dla fotowoltaiki dla serwerowni;

To one najszybciej i najboleśniej odczują bowiem każde zawahanie cen prądu. I to właśnie im wdrożenie fotowoltaiki da najwięcej korzyści – spore oszczędności oraz możliwość uniezależnienia się od zmian kosztów energii, co pozytywnie wpłynie na ich konkurencyjność.

Na brak korzyści z płynących z leasingu fotowoltaiki nie powinny jednak narzekać również pozostałe przedsiębiorstwa. Jakie zalety niesie im to rozwiązanie?

Korzyści, jakie daje leasing na fotowoltaikę

Sama fotowoltaika, jak już z pewnością wiecie, przynosi firmie szereg, różnego rodzaju korzyści.

Ekologiczne

Przestawiając się na energię pozyskiwaną ze słońca, możemy znacząco ograniczyć ilość dwutlenku węgla w powietrzu. Każde 1000 kWh prądu z fotowoltaiki, redukuje emisję tego szkodliwego gazu o 814 kg.

Wizerunkowe

Troska o środowisko naturalne jest obecnie bardzo ważna, zarówno dla klientów, jak i potencjalnych partnerów biznesowych. Inwestując w fotowoltaikę zyskuje się wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie.

Biznesowe

Kilka lat temu byliśmy świadkami tąpnięcia na rynku energii, którego efektem było masowe zrywanie umów przez sprzedawców prądu i podnoszenie stawek. Fotowoltaika może pomóc firmom wyeliminować taki scenariusz.

Ekonomiczne

Fotowoltaika pozwala ograniczyć rachunki za prąd nawet o 90%, dając bezpośrednie oszczędności rzędu kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Zyski są tym większe, im większe zużycie i ceny prądu.

Biorąc leasing na fotowoltaikę ekonomiczne korzyści można jednak rozszerzyć jeszcze bardziej. Co konkretnie daje to rozwiązanie?

 • Oszczędności od razu, bez lokowania własnych środków – decydując się na leasing firma nie musi odkładać zyskownej inwestycji w czasie. Nie musi też korzystać w całości z kapitału własnego, gwarantując sobie tym samym większą płynność finansową.
 • Balans między zyskami, a kosztami – fotowoltaika jest przedsięwzięciem, które generuje oszczędności na bieżąco. Dzięki temu mogą one częściowo lub niemal w całości pokryć koszty związane z ratą leasingową. W ten sposób, instalacja spłaca się sama, a firma nie odczuwa dodatkowego obciążenia.
 • Obniżenie podatku – leasing na fotowoltaikę pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe leasingobiorcy. Na przykład, w przypadku leasingu operacyjnego odliczeniu podlega opłata wstępna, a także część kapitałowa i odsetkowa raty.
 • Bez wpływu na zdolność kredytową – operacyjny leasing na panele fotowoltaiczne nie pojawia się w bilansie leasingobiorcy, a tym samym nie zwiększa jego zadłużenia i nie ma wpływu na zdolność kredytową – w przeciwieństwie do np. kredytu.
 • Minimum formalności – jako zaletę leasingu należy też wskazać minimum formalności związanych z uzyskaniem środków. W większości przypadków, przyznanie leasingu na fotowoltaikę o wartości ok. 250 tys. zł będzie opierało się na procedurze uproszczonej, która wymaga okazania jedynie podstawowych dokumentów – wniosku i świadczenia majątkowego.
 • Bez zabezpieczeń – leasing fotowoltaiki ma również tę zaletę, że nie wymaga ustanawiania żadnych zabezpieczeń. Właścicielem urządzeń do momentu uregulowania należności jest bowiem leasingodawca.

Leasing na fotowoltaikę – jakie są opcje?

Jeśli chodzi o finansowanie fotowoltaiki z wykorzystaniem leasingu, w grę wchodzi najczęściej jedna z trzech opcji – leasing operacyjny, leasing finansowy oraz pożyczka leasingowa. Na czym polegają te trzy rozwiązania? Przeprowadźmy małe porównanie.

