Leasing na fotowoltaikę

Leasing na fotowoltaikę - na jakich warunkach?

Rachunki za energię w firmach stanowią jeden z większych kosztów związanych z działalnością (ok. 20%). Rosnące z roku na rok zużycie i coraz wyższe ceny prądu sprawiają, że w przyszłości odsetek ten będzie jeszcze większy, szczególnie w branżach energochłonnych. Sposobem na energetyczną niezależność może być fotowoltaika dla firm. Koszty jej wdrożenia, choć w ostatnich latach mocno zmalały, wciąż stanowią spory wydatek. Na szczęście, w ofertach banków i instytucji finansowych, coraz łatwiej znaleźć leasing na fotowoltaikę. Na czym polega to rozwiązanie i gdzie można znaleźć oferty leasingu fotowoltaiki? Kiedy warto rozważyć leasing paneli fotowoltaicznych? Wyjaśniamy!

Jak wynika z danych zebranych przez GUS, w ciągu ostatnich kilkunastu lat energia elektryczna w Polsce podrożała o niemal 140%. Eksperci, m.in. z Instytutu Energii Odnawialnej, również nie wróżą nam polepszenia sytuacji - do 2035 roku możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Wszystko przez to, że ze względów klimatycznych rosną ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, jak i ceny samego surowca, z którego w Polsce produkuje się większość energii. Jak wynika z analiz przeprowadzonych m.in. przez Axpo Polska, do 2030 roku koszt uprawnień może skoczyć do 450 zł/tonę. To przełoży się na koszty energii, które dla taryfy C11 mogą wynieść nawet blisko 700 zł/MWh.

Do tego obciążeniem są nowo wprowadzane obciążenia, takie jak choćby wprowadzona w 2021 roku opłata mocowa, która zwiększa rachunki za energię w przedsiębiorstwach o setki, a nawet tysiące złotych. Za każdą megawatogodzinę pobraną w godzinach szczytu, firmy muszą zapłacić dodatkowo 76,2 zł (przy czym zgodnie z nowelizacją, część z nich może liczyć na rabat).

Uzasadnienie ustawy mocowej wskazuje jednak skuteczne rozwiązanie, które pozwali nie tylko ograniczyć opłaty dystrybucyjne, ale i opłaty za energię zużytą. Tym rozwiązaniem jest własne źródło energii, takie jak  fotowoltaika.

Leasing - fotowoltaika, która spłaci się sama

Produkcja własnej energii wprost ze słońca, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uchronienie się przed dalszymi wzrostami cen prądu. Fotowoltaika, dopasowana na profilu energetycznego przedsiębiorstwa, składająca się z wysokiej klasy podzespołów i odpowiednio zamontowana, jest w stanie obniżyć rachunki za energię nawet o ok. 90%. Co więcej, zyski z instalacji fotowoltaicznej można osiągać nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat (okres gwarancji na panele fotowoltaiczne to zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, gwarancja na sprawność paneli wynosi zwykle 25 lat). W praktyce korzystanie z instalacji PV dla firm to zatem od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona złotych oszczędności!

Obecnie, 1 kWp instalacji kosztuje ok. 3.250 - 5.290 zł netto z montażem (ok. 4.000 - 6.500 zł brutto, uwzględniając 23% VAT) Nie każda firma mogłaby zatem pozwolić sobie na zakup instalacji za gotówkę.

Na szczęście rozwój technologii oraz rosnąca popularność rozwiązania (w Polsce mamy już ponad 600 tysięcy prosumentów i ponad 5 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice) sprawiły, że leasing na fotowoltaikę staje coraz popularniejszym rozwiązaniem. Obok kredytu na fotowoltaikę i dofinansowania na fotowoltaikę dla firm, stanowi on jedną z najpopularniejszych form finansowania elektrowni słonecznej dla podmiotów biznesowych.

Leasing na fotowoltaikę - jakie są opcje?

Jeśli chodzi o finansowanie fotowoltaiki z wykorzystaniem leasingu, w grę wchodzi najczęściej jedna z trzech opcji - leasing operacyjny, leasing finansowy oraz pożyczka leasingowa. Na czym polegają te trzy rozwiązania? Przeprowadźmy małe porównanie.