Leasing operacyjny Leasing finansowy Pożyczka leasingowa
Właściciel instalacji fotowoltaicznej podczas trwania umowy leasingodawca leasingodawca pożyczkobiorca
Opłata wstępna od 10 do 45% od 10% nie dotyczy
Czas trwania umowy minimum 40% okresu normatywnego amortyzacji – w praktyce od 48 do 96 miesięcy. dowolny, zwykle od 6 do 60 miesięcy dowolny, od kilku miesięcy do nawet 8 lat
Amortyzacja odpisów dokonuje leasingodawca odpisów dokonuje leasingobiorca odpisów dokonuje pożyczkobiorca
Koszty uzyskania przychodu kosztem jest część kapitałowa i odsetkowa raty leasingowej, opłaty (wstępna, manipulacyjna, prowizje), koszty eksploatacyjne związane z urządzeniem kosztem jest część odsetkowa raty leasingowej, koszty eksploatacyjne związane z urządzeniem odsetki od zobowiązania, koszty eksploatacyjne związane z urządzeniem
VAT możliwość rozłożenia na raty płatność całego podatku z góry nie dotyczy
Dla kogo? Dla płatników VAT, którym zależy na szybkiej spłacie Dla płatników VAT, którym zależy na szybkiej spłacie Dla podmiotów nie będących płatnikiem VAT, którym zależy na niskiej racie

Zasada działania leasingu operacyjnego na fotowoltaikę przypomina tę, którą znamy z np. leasingu np. na samochód. Nie wiążą się z nim bardzo wysokie nakłady początkowe, a przedmiot leasingu pozostaje własnością finansującego, do momentu spłacenia ostatniej raty i wykupienia przedmiotu.

W przypadku finansowego leasingu na panele fotowoltaiczne, zaletą może być większa dowolność w czasie trwania umowy. Ta opcja wymaga jednak dość dużego wkładu własnego. Leasingobiorca staje się jednak właścicielem już po spłacie ostatniej raty leasingu.

Jeśli chodzi pożyczkę leasingową, to jest ona zbliżona swoją specyfiką do zwykłego kredytu bankowego. Różnica polega na tym, że oferują ją jedynie firmy leasingowe, a procedura uzyskania środków z tego źródła jest prostsza niż w przypadku kredytu bankowego. Jej warunki uzależnione są jedynie od pożyczkobiorcy. Trzeba też pamiętać, że nie pozostaje ona bez znaczenia dla zdolności kredytowej – konkretnie, obniża ją.

Gdzie po leasing na panele fotowoltaiczne?

Jeszcze kilka lat temu, znaleźć leasing paneli fotowoltaicznych nie było łatwo. Fotowoltaika w Polsce wciąż raczkowała i instytucje finansowe nie były przekonane co do bezpieczeństwa takiej inwestycji. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Atrakcyjny leasing urządzeń fotowoltaicznych dostępny jest zarówno w ofercie banków jak i wyspecjalizowanych firm leasingowych. Gdzie konkretnie można udać się po ten produkt?

PKO Leasing – fotowoltaika w wynajmie i za pożyczkę

Swoje wsparcie w rozwoju OZE (odnawialnych źródeł energii) deklaruje między innymi jeden z bankowych gigantów – PKO BP.

W PKO dostępny jest leasing fotowoltaiki oraz pożyczka leasingowa. Uzyskane z tych źródeł środki mogą być przeznaczone na zarówno na zakup, jak i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jakie są zalety tej oferty?

 • Dostępna dla wszystkich przedsiębiorców.
 • Maksymalny czas finansowania wynosi może sięgnąć do 72 miesięcy.
 • Dla nowych urządzeń, do kwoty 250 tys. zł, obowiązuje uproszczona procedura (nie trzeba dostarczać dokumentów finansowych).
 • Minimum formalności gwarantuje błyskawiczną decyzję kredytową i szybszy dostęp do pieniędzy.
 • Minimalny wkład własny dla leasingu fotowoltaiki w PKO wynosi 20%.
 • Finansowanie zarówno dla fotowoltaiki na dachu, jak i fotowoltaiki na gruncie.

Uwaga! Czynnikiem ułatwiającym otrzymanie środków jest wybór rzetelnej firmy fotowoltaicznej. W tym celu, sprawdź nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Idea Getin Leasing – fotowoltaika na atrakcyjnych zasadach

Do zamontowania instalacji zachęca również oferta leasingu fotowoltaiki od Idea Getin Leasing – firmy należącej do znanego wszystkim Idea Banku.