Leasing operacyjny Leasing finansowy Pożyczka leasingowa
Właściciel instalacji fotowoltaicznej podczas trwania umowy leasingodawca leasingobiorca pożyczkobiorca
Opłata wstępna od 10 do 45% od 10% nie dotyczy
Czas trwania umowy minimum 40% okresu normatywnego amortyzacji - w praktyce od 48 do 96 miesięcy. dowolny, zwykle od 6 do 60 miesięcy dowolny, od kilku miesięcy do nawet 8 lat
Amortyzacja odpisów dokonuje leasingodawca odpisów dokonuje leasingobiorca odpisów dokonuje pożyczkobiorca
Koszty uzyskania przychodu kosztem jest część kapitałowa i odsetkowa raty leasingowej, opłaty (wstępna, manipulacyjna, prowizje), koszty eksploatacyjne związane z urządzeniem kosztem jest część odsetkowa raty leasingowej, koszty eksploatacyjne związane z urządzeniem odsetki od zobowiązania, koszty eksploatacyjne związane z urządzeniem
VAT możliwość rozłożenia na raty płatność całego podatku z góry nie dotyczy
Dla kogo? Dla płatników VAT, którym zależy na szybkiej spłacie Dla płatników VAT, którym zależy na szybkiej spłacie Dla podmiotów nie będących płatnikiem VAT, którym zależy na niskiej racie

Zasada działania leasingu operacyjnego na fotowoltaikę przypomina tę, którą znamy z np. leasingu np. na samochód. Nie wiążą się z nim bardzo wysokie nakłady początkowe, a przedmiot leasingu pozostaje własnością finansującego, do momentu spłacenia ostatniej raty i wykupienia przedmiotu.

W przypadku finansowego leasingu na panele fotowoltaiczne, zaletą może być większa dowolność w czasie trwania umowy. Ta opcja wymaga jednak dość dużego wkładu własnego. Leasingobiorca staje się jednak właścicielem już po spłacie ostatniej raty leasingu.

Jeśli chodzi pożyczkę leasingową, to jest ona zbliżona swoją specyfiką do zwykłego kredytu bankowego. Różnica polega na tym, że oferują ją jedynie firmy leasingowe, a procedura uzyskania środków z tego źródła jest prostsza niż w przypadku kredytu bankowego. Jej warunki uzależnione są jedynie od pożyczkobiorcy. Trzeba też pamiętać, że nie pozostaje ona bez znaczenia dla zdolności kredytowej - konkretnie, obniża ją.

Leasing fotowoltaiki dla firm - kto zyska najwięcej?

Leasing - fotowoltaiki czy jakichkolwiek innych urządzeń, to rozwiązanie, które skierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorstw. Najwięcej zyskają na nim te firmy, które już teraz borykają się ze sporymi wydatkami na energię elektryczną. Wynajem długoterminowy sprawdzi się zatem w przypadku branż energochłonnych, takich jak m.in.:

 • biznesów branży spożywczej - np. piekarni, cukierni, sklepów;
 • rolników - np. sadowników, wykorzystujących chłodnie;
 • zakładów produkcyjnych - pracujących na kilka zmian;
 • branży IT - leasing to dobra opcja np. dla fotowoltaiki dla serwerowni;

To one najszybciej i najboleśniej odczują bowiem każde zawahanie cen prądu. I to właśnie im wdrożenie fotowoltaiki da najwięcej korzyści - spore oszczędności oraz możliwość uniezależnienia się od zmian kosztów energii, co pozytywnie wpłynie na ich konkurencyjność.

Na brak korzyści z płynących z leasingu fotowoltaiki nie powinny jednak narzekać również pozostałe przedsiębiorstwa. Jakie korzyści daje to rozwiązanie?

Korzyści, jakie daje leasing na fotowoltaikę

Sama fotowoltaika, jak już z pewnością wiecie, przynosi firmie szereg, różnego rodzaju korzyści.

Ekologiczne - przestawiając się na energię pozyskiwaną ze słońca, możemy znacząco ograniczyć ilość dwutlenku węgla w powietrzu. Każde 1000 kWh prądu z fotowoltaiki, redukuje emisję tego szkodliwego gazu ok. 800 kg.

Wizerunkowe - troska o środowisko naturalne jest obecnie bardzo ważna, zarówno dla klientów, jak i potencjalnych partnerów biznesowych. Inwestując w fotowoltaikę zyskuje się wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie.

Biznesowe - kilka lat temu byliśmy świadkami tąpnięcia na rynku energii, którego efektem było masowe zrywanie umów przez sprzedawców prądu i podnoszenie stawek. Fotowoltaika może pomóc firmom wyeliminować taki scenariusz.

Ekonomiczne - fotowoltaika pozwala ograniczyć rachunki za prąd nawet o 90%, dając bezpośrednie oszczędności rzędu kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Zyski są tym większe, im większe zużycie i ceny prądu.

Biorąc leasing na fotowoltaikę ekonomiczne korzyści można jednak rozszerzyć jeszcze bardziej. Co konkretnie daje to rozwiązanie?

 • Oszczędności od razu, bez lokowania własnych środków - decydując się na leasing firma nie musi odkładać zyskownej inwestycji w czasie. Nie musi też korzystać w całości z kapitału własnego, gwarantując sobie tym samym większą płynność finansową.
 • Balans między zyskami, a kosztami - fotowoltaika jest przedsięwzięciem, które generuje oszczędności na bieżąco. Dzięki temu mogą one częściowo lub niemal w całości pokryć koszty związane z ratą leasingową. W ten sposób, instalacja spłaca się sama, a firma nie odczuwa dodatkowego obciążenia.
 • Obniżenie podatku - leasing na fotowoltaikę pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe leasingobiorcy. Na przykład, w przypadku leasingu operacyjnego odliczeniu podlega opłata wstępna, a także część kapitałowa i odsetkowa raty.
 • Bez wpływu na zdolność kredytową - operacyjny leasing na panele fotowoltaiczne nie pojawia się w bilansie leasingobiorcy, a tym samym nie zwiększa jego zadłużenia i nie ma wpływu na zdolność kredytową - w przeciwieństwie do np. kredytu.
 • Minimum formalności - jako zaletę leasingu należy też wskazać minimum formalności związanych z uzyskaniem środków. W większości przypadków, przyznanie leasingu na fotowoltaikę o wartości ok. 250 tys. zł będzie opierało się na procedurze uproszczonej, która wymaga okazania jedynie podstawowych dokumentów - wniosku i świadczenia majątkowego.
 • Bez zabezpieczeń - leasing fotowoltaiki ma również tę zaletę, że nie wymaga ustanawiania żadnych zabezpieczeń. Właścicielem urządzeń do momentu uregulowania należności jest bowiem leasingodawca.

Gdzie po leasing na panele fotowoltaiczne?

Jeszcze kilka lat temu, znaleźć leasing paneli fotowoltaicznych nie było łatwo. Fotowoltaika w Polsce wciąż raczkowała i instytucje finansowe nie były przekonane co do bezpieczeństwa takiej inwestycji. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Atrakcyjny leasing urządzeń fotowoltaicznych dostępny jest zarówno w ofercie banków jak i wyspecjalizowanych firm leasingowych. Gdzie konkretnie można udać się po ten produkt?

PKO Leasing - fotowoltaika w wynajmie i za pożyczkę

Swoje wsparcie w rozwoju OZE (odnawialnych źródeł energii) deklaruje między innymi jeden z bankowych gigantów - PKO BP.

W PKO dostępny jest leasing fotowoltaiki oraz pożyczka leasingowa na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych. Uzyskane z tych źródeł środki mogą być przeznaczone na zarówno na zakup, jak i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jakie są zalety tej oferty?

 • Dostępna dla wszystkich przedsiębiorców.
 • Maksymalny czas finansowania wynosi może sięgnąć do 72 miesięcy.
 • Dla nowych urządzeń, do kwoty 250 tys. zł, obowiązuje uproszczona procedura (nie trzeba dostarczać dokumentów finansowych).
 • Minimum formalności gwarantuje błyskawiczną decyzję kredytową i szybszy dostęp do pieniędzy.
 • Minimalny wkład własny dla leasingu fotowoltaiki w PKO wynosi 10%.
 • Finansowanie zarówno dla fotowoltaiki na dachu, jak i fotowoltaiki na gruncie czy nawet fotowoltaiki na fasadzie.

Uwaga! Czynnikiem ułatwiającym otrzymanie środków jest wybór rzetelnej firmy fotowoltaicznej. W tym celu, sprawdź nasz ranking firm fotowoltaicznych. Pamiętaj, że PKO również może pomóc Ci znaleźć wykonawcę.

Idea Getin Leasing - fotowoltaika na atrakcyjnych zasadach

Do zamontowania instalacji zachęca również oferta leasingu fotowoltaiki od Idea Getin Leasing - firmy należącej do znanego wszystkim Idea Banku.

Jak przystało na jednego z liderów rynku leasingowego, Idea Getin Leasing przygotowała interesującą ofertę, która uwzględnia:

 • leasing operacyjny lub leasing finansowy,;
 • umowę nawet na 7 lat (84 miesiące);
 • minimalny wkład własny w wysokości 5%;
 • minimum formalności - bez weryfikacji dokumentów finansowych.

Santander Leasing - fotowoltaika w SolarLease

Na uwagę zasługuje również oferta Santander Leasing - fotowoltaika to jedno z chętniej finansowanych przez firmę rozwiązań z sektora OZE. Oto najważniejsze aspekty oferty:

 • Okres finansowania inwestycji w Santander Leasing wynosi do 72 miesięcy (do 6 lat).
 • Środki mogą pokryć maksymalnie do 90% wartości instalacji, bez względu na miejsce montażu.

Dodatkowo, w leasingu fotowoltaiki od Santander Leasing możliwe jest ubezpieczenie mienia oraz skorzystanie z tzw. Bezpiecznej raty, czyli ubezpieczenia gwarantującego spłatę rat leasingu w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

MLeasing - fotowoltaika

Po leasing na fotowoltaikę można również udać się do MLeasing, będącej częścią Grupy mBanku - jednej z największych grupy finansowych w Polsce.

Firma swoją ofertę kieruje do:

 • przedsiębiorstw o przynajmniej 12 miesięcznym stażu,
 • osób fizycznych prowadzących działalność,
 • spółek prawa handlowego (spółki kapitałowe i spółki osobowe),

które chcą ograniczyć wydatki na energię elektryczną za pomocą elektrowni słonecznej. Co istotne, podobnie jak u konkurencji, wsparcie może przyjąć formę leasingu na fotowoltaikę oraz pożyczki. Co oprócz tego warto wiedzieć na temat leasingu fotowoltaiki od MLeasing?

 • Finansowaniem mogą zostać objęte instalacje montowane na dachach i elewacjach.
 • W przypadku instalacji o mocy do 50 kW i kwoty do 250 tys. zł netto obowiązuje uproszczona procedura na podstawie wniosku.
 • Wsparcie dostępne jest w różnych walutach - EUR lub PLN.
 • Czas finansowanie wynosi w tym przypadku maksymalnie 72 miesiące.
 • Wkład własny jest stosunkowo niski i zaczyna się już od 10%.
 • Leasingodawca może pomóc Wam w realizacji inwestycji, dzięki współpracy z wykonawcami fotowoltaiki.

Dodatkową, jednak bardzo przydatną opcja jest możliwość wykupienia ubezpieczenia instalacji na cały okres trwania umowy. Może się ono przydać się szczególnie w przypadku fotowoltaiki na gruncie, która jest bardziej narażona na uszkodzenia (m.in. przez osoby trzecie).

Leasing na fotowoltaikę - warto?

Według ekspertów, odnawialne źródła energii to przyszłość zarówno polskiej, jak i światowej energetyki. Największym potencjałem dysponuje właśnie fotowoltaika - pozwala produkować prąd ze źródła odnawialnego w 100% w sposób cichy i mało inwazyjny dla otoczenia. Inwestycja w energię słoneczną może być zatem jedną z lepszych decyzji biznesowych, zwiększających konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Dzięki leasingowi na fotowoltaikę, koszty instalacji wreszcie mogą przestać być problemem. Korzystając z tego rozwiązania, firma zyskuje w wielu wymiarach - nie ogranicza swojej płynności finansowej, oszczędza na rachunkach za prąd oraz czerpie z korzyści jakie wiążą się z leasingiem (m.in. niższy podatek). Ponadto, inwestując w eko rozwiązania, może budować swój wizerunek, jako przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie, dbającego o wspólne dobro - środowisko.

Dostępna na rynku ilość ofert leasingu na panele fotowoltaiczne sprawia, że już dziś każda firma może znaleźć coś dla siebie i zacząć produkować własny prąd ze słońca.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wesele w remizie dla b3dnych
wesele w remizie dla b3dnych
2022-03-23 09:55

Spoko, skorzystam, mam duży dach magazynu, trzeba go wykorzystać póki czas.