Jak przystało na jednego z liderów rynku leasingowego, Idea Getin Leasing przygotowała interesującą ofertę, która uwzględnia:

 • dowolną formę finansowania – leasing operacyjny, finansowy, a także pożyczkę leasingową;
 • umowę nawet na 7 lat;
 • minimalny wkład własny w wysokości 5%;
 • minimum formalności – bez weryfikacji dokumentów finansowych..

Co więcej, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów w dobie pandemii COVID-19, Idea Getin Leasing umożliwia całkowicie zdalne podpisanie umowy o leasing – za pomocą wideoweryfikacji.

Santander Leasing – fotowoltaika w Solar Lease

Na uwagę zasługuje również oferta Santander Leasing – fotowoltaika to jedno z chętniej finansowanych przez firmę rozwiązań z sektora OZE. Oto najważniejsze aspekty oferty:

 • Okres finansowania inwestycji w Santander Leasing wynosi od 12 do 72 miesięcy (do 6 lat).
 • Dostępny jest zarówno tradycyjny leasing (operacyjny lub finansowy), jak i pożyczka leasingowa.
 • Środki mogą pokryć maksymalnie do 90% wartości instalacji, bez względu na miejsce montażu.
 • Oferta może objąć instalację o mocy od 10 do 50 kW, której wartość nie przekracza od 15 do 300 tys. zł. netto.

Dodatkowo, w leasingu fotowoltaiki od Santander Leasing możliwe jest ubezpieczenie mienia oraz skorzystanie z tzw. Bezpiecznej raty, czyli ubezpieczenia gwarantującego spłatę rat leasingu w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Choć w Santander leasing fotowoltaiki został wprowadzony niedawno, oferta stanowi silną konkurencję dla pozostałych leasingodawców.

MLeasing – fotowoltaika

Po leasing na fotowoltaikę można również udać się do MLeasing, będącej częścią Grupy mBanku – jednej z największych grupy finansowych w Polsce.

Firma swoją ofertę kieruje do firm z sektora MŚP, którzy chcą ograniczyć wydatki na energię elektryczną za pomocą elektrowni słonecznej. Co istotne, podobnie jak u konkurencji, wsparcie może przyjąć formę leasingu na fotowoltaikę oraz pożyczki. Co oprócz tego warto wiedzieć na temat leasingu fotowoltaiki od MLeasing?

 • Maksymalna, dopuszczalna moc instalacji nie może przekroczyć 50 kW – moc ta powinna w zupełności wystarczyć większości małych i średnich przedsiębiorstw.
 • Wartość finansowanej inwestycji nie może przekroczyć 250 tys. zł netto – jest to jednak kwota, która powinna wystarczyć na odpowiedniej jakości instalację.
 • Wsparcie dostępne jest w różnych walutach – EUR lub PLN.
 • Czas finansowanie wynosi w tym przypadku maksymalnie 72 miesiące.
 • Wkład własny jest stosunkowo niski i zaczyna się już od 10%.

Dodatkową, jednak bardzo przydatną opcja jest możliwość wykupienia ubezpieczenia instalacji na cały okres trwania umowy. Może się ono przydać się szczególnie w przypadku fotowoltaiki na gruncie, która jest bardziej narażona na uszkodzenia (m.in. przez osoby trzecie).

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Leasing na fotowoltaikę – warto?

Według ekspertów, odnawialne źródła energii to przyszłość zarówno polskiej, jak i światowej energetyki. Największym potencjałem dysponuje właśnie fotowoltaika – pozwala produkować prąd ze źródła odnawialnego w 100% w sposób cichy i mało inwazyjny dla otoczenia. Inwestycja w energię słoneczną może być zatem jedną z lepszych decyzji biznesowych, zwiększających konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Dzięki leasingowi na fotowoltaikę, koszty instalacji wreszcie mogą przestać być problemem. Korzystając z tego rozwiązania, firma zyskuje w wielu wymiarach – nie ogranicza swojej płynności finansowej, oszczędza na rachunkach za prąd oraz czerpie z korzyści jakie wiążą się z leasingiem (m.in. niższy podatek). Ponadto, inwestując w eko rozwiązania, może budować swój wizerunek, jako przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie, dbającego o wspólne dobro – środowisko.

Dostępna na rynku ilość ofert leasingu na panele fotowoltaiczne sprawia, że już dziś każda firma może znaleźć coś dla siebie i zacząć produkować własny prąd ze słońca.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments